excell yardım

Kodla Büyü

doomsday2589

Aktif Üye
excell de toplam satırı diğer hücrelere karışık olarak nasıl dağıtabiliriz. örneğin a10 hücresine 100 yazdım bunu a1-a9 arasında rastgele toplamı 100 olacak şekilde dağıtmasını istiyorum. şimdiden tşkler

hocam rasgele sayı uretme diye bir fonksiyon var aralığı sen belirliyorsun atıyorum 0-100 arasında diye fakat sen girdiğin hücredeki değeri istediğin adet kadar hücreye toplamı ilk girilen hücreyi verecek şekilde rasgele dağıtmasını istiyorsun sanırım

evet hocam o rastgele dağıttığı sayının toplamının 100 ü geçmemesini istiyorum birde her hücre maximum 20 değerini alsın

Bu BİLGİSAYARBİLİŞİM üyeleri bilişimden accayip anlarlar :) O yüzden baktılar bir işe yaramıyorlar, *****.. Ama sen buraya KATKI kaldırıldı, IMF ye borç bitti yaşasın... 1 Mayısı İşçi Bayarımını bu iktidar yaptı.... Anadoluya yatırımlar yaptı... Yollar, köprüler,tüneller, havaalanları yaptı.... Okullarda velileri soyan müdürleri baltaladı, kayıt parasını kaldırdı desem hemen hepsi akbabalar gibi buraya pineklerler.. Excel ilgi alanlarına girmez... Saygılarımızla... Sevgilerimizle....

furkanefe' Alıntı:
Bu BİLGİSAYARBİLİŞİM üyeleri bilişimden anlamazlar... :) O yüzden baktılar bir işe yaramıyorlar, atamaları da durdu kendi sayelerinde... Ama sen buraya KATKI kaldırıldı, IMF ye borç bitti yaşasın... 1 Mayısı İşçi Bayarımını bu iktidar yaptı.... Anadoluya yatırımlar yaptı... Yollar, köprüler,tüneller, havaalanları yaptı.... Okullarda velileri soyan müdürleri baltaladı, kayıt parasını kaldırdı desem hemen hepsi akbabalar gibi buraya pineklerler.. Excel ilgi alanlarına girmez... Saygılarımızla... Sevgilerimizle....

peki hocam siz anlıyor musunuz?
ya konuyu burada dağıtmanızı istemem yeni bir başlık açıp orada tartışabilirsiniz birazdan buraya mesaj yağmaya başlar ve benim sorum ortada kalır :)

Hocam arkadaşın yaptığı sadece provakasyon. Hem foruma üye ol. Hem forum üyelerinin tamamına hakaret et. Hem de saygı ve sevgilerini sun. Terbiyesizlikten başka bir şey değil.

Biliyorsan cevapla. Bilmiyorsan sus adam sansınlar.

furkanefe' Alıntı:
=TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*20+1)
hocam arkadaş yazmış kaçtane sayı istiyorsun örnek 5 mi 4 hucreye bunu yaz beşinciye gel 100 den bu dort hucredeki sayının toplamını çıkart olduda bitti maşallah.

bayram840' Alıntı:
furkanefe' Alıntı:
=TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*20+1)
hocam arkadaş yazmış kaçtane sayı istiyorsun örnek 5 mi 4 hucreye bunu yaz beşinciye gel 100 den bu dort hucredeki sayının toplamını çıkart olduda bitti maşallah.

Hocam bu kez de ilk 4 hücreye çok düşük sayılar atıyor 5. hücreye mecburen 20 den büyük sayı kalıyor

Bunu formülle yapmak zor olacaktır. Çünkü sayıları rastgele üretmek gerekecek, ancak kullanılan S_SAYI_ÜRET fonksiyonu herhangi bir hücre değeri değiştiğinde yeni bir sayı üretecektir, bu nedenle de sayılar sürekli değer değiştirecektir. Amacınızın da bu işlemi birçok toplam için yapmak olduğunu düşündüğümden, sürekli değişen değerler işinize yaramayacaktır.
Eğer her değişiklik yaptığınızda değerlerin değişmesi sizin için problem değilse s_sayı_üret fonksiyonu ile bir şeyler yapılabilir.

furkanefe' Alıntı:
Bu BİLGİSAYARBİLİŞİM üyeleri bilişimden accayip anlarlar :) O yüzden baktılar bir işe yaramıyorlar, *****.. Ama sen buraya KATKI kaldırıldı, IMF ye borç bitti yaşasın... 1 Mayısı İşçi Bayarımını bu iktidar yaptı.... Anadoluya yatırımlar yaptı... Yollar, köprüler,tüneller, havaalanları yaptı.... Okullarda velileri soyan müdürleri baltaladı, kayıt parasını kaldırdı desem hemen hepsi akbabalar gibi buraya pineklerler.. Excel ilgi alanlarına girmez... Saygılarımızla... Sevgilerimizle....
:?: :?: :?: kardeşim amacın üzüm mü yemek bağcıyı mı dövmek..

hocam sizin bahsettiğiniz işlem sadece makro ile yapılabilir. Arkadaşalrında dediği gibi s_sayı_üret() fonksiyonunu kullanabilirsiniz fakat o fonksiyon tabloda bir değişiklik olduğu zaman değerleri değiştirecektir.
"Bir defada olsun, temiz olsun" diyorsanız makro kullanmanız gerekiyor.

Geri