Fatih Projesi Kapsamınde Eğitim veren hocalarım...

Kodla Büyü

bote_erz

Süper Üye
Süper Üye
hocalarım fatih eğitmeniyim ve ilk defa il formatörlerinden bize iş düştü ve 30 saatlik seminer vereceğim eylülün ilk haftası. Dosyaları eogrenimden indirdim.Benim merak ettiğim konu şu konuları nasıl anlatacağım ve anlatacağım insanlar meslek lisesi hocaları ve benden yaşca büyükler ve ayrıca bilgisayarcılarda var içlerinde.Ve hocalarımı 4-5 saat nasıl tutabilirim kesin bir sıkıntı çıkar diye düşünüyorum.
Sizden öneri ve seminerle ilgili dosyalarınız varsa onları istiyorum...

İzmit merkezde bize henüz sıra gelmedi. :verymad:

madem görev vermeyeceksiniz neden kursa aldınız.

eski fatih eğitimleri 2 haftaydı ve her kursiyerin bir ürün dosyası oluşturması gerekiyordu..
şimdikiler 1 hafta bunun sonunda da ürün dosyası oluşması gerekli midir?

Sayin hocam

Egitim konularinizi anlatmaya basladiktan sonra zamanin nasil geçtiğini anlamayacaksiniz bile. Mumkun olduğunca her branstan örnekler vermeye gayret gösterin ozellikle meslek dersleri veren ogretmenler icin. En cok inlar size muhalefet edebilir o hususta hazirlikli olmaniz gerekmekte. Seminerin ilk gününü atlattiktan sonra gerisi geliyor.
Sizden yaşça büyük insanlarin olmasi sizi tedirgin ediyor olabilir ama inanin bir cok öğretmenimiz teknolojiyi biliyorum sanmaktadir.
Kolayliklar dilerim

hocam öncelikle tutarlı olun, konunun uzmanı olduğu hissettirin.
en başta devamsızlık sorarlar, zaten seminer döneminde olduğu için devamsızlık haklarının olmadığını söyleyin ısrarcılar için topu müdüre atın.
yaş sıkıntısı olmaz, pc kullanmayı biliyorlarsa sorun olmuyor,bilmiyorlarsa yardımcı olursunuz, meslek derslerinde kendi sunumları için konu sıkıntısı olabilir alternatifler üretin.Ör. mobilya tasarım öğrt. vardı bende perspektif konusunu bulduk.
bilgisayarcılar içinde yapcak birşey yok hocam almak zorundalar eğitimi işinizi kolaylaştırırlar, diğer hocalara yardım ederler.
4-5 saat sürmez hocam diğer hizmetiçi eğitimler gibi 3 saatte biter günlük konular.blok yapın dersleri tek ara verin.

kurstan önce evde
1. e-ogrenimden kurs planına bakın ve günlük anlatacaklarınızı 1. gün,2. gün...diye klasörleyin. İçine materyalleri koyun.
2. laptop götürün bence hdmi ile tahtaya bağlayıp fatih sunusunu videosunu falan oturduğunuz yerden kendi pcnizden gösterebilirsiniz ilk kursunuz için kolaylık olur, heyecanınız geçer.
3. Kendinize ufak notlar alın 2. kurstan sonra zaten sıralama dair hepsini ezberliyorsunuz.

kursta
0. Kursu vereceğiniz yerde pclerde antropi vs .programlar muhtemelen kurulu değildir ilk gün onları kurmak için zaman isteyin.Yada kursiyerler kurdurun.
1.Öncelikle ne yapacaklarını ve sizin onlara ne anlatacağınızı anlatın hocam. Kursun sonunda tahtayı kullanarak ders sunumu yapacakları bilsinler.
2. Ders planını gösterin video, animasyon varsa benzetim kullanarak dersi anlatacaklarını söyleyin(tabi her branşta olmuyor)
3. paylaşıcak dosyaları varsa netsupporttan atın kursiyerin pclerine ordan alsınlar. yoksa siz kopyalayın
4. antropi kısmında anlattıktan sonra uygulama için öğretmenlere zaman verin denesinler.
5. firefox dw helper gibi programlardan video indirmek içinde eba yı kullanabilirsiniz.
6. telif hakları falan çok dalmayın.
7. proje gereksiz diyen olur sakın savunmaya geçmeyin, siyasete girmeyin, projeyi biz yapmıyoruz.
şunu diyebilirsiniz projeksiyon ömrü 2000 saat birde pc lazım. toplam 4-5 bin lira
tahtanın ömrü 50000 saat. 7 bin lira, tablet zaten hala pilot uygulama
şimdilik aklıma bunlar geldi
benim nacizane tavsiyelerim bu şekilde kolay gelsin hocam
stres yapmayın, güzel geçiyor

Hocam starboardda anlatirken her kursiyerin ders anlatim sununu saklayip ona gore gecieiyorduk..
bu da oyle mi olacak

bidene' Alıntı:
Hocam starboardda anlatirken her kursiyerin ders anlatim sununu saklayip ona gore gecieiyorduk..
bu da oyle mi olacak
aynen hocam antropi dosyalarını tahtaya tek klasöre kaydettirin sonra pdf olarak dışa aktarsınlar. Sonra ordan notları verirsiniz

emre hocam kursiyerlerinizin hazırladığı antropi dosyalarından paylaşabilirmisiniz..
değişik örnekler görmek isterim eğer mahsuru yoksa..

açıkcası starboard antropiden daha işlevsel geldi bana..
antropi çok sınırlı bir program..

Valla hocam öğretmenlerin genelinde var galiba illa seni bozacak yanındakilere bakın gördünüz mü eğitmeni oturttum bakışı atacak Fatih Projesi'ni tartışmaya kesinlikle açmayın eski hocalar benden büyüklerde var demişsiniz konu mutlaka siyasete geçecektir oradan çok sıkıntılı olur.. mümkün mertebe uygulama yaptırmaya çalışın ET dokunma imkanı sunun. hoşlarına giden yerden yakalarsanız çok rahat edersiniz.

hocalarım güzel ve nacizane fikirlerinizi ve önerileriniz için çok teşekkür eederim biraz olsun rahatladım yaw :D elinizde size ait belgeler varsa onlarıda alabilirim.

Hocam eğer imkân olursa Laptop' u tahtaya hdmı kablo ve usb kablo ile bağlayıp tahtadan laptopu kullanmak ogretmenlerin ilgisini çok çekiyor.
ikinci olarak da proje ile gelen yazıcıların kitap veya kâğıtları tarayıp pdf formatında usb' ye kaydet özelliğinden de bahsedebilirsiniz.

Uygulamalarda kullanacağınız video(kesme, bölme), resim(kırpma), m p3 bölme) ppt dosyalarını kurs başlamadan tüm bilgisayarlara kopyalayın. Bazı küçük programları orbit gibi... kurs başlayınca öğretmenlerle kurun , çünkü bazıları ilk defa program kuracak, hazırlayıcı eğitim almamışlarsa ve talep ederlerse word, excel, powerpointten işe yarayacak bilgileri uygulama yaptırarak verebilirsin. Pdf dosyalarını düzenlemeyi de gösterin. Konular bitince öğretmenlerle sunumunu teker teker yaptığından son gün sadece değerlendirmeye gidiyor zaten, geri kalan 9 günün planını modüllerin de yardımıyla kendinizin önceden hazırlayacağı uygulamalarla oluşturun. Uygulamalara ağırlık verin çünkü arkadaşların dediği gibi 1 , 2 gün öğretmenler tartışıyor yok Fatih Projesi gerekliydi, yok gereksizdi, ama kurs bitiyor aradan 1 ay geçiyor, öğretmen video kesmeyi, internetten bir test sorusunun görüntüsünü kırpmayı hatırlamıyor, yapamıyor. Yani hocam kursta anlatılan, tartışılan felsefeler kursta kalıyor, kurstan sonra sadece yaptığınız uygulamalar kalıyor öğretmenle birlikte, akıllı tahtayı onunla kullanıyor. O yüzden daha çok uygulama yaptırın. Hem o zaman öğretmenler sıkılmıyor, daha eğlenceli geçiyor kurs ve istekli geliyorlar kursa. Yine de 1. günü fatih projesinin önemi ve gerekliliği konusunda ilgili tanıtım videolarıyla birlikte öğretmenlerle tartışarak geçirebilirsiniz. Geri kalan 8 günü iyi planlamalısınız. EBA 'yı da detaylı olarak anlatmayı unutmayın, tüm öğretmenleri EBAya üye olarak kaydettirin, tek tek kontrol edin. EBA-eİçerikteki simülasyonları ve e-İçerikteki DERSPEKTİF online soru bankasını gösterin, DERSPEKTİFTEN öğretmenlerle birlikte sınav soruları hazırlayın. EBA DOSYA bölümünü de anlatın. Öğretmenlerle birlikte EBAya dosyalar yükleyip onları ayrı klasörlerde kategorileyin. Kolay gelsin.

mavi85' Alıntı:
Uygulamalarda kullanacağınız video(kesme, bölme), resim(kırpma), m p3 bölme) ppt dosyalarını kurs başlamadan tüm bilgisayarlara kopyalayın. Bazı küçük programları orbit gibi... kurs başlayınca öğretmenlerle kurun , çünkü bazıları ilk defa program kuracak, hazırlayıcı eğitim almamışlarsa ve talep ederlerse word, excel, powerpointten işe yarayacak bilgileri uygulama yaptırarak verebilirsin. Pdf dosyalarını düzenlemeyi de gösterin. Konular bitince öğretmenlerle sunumunu teker teker yaptığından son gün sadece değerlendirmeye gidiyor zaten, geri kalan 9 günün planını modüllerin de yardımıyla kendinizin önceden hazırlayacağı uygulamalarla oluşturun. Uygulamalara ağırlık verin çünkü arkadaşların dediği gibi 1 , 2 gün öğretmenler tartışıyor yok Fatih Projesi gerekliydi, yok gereksizdi, ama kurs bitiyor aradan 1 ay geçiyor, öğretmen video kesmeyi, internetten bir test sorusunun görüntüsünü kırpmayı hatırlamıyor, yapamıyor. Yani hocam kursta anlatılan, tartışılan felsefeler kursta kalıyor, kurstan sonra sadece yaptığınız uygulamalar kalıyor öğretmenle birlikte, akıllı tahtayı onunla kullanıyor. O yüzden daha çok uygulama yaptırın. Hem o zaman öğretmenler sıkılmıyor, daha eğlenceli geçiyor kurs ve istekli geliyorlar kursa. Yine de 1. günü fatih projesinin önemi ve gerekliliği konusunda ilgili tanıtım videolarıyla birlikte öğretmenlerle tartışarak geçirebilirsiniz. Geri kalan 8 günü iyi planlamalısınız. Kolay gelsin.
Ne yaptın hocam kurs 6 gün

6 günlük kursların bir de öğrencilerin sınav dönemine denk geldiğinde verimli geçeceğini düşünmüyorum. Ha sorarsanız bazı öğretmenler için kurs 6 günde hemen olsun bitsin. Onlar da kursa zorla gelenler oluyor genelde. Oraya gelinip zaman harcanıyorsa verimli geçsin bence. Saat 16'da dersten çıkan öğretmenin sonra 5 saat de kursta verim alabileceğini düşünmüyorum.

mavi85' Alıntı:
6 günlük kursların bir de öğrencilerin sınav dönemine denk geldiğinde verimli geçeceğini düşünmüyorum. Ha sorarsanız bazı öğretmenler için kurs 6 günde hemen olsun bitsin. Onlar da kursa zorla gelenler oluyor genelde. Oraya gelinip zaman harcanıyorsa verimli geçsin bence. Saat 16'da dersten çıkan öğretmenin sonra 5 saat de kursta verim alabileceğini düşünmüyorum.

hocam seminer döneminde verilecek bu kurs yani 13.00 de başlayacak 17.00 da bitecek olan bir kurs yani ne ders ne sınav olacak o tarihlerde hocaların bahanesi olmayacakta yinede sıkıntı çıkaran olacaktır...

Geri