F klavyeler Q'ya dönse

Kodla Büyü

mehlika43

Aktif Üye
Vestel 15+1 bilgisayarı olan bir Bilgisayar Laboratuvarım var.
Bunların klavyeleri biliyorsunuz F klavye . Öğrenciler zorlanıyorlar ve ders yazı olduğunda yavaslıyor.
Ben yeni q klavyeler alıp f'leri kaldırsam herhangi bir sorunla karsılasır mıyım?
Bunu yapan arkadaşlar var mı ?
Yada alıssınlar mı diyorsunuz?

Hocam bi sorun olmaz bozuldu dersin F bulamadım Q aldım dersin soran olursa ki soran olmaz, bizim lab da yarısı F yarısı Q.

eniyisi alışsınlar hocam.
ilk kullanmaya başladığınızda F klavyeyle başlasaydınız siz de Q klavyeyi garipserdiniz.

7. basamakta 10 parmak konusu olduğu gibi F Klavye kullanmayı anlatıyor bilginize..
Bütün dünya Q klavye kullanırken bakanlığın okullara GENELGE'yle yazı gönderip bütün klavyelerin F Klavyeye dönüştürme zorunluluğu anlaşılır gibi değil..

Ben ilk geldiğim gibi Q klavyeye çevirdim bütün hepsini. Geldiğimde bir çoğu bozuktu zaten, ne öğretmenler ne öğrenciler ne de idare ullanabiliyordu. Sen neden Q klavye aldın diyen olmadı, dese de birşey olmaz. Müdür birşey derse "F klavye daha pahalı" deyin... Evindeki klavyeyi bile Q'ya çevirir o zaman :puhaha:

Hocam hiç bir şey olmaz. keyloger hocamın dediği gibi F bulamadım dersin. Gerçi soranın da olacağını sanmam. kolay gelsin...

Çünkü F klavye Türkçe'ye uygun bir klavye. Niye bu konuda "Türkçecilik" yapılmadığını merak ediyorum doğrusu
umaykut' Alıntı:
7. basamakta 10 parmak konusu olduğu gibi F Klavye kullanmayı anlatıyor bilginize..
Bütün dünya Q klavye kullanırken bakanlığın okullara GENELGE'yle yazı gönderip bütün klavyelerin F Klavyeye dönüştürme zorunluluğu anlaşılır gibi değil..

normal şartlar altında herhangi bir sorun çıkmaz. ama sonuçta böyle bir yönetmelik ve uygulanma zorunluluğu var.
bence değiştirmeyin, ilk anda garip gelebilir ama öğrenciler için ileride bir avantaja dönüşebilir. bu avantajı ortadan kaldırmayın bence. mesela ticaret liselerine giden öğrencilere ileride F klavye dersleri çıkacak.

Bence değiştirebilirsiniz ben kendi lab. daki F Klavyeleri Q ya çevirdim geçenyıl müfettiş geldi onada söyledim.Evde , internet kafelerde ,iş yerlerinde Q kullandığını dolayısıyla çocukların uyumda zorlandıklarını anlattım.Hak verdi :mrgreen:

yuci81' Alıntı:
Çünkü F klavye Türkçe'ye uygun bir klavye. Niye bu konuda "Türkçecilik" yapılmadığını merak ediyorum doğrusu
umaykut' Alıntı:
hocan f klavye Türkiye'nin ürettiği bi şey olsa dediğiniz gibi Türkçecilik yaparız ama, tüm dünya Q klavye kullanırken ve çoğumuz (en azından ben 15 senedir) Q klavye kullanırken bu geriy gidişi anlayamıyorum hocam..

umaykut' Alıntı:
yuci81' Alıntı:
umaykut' Alıntı:
hocan f klavye Türkiye'nin ürettiği bi şey olsa dediğiniz gibi Türkçecilik yaparız ama, tüm dünya Q klavye kullanırken ve çoğumuz (en azından ben 15 senedir) Q klavye kullanırken bu geriy gidişi anlayamıyorum hocam..
Sayın hocam sandığınız gibi F klavye başkalarının yaptığı değil, bizzat Dr. İHSAN SITKI YENER tarafından yapılmıştır. Aşağıda verdiğim ve öğrencilere gösterdiğim sunumda F klavyenin ortaya nasıl çıktığını anlatıyor. Açıkçası bu sunumu gördükten sonra kendim bile en kısa zamanda evimdeki bilgisayarımı F klavyeye çevireceğim. Yine de siz bilirsiniz ama klavyeleri değiştirmeden önce bu sunumu izleyin.

Ekli dosyalar

• F_ve_Q_Türkçe_Klavye_karşılaştırma.rar
    980.7 KB · Görüntüleme: 57
Hocam merhaba daktilo tarih olalı yıllar olmusken F klavyeye devam etmek gercekten anlamsız bence.yeni atandıgım okuldada F kalvyeler vardı daha ilk gün klavyelerin tüm tuşlarını söküp Q kalvye düzenine getirdim herkes memnun F klavyeleri atmada gerek yok BIRAKIN NOSTALJİDEN HOSLANAN TARİH KOKAN HOCALARIMIZ F KLAVYEDEN DEVAM ETSİNLER SAYGI DUYARIM AMA YIL 2009 ARTIK. SAYGILAR...

Arkadaşlar bu iş için para harcamanıza gerek yok,

yanınıza 3-5 öğrenci alın bütün tuşları tornavida ile çıkarın, q klavye sırasına göre dizin olay bu kadar.

aynı laboratuar bende var, 3 yıl önce hepsini çevirdim. Müfettişlerde q kullanıyor zaten sıkıntı olmaz.

Olayın aslı zamanında q klavyeye engel olunsaydı bugün bu duruma gelinmezdi , zamanında computere bilgisayar denilmeseydi şimdi bizde computer diyor olacaktık birçok ülkede olduğu gibi. F klavye için iş işten geçmiştir, herkes Q kullanırken F klavye kullanmanın bir mantığı yok. Birileri yıllar sonra F klavyeyi uygun görmüş böyle olsun denilmiş, bu ülkede çıkan yasa yönetmelik uygulama hiç farketmez hepsi eskilere göre çıkar, yeni gelen nesile göre davranalım diyen varmı, varsa yoksa kendi bildikleri doğrudur, öyle olmasa günümüzün en genç öğretmenleri olan bilgisayar öğretmenleri neden bu halde olsun.

Eskiler gider yeniler gelir, o zamanda A klavye çıkar bu kezde biz eskidiğimiz için olmaz Q klavye kullanacaksınız deriz devran böyle döner gider.

vseckn' Alıntı:
umaykut' Alıntı:
yuci81' Alıntı:
umaykut' Alıntı:
Sayın hocam sandığınız gibi F klavye başkalarının yaptığı değil, bizzat Dr. İHSAN SITKI YENER tarafından yapılmıştır. Aşağıda verdiğim ve öğrencilere gösterdiğim sunumda F klavyenin ortaya nasıl çıktığını anlatıyor. Açıkçası bu sunumu gördükten sonra kendim bile en kısa zamanda evimdeki bilgisayarımı F klavyeye çevireceğim. Yine de siz bilirsiniz ama klavyeleri değiştirmeden önce bu sunumu izleyin.

hocam benim de bahsettiğim zaten bu..
F Klavye, bizim ürettiğimiz bir şey değil..
sonradan uyarladığımız, Türkçe'ye uygun olduğunu düşündüğümüz harflerin bir arada olduğu bir klavye türü..
yani dünyaya sattığımız bir şey değil..
biz bunu çok iyi kullansak bile, tüm evlerde, internet cafelerde, her yerde q kalvye kullanıldığı için zorluk çekeriz..
bunca sene hiç bir şey yapmayan devletin, şimdi mi aklına geldi f klavyeye geçmek..
hocamızın da dediği gibi olan olmuş artık.. bu satten sonra kalvyeleri f ye dönüştürmenin yararı değil zararı olur kanısındayım..

Böyle bir platformda bu konunun tartışılıyor olmasını yadırgadım. Bakanlığın işininde ne kadar zor olduğunu böylelikle anlamış oldum. Eğer Bilgisayar Öğretmenleri hala F-Klavye kullanımının ve yaygınlaştırılmasının önemini anlamamışlar ve bu uygulamaya karşı çıkıyorlarsa tabi ki bunu yaygınlaştırmak ve Türkçe-Q uydurmacasından kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Ben yıllardır öğrencilerime (En azından bu işe yeni başlayan öğrencilerime) Türkçe-F klavyeyi tavsiye ediyorum. Devletin bu işte geç kaldığı doğrudur ancak bizlerin "zaten olan olmuş" yaklaşımı gelecekte de "zaten olan olmuş" görüşünün ortada olmasının sebebi olmayacak mı? Yani biz şimdi bu dönüşümü sağlamak için gerekli çalışmaları yapsak, 15 sene sonra F klavye yaygınlaşacak belki ama biz "zaten olan olmuş" dersek 15 sene sonrada "30 senedir nerdelermiş, şimdi mi akıllarına gelmiş F'ye geçmek"diyecekler.

"Her yerde Q klavye var uyum sorunu oluyor" demek de bence yanlış. Klavye dediğimiz şey 10 TL. Evdeki klavyeyi değiştirmek veya ikinci bir klavye almak çok mu zor? İnternet kafeye gittiğinizde "Ben F klavye istiyorum" demek çok mu zor? Çoğu internet kafe yedekte F klavye tutuyor, siz isterseniz elinde F klavye olmayan kafelerde edinecekler...

Biz Q kalvyeye alıştık ve şu an bunu değiştirmek mümkün değil ama yeni başlayanlara mutlaka F klavye tavsiye edilmeli ki bu noktada iş bizlere, Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine düşüyor. Biz bütün öğretmenler öğrencilerimize bunu telkin etsek çok değil 10 sene sonra her yerde F klavye olur.

hsirkeci hocamı destekliyorum biraz empati kurulım. kaldı ki herşeyi alternatifi ile öğrenmenin kime zararı var. çocuklar madem q klayeyi biliyor ozaman f anlatalım ki onun hakkında da bilgi sahibi olsunlar. ileride kullanmasalar bile neden f diye bi klavye var, olma sesebi sadece tuşların farklı diziliminden ibaret mi bilsinler.. kendimde q kullanıyo olmama rağmen f klavye de hızlı yazabilmek için alıştırmalar yapıyorum..

evet biz "F-Klavye kullanımının ve yaygınlaştırılmasının önemini anlamamışlar" dediğiniz insan topluluğuyuz..
ve bunun gereksiz olduğunu düşünüyoruz..
çünkü f klavyeyle yazmak sizi Türkçe'ye sahip çıkan bir topluluk yapmaz,
q klavyeyle yazmak da sizi Anti Türk yapmaz..
tekrar söylüyorum, tüm dünya Q Klavye kullanırken biz F Klavye kullanırsak, bu bizim milliyetçiliğimiz göstermez,
bizim ayrılığımızı gösterir..
yurtdışına giden öğrencilerimiz, bilimadamlarımız, iş adamlarımız, vs zorluk çeker anlamına gelir..
bu aynı ingilizce öğrenmeyelim demeye benzer..

Anadolu ticaret, bilgi işlem bölümü mezunuyum. F klavye 10 parmak yazmayı daktiloda öğrendik. Artık bilgisayarda öğretiyorlar. Üniversiteyi kazandık. 1. sınıfta, yine bizim bölüm mezunu bir öğretim görevlisi (şu an okulda değil) F klavye 10 parmak yazanlara da "siz Q klavye öğreneceksiniz" dedi. O gün bu gündür Q klavyede yazıyorum. Meslek lisesine geçmemle beraber ben de F klavyeye geçmeyi planlıyorum. Yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi. Bilişim teknolojileri öğretmenleri F klavyeyi sevmese de neden F klavyenin devlet kurumlarında zorunlu tutulduğunu anlatmalı. Gerisi ona kalmış. İster F yazar, yazdırır; ister Q.

Denetim masasından klavyeyi değiştirmek bu kadar zor mu? Ezbere bilen klavyeye bakmaz bile, değil mi?
umaykut' Alıntı:
yurtdışına giden öğrencilerimiz, bilimadamlarımız, iş adamlarımız, vs zorluk çeker anlamına gelir..

yuci81' Alıntı:
Denetim masasından klavyeyi değiştirmek bu kadar zor mu? Ezbere bilen klavyeye bakmaz bile, değil mi?
umaykut' Alıntı:

ben öğrencilerime konu olarak f klavye bulunduğu için f klavye anlatıyorum..
ama kendim q klavye kullanıyorum..
f klavye kullanana da saygı duyuyorum..
ama bence f klavye kullanan biriyle q klavye kullanan birinin yazım hızı olarak 10 snden fazla fark olacağını düşünmediğim için bunun gereksiz olduğunu, buna gösterilen özenin,
TÜRKÇE'nin kullanımına gösterilmesi gerektiğini (yeni nesil k ları q ile, z leri s ile yazmaktadır, -EMO dili-),
hatta knight online hastalığının 4. sınıflara kadar düştüğünü ve çocuklara onlinekolizm hastalığından bahsedilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum..

saygılarımla.. herkese kolay gelsin..

umaykut hocam biz bahsettiğiniz konular önemsiz demedikki. ayrıca kimse "F-Klavye kullanımının ve yaygınlaştırılmasının önemini anlamamış insan topluluğu" diye kimseyi gruplandırmadı. Bir bilişimci olarak nasıl her teknolojiyi takip ediyorsak bu konuya da öyle yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. ekleyeyim sadece kendi fikrimi söyledim kimseye bişey demek istemedim.

bende çok düşündüm bu klavye konusunu,ewt çocuklar q ya alışık ama, heryerde standart q olduğu ve evlerindeki bilgisayarlarada q aldıkları için, sadece türkçe klavye olduğu için bende f kullandırıyorum çocuklara... bence doğru bilgisayar kullanımı klavyeden öte bişey....
:tr:

F klavyeyi yapan yurdum insanı bios'ta tanımlı klavye standardını da f yapsın, alnından öpeyim, 2-3 hafta uğraşır f klavyeyi öğrenirim.

Deniliyor ki Q klavye dilimize uygun değil, hatta hiçbir dile uygun değil. Zulu kabilelerinden tutun da Amerikan ovalarına kadar kimse kendi dillerine uygun klavye geliştireyim çabasında olmamış, biz nereden çıkarmışıs bunu.

Deniliyor ki F klavyede daha hızlı yazılıyor. Ne kadar hızlı mesela. Hadi 3 katı hızlı diyelim.(değil de) Yahu bir kitap yazın da 1 haftada yazılacağına 3 haftada yazılsın, editlensin, tab edilsin vs. Bir bilimsel buluş yapın da bununla ilgili yayınları, raporları 1 haftada değil de, 3 haftada yazın. Çok mu büyük kayıp?

Yahu el voice recognition ile uğraşıyor, meclis, mahkeme tutanakları görüntü ve ses kaydıyla yapılıyor. Bizim uğraştığımız işe bakın. Dünya Q kullanıyor. Bir buluş yapın da, onun yazı ile ilgili işleri 1-2 hafta uzasın. Diyorum, haydi...

Bizimkisi kendini avutma.

Ha F klavyeyi veya tüm diller için daha geçerli bir klavye türünü anlatın PC standartlarını belirleyen kurumlara, PC üreticilerine ortak bir klavye geliştirilsin, kullanalım, dünya kullansın. Ama böyle bir adım yok, F kullanacağız inadı ile bu olmaz da.

Q'da 30-70 gerçek kelime ile yazıyorum. Gayet memnunum.

Piyasa klavyesi bile olamadı F. Ticaret liseleri ve genelgeler olmasa şimdiye F'i kullanan kalmazdı. GErçeklerle, hayatla inatlaşmayın. Size zararı yok ise onlara uyun. Q klavye'nin bana bir zararı yok. Yine diyorum, bir buluş yapın, Herry Potter gibi dünyada milyonlar satan bir kitap yazın da 1 hafta geç çıksın piyasaya. Haydi...

sitelerde' Alıntı:
F klavyeyi yapan yurdum insanı bios'ta tanımlı klavye standardını da f yapsın, alnından öpeyim, 2-3 hafta uğraşır f klavyeyi öğrenirim.

Deniliyor ki Q klavye dilimize uygun değil, hatta hiçbir dile uygun değil. Zulu kabilelerinden tutun da Amerikan ovalarına kadar kimse kendi dillerine uygun klavye geliştireyim çabasında olmamış, biz nereden çıkarmışıs bunu.

Deniliyor ki F klavyede daha hızlı yazılıyor. Ne kadar hızlı mesela. Hadi 3 katı hızlı diyelim.(değil de) Yahu bir kitap yazın da 1 haftada yazılacağına 3 haftada yazılsın, editlensin, tab edilsin vs. Bir bilimsel buluş yapın da bununla ilgili yayınları, raporları 1 haftada değil de, 3 haftada yazın. Çok mu büyük kayıp?

Yahu el voice recognition ile uğraşıyor, meclis, mahkeme tutanakları görüntü ve ses kaydıyla yapılıyor. Bizim uğraştığımız işe bakın. Dünya Q kullanıyor. Bir buluş yapın da, onun yazı ile ilgili işleri 1-2 hafta uzasın. Diyorum, haydi...

Bizimkisi kendini avutma.

Ha F klavyeyi veya tüm diller için daha geçerli bir klavye türünü anlatın PC standartlarını belirleyen kurumlara, PC üreticilerine ortak bir klavye geliştirilsin, kullanalım, dünya kullansın. Ama böyle bir adım yok, F kullanacağız inadı ile bu olmaz da.

Q'da 30-70 gerçek kelime ile yazıyorum. Gayet memnunum.

Piyasa klavyesi bile olamadı F. Ticaret liseleri ve genelgeler olmasa şimdiye F'i kullanan kalmazdı. GErçeklerle, hayatla inatlaşmayın. Size zararı yok ise onlara uyun. Q klavye'nin bana bir zararı yok. Yine diyorum, bir buluş yapın, Herry Potter gibi dünyada milyonlar satan bir kitap yazın da 1 hafta geç çıksın piyasaya. Haydi...
:alkis: :alkis:

sgulkurusu' Alıntı:
umaykut hocam biz bahsettiğiniz konular önemsiz demedikki. ayrıca kimse "F-Klavye kullanımının ve yaygınlaştırılmasının önemini anlamamış insan topluluğu" diye kimseyi gruplandırmadı. Bir bilişimci olarak nasıl her teknolojiyi takip ediyorsak bu konuya da öyle yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. ekleyeyim sadece kendi fikrimi söyledim kimseye bişey demek istemedim.

ben de zaten siz önemsiz dediniz demedim..
f klavye-q klavye tartışması yerine diyorum bunlardan bahsetmeliyiz diyorum..
"kimse F-Klavye kullanımının ve yaygınlaştırılmasının önemini anlamamış insan topluluğu demedi"
hsirkesci arkadaşımızın yazdıklarını okursanız anlayacaksınız..

hsirkeci: "Eğer Bilgisayar Öğretmenleri hala F-Klavye kullanımının ve yaygınlaştırılmasının önemini anlamamışlar ve bu uygulamaya karşı çıkıyorlarsa tabi ki bunu yaygınlaştırmak ve Türkçe-Q uydurmacasından kurtulmak mümkün olmayacaktır. "

bilişimci olarak yeni teknolojiyi yakından takip etmeliyiz, geri dönmemeliyiz kanısındayım..

Bir önceki mesajımda sunu eklemiştim. Sunu 21 defa indirilmiş, ancak yeterince anlaşılmadığını (ya da anlaşılmak istenmediğini) üzüntüyle gördüm. Sunuda Q klavyenin tamamen bir mühendislik fiyaskosu olduğu, Q ve F klavyelerin karşılaştırılmasında hangisinin daha kullanışlı olduğu anlatılıyor. Mantık teknolojiye ayak uydurmalıyız. Biz F klavyeyi kullanmayarak teknolojiye ayak uydurmuş mu oluyoruz? F klavyenin nasıl ortaya çıktığı, yapılan araştırmalarda 30000 Türkçe kelimede en çok kullanılan harflerin hangileri olduğu ve kaçar tane kullanıldıkları ortaya konmuştur. Ayrıca parmak kaslarının kuvvetleri ve en aktif parmaklar bile dikkate alınarak oluşturulan F klavyeyi bırakıp, tam bir mühendislik fiyaskosu olan Q klavyeyi kullananlar çağdaş olsunlar, ben çağdışı olmaya razıyım. hkesici hocam yazdıklarınıza gönülden katılıyorum. Biz Bilgisayar Öğretmenleri iki klavye arasındaki farkları görüp bize uygun olanı kullanmak yerine çağdaş olmak için Q tercih ediyorsak, millet ne yapsın...

vseckn' Alıntı:
Bir önceki mesajımda sunu eklemiştim. Sunu 21 defa indirilmiş, ancak yeterince anlaşılmadığını (ya da anlaşılmak istenmediğini) üzüntüyle gördüm. Sunuda Q klavyenin tamamen bir mühendislik fiyaskosu olduğu, Q ve F klavyelerin karşılaştırılmasında hangisinin daha kullanışlı olduğu anlatılıyor. Mantık teknolojiye ayak uydurmalıyız. Biz F klavyeyi kullanmayarak teknolojiye ayak uydurmuş mu oluyoruz? F klavyenin nasıl ortaya çıktığı, yapılan araştırmalarda 30000 Türkçe kelimede en çok kullanılan harflerin hangileri olduğu ve kaçar tane kullanıldıkları ortaya konmuştur. Ayrıca parmak kaslarının kuvvetleri ve en aktif parmaklar bile dikkate alınarak oluşturulan F klavyeyi bırakıp, tam bir mühendislik fiyaskosu olan Q klavyeyi kullananlar çağdaş olsunlar, ben çağdışı olmaya razıyım. hkesici hocam yazdıklarınıza gönülden katılıyorum. Biz Bilgisayar Öğretmenleri iki klavye arasındaki farkları görüp bize uygun olanı kullanmak yerine çağdaş olmak için Q tercih ediyorsak, millet ne yapsın...

hocam q klavyeyi de çağdaşlığa bağladın ya.. diyecek söz bulamıyorum..
f klavye kullanan biriyle q klavye kullanan birinin yazım hızı 10 snden fazla fark etmez..
f klavye kullanmak demek Türkçe'ye sahip çıkmak, q klavye kullanmak demek çağdaş olmak demek değildir..
isteyen istediğini kullanır.. eleştirmeyin saygı duyun..

Geri