FAN'A 1-2 SANİYE ELEKTRİK GELİYOR VE SONRA KAPANIYOR.

Kodla Büyü

farukdogu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar lab'daki bilgisayarlardan birinde şu şekilde bil sorun var.
güç düğmesine basıyorum 1-2 saniyelik elektrik geliyor ve bilgisayar hemen kapanıyor.
sizce sorun ne olabilir. daha önce başına böyle bir şey gelen oldumu?

farukdogu' Alıntı:
güç düğmesine basıyorum 1-2 saniyelik elektrik geliyor ve bilgisayar hemen kapanıyor.

daha gecen gün benim basima geldi elektrik yükleniyormuş bilgisayar fişten cekin 5-10 dakika sonra takin çalişiyor bilgisayar..

yaptım hocam denedim. bütün donanımları söktüm tekrar taktım (yenisiyle değiştirmedim) yine olmadı.

polwert' Alıntı:
farukdogu' Alıntı:

daha gecen gün benim basima geldi elektrik yükleniyormuş bilgisayar fişten cekin 5-10 dakika sonra takin çalişiyor bilgisayar..

Bu tarz bir sorun 7-8 bilgisayarımın başına gelmişti, Power ya da Anakart kaynaklı oluyor genelde...

en iyisi diğer bilgisayarların parçalarıyla deneyeyim. teşekkürler cevaplar için arkadaşlar

farukdogu' Alıntı:
yaptım hocam denedim. bütün donanımları söktüm tekrar taktım (yenisiyle değiştirmedim) yine olmadı.
hocam ben donanimlari demedim bilgisayara elektrik getiren fişi dedim...

Hocam bence problem fandadır. Başka bir fanı takıp deneyin derim. Yada fanı çıkarıp bir tozunu falan alın ve tekrar deneyin.

farukdogu' Alıntı:
Biosu sıfırlayıp anakartı kasanın dışında çalıştırmayı deneyin.mümkün olan en az donanımla.HDD takmayın ,Onboard vga varsa ekran kartı bile takmayın.
Anakart işlemci RAM yeterli
Ramsiz deneyin aynı durum oluşacakmı , fanda duraksama yoksa
farklı bir RAM ile deneyin

Anakartın yanmış büyük ihtimal. At çöpe yenisini al. Güç kaynağı düşük bir ihtimal. yine de emin olmak için anakart güç konnektöründeki yeşil ile herhangi bir siyahı kısa devre yapıp fişi tak. Güç kaynağının fanı dönüyorsa power sağlam demektir.

hocam yapacağın şey şu:
bilgisayarın elektriğini kes,
power tuşuna basılı tut(3-5 sn)
sonra elini çek.
bu işlemi 3-5 defa tekrarla
-amaç anakart üzerindeki kondansatörlerde biriken elektriği bu şekilde boşaltmak-
sonra elektriği ver bilgisayara
bas çalıştır hocam
çalışacaktır Allah ızniyle...

(benim de bilgisayarlardan bazıları bu şekilde sorun veriyor ve ben bu şekilde çalıştırıyorum hocam.
yanlız kalıcı bi çözüm nedir bilemiyorum.
ama tecrübelerime dayanarak büyük ihtimal ups değişmesi lazım diye düşünüyorum...)

sinaaat' Alıntı:
farukdogu' Alıntı:
Biosu sıfırlayıp anakartı kasanın dışında çalıştırmayı deneyin.mümkün olan en az donanımla.HDD takmayın ,Onboard vga varsa ekran kartı bile takmayın.
Anakart işlemci RAM yeterli
Ramsiz deneyin aynı durum oluşacakmı , fanda duraksama yoksa
farklı bir RAM ile deneyin
hocama katılıyorum, az yorulmak için tersten dene. yani önce ramlari çıkar

hocam işlemcinin üzerindeki fan işlevini kaybetmiş olabilir termal macun sür ayaklarını kontrol et

Aynı sorun bende de oluyor.Şu şekilde hallediyorum.Kasanın arkasındaki fiş takılıyken, anakarta gelen 24 pinli güç kablosunu çıkarıp yeniden takıyorum.
Çalışıyor.

işlemci fanından kesinlikle olamaz.. 1-2 saniyede işlemci ısınmaz zaten.. RAM'lerden olsa anakartın gücünü kesmek yerine bip sesi çıkarır, çıkarmasa bile fanlar döner ama ekrana görüntü gelmez.. harddiskten kesinlikle değil çünkü 1-2 saniye içerisinde harddisklerle iletişim kurulmaz.. aynı olayla karşılaşmıştım ve power değişikliği yaparak halletmiştim.. farklı bi powerla denemekte fayda var hocam..

Bugün bu problem başıma geldi, reset swc ile power swc i yer değiştirdim problemsiz açıldı. Power yerine reset tuşuyla açılıyor tabi şu anda da sıkıntı değil.

Her ne kadar konu 2 yıl öncesine ait de olsa, hortlatılmış da olsa, birkaç öneri de ben yazayım.
Bu tür problemlerde önce güç düğmesinin (kasa üzerindeki açma kapama düğmesi) sağlamlığı kontrol edilmelidir. Bunun için düğmenin kablosu anakart üzerinden sökülür, düğmenin takıldığı pinler tornavida ile kısa devre yapılarak, bilgisayar çalıştırılır. Aynı sorun varsa, güç düğmesi sağlam sayılabilir.
Ardından güç kaynağı sökülüp, başka bir sağlam olduğundan emin olunan bir güç kaynağı takılır ama sadece anakarta giden kablo bağlanır. Bilgisayar açıldığında sorun devam ederse anakart olası bir kısa devreye karşı kasa dışına alınıp, işlemler tekrarlanır.
Yine çözülmezse anakart üzerindeki kondansatörlerde şişme olup, olmadığı anakart üzerinde yanmış eleman olup, olmadığı kontrol edilerek bir şey bulunamazsa problemin anakart üzerinde olduğuna karar verilebilir.
Bir ay kadar önce bir kasa geldi. Bilgisayarı taktım açıldı, kapattım, tekrar açtığımda bilgisayar sesli hata vermeye başladı. RAM bellekten şüphelendim, RAM'i falan söktüm, olmadı. Kasayı hareket ettirirken bir vida sesi geldi. Meğer bir vida anakartın altına kaçmış, kısa devre yapıyor, anakart da buna karşı kendini korumaya alıyormuş. Kasayı sallayarak iki tane boşta vidayı bulup, çıkardım. Kasa sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etti. Bu da böyle bir anımdır.

hocalarım hakkınızı helal edin konu hortladı ama benim için önemli bir konu

mesajım bulunsun

ALLAHa emanet olun

Hocam sorun Ramde.Ram değiştirmek kesin çözüm. Ama rami çıkarıp biraz beklersen de çalışabiliyor.benim labta o şekilde 4 makine vardı. Makineler vestel.

Arkadaşlar benim de aynı şekilde bir sorunum var. Labdaki 4 bilgisayarda da güç düğmesine bastığımda elektrik geliyor birkaç sn sonra kapanıyor ve tekrar güç düğmesine basmadan sürekli açılıp kapanıyor. Birkaç kez bu şekilde açılıp kapandıktan sonra bilgisayar açılıyor. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

Konuyu açan arkadaş sorunun çözülüp çözülmediğini yazmamış, bir sürü senaryo türemiş doğal olarak. Keşke açtığımız konuları takip etsek ve aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olabilsek.

yakuphan' Alıntı:
Her ne kadar konu 2 yıl öncesine ait de olsa, hortlatılmış da olsa, birkaç öneri de ben yazayım.
Bu tür problemlerde önce güç düğmesinin (kasa üzerindeki açma kapama düğmesi) sağlamlığı kontrol edilmelidir. Bunun için düğmenin kablosu anakart üzerinden sökülür, düğmenin takıldığı pinler tornavida ile kısa devre yapılarak, bilgisayar çalıştırılır. Aynı sorun varsa, güç düğmesi sağlam sayılabilir.
Ardından güç kaynağı sökülüp, başka bir sağlam olduğundan emin olunan bir güç kaynağı takılır ama sadece anakarta giden kablo bağlanır. Bilgisayar açıldığında sorun devam ederse anakart olası bir kısa devreye karşı kasa dışına alınıp, işlemler tekrarlanır.
Yine çözülmezse anakart üzerindeki kondansatörlerde şişme olup, olmadığı anakart üzerinde yanmış eleman olup, olmadığı kontrol edilerek bir şey bulunamazsa problemin anakart üzerinde olduğuna karar verilebilir.
Bir ay kadar önce bir kasa geldi. Bilgisayarı taktım açıldı, kapattım, tekrar açtığımda bilgisayar sesli hata vermeye başladı. RAM bellekten şüphelendim, RAM'i falan söktüm, olmadı. Kasayı hareket ettirirken bir vida sesi geldi. Meğer bir vida anakartın altına kaçmış, kısa devre yapıyor, anakart da buna karşı kendini korumaya alıyormuş. Kasayı sallayarak iki tane boşta vidayı bulup, çıkardım. Kasa sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etti. Bu da böyle bir anımdır.

hocam güzel yazmış,
Ram sök tak gibi işleri bi tarafa bırakırsak bunlara ek olarak:
Sağlam gibi görünen Power ve Reset düğmeleri bazı kasalarda çok dandik ve takılı kalabiliyor.Dikkat etmek lazım.reset düğmesi takılı kalırsa da bazı anakartlar post vermiyor.power düğmesi takılı kalırsa anakart açar ama 5 saniye sonra kapanır.

USB portu kısadevre olursa da sistem açmayabilir ,özellikle atolyelerde pclerin önünde buluna usb yuvalarına öğrenciler iletken bazı cisimler sokuyolar dikkat etmek lazım ayrıca Anahtarlıklarda Metal Usb bellek kullanmamak gerekir,anahtarlardan birinin kasanın gövdesine veya kasanın arka aynasına değmesi ile kısa devre oluşabiliyor.

Anakartın altına sıkışıp kısadevre yapan vidaların haricinde ,anakartı kasaya tutturan ve kasaya vidalanan dip vidaları anakartın vida deliklerine denk gelmeli, fazladan veya anakartın vida noktalarına denk gelmeyen dip vidaları mutlaka sökülmeli. uygun noktalarda 4 tane yeterli aslında.

Bozuk bir klavye veya fare veya bir yazıcıda sistemin açılmasını engelleyebilir.güç kablonuzdan de emin olun mutlaka ..çok adi power kablolar var bir seferinde boş kasaların içinde gelen kabloların neredeyse yarısı arızalı çıktı.

Yeni bir sistem topladıysanız Kullandığınız anakartın sitesinde desteklenen işlemci ve bios sürümleri verilmiştir.Eğer biosunuz o işlemciyi desteklemiyorsa biosunuzu update etmeniz gerek aksi taktirde görüntü alamayabilirsiniz.Veya her açılışta bir hata raporu alırsınız.

Eğer kullanmıyorsanız ve anakartta varsa disket sürücüyü mutlaka biostan disable yapın çünkü sistemin açlışını yavaşlatır hatta eğer windows kurulumu yapıyorsanız kurulum aşamasında baya bi bekletir sizi.

Bazen onboard sistemlerde post esnasında biosun OKEY sesini duyarsınız ama görüntü yoktur,onboard sistem arızalıdır.harici bir ekran kartı kullanmanız gerekebilir.
Veya çok acemiler harici ekran kartı olan bir sistemde VGA monitor kablosunu onboarda takmışlardır görüntü alamazlar tabii :)

Sistemde 2 RAM varsa ikisini de tek tek denemeniz gerekir bi tanesi arızalı ise beraber çalışırken sorun çıkartır mutlaka

Temelde, açılmayan bir sistemi denemek için anakartı kasadan söküp sağlam bir ram ve power kullanarak ,Anakart-işlemci-ram - vga kart ile en temel sistemi kurup açıkta çalıştırmayı denemek gerekir.

Klasik RAM bellek,anakart, power sorunlarının haricinde böyle extrem durumlarla sıkça karşılaşıyoruz.Yine aklıma geldikçe yazarım,,sevgiyle kalın

Eğer hiçbirisi çözüm olmadı ise kondansatörlerin üzerine bakınız. Şişme var ise kondansatörlerin değişmesi lazım.

Kesin çözümü buldum arkadaşlar sorun powerda. Powerları çıkardım eski makinelerin powerı taktım 15 gündür kafam rahat 1 makine bile sıkıntı çıkarmadı.

Geri