Fatih Projesi Ağ Sorunu

Kodla Büyü

kargasa1982

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Herkese iyi günler,

Malum okullarımızda Fatih Projesi kapsamında ağ alt yapısı kuruldu ve güzel bir şekilde çalışıyor. Yalnız bugün benim için sorun olan bir durum farkettim. Kendi odamdan sınıfları yönetmek ve tüm tahtalarda kullanılan dosya ve programları odamdaki bilgisayardan paylaştırmak için tahtalara statik ip vermeye başladım. Bugün uğradığım bir sınıfta ise normalde ip adresi ( 10.39.0.xxx ) olması gerekirken 10.38.1.xxx şeklinde idi.

Bu nedenle okuldaki sistemin 2 ye ayrıldığını geç de olsa farkettim :( Şu anki durumda bu iki ip grubuna ait tahtalar birbirleri ile ve benimle haberleşemiyorlar. Benim odamdaki bilgisayar 10.39.0.xxx olduğundan ancak o gruba etki edebiliyorum. Sistem odasına baktığımda ise ana dağıtıcı router üzerinde 2 tane vlan oluşturulmuş anladığım kadarıyla bir tanesi 20 pc bir tanesi de 10 pc için.

Sorum şu;

1) Bu iki VLAN grubunu fiziksel olarak nasıl birleştirebilirim ( switchten switche kablo vs )
2) Switch üzerine telnet ile erişmeyi denedim fakat kullanıcı adı şifre çıktı. Arayüze erişirsem belki bir şekilde halledebilirim diye düşünüyorum ( yeni bir havuz vs ) Bunun için kullanıcı adı ve şifreyi bileniniz var mı acaba?
3) Bunların dışında başka bir önerisi olan varsa, onu da dinlemeye hazırım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Geri