Facebook vs. nasıl kullanılmalı? sunusu

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba arkadaşlar
meslek lisesindeyim. biz bilgisayar bölümü olarak öğrencilerimize yönelik facebook vb ortamlar nasıl kullanılmalı, gizlilik vs nasıl olur gibi işin etik ve teknolojik kısmını anlatan seminer vermek istiyorum.
emniyetten de arkadaşlar bilişim hukuku konusunu anlatacaklar.

bu noktada sizden yardım istiyoruz arkadaşlar. işin bize düşen bölümünü yapmamız için bize yardımcı olur musunuz...

yardım ederseniz seviniriz. çünkü bu konuda mağdur olan öğrencilerimiz olduğunu gördük. kayıtsız kalmak istemedik

Sayın hocam yapacağın sunumun
alt başlıklarını belirle.

Kullanacağın süreye
her konu için slayt sayısını belirle.
Gerisi kolay. İnternetde istemediğin kadar resim video bulabilirsin.

Örneğin ben olsam şu konulara değinirdim
social media siteleri
facebook un kısa bir tarihçesi
facebook un Türkiye kullanım oranı

- İnternet paylaşılan her bilginin doğru olmayacağını
örneklerle gösterirdim.
--Bu nedenle paylaşılan şeyleri şüpheyle yaklaşılması gerektiğini gösterirdim.
(Gezi parkı olayları buna güzel bir örnek )

- Paylaşılan şeylerin başkalarının özel hayatına zarar vermemesi vb.. konulara değinilebilir

- Güvenliğimizi riske atacak konumumuz annemizin kızlık soyadı vb. bilgileri paylaşmamız gerektiğini

- Telif hakları vb. yasal olarak sakıncılı paylaşımlar vb..

Peki ne yapılabilir şeklinde bir başlıkta doğru kullanım

- Her veri herkes ile paylaşılmamalı , arkadaşları listelere ayırmalı
bazı paylaşımları sadece gerçekte hayatta tanıdığımız kişilerin yer aldığı listelerle paylaşılmalı

- facebook vb. sitelere sadece güvendiğimiz toplu kullanımın olmadığı (internet, okul vb.. ) bir bilgisayardan
erişmeli

- günlük zamanı verimli kullanım günde facebook üzerinde ne kadar zaman harcandığı vb..

- bir şeyi paylaşmadan önce güvenilir kaynaklardan doğruluğunu kontrol etmeli vb..

http://www.youtube.com/watch?v=5CrQChVxtUk
http://www.youtube.com/watch?v=1TWHsiMYSxw

kolay gelsin..

teşekkür ederim hocam...
buna kalkışmamızın temel sebebi kız öğrencilerimizdi.
bikaç kızımızın tehdit vs edildiği bize geldi napalım dedik doğal olarak korkuyorlardı.
emniyete söyledik bilişim suçları bölümü hukuki boyutuna yardımcı olabileceğini söyledi.
biz de dedik her iş onlara kalmasın biz de etik boyutunu anlatalım işbirliği ile bitirelim.
kafamızda bi şablob yoktu. bilgileriniz ışığında birşeyler netleşicek gibi

Geri