Fatih Projesi Paneli ve BBnet

Kodla Büyü

Niyazi SARAL

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sevgili Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri,

5 Ekim Çarşamba günü Bilişim Zirvesi 2011 çerçevesinde aşağıda detayları bulunan 2 panel organize edilmiştir. Bunlardan birinin özellikle ilginizi çekeceğini düşünüyorum ama şurasının altını çizmem lazım. Fatih projesi paneli Bilişim teknolojilerinin sorunlarının tartışılacağı bir panel olarak organize edilmemiştir. Geçen sene CeBit çerçevesinde düzenlenen BBnet forumu gibi değildir; ancak bu panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinden bir temsilcinin olması ve projede insan unsurunun da tartışılması bugün içinde bulunduğunuz özlük hakları mücadelesi için yararlı olacağı kanısındayız. Farklı düşüncede olanların panele veya mesleğinize "küfür" eder gibi yazmayı bir an önce bırakmasını rica ederim. İnanmayan, faydasız bulan, absür olduğunu düşünen kişiler lütfen panele katımasınlar ama sussunlar. Yok bir nebze yararı olacağına inananlar da mutlaka bizi orada desteklesinler.

Mücadeleniz konusunda şahsi olarak düşüncem şudur: Bu kadar haklı zemini olan bir mücadelede doğrudan taraf olsaydım emin olun tuş takımlarını kıran ekipte olur hatta daha da sürüklerdim sizleri. Çok özür dileyerek sizleri bu kadar dağınık, farklı görüşlerde, birbirini anlamaz, dinlemez ve tahammül edemez görünce gerçekten üzüldüğümü söylemeliyim. Lütfen birbirimiz daha kırmayalaım bari.

Size tavsiyem mutlaka sendika altında mücadele etmenizdir. Siyasi çekinceniz varsa farklı sendikalarda çalışın. Ben hayret ediyorum; örneğin "norm fazlası" yutturmacası bence hukuki değildir. Tüm BÖTE eğitimi, ilköğretim okullarındaki bilişim eğitimi, teknolog/formatör/tamirci farklılaşması ve istihdamı mutlaka kanunlarla tekrardan planlanmalı ve organize edilmelidir. Bunu her yerde söylerseniz mutlaka birileri de "artık bunu yapmalıyız" der.

Saygılar,
Niyazi Saral

Bilişim Zirvesi 11': Fatih Projesi Paneli

Tübider Panelleri: Bilişim Zirvesi ‘11, 5 Ekim Çarşamba
13:30-15:30 Panel: Bilişim Sektöründe Meslek Standartları ve Sektör Birliği
Bilişim Sektörü Meslek Standartları Çalışmaları ve Tübider VOC Test Merkezi Projesi, Tübider Bilişim ve Haberleşme Sektör Birliği Projesi

Panel Başkanı: Rüştü Arseven - Tübifed Yönetim Kurulu Başkanı
Panelistler:
Bayram Akbaş - MYK Yönetim Kurulu Başkanı
Cihat Alagöz - TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı
Erkin Fındık - Tübider Yönetim Kurulu Başkanı
Niyazi Saral – Tübider, VOC Test Merkezi Proje Lideri

Panelde, bilişim sektöründe halen devam etmekte olan meslek standartları oluşturma çalışmalarında gelinen nokta ve bundan sonraki aşamalar konuşulacak. Buna paralel olarak sektörde faaliyet gösteren firmaların gerekli yeterliliğe sahip olmasını ve yeterliliğin ölçütü olarak bilişim işletmesinde en az sertifikalı veya konusunda eğitim almış bir kişinin çalışmasını öngören, yasal bir mevzuata dayalı olan ve bilişim sektörünün tamamının üye olacağı bir meslek örgütünün kurulmasını amaçlayan Sektör Birliği projesi tartışılacak.

16:00 – 18:00 Panel: Fatih Projesi
Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (F@tih Projesi) nin bilişim sektörüne, öğretim kadrosuna ve öğrencilere sağlayacağı katkılar

Panel Başkanı: Niyazi Saral - Tübider Yönetim Kurulu Üyesi
Panelistler:
Abbas Güçlü - Milliyet Gazetesi, Eğitim Bölüm Müdürü
Hasan Suel – Vodafone Türkiye, Genel Müdür Yardımcısı
Mahmut TÜNCEL - Eğitek Genel Müdürü
Özgür Ali Özkirişçi - BBnet Forumu Yöneticisi

Panelde FATİH Projesi’nin bilgi ve iletişim tek¬nolojilerinin (BİT) yeni nesillere eğitim açısından hem katkı sağlaması, hem de bu teknolojilerin kullanımıyla oluşacak teknoloji birikiminin Türki¬ye için gelecekte katma değer oluşturması tartışılacak ve projede Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin yeri sorgulanacak.

[attachment=0]forum2.png[/attachment]

Ekli dosyalar

• forum2.png
    forum2.png
    172.8 KB · Görüntüleme: 10,174
Re: Eğitek Genel Müdürü Mahmut Tüncel Bilişim Zirvesinde

Umarım verimli olur. Sorunları çözmek için adımlar atılır. Allah kolaylık versin.

Siz bilişim eğitimini bitirin, sonra da üzerine forum niyetine tatlı yiyin. MEB Ağzıyla kuş tutsa artık önemi yok. Bilişim eğitimi sağlam bir temele oturtulmadan bu forumların bir anlamı yok. 1 yıl önce Mahmut bey sözler vermişti. Hani bir lafını duyamıyoruz hiçbirinin. Bakan da lablar tekrar açılacak diyor. hangi manada dedikleri de muallakta.

İstanbulda olan arkadaşlar katılabilirlerse seviniriz. Umarım okullar tam açılmadan güzel bişeyler söyler. Gerçi bugün öğretmen alımları taban puanları ve kadro sayıları açıklandı. 89 alan birisi bile atanamıyor bizden. Artık bişey diyemiyorum. :?

Arkadaşlar, bu başlığın nedeni MEB veya EĞİTEK'i eleştirmek (veya daha ötesi..) değildir. Zaten bunu birçok başlıkta yapıyorsunuz; çoğu eleştiriye de şahsen katılıyorum. Türkiye'nin en önemli etkinliği "Bilişim Zirvesinde) Eğitek Genel Müdürü'nün de katılımı ile Fatih Projesi çerçevesinde bir panel düzenlenmiştir. Şimdi önemli olan bu panele BBNet temsilcisi bir öğretmenin katılarak, doğru düzgün ve bilişim öğretmenlerinin özlük hakları için fayda sağlayıcı bir katılım yapmasıdır. Eğitimde BIT kullanımı bilişim öğretmenlerinin yönlendirmesi ve onların gözetimi ile yapılabilir. Bunu nasıl ve kim savunacak; sorun budur.

öğrenilmiş çaresizliği yaşıyoruz

İnşallah istediğiniz vasıfta biri çıkar hocam. Ben naçizane , Olcay BÜYÜKÇAPAR, İsmail SU, Özgür ÖZKİRİŞÇİ den birini öneriyorum.

Niyazi Bey,
Çoğu arkadaşımız eğitim-öğretimde bilgisayarın ve bilgi teknolojilerinin kullanımını değil, bilgisayar, bilişim teknolojilerinin kullanımının önemine değiniyor.
X branşındaki bir öğretmen ilköğretim 6. sınıf öğrencisine proje ödevi veriyor şöyle şöyle yapacaksın falan diye ve ekliyor: Sunum da olacak. Bu öğrenci PowerPoint ya da sunum hazırlama yazılımını görmedi ki nasıl hazırlasın? Öncelikle bilgisayar ve bt öğretimi olmalı. Bu öğretim olunca zaten çocuk hazır olacak bilgisayar, bt destekli öğretime.
Niyazi SARAL' Alıntı:
Arkadaşlar, bu başlığın nedeni MEB veya EĞİTEK'i eleştirmek (veya daha ötesi..) değildir. Zaten bunu birçok başlıkta yapıyorsunuz; çoğu eleştiriye de şahsen katılıyorum. Türkiye'nin en önemli etkinliği "Bilişim Zirvesinde) Eğitek Genel Müdürü'nün de katılımı ile Fatih Projesi çerçevesinde bir panel düzenlenmiştir. Şimdi önemli olan bu panele BBNet temsilcisi bir öğretmenin katılarak, doğru düzgün ve bilişim öğretmenlerinin özlük hakları için fayda sağlayıcı bir katılım yapmasıdır. Eğitimde BIT kullanımı bilişim öğretmenlerinin yönlendirmesi ve onların gözetimi ile yapılabilir. Bunu nasıl ve kim savunacak; sorun budur.

Sayın Niyazi Bey,
Bilişim Öğretmenlerinin sorunlarının çözüm yerinin bu panel olmadığını siz de en az bizim kadar iyi biliyorsunuz. Bizler için gösterdiğiniz duyarlılığa minnettarız ama bizim bu laflara karnımız tok. Saygılar...

Sorunun çözümü panel veya değil ama üslübunuz hoş değil. En büyük destekçiniz Niyazi Beyi kaybederek bu işten zararlı çıkan BT zümresi olacak. Zaten bu herkesin klavye başında delikanlılık yapması ve icraata yönelik adım atmaması yüzünden BT zümresi bu hale geldi. Bu gidişle de daha kötüye gidecek ama daha iyiye gitmeyecek ve bağırıp çağıracağınız bir Bilgisayarbilisim.net o zaman bulamıyacaksınız.

Oyum İsmail Su'ya inanılmaz emek verdi, kalemi kuvvetli , konuşması da iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Bu zirvede Bilişim Öğretmenleri adına konuşma yapması için birkaç arkadaşımıza teklifte bulunmuştuk, Özgür hocamız (@ozgurgitarım) biliyorsunuz Cebit çalıştayının sunumunu da başarıyla yapmıştı, bizi kırmayıp bu teklifi de kabul etti. Herkesin mutabık olacağı bir ismin seçilmiş olduğunu düşünüyoruz, inşallah hayırlı olur.

Özgür hocam şimdiden teşekkür eder, kolaylıklar dilerim...

Özgür Hocam zaten İstanbulda olduğu için de bir kolaylık olacaktır. Şimdiden kolay gelsin.

sevindim bir kişiyi de kavga etmeden ve insanları küstürmeden seçebildiğimize
umarım durumumuzu doğru bir şekilde anlatabliriz

Demokratik bir yöntemle oylama yapmadan seçtik :)

zaten oylama yapsak kimse katılmazki anca kavga edilirdi
bizim zümre için en iyi yapılcak şey büyüklerin sözünü dinlemek

Hayırlı olsun. Arkadaş doğru bir şrkilde anlatacaktır durumu. Bilişim eğitimi zorunlu olmalıdır. Bilinçli olmayan her kişisel eğitim eksiktir. Nasıl annedne öğrendiğimiz Türkçemizi okula gelip düzeltiyorsak, evde öğrendiğimiz bilgisayar kullanımını da geliştirip doğru şekilde kullanmayı öğrenmeliyiz.

Bilişim Zirvesinde her ne kadar bakanlık bardağın dolu tarafının reklamını yapacak olsa da, bardağın dolu tarafının öğrenciye değil özel şirketlerin cebine katkı sağladığını anlayacaktır temsilci seçersek.
Bugün bilgisayar destekli öğretim sadece öğrencinin hazıra konması şeklinde gerçekleşiyor ne yazık ki.ama başta veliler,idareciler ve yukarıdakilerin penceresinden görünen ; çocuk face de çiftlik kursa ,"vaay yeni nesil neler yapıyor" diyor.buna benzer örnekler çoğaltılabilir.İstisnalar elbette var,fakat çoğunluk bu şekilde.
Temsilcimizin öncelikle oradakilerin bilişim teknolojilerine bakışını gözden geçirmelerini sağlayacak konuşma yapmasını isterdim.Şimdiden teşekkürler..

Merak ettimde
bilişim zirvesinde yer alabilmek için 500-600-700 Tl ücretlerden söz ediliyor
özgür hocamın masrafları nasıl karşılanacak acaba ?

en son merak etmen şeyi merak etmişsin kadir hocam. merak etme senden istenmez :)

Cemal TANER' Alıntı:
en son merak etmen şeyi merak etmişsin kadir hocam. merak etme senden istenmez :)

istenebilir de sonuçta bizler için emek veriyorsunuz ben elimden geleni yapmaya hazırım

kadir2301' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:

istenebilir de sonuçta bizler için emek veriyorsunuz ben elimden geleni yapmaya hazırım

Sadece Özgür Hocam değil inşallah 200-250 kişi için davetiye sağlayacağız. Bu bile bir değerdir diye düşünüyorum.

Hocam inşallah orada olacağız. kadir hocam seni de bekliyoruz bak davetiye var :)

inşallah
2 davetiye istiyorum eşimle birlikte gelecem
yalnız bir ricam var uçakla geliş gidiş yapacağım için ne kadar gecikirsek fiyat artıyor.
davetiyeler isme mi çıkıyor da bize gönderiliyor veya çıkınca haberimiz olabilirmi

Niyazi hocam tekrar yüreğine sağlık
inşallah emekleriniz ve emeklerimiz boşa gitmezde mutlu sonla biter bu film.

Niyazi SARAL' Alıntı:
kadir2301' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:

Sadece Özgür Hocam değil inşallah 200-250 kişi için davetiye sağlayacağız. Bu bile bir değerdir diye düşünüyorum.

Bu güzel haber. Bilişimcileri toplayalım yine. :)

:+1: :+1: :alkis: :alkis: :alkis:

Davetiyeler isme değil. kapıda gelenlere vereceğiz yine. Planımız budur ama İnterpro'nun formel bakış açısını bilemiyorum. Haber vereceğim. Bu Salı.

Ben dagıtırım davetıyelerı kapıdakı şişko bıyıklı adam dedık mı hemen bulurlar . :D

Cemal TANER' Alıntı:
Ben dagıtırım davetıyelerı kapıdakı şişko bıyıklı adam dedık mı hemen bulurlar . :D

yanında durucam bu sefer hocam :D

Allahtan bir mani çıkmazsa bende orada olacağım hocam sende davetiye olmazsa ücretimle gireceğim,
ama zümre adına konuşacak beyefendi şu forumdaki meslektaşım ise umarım gene panelde ki gibi tutarsız beyanları olmaz(İstanbul örneği gibi) yoksa başkalarının gözünde değersizleşmeden panelde yapmak zorunda kaldığım gibi ben müdahele etmek zorunda kalırım. Lütfen arkadaşımız hazır bir beyan ile oraya gelecekse sizlerde elden geçirin.

Panelde yapılan sunumların çoğu güvenilirliği sorgulanması gereken ve haklı olarak tek taraftan bakılmış sunumlardı, ki bir kısmıda net olarak hatalı bilgiler içermekteydi.
Lütfen arkadaşımız üzerinde ki sorumluluğu bu sefer daha ciddiye alsın yada alınız yada alalım diyeceğim ama söylediğiniz kişi benimle beyanını paylaşırmı onu bilemiyorum.

Görüşmek üzere hocam.

Geri