Fatih Projesi'nde hüsran / Abdülkerim Bedir

Kodla Büyü

furkan35

Seçkin Üye
Seçkin Üye
taşınabilir wifi yaptıktan sonra her şey yaparlar.işleri zor gercekten.bu proje maliyetli üstüne onarım bakım derken zaman olarak da maliyetli.ayrıca tabletlerde cocukları zombi yapacak...yolun neresnden dönülrse kârdır diye düşünüyorum...

MEB maalesef proje çöplüğü olmuştur. Eğitim - Öğretim ilk işiyken artık reklam bazlı projeler üreten ARGE birimleri amaç haline gelmiş durumdadır. ARGE lerdeki projelerde reklamdan başka hiç bir işe yaramayan etkinliklerdir. Yok mu faydalı projeler tabiki vardır. Az.

bunu hükümeti savunmak için söylemiyorum bana uzak bir parti ama hükümetle aranız iyiyken her şey iyi bozulunca her şey kötü işte bu çok sırıtıyor cemaat medyası :-1:

Bence akıllı tahta kullanımı öğretmen ve öğrenciler için daha iyi. Ders anlatım ve sunumlarına olumlu katkıları var. İnternet bağlantısı tek yönlü, kablolu olsa idi daha iyi olurdu.(Kablosuz Ağ bağdaştırıcısı devre dışı bırakılabilir.) Tabletleri ise gereksiz buluyorum. Yazık devlete gereksiz masraf.

Tablet yerine tam donanımlı modern bilgisayar laboratuvarları olaydı gül olurdu,çiçek olurdu. Ayrıca yukarıdaki arkadaşların yorumlarına katılıyorum 2012 ye kadar körmüydü,sağırmıydı,dilsizmiydi bu medya.

Tabletin devlete maliyeti 365 milyon TL 15 milyon avrupa projelerinden kaynak bulmuşlar.

350 milyon TL çöpe gitti bu sene 700.000 tablet için. Yazık bu ülkenin parasına

tabletin gereksizliğini (en azından öğrencilere) sanırım her bilgisayar öğretmeni söylüyodur. fakat akıllı tahtaların derslere yaptığı katkı yadsınamaz. internet olması da gerekmez hani. öğretmen derste göstereceği şeyleri akşamdan usb belleğine yükleyebilir. artık her türlü içeriği indirmek dakikalarla ölçülüyor sonuçta.

yukarda arkadaşın yorumuna tamamen katılıyorum. tablet yerine okul büyüklüğüne göre lab.lar kurulması çok daha mantıklı olurdu.

Keşke kendi adamları varken bunları söyleyecek cesaretleri olsaydı.

Şimdi yazmış olmaları ise yalan söyledikleri anlamına gelmez. Bence oldukça doğru noktaları barındıran bir yazı.

Onlar altyapıyı hazırladılar üstelik harcamada masraftan ve israftan kaçınmadılar

yaptıkları işi alaturka değil alafranga olarak tasarladılar.

Şimdi alafrangaya oturanların iş yapma zamanı...

Bu projenin mimarı TUBITAK ı örümcek ağı saran siz paraleller, AKSİYON sevenlersiniz. En fazla nemalananlarda siz ve yandaşlarınız oldunuz. Evet Fatih projesi fiyasko. Ama sizin her işiniz dünya ve ahirette fiyasko inşallah.

wifiyi kapatamazlar çünkü tabletler işe yaramaz.o yuzden tablet sevdasından vazgeçsinler. oyun-eglence-sörf için tasarlanmış tabletler...egitimde kullanmak isteyen alsın.bilgisayar labı suan için en uygun duruyor..daha ucuz ekonomik secenek dururken niye böyle bir aksiyona başvurdular anlamıyorum.

Tahtalar doğru şekilde kullanılınca gerçekten çok faydalı. flash anahtar yaparsak tahtalar öğrencinin kötü amaçlarından koruyabiliriz. ama tabletler gerçekten bu zaman için fuzuli

2011'de pilot çalışma yapılmadan seçime yetiştirmek için yapılmış bir projedir FATİH. Yıllardır devletten yokluk gören velilerin eline tableti verince "hökümetimiz bizi düşünüyor, bakın, neler verdi bize" diye safça bir dşünüceyle oyları patlattı.
Acaba teknolojiyi üreten, ABD,Japonya,Kore aptal mıydı da okullarında bunları uygulamadı. Portekiz "Macellan"larından bile vazgeçti. Onların seçim ekonomisi stratejilerine harcayacak paraları yok, biz de ise seçim için,oy için herşey mübahtır,çar çur edilebilir.
Bakın ne diyor Majesteleri geçen ki Samsun konuşmasında: "gelecek hafta tablet dağıtımı yapılacak okullarımızda"
2011 neyse 2015'de aynı rüşvetçi kafa var. Ne diyeyim.

suvari58' Alıntı:
2011'de pilot çalışma yapılmadan seçime yetiştirmek için yapılmış bir projedir FATİH. Yıllardır devletten yokluk gören velilerin eline tableti verince "hökümetimiz bizi düşünüyor, bakın, neler verdi bize" diye safça bir dşünüceyle oyları patlattı.
Acaba teknolojiyi üreten, ABD,Japonya,Kore aptal mıydı da okullarında bunları uygulamadı. Portekiz "Macellan"larından bile vazgeçti. Onların seçim ekonomisi stratejilerine harcayacak paraları yok, biz de ise seçim için,oy için herşey mübahtır,çar çur edilebilir.
Bakın ne diyor Majesteleri geçen ki Samsun konuşmasında: "gelecek hafta tablet dağıtımı yapılacak okullarımızda"
2011 neyse 2015'de aynı rüşvetçi kafa var. Ne diyeyim.
şşşşşş. hocam sessiz. doğru söyleyince paralelci diye iftira atıp fişlenmemiz için uğraşıyorlar.

Tebesir gitti tablet geldi cigir actik. 10. Sinif ogrencisinin fizik dersinde sinav sorusuna verdigi cevabi yaziyorum.

(6-6)/(6*6)=3. simdi bunlarin sinifta akilli tahta var. Mazallah veli parasiyla alinmis tebesir olsaydi 6 da yazamazdi. Ziyan yok velilerin paralarina ne guzel saraylarimiz oluyor. Koca lisede 1 takdir alabilen ogrenci var kimin umrunda.

biltek01' Alıntı:
Size öğrenci parasıyla tebeşir aldırıp kara tahtada eğitim verilen günler lazım. Şu anda denize düşenler birbirine sarılmış :)
Kimin vergisiyle sen kime neyi veriyorsun ya da vermiyorsun!
Bu hakkı kendinde nasıl buluyorsun?
vergimi ve oyumu verdiysem projenin ne durumda olduğunu, paranın nereye gittiğini bilmek en doğal hakkım değil mi?
Eğer planlandığı gibi gitmediyse sorumluların hesap vermesi gerekir.

suvari58' Alıntı:
biltek01' Alıntı:
Size öğrenci parasıyla tebeşir aldırıp kara tahtada eğitim verilen günler lazım. Şu anda denize düşenler birbirine sarılmış :)
Kimin vergisiyle sen kime neyi veriyorsun ya da vermiyorsun!
Bu hakkı kendinde nasıl buluyorsun?
vergimi ve oyumu verdiysem projenin ne durumda olduğunu, paranın nereye gittiğini bilmek en doğal hakkım değil mi?
Eğer planlandığı gibi gitmediyse sorumluların hesap vermesi gerekir.

Uğraşma hocam onlara herşeyi eskiyle kıyaslamak yeter. Yakında yeni Türkiye ile taş devrini karşılaştırırlar. Çağ atladık ya..

Siyasi yaklaşmaktan ziyade bende başarısız olduğuna inanıyorum....
Tabletler gerçekten gereksiz, bunun yerine her okula bir dil sınıfı veya çok amaçlı sınıf; Fen lab ve en az 2 tane Bt lab kurulması taraftarıyım...

Akıllı tahtalar hatalarıyla birlikte kabul edilebilir ve eğitimde kullanılabilir.

Ama bunun uzaması aksaklıklara zamanında müdahale edilmemesi, ihaleyi vereyim yapsınlar modunda -alan razı veren razı- sen arada kıvran dur denilip brilerine yüklenmesi sıkıntılı... Birde bu tarz konularda siyasete girilmesini, konu içeriğinden ziyade siyaset yarışını uygun bulmuyorum....

ma_arslan' Alıntı:
u projenin mimarı TUBITAK ı örümcek ağı saran siz paraleller, AKSİYON sevenlersiniz. En fazla nemalananlarda siz ve yandaşlarınız oldunuz. Evet Fatih projesi fiyasko. Ama sizin her işiniz dünya ve ahirette fiyasko inşallah.

1- Sayıştay raporlarını yayınlayamayan iktidar varken kimin ne çaldığını bilemeyiz belkide o parayla daha güzel ve maliyeti düşk şeyler yapılabilirdi .
2- Tübitakı kıyan hayvanatbahçesi müdürünü tıkayan iktidar varken bu ülkede bilimden bahsetmek gerizekalılık olur .
3- Sorgulamayan kindar nesil olunca zaten bir bok olmaz bu kafayla

Fatih projesine harcanan paralarla okullardaki sınıf ve öğretmen ihitiyaçları rahatlıkla kapanırdı. Öğrenciler ortalama 30 - 35 kişillik sınıflar yerine 15 - 20 kişilik sınıflarda eğitim görürlerdi.

1. TABLET kesinlikle hata idi. Doğru cihaz e-book READER olmalıydı. O zaman 4 yıllık eğitimde öğrenci kitapları için devletin harcadığı para ile READER a verilen para kafa kafaya olurdu. Hatta READER ucuza bile gelirdi. Ders kitapları da PDF olarak bu cihazlara yüklenecekti.

2. Akıllı TAHTALAR hata. zira akıllı tahta denilen şey DOKUNMATİK PC den başka bir şey değil. Antropi vb. birkaç hazır program yüklenerek pc akıllı tahta halini almıyor maalesef. Özellikle Meslek Liselerinde Atölyelere konulan tahtalar Projeksiyon görevi dışında hiç bir işe yaramayacak.

Gelelim Yazıya. Yazının tamamını okumadım. Ama alıntı yapılan özellikle T.S. nin anlatımına karşıyım. Ne demiş bu T.S.
- Wi-Fi özellikli telefonları açarak akıllı tahtalara sansürsüz internet veriyorlar
- Çocuklar bulabildikleri yönetici şifresi ile akıllı tahtaya her şey yükleyebiliyorlar
- Makinelerde virüsler cirit atıyor
Tüm bu söylenenlere nasıl önlem alınacağı bu forumda bolca konuşulmadı mı. Bir bilgisayar öğretmeni tüm bu sorunlara önlem alamaz mı.
- Makinelere DeepFreeze vb. bir program yükleyemeyecek kadar bilgisi yok mu ?
- Yönetici şifrelerini değiştirmeyi bilmiyor mu ?
Bu sorulara HAYIR cevabı veriyorsa o formatörlük görevlendirme belgesini yırtsın T.S. boşuna görev yapıyor...

Son Not: Akıllı tahtalarla öğrencilerin akıllanacağını zanneden o zihniyete.
- Keşke tahtalara harcanan bu para okulların güvenliği için harcansaydı, dersliklerin ve atölyelerin geliştirilmesi için harcansaydı da tahtalar yerine öğrenciler daha akıllı olsaydı...

Tahtalar çok iyi ama tablet işi saçma

Aksiyon tamam kötü diyelim ama bu yazıda çok doğru şeylerde var

Fatih projesini bizim kötülememiz kendi sonumuzu hazırlamaktır.

Fatih oldukça bize ihtiyaç duyulacak ve branşımızın değeri artacaktır.

hakanotuken' Alıntı:
Tahtalar çok iyi ama tablet işi saçma

Aksiyon tamam kötü diyelim ama bu yazıda çok doğru şeylerde var

Fatih projesini bizim kötülememiz kendi sonumuzu hazırlamaktır.

Fatih oldukça bize ihtiyaç duyulacak ve branşımızın değeri artacaktır.

Bunu tekrar düşünmek lazım fatih projesi bilişim teknolojileri öğretmenlerinin norm fazlası olmasını engellememiştir.
Projenin ayağı orta okullara kaydıkça bu okulladaki öğretmenler dersleri ile formatörlük arasında seçim yapmak zorunda kalacaklar.Dersleri değersizleşecek.
Bilişim teknolojisi öğretmenleri yetersiz görülerek yerleri doldurulmaya çalışılacak. Böylece bilişim öğretmenlerinin normunun arttırılacağını düşüneneler yanılıyorlar
Ayrıca projedeki yanlışlıkları hataları biz dile getirmezsek. Üzerimize düşen vatandaşlık görevini yapmamış oluruz.

"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını
görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir." Niyazi saral

anlaşılan o ki fatih projesi kocaman bir çığ oldu. Şimdi de önüne geleni silip süpürüyor. En başta da Bilişim Öğretmenlerinin canı yanacak gibi.

Olaya şu noktadan bakmak lazım. Bizim eğitim sistemimizin bugünkü sorunu teknolojik yetersizlik miydi? Eğer bu sorunun cevabı hayır ise neden bu projeye bu kadar yatırım yapıldı. Sorunun cevabı evet ise fatih projesi neden bu soruna çözüm olamadı.

Bilişim öğretmenlerinin %90 dan fazlası birçok sorunu çözebilecek yeterliktetir kanımca. Ancak 15 pc lik bir sınıfa kimse 30 öğrenci(hatta daha fazla) sokup bilgisayar dersi işliyorum demesin lütfen. Hepimiz bunun olamayacağını biliyoruz. hayatımda işlediğim en verimli bilgisayar dersleri 15 kişilik sınıfların olduğu bir kurumdaydı. Naçizane benim fikirlerim bunlardır.

bırakın şu feto basını,paralel üçgen muhabbetini sıktı artık
önemli olan söylenenlerin ne kadarı doğru , sorumlusu kim ve en önemlisi çözüm ne olabilir?
bunun üzerinde konuşanlar ne güzel wifi den bahsediyor şöyle yapılabilir , tablet iptal olsun tahtalar devam etsin diyenler var

ne güzel işte

milletçe artık söylenene değil söyleyene bakar ve laf atar olduk ne saçma arkadaş
senin kötü bildiğin biri doğru şeyler söyleyemez mi yada tam tersi "aşık" olduğun kişi yada kişiler yanlış yapamaz mı?

bilişim öğretmenlerine bir olumsuzluk olmaz bence
tahtalar oldukça iyi puan topladı devamı gelir ama tabletler sonlandırılabilir
tahtalar kaldığı müddetçe b.t.r. ihtiyacı bitmez bence

hocam 4006 proje hazırlayan(yapan) öğretmen arkadaş power point te afiş hazırlanacakmış yaparız artık beraber diyerek bana bakıyor hocam sen neden bahsediyorsun

word-excel sorularıyla dersimi bölüp duran V.H.K.İ. (memur) var daha
nasıl olsa anlayanı var o yapsın zihniyeti değişmediği müddetçe (değişeceğini sanmıyorum) bize ihtiyaç bit-mez

Geri