FATİH-KYOCERA FS-3040MFP+ Yazıcıyı ağa bağlama

Kodla Büyü

furkanhoca

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar ,

Öğretmenler odasındaki yazıcımızı var olan ağa bağlamayı düşünüyorum. Kabloyu bağladıktan sonra yazıcı üzerinden hangi ayarları yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Teşekkür ediyorum , kolay gelsin.

HocamDenetim Masası Ağ ve yazıcılar yazıcı ekle ağ yazıcısı sürücülerini göster tamamdır.

uragan06' Alıntı:
HocamDenetim Masası Ağ ve yazıcılar yazıcı ekle ağ yazıcısı sürücülerini göster tamamdır.

hocam amacım ağ ayarlarını yapıp öğretmen arkadaşların dizüstü bilgisayarlarından çıktı alabilmelerini sağlamak.

arkadaşlar kaç defa kyocera yazıcıyı bilgisayara tanıttım. ama ip yi göstermiyor. 6530 u ağda gösterip tarama klasörünü oluşturdum. ama 3040 ta bunu yapamadım.

Yazıcıya sağ tıklayıp Paylaşım vs. deyin. Hepsi bu kadar. Ağ ve Paylaşım ayarlarında sıkıntı yoksa, ağda görürsünüz yazıcıyı. Aynı işletim sistemine sahip bilgisayarda doğrudan kullanırsınız fakat farklı sistemler var ise sürücüleri temin etmeniz gerekir.

Hocam önce cihaz üzerinde sabit ip adresi almasını sağlayacağız.
en sol köşedeki menü tuşu
Sistem
Ağ Ayarı
TCP/IP Ayarları
IPv4 Ayarı
DHCP Kapalı konuma getireceğiz.
Sonra ip adresi kısmına 192.168.63.xxx (alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi ayarlarına dokunmadım galiba. ama bizim okulda (alt ağ maskesi 255.255.224.0, varsayılan ağ geçidi de 192.168.32.1 şeklinde))
bu işlemlerden önce username ve şifre sorarsa kullanıcı adı da şifresi de "4000" yazılacak.

Sonra bilgisayardan
Aygıtlar yazıcılar
Ağ yazıcısı ekle
istediğim yazıcı görünmüyor.
tcp/ip ile ekle kısmında
ip adresine 192.168.63.xxx bu kısma makinaya girdiğimiz ip no yazınca geliyor.

Bizim okuldakini böyle hallettik. Millet telefondan akıllı tahtadan her yerden fotokopi makinasına bağlanabiliyor.

(https://cdn.kyostatics.net/dlc/tr/d...teritem.tmp/FS-3040MFP_FS-3...40MFP_OG_TR.pdf)

Otomatik ip alıyor ama elektrik gidip gelince ip adresi değişirse, bilgisayarda da tcp/ip ile yazıcıyı eklemişsek yazıcı çevrimdışı görünüyor.
Ama ağ yazıcısı ekle deyince paylaşıma açılmış yazıcıyı hemen buluyorsa sorun yok. (Yazıcıyı paylaşıma açtığımız ve USB ile bağlı olduğu bilgisayar açık kalıyor sürekli) Yukarıdaki gibi yapınca yazıcı açık olduğu sürece başka bilgisayara bağımlı kalmadan kullanabiliyoruz.

hala ağda gözükmüyor. söylediğiniz gibi İP caktım ama olmadı. paylaşımada açık. fakat ağda gözükmüyor.

Hocam önce cihaz üzerinde sabit ip adresi almasını sağlayacağız.
en sol köşedeki menü tuşu
Sistem
Ağ Ayarı
TCP/IP Ayarları
IPv4 Ayarı
DHCP Kapalı konuma getireceğiz.
Sonra ip adresi kısmına 192.168.63.xxx (alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi ayarlarına dokunmadım galiba. ama bizim okulda (alt ağ maskesi 255.255.224.0, varsayılan ağ geçidi de 192.168.32.1 şeklinde))
bu işlemlerden önce username ve şifre sorarsa kullanıcı adı da şifresi de "4000" yazılacak.

Sonra bilgisayardan
Aygıtlar yazıcılar
Ağ yazıcısı ekle
istediğim yazıcı görünmüyor.
tcp/ip ile ekle kısmında
ip adresine 192.168.63.xxx bu kısma makinaya girdiğimiz ip no yazınca geliyor.

Bizim okuldakini böyle hallettik. Millet telefondan akıllı tahtadan her yerden fotokopi makinasına bağlanabiliyor.

(https://cdn.kyostatics.net/dlc/tr/d...teritem.tmp/FS-3040MFP_FS-3...40MFP_OG_TR.pdf)

hocam yazdıklarınızı aynen uyguladım fakat bilgisayarlar yazıcıyı ağda göremiyor başka ne yapmam gerekir yazıcıyı tekrar kurmak gerekir mi veya yazıcı hem ethernet kablosuyla hemde hemde usb ile bilgisayara bağlı ondan görülmüyor olabilir mi

@Eren35 Hocam bir de kablo ile bağlanan bir bilgisayarın bağlantı ayrıntılarına bakar mısınız? Kablosuzda 192.168.63.xxx ama kabloluda galiba 192.168.7.xxx şeklinde... Makina kablo ile bağlıyken ağ durumu raporu yazdırıp (3 sayfalık raporun 1. sayfasında) ip adresini görebilirsiniz. Bilgisayardan da bağlantı noktası olarak ip girerek oluyor Windows 7'de.. Windows 8.1 bilgisayarda bugün sorun çıktı ama vaktim pek yoktu çözmeye uğraşmadan çıktım okuldan...

okulda yer alan ağa static ip ile ekledim sorun olmadı hepsi gördü. ama kablosuz durumu bilmiyorum. kablolu cihazların hepsi görüyor. önemli olan static ekleyip yerel ağdaki ağ bloğundan Ip verip. aynı subnetmask değerini yazmak. birde, bağlnamka istenen bilgisayrlardaki "ağ ve dosya yazıcı paylaşımı" nı açmak gerekir.

Bizim okulda da ağ ile iki bilgisayardan biri bağlanıyor diğeri görmüyor. bilgisayar win 10 otomatik bulamıyor, el ile ayarlamaları yaptım sürücüyü yüklüyor ama belge yazdırmayıp sürekli çevrimdışı kalıyor. Ağ da bu yazıcıya bağlanılamıyor diyor?

Geri