Excell sıralama

Kodla Büyü

aybr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba Arkadaşlar. Tarih sıralaması yapmak istiyorum ama;

23.10.2020
24.07.2020
24.07.2020
24.07.2020
24.08.2020
25.08.2020
25.08.2020
26.10.2020
27.07.2020
27.07.2020
gibi sıralama yapıyor.
aylara göre değil . Nasıl çözebilirim.

Ekli dosyalar

• Tarih.jpg
    Tarih.jpg
    27.5 KB · Görüntüleme: 27
  • tarih sıralama.rar
    27.1 KB · Görüntüleme: 18
o hücreler metin olarak biçimlendirilmiş sanıyorum. tarih olarak hücreleri biçimlendirmeyi dener misiniz?

tarihde yaptım olmadı, sayı da yaptım olmadı. sadece günlere göre sıralıyor. Ayları dikkate almıyor.

Sağ'a sütun ekleyip =Ay(A1) formülüne göre B sütunu ile sıralarsam oluyor.

tarih ifadeleri olan hücreleri kopyaladım. sadece değerleri yapıştırdım. hücre biçimlerini önce metin yaptım sonra tarih yaptım sırala dedim sıraladı.

veri biçimini değiştirmeden de sıraladı. değer olarak yapıştır dedikten sonra. sanıyorum verileri aldığınız yerden yapıştırırken buraya sadece değerlei yapıştır derseniz sorun olmayacaktır.

Ekli dosyalar

• Kitap1.rar
    26.9 KB · Görüntüleme: 8
tarih ifadeleri olan hücreleri kopyaladım. sadece değerleri yapıştırdım. hücre biçimlerini önce metin yaptım sonra tarih yaptım sırala dedim sıraladı.

veri biçimini değiştirmeden de sıraladı. değer olarak yapıştır dedikten sonra. sanıyorum verileri aldığınız yerden yapıştırırken buraya sadece değerlei yapıştır derseniz sorun olmayacaktır.

Banka extrasından alıyorum hocam. Sizin gönderdiğiniz dosyayı z'den a'ya sıraladım yine aynısı oldu. Gün baz alıyor gün ve ay almıyor.

hocam bilgisayarınızın bölge dil ayarları doğru mu, sanki sistem ayarınız abd gibi çünkü 04.10.2020 hücreye düzenlemek için tıklayıp çıktığımda 10.04.2020 gibi oluyor

excel belgesini bu şekilde indiriyorsanız, dosya öznitelikleri bozuk olduğu için bu şekilde yapıyor, tarihleri secip, hücreleri bicimlendir deki tarih kısmını kurcalarsanız düzeliyor

Son düzenleme:
Buyur hocam. Ay için formül de yazdım otomatik alıyor diğer sayfadan.
=ARA(AY(A2);AYLAR!$B$2:$B$13;AYLAR!$A$2:$A$13)
Siz diğer taraftan kopyala yapıştır yaptığınızda metin olarak geliyor. F2 ile hücrelere girip tekrar enter yaparsanız tarih formatını alıyor. Sonra sıralayın

Ekli dosyalar

• Kitap1.rar
    26.8 KB · Görüntüleme: 6
Excel de Power query konusuna bakın, bu tür veri alma güncelleme konusunda çığır açmışlar.

Geri