Fatih prizinden bt sınıfındaki switche kablo çekmek

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar bizim okulda fatih internet hattından farklı olarak bir de idarenin kullandığı internet var.
Bilgisayar sınıfında kullandığımız internet ise idareye bağlı.
İdareden switche gelen internet kablosu rj45'le bağlı değil, direk switchin portuna bağlı.
Switchten idareye giden kabloyu ise direk fatih prizine takabilirdim ama lanet olası kabloyu bulamadım. Her yer switch dolu ve sarı ünlem hatası verip duruyor sistem.
Bu yüzden bt sınıfını fatih hattına bağlamak istiyorum.
Şekildeki gibi altta bulunan fatih prizinden üstteki lab switchine kablo taktım.
Diğer takılı kablolar labtaki bilgisayarlara bağlı olduğu için internet dağıtımı yaparım diye düşündüm ama örnekteki gibi 1 numaralı porta kablo taktığım zaman sadece o porta bağlı bilgisayar internete giriyor.
O kadar karışık bir kablo sistemi var ki sonuçta böyle bir şey yapmaya kalktım...
Önerileriniz varsa bekliyorum. Teşekkürler.

Hocam, idarenin ayrı internet kullanması yasak. Söyleyin kapatsınlar hattı, şikayet durumunda başları belaya girer. Ayrıca Fatih hattı Bt sınıfına gelmiyorsa, switchle filan hattı çoğaltmak için bakanlıktan izin almalısınız.

Fatih prizinden gelen kabloyu bir bilgisayara takın ve Bakanlığı arayın. Bilgisayara taktığınız portun(Fatih knalında bulunan port) switch ile kullanımı için izin verecekler. Siz de switch'e bağlı tüm bilgisayarlarda Fiber kullanabileceksiniz.

Not: Hocam işiniz çözülsün veya çözülmesin bence switch'e gelmeden önce geride bir yerde kabloları tomar yapıp kelepçeleyin. Çok sıkıntı yaşarsınız...

Bt sınıfına çekilen fatih hattından 3 tane port var. Tahtanın altındaki portlar değilde diğer tik aşrı yere konulmuş bi port olmalı. O port switch için açık bırakılmış. O porta takarsanız eğı dagıtabilirziniz. Tabi idareden geleni switch çıkartın.

kazuo' Alıntı:
Hocam, idarenin ayrı internet kullanması yasak. Söyleyin kapatsınlar hattı, şikayet durumunda başları belaya girer. Ayrıca Fatih hattı Bt sınıfına gelmiyorsa, switchle filan hattı çoğaltmak için bakanlıktan izin almalısınız.
Hocam kullandığımız 2.hat meb adsl özel değil
Gerçi ona da yasak koydular ama fatih interneti sıkıntılı oluyor bazen. Geçen elektrikler gidip geldi fatih interneti gitti ve bir hafta gelmedi. Siz de bilirsiniz ki 1 hafta İntrrnetin olmaması idarenin hiç iş yapamaması anlamına gelir. Özellikle de karne döneminde bu bir intihar olur.
Switch için bakanlık iznini bilmiyordum. Bunun için teşekkürler...

sugibi' Alıntı:
Fatih prizinden gelen kabloyu bir bilgisayara takın ve Bakanlığı arayın. Bilgisayara taktığınız portun(Fatih knalında bulunan port) switch ile kullanımı için izin verecekler. Siz de switch'e bağlı tüm bilgisayarlarda Fiber kullanabileceksiniz.

Not: Hocam işiniz çözülsün veya çözülmesin bence switch'e gelmeden önce geride bir yerde kabloları tomar yapıp kelepçeleyin. Çok sıkıntı yaşarsınız...
Teşekkürler hocam. Kablolar kelepçeliydi ama oraları karıştırırken ben bozdum tekrar eskisine dönecek :)

mebbis' Alıntı:
Bt sınıfına çekilen fatih hattından 3 tane port var. Tahtanın altındaki portlar değilde diğer tik aşrı yere konulmuş bi port olmalı. O port switch için açık bırakılmış. O porta takarsanız eğı dagıtabilirziniz. Tabi idareden geleni switch çıkartın.
Hocam tahtanın altında iki tane var evet ama bir de switchin altında iki uç var. Başka yer de yok galiba. Ama bu izin olayını öğrendikten sonra tüm portlar tekrar deneyeceğim. Eğer olmuyorsa arkadaşların dediği gibi Bakanlığı arayıp portu açtıracağım.

çok teşekkürler arkadaşlar..meğerse sol port dağıtım portuymuş....kabloyu oraya takınca düzeldi ;)

bizde de laba bağlantıyı dağıtan panelin üzerinde iki adet fatih ethernet girişi var, şimdi ben hangi kabloyu fatih girişine takacağım, ana modemden gelen kabloyu buldum da onu fatihe uzatamıyorum kafam karıştı :?

bt^' Alıntı:
bizde de laba bağlantıyı dağıtan panelin üzerinde iki adet fatih ethernet girişi var, şimdi ben hangi kabloyu fatih girişine takacağım, ana modemden gelen kabloyu buldum da onu fatihe uzatamıyorum kafam karıştı :?
ikisini de dene...hangisi çalışıyorsa o switch dağıtımı yapıyodur...benimkisinde sol taraf çalıştı. Bu arada pc sayı kısıtlaması var mı acaba?
15 pc internete girdi..3 tanesi girmiyor

Geri