fatih ağı manuel ip verme

Kodla Büyü

bidene

Süper Üye
Süper Üye
merhaba dün fiber bağlantısı sağlandı.
eski ağı devre dışı bırakıp tüm cihazları fatih ağına bağlıyorum.
ağ yazıcısından çıktı almak için sabit ip vermem gerekiyor.
sabit ip yi bilgisayarlara deneyince internete çıkamıyorum
otomaik ip yapılandırması şu şekilde
ip 192.168.7.250
ağ maskesi 255.255.248.0
ağ geçidi: 192.168.0.1
bu değerleri elle verince nete bağlanamıyorum

hocam fatih ağında elle ip verme işi yaramıyor maalesef. bilgisayarlar ve tahtalar otomatik ip olacak şekilde ayarlarsan internete girebilirsin ancak.
yazıcı işine gelince yazıcının markasını ve modelini söylersen ona göre yardımcı olabiliriz.

acces point bağlantısı olmayan portlarda net var ama tahtalarda yok
bende de durum aynı şu an
fiber bağlandı net vardı f@atih wifi ler vardı

şimdi tahtalarda net yok wifi ler yok görünmüyorlar
zaten tahtalara gelen net kabloları a.p. lere bağlı oradan köprüleniyor

şimdi rj45 bağlantı aparatı ile a.p. gelen kabloyu ve yine aynı a.p.ye bağlı tahtanın kablosunu birbirine bağladım ancak yine tahtaya net gelmedi
a.p.lerin görünmemesi durumunu yaşayan var mı?

Gelen yazıda AP'lerin uzaktan etkinleştirileceği yazıyor. Sanırım bir süre daha tahtalara internet için bekleyeceksiniz.

ok_series' Alıntı:
hocam fatih ağında elle ip verme işi yaramıyor maalesef. bilgisayarlar ve tahtalar otomatik ip olacak şekilde ayarlarsan internete girebilirsin ancak.
yazıcı işine gelince yazıcının markasını ve modelini söylersen ona göre yardımcı olabiliriz.
Teşekkür ederim hocam manuel ip verdim yazıcıya ağdan erişebiliyorum.

tamam anladım kabul eyvallah
a.p.leri uzaktan etkinleştireceksiniz zaten şu an taradığımda çıkmıyor hiçbirisi
tahtalara gelen kablolar a.p.lerde köprüleniyor zaten yani a.p.etkin değilse tahtada net olamıyor
heps, kabul tamam

eh be arkadaş bunları yaptığınızı , a.p.leri etkinleştirmeden tahtalarda net olamayacağını , şu sıralar bazı işlemler yaptığınızı bildirin bari okullara
var olan fiber bağlantı şimdi yok
sorunu başka yerlerde arıyoruz btr olarak
herkes bizim yüzümüze bakıyor fiber de bağlandı hala tahtalarda net yok diye bize şikayet ediyor öğretmenler
biz de mecburen sorun nedir bilmiyorum diyoruz tabi

Arkadaşlar ben de şunu merak ediyorum:
Fiber hat bağlandı, ilk gün net vardı fakat daha sonra girilmez oldu. İki haftadır bu durumdayız. Sizce ne olmuş olabilir. Ne yapmalıyım?

myPC' Alıntı:
Fiber hat bağlandı, ilk gün net vardı fakat daha sonra girilmez oldu. İki haftadır bu durumdayız. Sizce ne olmuş olabilir. Ne yapmalıyım?

Access pointleri cat5 uzatici ile bypass ettiyseniz kabloları yeniden access pointe takıp bakanlığın aktif etmesini beklemeniz,

Bu işlemi yapmadıysanız sadece aktif edilmesini beklemeniz gerekli

merkezden konfigüre bekleyeceksiniz mypc hocam.
yada adamınız varsa yaptıracaksınız :)

Yazıcılara otomatik ip vererek de çalıştırabilirsiniz. Windowsta yazıcıyı eklerken ip adıyla değil de yazıcı adıyla kurun böylece ip adresi değişse de windows adından ip adresini bulup yazdırır.

Tahtaların ip leri 192 168 1 170 171 172 ...
dns 195 175 39 39 - 40

fiber kablo geldi fakat modem daha gelmedi gelince otomatiğemi çevirmemiz gerek hepsini anlamadım arkadaşlar

eemree' Alıntı:
myPC' Alıntı:

Access pointleri cat5 uzatici ile bypass ettiyseniz kabloları yeniden access pointe takıp bakanlığın aktif etmesini beklemeniz,

Benden önceki btr access pointleri iptal edip direk tahtaya vermiş hocam. Onları düzelteyim o zaman değil mi? Ayrıca ilk bağlandığında vardı fiber net

bidene' Alıntı:

bidene hocam adamımız yok malesef :D
ilk bağlandığında fiber net vardı, kesilmesi normal mi sence?

myPC' Alıntı:
eemree' Alıntı:
myPC' Alıntı:

Benden önceki btr access pointleri iptal edip direk tahtaya vermiş hocam. Onları düzelteyim o zaman değil mi? Ayrıca ilk bağlandığında vardı fiber net

aynen öyle hocam
bizdeki durumun aynısı
fiber modemden gelen kablo access pointteki uplink yazan porta
tahtaya giden kablo lan1 e takılcak

hangi kablo nereye gidiyor anlayamazsanız eğer
fiber modemden gelen kabloyu access pointte uplink yazan porta takınca ışıklar yanıyor sonra geri sönüyor
tahtaya giden kablo uplinke takınca ışıklar yanmıyor

myPC' Alıntı:
bidene' Alıntı:

bidene hocam adamımız yok malesef :D
ilk bağlandığında fiber net vardı, kesilmesi normal mi sence?
Hocam bizdede ilk fiberi kurdular. Tahtalarda net vardi ap lerin adi guest networktü.
1 hafta sonra tahtalarda net gitti ap lerin adi fatih olarak gorunmeye basladi. Sizdede boyle durum var sanirim.
Altyapiyla ilginen arkadasa rica ettim geldiler kendileri kofigure yapmaya ugrastilar 1 saat olmadi.
Daha sonra yegitekte bu isin basindaki kisiyi aradilar ertesi gun halloldu sorun.
Adaminiz var mi dan kastim buydu :)

arkadaşlar bizim fiber bağlantı işlemleri tamamlandı tek eksik fiberin kendisi. Bizim okulda AP ler yok. şöyle birşey denedim tahtaya dns ayarlarını elle girince tahta internete bağlandı.Fakat dnsyi silince bağlanmıyor. 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 olarak girdim. şimdi fiber internet kendisi geliyormuş. bizim bişey yapmamıza gerek yokmuş. peki tahta dns ayarını yazınca nasıl internete giriyor. Fatih ağı görünmesi gerekiyormuş öyle bir ağ görükmüyor şimdilik. 1 hafta oldu telekomdan geleli. evrak imzaladık hız testini yaptı gitti. ne kadar sürer bağlanması acaba.

zencefil58' Alıntı:
arkadaşlar bizim fiber bağlantı işlemleri tamamlandı tek eksik fiberin kendisi. Bizim okulda AP ler yok. şöyle birşey denedim tahtaya dns ayarlarını elle girince tahta internete bağlandı.Fakat dnsyi silince bağlanmıyor. 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 olarak girdim. şimdi fiber internet kendisi geliyormuş. bizim bişey yapmamıza gerek yokmuş. peki tahta dns ayarını yazınca nasıl internete giriyor. Fatih ağı görünmesi gerekiyormuş öyle bir ağ görükmüyor şimdilik. 1 hafta oldu telekomdan geleli. evrak imzaladık hız testini yaptı gitti. ne kadar sürer bağlanması acaba.

Bizim tahtalar da öyle, DNS'leri elle girdim hepsine tek tek. IP'ler otomatik ama DNS'leri elle girmek gerektiğini farkettim. Otomatik DNS almadı makineler ama bazı bilgisayarlar aldı nedense.

eğer ki AP leri köprüleme yaptıysanız ve fiber aktivasyonunuz yapıldıysa etlere yine de internet gelmeyecektir. Köprülemeyi kaldırsanızda yine bağlantı hatası alabilirsiniz.
Sizlere tavsiyem öncelikle tüm ip lerin otomatik alınmasını sağlayın. AP lerdeki köprülemeleri iptal edin. Ardından sistem odasından tüm switch ve routerların elektriğini kesin. arkadan priz sigortasını kapatıp açabilirsiniz. sonrasında tüm sınıflarınız internete girecektir. ancak bazı okullarda fibernette, problemlerden dolayı internet olmayabilir bazı okullarda. biraz sabır.

ccaaggllaarr' Alıntı:
eğer ki AP leri köprüleme yaptıysanız ve fiber aktivasyonunuz yapıldıysa etlere yine de internet gelmeyecektir. Köprülemeyi kaldırsanızda yine bağlantı hatası alabilirsiniz.
Sizlere tavsiyem öncelikle tüm ip lerin otomatik alınmasını sağlayın. AP lerdeki köprülemeleri iptal edin. Ardından sistem odasından tüm switch ve routerların elektriğini kesin. arkadan priz sigortasını kapatıp açabilirsiniz. sonrasında tüm sınıflarınız internete girecektir. ancak bazı okullarda fibernette, problemlerden dolayı internet olmayabilir bazı okullarda. biraz sabır.

hocam AP takılmadı bizim okula. Ama şöyle söyleyeyim normal modemimizi kullanıyoruz koridorlarda AP ler yerleştirip tahtalara kablosuz internet veriyoruz. ama Fatihle ap falan gelmedi. ip leri otomatik alıyor ama dns yi elle girince internete giriyor.

Arkadaşlar biizm okuldaki tahtalar dahil tüm pc lere elle ip ve dns verdim şuan bir sıkıntımız yok ama fiber gelecekmiş bir kaç haftaya kadar
şimdi ip leri tüm cihazlarda otomatikmi yapmam gerekiyor anlamadım ben tam olarak
neden acaba

mayhem' Alıntı:
Arkadaşlar biizm okuldaki tahtalar dahil tüm pc lere elle ip ve dns verdim şuan bir sıkıntımız yok ama fiber gelecekmiş bir kaç haftaya kadar
şimdi ip leri tüm cihazlarda otomatikmi yapmam gerekiyor anlamadım ben tam olarak
neden acaba

Aynen, DNS'leri de aşağıdaki gibi ayarlayın.

195.175.37.137
195.175.37.138

ahmetfx' Alıntı:
mayhem' Alıntı:
neden acaba

Aynen, DNS'leri de aşağıdaki gibi ayarlayın.

195.175.37.137
195.175.37.138
Eyvallah hocam bizde 195 175 39 39-40
Tı değiştirelimmi ozaman

195 175 39 39-40 mı

195.175.37.137
195.175.37.138 mı yapalım arkadaşlar ? Hangisi daha iyi olur. Dün router ı takmışlar

arkadaşlar başka bi konu açmıştım ama burayada yazayım
6 akıllı tahatadan 4 ü fatih ağına sorunsuz bağlanırken , 2 tanesi adsl wi fi ye bağlanıoyor fakat fatih ağına bağlandığında internete girmiyor ve dns probe finished nxdomain hatası veriyor bunun nedeni ne olabilir ya da çözümü nasıldır.

merhabalar..
bu gün elle ip alma işini hallettim.
işin sırrı memurun odasındaki cihazın ip adresine bakmakta geçiyor.
memur odası diğer yerlerden farklı olarak düşünülmüş
yani oraya ağ yazıcısı bağlanırsa oraya tüm okul ulaşabiliyor.
zaten oradaki ip idresi de tüm okulunkinden farklı.
sorun yaşadığnız yerlerde manuel ip verebilirsiniz yani :idea:

sonunda fiberde elle ip verme ve fatih proje yazıcısını ağa tanıtma işini hallettim.
Fiberde elle ip verilmiyor efsanesini kim uydurduysa...

Yapamayanlar için bir kaç cümle ile açıklayalım.
ilk iş tüm ipleri silip bilgisayarımızın otomatik ip almasını sağlayalım. Bağlantı gerçekleştikten sonra
Ağ==Ağ ve Paylaşım Merkezi==Yerel Ağ Bağlantısı==Ayrıntılar diyelim.

sonrasında buradan aldığımız değerleri bilgisayarımıza elle girdiğimizde hem sabit ipimiz hemde fiber bağlantımız oluyor.

Bizim fatih yazıcımız Kyocera FS-6530MFP ona da billgisayara ip verdiğimiz mantıkla yeni sabit ip çakıyoruz. Daha sonra yazıcının kurulum exesini çalıştırıp ağ yazıcısını seçince otomatik yazıcıyı buluyor.

sonunda fiberde elle ip verme ve fatih proje yazıcısını ağa tanıtma işini hallettim.
Fiberde elle ip verilmiyor efsanesini kim uydurduysa...

Yapamayanlar için bir kaç cümle ile açıklayalım.
ilk iş tüm ipleri silip bilgisayarımızın otomatik ip almasını sağlayalım. Bağlantı gerçekleştikten sonra
Ağ==Ağ ve Paylaşım Merkezi==Yerel Ağ Bağlantısı==Ayrıntılar diyelim.

sonrasında buradan aldığımız değerleri bilgisayarımıza elle girdiğimizde hem sabit ipimiz hemde fiber bağlantımız oluyor.

Bizim fatih yazıcımız Kyocera FS-6530MFP ona da billgisayara ip verdiğimiz mantıkla yeni sabit ip çakıyoruz. Daha sonra yazıcının kurulum exesini çalıştırıp ağ yazıcısını seçince otomatik yazıcıyı buluyor.
Ben bunu yapıyorum, internete bağlanmıyor hocam :(

İki tane bilgisayar var. Birinde yazici var ancak yazici ip li değil bilgisayara sabit ip verip yazıcıyı paylaşmak istiyoruz olmadı bir turlu

Geri