F1!!! kablosuz internetin amaç dışı kullanımı

Kodla Büyü

menu

Aktif Üye
okulmuzda kablosuz internet var özel hat çektik ttneten huawei marka modemimiz var filtrelemesi çok kötü öğretmenler ders esnasında facebook, oyun vb. sitelerle çok ilgileniyorlar. Kablosuz ağı gizledik şimdilik bozuk falan birşeyler diyoruz sizce ne yapmalıyız idareyle beraber karar vereceğiz. önerilerinizi bekliyorum.

ttnet aile paketine geçin... orada sosyal ağ vs kısıtlamalarını da yapabiliyorsunuz. istenmeyen içeriği de engelliyor,biz okulumuzda kullanıyoruz, çok memnunuz...

pfsense gibi ücretsiz bir güvenlik duvarı fazlasıyla yeterli oluyor. çift ethernetli 1 gb ram olan makineyle kolayca cozebilirsiniz.

İdare karar alsın: MEB hattını varsa özel hat sadece idari makinalarda olsun, meb inkini de öğretmenler kullansın. filtreleme yapsanız bile size baskı kurarlar. filtrelemeyi değiştirtirler. :wink:

mebin interneti yavaş ayrıca onu btye verdik bi deneyelim diyorum sonra bu paketi değiştirebilirmiyiz onu bilmiyorum.

aile paketine geçtim ama facebook açılıyor ne zaman aktif olur inş. işe yarar baya tepki toplayacam ama bakalım :?

kolay cozum ttnet aile paketi, orta seviyeli ve ogrenmek için pfsence yada endian (kurulumu da yönetimide zor değil tercihen pfsence), pro cozum windows server 2008 ve kullanıcı yonetimli güvenlik duvarı..

Hocam ttnet'i öğrencilere kullandırmayın. İdare ve öğrencileri ayırtın. İdarecilere ttnet. Öğrencilere meb. Yoksa öğrencinin ne yapacağı belli olmaz sizde sorumlu olursunuz..

Filtreli olacaksa hiç olmasın arkadaşlar. Adam face'e giriyor. E ne yapalım şimdi? İnterneti komple kesseniz bu defa da gazete okuyor. Yani serseri her zaman serseriliğini yapıyor.

Bence interneti filtrelemeyin. Hiç olmazsa çalışkan öğretmenlerin çalışmaları daha rahat olsun.

Çocuk paketine geçin. Facebook-Youtube ve bir çok sakıncalı siteyi engelliyor.
Modeminiz destekliyorsa URL filtreleme kısmında da bazı siteleri engelleyebilirsiniz.

Ciddi ciddi ders anlatmak için kullanan arkadaşlar zaten evde hazırlayıp geliyor.

Öğretmenlere girdiğiniz siteler kayıt altında tutuluyor deyin yeterli bence. Kısıtlama bencede uygun değil.

ben de modemden url filtreledim çok kastı
hızı çok etkiliyor
aile paketine geçip sosoyal ağlarıda pakete dahil ettim tamam ama
cep telefonundan hala giriliyor facebook a anlamadım

Ne diye filtre yada kıstlama olcakki? Bunlar öğretmen, çocuk değiller.Sorumlulğunu bilen arkadaşlarımız.

Bazı öğretmen arkadaşlar derste öğrenci gönderip kablosuz ağın şifresini istiyor, projeksiyon açıkken karakterler görülecek şekilde öğrencilerin önünde şifreyi giriyor. Liselileri geçtim ilköğretim öğrencileri bile okula akıllı telefon getiriyor. Öğrenciler de okulun ağından internete giriyor.

MAC adres üzerinden izin verme ve yasaklamada ise istemci sayısı sıkıntısı var. Airties modem de üst sınır 32 idi. Küçük okullarda uygulanabilir de büyüklerde yeteriz.

Bu yıl CEBIT e gittiğimizde özel bir firmanın bu konuda geliştirdiği sistemin tanıtımını yapan arkadaşlarla sohbet etme şansım olmuştu. Çok sayıda devlet üniversitelerinde de kullanılıyormuş. Şu aşamada mebdeki okullar için gereksiz ama çocukların okula telefon ve tablet getirme alışkanlıklarına çözüm bulunamazsa buna benzer bir sistem şart olacak.
http://www.epati.com.tr/tr/antikor.html
http://www.epati.com.tr/docs/AntiKor_Ku ... lavuzu.pdf

Geri