F klavyeler Q'ya dönse

Kodla Büyü
umaykut' Alıntı:
vseckn' Alıntı:
Bir önceki mesajımda sunu eklemiştim. Sunu 21 defa indirilmiş, ancak yeterince anlaşılmadığını (ya da anlaşılmak istenmediğini) üzüntüyle gördüm. Sunuda Q klavyenin tamamen bir mühendislik fiyaskosu olduğu, Q ve F klavyelerin karşılaştırılmasında hangisinin daha kullanışlı olduğu anlatılıyor. Mantık teknolojiye ayak uydurmalıyız. Biz F klavyeyi kullanmayarak teknolojiye ayak uydurmuş mu oluyoruz? F klavyenin nasıl ortaya çıktığı, yapılan araştırmalarda 30000 Türkçe kelimede en çok kullanılan harflerin hangileri olduğu ve kaçar tane kullanıldıkları ortaya konmuştur. Ayrıca parmak kaslarının kuvvetleri ve en aktif parmaklar bile dikkate alınarak oluşturulan F klavyeyi bırakıp, tam bir mühendislik fiyaskosu olan Q klavyeyi kullananlar çağdaş olsunlar, ben çağdışı olmaya razıyım. hkesici hocam yazdıklarınıza gönülden katılıyorum. Biz Bilgisayar Öğretmenleri iki klavye arasındaki farkları görüp bize uygun olanı kullanmak yerine çağdaş olmak için Q tercih ediyorsak, millet ne yapsın...

hocam q klavyeyi de çağdaşlığa bağladın ya.. diyecek söz bulamıyorum..
f klavye kullanan biriyle q klavye kullanan birinin yazım hızı 10 snden fazla fark etmez..
f klavye kullanmak demek Türkçe'ye sahip çıkmak, q klavye kullanmak demek çağdaş olmak demek değildir..
isteyen istediğini kullanır.. eleştirmeyin saygı duyun..
Asıl ben size diyecek söz bulamıyorum. Yazılan mesajları nasıl okuyorsunuz? Bu konuya mesaj atan bazı hocalarımın F klavyenin eskide kaldığını, nostalji olduğunu vurgulamalarını görmezlikten gelebiliyorsunuz ama ben Q klavyeyi eleştirip eski olan, nostalji olan F klavyeyi savununca olayı çağdaşlığa bağlamış oluyorum. Allah aşkına F klavyenin nasıl ortaya çıktığını araştırdınız mı da bu kadar Q klavyede ısrarcısınız. Neden bakanlığımızın adı "Milli Eğitim Bakanlığı" hiç düşündünüz mü? Gerçi son zamandalarda "Türkçe, Türk Milleti, Millet, Milliyetçilik vb..." kelimeleri ağzına almak suç olur duruma geldi ya neyse. Demişsinizki F klavye kullanmak Türkçe'ye sahip çıkmak değildir. Yanılıyorsunuz hocam, yıllardır şunu böyle yapmakla Türkçe'ye sahip çıkılmaz, bunu şöyle yapmakla Türkçe'ye sahip çıkılmaz diyenler sayesinde dilimiz bozulmaya başladı. Kusura bakmayın ama siz Türkçe kelimesini duyduğunuzda bu kadar tepkili olmayın ve saygı duyun...

emin olun ben TÜRKÇE'ye en az sizin kadar sahip çıkanlardanım!!..
ya gerçekten anlamıyorsunuz, ya da anlamak istemiyorsunuz hocam..
ben diyorum ki bu kadar önemli problemlerimiz varken (daha önceki mesajlarımda sıraladığım gibi TÜRKÇE'mizin yozlaştığı, EMO dilinin çocuklarda yaygınlaştığı, onlinekolizm hastalğının yaygınlaştığı vs..)
f klavye q klavye tartışmasının gereksizliğinden bahsediyorum..
ayrıca diyorum ki isteyen istediği klavyeyi kullansın.. BİRAZ SAYGILI OLUN diyorum..
ben derslerimde öğrencilerime f klavye anlatıyorum ve evimde q klavye kullanıyorum..
bu da kimseyi ilgilendirmez..
etrafta yüzlerce dükkan isimleri ingilizce yazılırken, siz yurtdışında üretilen F Klavyelerle Türkçe'mize sahip çıktığınızı zannetmeye devam edin..

"Q klavyeyi eleştirip eski olan, nostalji olan F klavyeyi savununca olayı çağdaşlığa bağlamış oluyorum" demişsiniz..
"Yazılan mesajları nasıl okuyorsunuz?" : "tam bir mühendislik fiyaskosu olan Q klavyeyi kullananlar çağdaş olsunlar, ben çağdışı olmaya razıyım"
bunların hepsi sizin sözleriniz hocam..

Bu sol el , sağ el olayına döndü..
bilimsel araştırmalar derki sağ el ile yazan daha hızlı yazar. Ama sağ ile yazılacak diye genelge çıkarılmadı, sol el ile kalem tutan bütün çocuklar sağ el le kalem tutsunlar diyen olmadı.

Adam sol el ile yazı yazıyorsa bundan kime ne, ben Türkçeyi mozambik klavyesiyle yazınca sayfanın altında
mozambik klavyesiyle yazılmıştır diye ibaremi varki.

Kabul edelim ki biz demokratik bir ülke değiliz, öyle olsaydı bunu yasa ile mecburi yapmazdık , sayelerinde bugün yasaya karşı çıkan yüzbinlerce kişi var..

Bak yabancılar ne güzel iş biliyorlar, biz buarada birbirimizi yerken, domuz giribinden nasıl para götürülür hepimiz görüyoruz. Ama bu olay bile F klavyeden daha demokratik

çünkü domuz gribi vurulmak mecburi değil,,
ama televizyonda nasıl bir reklam dönüyor, iğne vurulmazsanız ÖLÜRSÜNÜZ
O zaman siz ne yapıyorsunuz iğneyi vurulmak için en öne geçiyorsunuz.
Hem Allah razı olsun deyip birde dua ediyorsunuz.

kimse sizi zorlamıyor sadece etkili uyarıyı veriyor ve çekiliyor.

Madem bu kadar önemli F klavye o zaman reklamlarda Q klavye ile yazmayın bileğiniz yamuk olur deyin
Sonrada yüzbilerce kişi F klavyeye geçsin.

Bu arada F kalvyeleri mümkünse vestel üretmesin :)

umaykut' Alıntı:
ben diyorum ki bu kadar önemli problemlerimiz varken (daha önceki mesajlarımda sıraladığım gibi TÜRKÇE'mizin yozlaştığı, EMO dilinin çocuklarda yaygınlaştığı, onlinekolizm hastalğının yaygınlaştığı vs..)
ayrıca diyorum ki isteyen istediği klavyeyi kullansın.. BİRAZ SAYGILI OLUN diyorum..
ben derslerimde öğrencilerime f klavye anlatıyorum ve evimde q klavye kullanıyorum..
etrafta yüzlerce dükkan isimleri ingilizce yazılırken, siz yurtdışında üretilen F Klavyelerle Türkçe'mize sahip çıktığınızı zannetmeye devam edin..
Bu konu ilk açıldığında ve okuduğumda tamamen art niyet taşımadan sunuyu ekledim ki, bu konuda kararsız olan arkadaşlar kendileri karar versinler diye. Kimin hangi klavyeyi kullanacağı beni ilgilendirmez ki zaten de gerekli saygıyı ben duyarım. Bunun göstergesi de ben bu konuya yazdığım hiç bir mesajda Q kklavyeyi kullanan arkadaşlara saygısızca bir kelime ya da cümle kullanmadım. Ama siz mesajları nasıl okuyorsanız iki de bir bana "saygılı olun saygılı olun" diyorsunuz. Kaldı ki hiçbir saygısızlık yapmadığım halde bana "saygılı olun" deme hakkınız yok bunu bilin. Ayrıca "siz yurtdışında üretilen F Klavyelerle Türkçe'mize sahip çıktığınızı zannetmeye devam edin.." tarzında karşısındakini alaya alan cümleler kurmanız sizin insanlara ne kadar saygı gösterdiğinizin göstergesidir...Böyle alaycı bir cümleyi ben öğretmen olan birine yakıştıramadım, siz kendinize yakıştırdıysanız siz önce kendinize saygı duyun o zaman.

vseckn' Alıntı:
umaykut' Alıntı:
Bu konu ilk açıldığında ve okuduğumda tamamen art niyet taşımadan sunuyu ekledim ki, bu konuda kararsız olan arkadaşlar kendileri karar versinler diye. Kimin hangi klavyeyi kullanacağı beni ilgilendirmez ki zaten de gerekli saygıyı ben duyarım. Bunun göstergesi de ben bu konuya yazdığım hiç bir mesajda Q kklavyeyi kullanan arkadaşlara saygısızca bir kelime ya da cümle kullanmadım. Ama siz mesajları nasıl okuyorsanız iki de bir bana "saygılı olun saygılı olun" diyorsunuz. Kaldı ki hiçbir saygısızlık yapmadığım halde bana "saygılı olun" deme hakkınız yok bunu bilin. Ayrıca "siz yurtdışında üretilen F Klavyelerle Türkçe'mize sahip çıktığınızı zannetmeye devam edin.." tarzında karşısındakini alaya alan cümleler kurmanız sizin insanlara ne kadar saygı gösterdiğinizin göstergesidir...Böyle alaycı bir cümleyi ben öğretmen olan birine yakıştıramadım, siz kendinize yakıştırdıysanız siz önce kendinize saygı duyun o zaman.

birincisi ben saygılı olun demedim.. saygı duyun dedim..
ikincisi "ben saygısızca bir cümle kullanmadım" demişsiniz..
"Yazılan mesajları nasıl okuyorsunuz?", "F klavyenin nasıl ortaya çıktığını araştırdınız mı da ", "Türkçe kelimesini duyduğunuzda bu kadar tepkili olmayın" bunlar size ait cümleler.. saygıdan bahsediyorsunuz..

üçüncüsü benim dediğim şey: "ben öğrencilerime konu olarak f klavye bulunduğu için f klavye anlatıyorum..
ama kendim q klavye kullanıyorum.. f klavye kullanana da saygı duyuyorum.."
"isteyen istediğini kullanır.. eleştirmeyin saygı duyun.."
dedim..
dördüncüsü benim sizinle alay etme gibi bir amacım yoktu, olsaydı daha farklı cümleler kurardım : "Q klavyeyi kullananlar çağdaş olsunlar, ben çağdışı olmaya razıyım." ,"Biz Bilgisayar Öğretmenleri iki klavye arasındaki farkları görüp bize uygun olanı kullanmak yerine çağdaş olmak için Q tercih ediyorsak, millet ne yapsın..."gibi..
ama hala cümlemin arkasındayım.. Türkçe'ye yurtdışında üretilen klavyelerle, f klavye diyerek sahip çıkılmaz..
yeni bir klavye üretirsin.. %100 Türk Malı.. her şeyi Türkiye'de üretilir.. parası da Türkiye'de kalır.. o zaman dersin ki ulusal bir klavyemiz var sahip çıkalım.. o zaman hep beraber Türk Malı kullanırız, sahip çıkarız..
yoksa Çin'de üretilen ve düzeni orada hazırlanıp gelen klavyelerle Türkçe'ye sahip çıkılmaz..

çok şükür kendime de insanlara da saygıyı gayet iyi öğrendim.. sizden öğrenecek değilim..

son olarak şunu eklemek istiyorum..
siz bu kadar f klavye fanatikliği yapıyorsunuz ama evinizdeki klavyeniz q klavye.. o da gayet ilginç..

"Açıkçası bu sunumu gördükten sonra kendim bile en kısa zamanda evimdeki bilgisayarımı F klavyeye çevireceğim. Yine de siz bilirsiniz ama klavyeleri değiştirmeden önce bu sunumu izleyin."

saygılarımla..

"Yazılan mesajları nasıl okuyorsunuz?", "F klavyenin nasıl ortaya çıktığını araştırdınız mı da ", "Türkçe kelimesini duyduğunuzda bu kadar tepkili olmayın" Bu yazdığım cümlelerde ne var ki saygısızlık oluyor? Tutturmuşsunuz bir klavye üretilsin diye, Allah aşkına eklediğim sunuyu bir sefer incelemiş olsaydınız, orada F klavyenin kim tarafından ve neler dikkate alınarak yapıldığını görürdünüz. Bakmadıysanız ben söyleyeyim. F klavye İhsan Yener tarafından 1946 yılında oluşturulmuştur. Klavyedeki harfler dizilirken de Türkçe'de kullanılan yaklaşık 30000 kelimeden, içinde en çok kullanılan harflerin istatistiği yapılmış, parmakların kas güçleri dikkate alınmış ve yine parmakların hareket kabiliyetleri dikkate alınmıştır. Alın işte size tamamen Türkçe'ye uygun dizilimi yapılmış bir klavye. Ayrıca kendi özeleştirimi yapacak kadar da kendime saygım var, doğru evimdeki bilgisayar Q klavyedeydi ve ben o mesajı yazdığım gün gittim F klavye aldım. Siz de kendi özeleştirinizi yapmayı deneseniz bence kendinize iyilik etmiş olursunuz.

hayır siz eğer bu cümleleri saygı çerçevesinde değerlendiriyosanız ona da saygı duyuyorum..
hocam bu sunulardan ve f klavyenin tarihçesiyle ilgili isterseniz size sayfa sayfa döküman verebilirim..
ama insanları bilmeden yargılamayın..
bana f klavyenin tarihçesini sakın öğretmeye kalkmayın..

demek istediğim şey şu..
f klavye bakın klavye derken bile Türkçe konuşmuyoruz..
ne kadar üzücü..
özeleştiri yapack bir hatam olduğunu düşünmüyorum..
f klavye kullanana saygı duyuyorum.. öğrencilerime de f kalvye kullanmalarını tavsiye ediyorum..
ama gerçeklere de gözümü kapatamıyorum..
her yerde q klavye kullanılıyor..

kısayol tuşları (CTRL + Z yerine CTRL +Ö ) f klavyeye göre düzenlenirse F klavye kullunılmalı bence , sık kullandığımız harfler parmaklarımızın ulaşabileceği daha kolay yerdeler.
tek sıkıntı kısa yollar Ctrl + X e basmak , geri al yapmak işkence , değiştirimet mümkünmü belki ama çok zor o yüzden q ye devam.

son olarak şunu ekleyeceğim hani diyorsunuz ya:
"Tutturmuşsunuz bir klavye üretilsin diye," sebebini de açıklayayım..
siz hiç f klavye kullanırken bios ayarlarına girdiniz mi?
veya dos ortamına çıktınız mı?
Mesela bir chkdsk komutu verebilmek için 50 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekecek..
Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 10 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır.

ayrıca q klavyeyi f klavye kullananlardan daha hızlı yazan tanıdıklarım var..
saygılarımla..

Parmakların kuvveti konusunda fikrimi söylemek istiyorum.

Önümüzdeki klavyeler daktilo klavyesi değil. Gayet yumuşak tuşlar. Yani bir tuşa basmak için kuvvete gerek yok. Okularımızdaki 10 parmak programına girin, q klavyede en hızlı parmak sol serçe parmak çıkar. Evet en güzçsüz, yoz diyerek hakir gördüğünüz parmak en hızlı parmak çıkar. Neden siz yoz parmakları en çok kullanılan harfe verip yozluktan kurtarmazsınız. Hız istiyorsanız, halihazırda hızlı olan parmaklara kelimelerde sık geçen harfleri değil, orta sırada gelen harfleri verin, yoz olan parmaklar da hızlansın. Benim teorim de bu.

Ben yeni bir klavye türüne açığım ama bunu üreticilerin desteklemesi lazım. Dünyada tekiz. Ve bu inatla asla bir standart getirttiremeyiz üreticilere.

Ayrıca isteyen istediği klavyeyi kullansın. Yasa veya genelge gereksiz. Benim önümdeki klavye zaten F ama Q yazıyorum.

Eğitime gelince, öğrencilerimiz zorlanıyor. Yoksa ondan da şikayet etmem. Şikayetim öğrenciler zorlandığı için, evinde, internet kafede Q.

F klavye konusunda ısrarcı olan arakadaşlara söylüyorum: Hızlı ise BİLE bir kitap yazın dünyada milyonlar satan, 1 hafta geç çıksın piyasaya veya bir İnternet kafe açın, F klavye koyun bilgisayarlara. Haydi, hodri meydan.

Hiçbir dile uyumsuz Q klavyeyi biz hariç herkes kullanmak istiyor, kullanıyor, milyonlar satan kitaplar yazıyorlar, bilimsel buluşlar yapıyorlar, raporlar yayınlıyorlar vs. vs.

Geri