exelde hücreye sıfırla başayamıyorum.

Kodla Büyü

Stanbull

Site Gezgini
arkadaşlar öğrencilerin veli cep ve ev telefonlarını kaydetmek istiyorum.
exel hücresinde 05555 diye yazıyorum diğer hücreye geçince baştaki sıfır siliniyor. neden acaba veya bir yolu var mı

epey bir öğrenci olduğu için sıfır ile cep telefon numarasını hücreler arası birleştiriyorum.
metin olarak işaretlersem bu sefer yazı-metin oluyor. yani çözüm değil

Hocam tam demek istediğinizi anlamadım... bu sefer yazı-metin oluyor. ifadesini anlamadım...

Zaten sıfırla birleştirecekseniz ancak metin olarak birleştirebilirsiniz, sayı olsa yine başta sıfır olmaz. Ayrıca telefon numarasıyla işlem yapmayacaksanız metin olarak birleştirmeniz daha iyi olur kanaatimce.

1- sıfır ile cep telini birleştiriyorum, buraya kadar sorun yok, telefona aktarmak için cvs dosyasına aktardığımda
sıfırlar kayboluyor.
2-hücreleri birleştirmede =birleştir(d1;e1) formülünü kullanıyorum. sıfırlar kaybolmasın diye metin olarak işaretliyorum
bu sefer rakamlar birleşme yerine yukarıdaki formül gözüküyor.

Stanbull' Alıntı:
arkadaşlar öğrencilerin veli cep ve ev telefonlarını kaydetmek istiyorum.
exel hücresinde 05555 diye yazıyorum diğer hücreye geçince baştaki sıfır siliniyor. neden acaba veya bir yolu var mı

Stanbull' Alıntı:
epey bir öğrenci olduğu için sıfır ile cep telefon numarasını hücreler arası birleştiriyorum.
metin olarak işaretlersem bu sefer yazı-metin oluyor. yani çözüm değil

Hocam 10 öğrenci de nerden çıktı 950 öğrenci var
1-exelde dene bakim 055555 diye yaz. hücreden çık sıfır yok oluyor.
2-555555, 50666666, 5322222, vs. numaralar kalıyor geriye. peki başa sıfır koymak gerekiyor. bu sefer de sıfır olan bir hücreyi birleştirmek zorundasınız. bunu da becerdik diyelim. 0532222, 05422222, 0545555 numaralar tamam oluştu. peki cvs dosyasına aktaralım ki telefona pc üzerinden kaydedeyim. o da ne csv dosyalarına yapıştırdığımda sıfırlar yeniden kayboluyor. sorun burada okkkkkkkkkk

Hocam excel rakamların başına sıfırı kabul etmez. Ya yazmadan önce hücreleri biçimlendirden metin seçeceksiniz. Ya da 0505 111 1111 - 0 505 111 1111 ve benzeri ifadelerle rakamları aralarına boşluk bırakarak yazacaksınız. Bunun başka yolu yok.

VAYY OLDU BE..
ama benim elimde toplu halde tel no ları var. başlarında sıfır yok, işte burada yine tıkanacağım galiba.
tek tek girsem zaten metin halinde giriyorum.

arkadaşlar sağolun buldum galiba. sıfırla birleşen hücreleri tx dosyasına yapıştıroyurm. oradan da alıp csv dosyasına aktardıığımda sıfırlar kaybolmuyor.
herkese teşekkürler.

Ben yaptım hocam teşekürler. Başında 0 olan ve birleştirmek istenilen hücreler metin hücresidir diye seçilir. Birleştir fonksiyonunun yapılacağı hücre ise genel olarak seçilir.

ayrıca hüçre biçimlendirmede özel de telefon numarası var ve sıfırdan sonra boşluk bırak belki işinize yarar

Geri