Fatih Projesi'nde hüsran / Abdülkerim Bedir

Kodla Büyü
biz bunu bu proje uygulanmadan önce bas bas bağırdık
Ama bizi sallayan kim.
Tabi ki doğru çıktı diye sevinmiyorum tam tersine üzülüyorum.
Neticede milli servet, paralarımız çöp oldu birileri aldı başını gitti.

Sonuç olarak;
Eğitimde bu proje ile hiç birşey değişmedi.
Bilişim çağını da kaçırdık

Etkileşimli tahtalar üniversitelere özellikle ve öncelikle eğitim fakültelerine kurulmalıydı....

Amerika Chicago ilköğretim 2. sınıf öğrencileri yerli tablet Ipad sınıflarda şarj üniteleri bulunuyor..
http://www.vitaminogretmen.com/videolar/664

En azınadan bir hafta boyunca tablet ile ders işleme denemesi yapılan birplot okulda amerikadaki gibi şarj ünitelerinin bulunması gerekliliğii anlaşılırdı....
Tablet dağıtılan okullarımızda öğretmenlerimizin tablet ile nasıl ders işlediği, ders işlenip işlenmediği hepimizin malumu.

Teknolojiye karşı değilim ancak kervan yolda dizilir anlayışıyla hareket eden devlet, vergi veren vatandaşlarından elde ettiği gelirde bonkör davranma israf etme lüksüne sahip olmamalı.

Ayrıca üzülerek söylemek gerekir ki öğretmenlermizin ebada kaynak paylaşımı konusundaki ilgisizliği topyekün fatih projesine karşı olumsuz bir duruşun neticesi
Kendimide dahil ederek söylüyorum. Ebada her öğretmenin ders anlatımı, video, materyal paylaşımı imkanı bulunan bir altyapı olmasına rağmen.
Derslerle ilgi paylaşımlarda bu işi en ileride götürecek biz bilişim ğretmenlerine ait kaynak paylaşımı örnek anlatım vs yok denilecek kadar az yada birkaç öğretmenle sınırlı sayıda...

intel4004' Alıntı:
Etkileşimli tahtalar üniversitelere özellikle ve öncelikle eğitim fakültelerine kurulmalıydı....

Amerika Chicago ilköğretim 2. sınıf öğrencileri yerli tablet Ipad sınıflarda şarj üniteleri bulunuyor..
http://www.vitaminogretmen.com/videolar/664

En azınadan bir hafta boyunca tablet ile ders işleme denemesi yapılan birplot okulda amerikadaki gibi şarj ünitelerinin bulunması gerekliliğii anlaşılırdı....
Tablet dağıtılan okullarımızda öğretmenlerimizin tablet ile nasıl ders işlediği, ders işlenip işlenmediği hepimizin malumu.

Teknolojiye karşı değilim ancak kervan yolda dizilir anlayışıyla hareket eden devlet, vergi veren vatandaşlarından elde ettiği gelirde bonkör davranma israf etme lüksüne sahip olmamalı.

Ayrıca üzülerek söylemek gerekir ki öğretmenlermizin ebada kaynak paylaşımı konusundaki ilgisizliği topyekün fatih projesine karşı olumsuz bir duruşun neticesi
Kendimide dahil ederek söylüyorum. Ebada her öğretmenin ders anlatımı, video, materyal paylaşımı imkanı bulunan bir altyapı olmasına rağmen.
Derslerle ilgi paylaşımlarda bu işi en ileride götürecek biz bilişim ğretmenlerine ait kaynak paylaşımı örnek anlatım vs yok denilecek kadar az yada birkaç öğretmenle sınırlı sayıda...

intel4004 sana katılmamak elde değil. Ayrıca şu sorularıda cevaplamak gerekiyor bence. 10 - 15 sene öncesine kadar bilgi teknolojisi (IT) alanında varlık gösteremeyen Hindistan, ayrıca mekaniğe önem veren ve yazılım alanında geri kalmış Almanya nasıl oldu da bir anda Yazılım alanında kendini bu kadar geliştirebildi?

Akıllı tahtalar bir rahatlık mıdır? Sorunları olsa da kullanım bakımından büyük avantajları olduğu tartışılmaz. Eğitimi ne kadar ileri götürür diye düşünecek diye sorarsanız bence bunun çok büyük bir etkisinin olmadığını düşünüyorum. Bugün excel de öğrencilere Karekök ve Kuvvet fonksiyonunu anlatırken 4 ün karesi kaç diye sordum. 7 dediler. 6. sınıfa gidiyor ve ısrarlı bir şekilde 7 olduğunu iddia ediyor çocuk. Dedim sen bu zamana kadar nasıl geldin sınıfları nasıl geçtin dedim. Gayet rahat bir şekilde sizlerin sayesinde dedi. Şimdi biz eğitimdeki tüm sorunlarımızı çözdükte mi bu tablet işlerine girdik?

Bir arkadaş dedi ki kartondan klavye yapıyorlarmış öğrenmek için çocuklar bu projeden önce. 35 yaşındayım 92' den beri evimizde pc var. Annem babam da memur emeklisi. 23 sene olmuş. Ben lisedeyken yanlış anlaşılmasın özel okul felan da değil bildiğin işçi sınıfı okulu meslek lisesindeyken sınıftaki hemen hemen herkesin evinde vardı bu meretten. Bunlar işin geyiği.

Yahu bizim okulda 11 sınıflarda bir sınıfın satranç birincisi bildiğin kaynaştırma öğrencisi öyle üstün yetenekli de değil tam tersi. 4 kere 4ü 7 diyen adamlar. Cuma namazını kıldıran 11. sınıf öğrencisine (Lisenin türü gereği pratik uygulamaları var doğal olarak.) 4 halifeyi soruyorsun sayamıyorlar.

Tabletten önce makarna ile simit ile karnını doyuran sözüm ona özlenen nesillerimize biraz et yedirebilirsek belki eğitimde bir nebzede olsa ileri gidebiliriz. Çalıştığım okulun lise bölümünde 1 tane takdir, 4 tane teşekkür alan öğrenci var (290 - 300 öğrenciden bahediyorum). İngilizce başarı oranı %0. Arapça başarı oranı %10 un altında. Ama 20 adet akıllı tahtamız var. Bu yazdıklarımı ideolojik düşünmeyin. Eğitimde öncelikler sıralaması yaparsak Fatih projesinden önce düzelteceğimiz uygulayacağımız o kadar çok şey var ki.

Aşağıdaki soruları beraberce cevaplayalım

1. Güvenli bir eğitim - öğretim ortamı sağlayabildik mi?
2. Verilen eğitim amaçlanan hedeflerin neresinde?
3. Planlanan eğitim programlarını uzun vadeli olarak uygulayabildik mi?
4. Eğitim programlarının risk analizleri ne oranda yapıldı?
5. Eğitime Bilgi Teknolojisini uygulayabildik mi?
6. Mevcut durumların analizlerinde değerlendirme ölçütlerimiz neler?
7. Eğitim eşitliği ilkesini kendimize düstur edebildik mi?
8. Verilen eğitimlerin kalitesini ölçmek adına ne tür uygulamalar geliştirdik?
9. Okul - Sanayi veya Okul - Yüksek Eğitim kurumları entegrasyonları ne kadar başarılı?
10. Uzun vadede ne amaçlıyoruz?

Aksiyon dergisi belirli noktalarda doğru şeyler yazmış ama troller anlamak istemiyor yada hiç okumadan yorum yapıyorlar.

Fakat Aksiyon şu durumda ne dese haksız konumda, sorarlar adama 17 aralıktan önce bu eksiklikleri neden yazmadın? Hadi buyur açıkla...

Hepimiz tarafız ve taraf gözlüğümüzde bakıyoruz ve bir gıdım yol alamıyoruz. Olan gençlerimize oluyor, geri zekalı, düşünmesini ve konuşmasını bilmeyen bir gençlik yarattık. Lisede derslere girenler yada liseli tanıdığı olanlar kendi çağı ile kıyaslasın ne kadar boş bir gençlik yetiştiğini farkedebilir.

MEB'teki problemleri yazarsam Edirne'den Şırnak'a yol olur. Sizde bunları iyi biliyorsunuz.
MEB’in 2015 bütçesi 62 milyar lira,Fatih için ayrılan para 6 milyar 600 milyon.

Fatih'e sıra gelene kadar,bu parayla şu problemlere el atın.

-Okulların ısınma ve alt yapı problemlerini aşabildik mi(tezekle ısınan okullar var yada şehrin merkezinde peteği olmayan okullar,2015'te)
-Nöbet eylemleri var okullarda.Çocuklara brşeyler olmasından korkuyoruz.Her okula en az bir güvenlik görevlisi ve öğretmenlere tuttukları nöbet saati kadar ekders ücreti bekleniyor.
-40-50 kişilik sınıflar var kimi şehirlerde.Derslik ve okul ihtiyacı had safhada.Özellikle bölünmeden sonra.
-Öğretmenlerin özlük hakları geliştirilmeli.
-Çağa ve zamana uygun adam gibi hizmetiçi eğitimler düzenlenmeli. Sık sık yenilenmeli bu faaliyetler.
-Okulların temizlik,tamir ve bakımı için personel ihtiyacı var.MEB personel vermediği gibi yerel imkanlarla tutulan personele ücrtini de vermiyor.O da velilerin sırtına yükleniyor.
-Hala sınıftda BT dersi vermeye çalışan arkadaşlarımız var.BT sınıfı, bilgisayar hak getire.

ve daha bir sürü irili ufaklı fiziki ve iç problemlerle boğuşurken sen ne tabletinden bahsediyorsun şebelek.

daha önce neden haber olmadı diyenlere 2014 haziran ayında zaman gazetesi fatih haberi

http://www.zaman.com.tr/egitim_fatih-projesinde-hedeflere-ulasilamadi_2226480.html

Milliyet'in haberine göre, MEB’in nisanda yayımladığı ‘Faaliyet Raporu’nda, 2013 sonuna kadar sınıflarda tablet kullanan öğrenci sayısı, 1,2 milyon olarak hedeflenmesine karşın; 41 bin 172 öğrenciye tablet bilgisayar dağıtımı yapıldığı aktarıldı. Tablet kullanan öğretmen sayısında da 50 bin hedefi konululurken; 7 bin 528 öğretmene ulaşıldığı kaydedildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Fatih Projesi’ne ilişkin soru önergesini yanıtlayan Avcı, projenin başındaki Mesut Küçükiba ile Birol Ekici’nin görevden alınmasını da ‘değişiklik’ olarak değerlendirdi. Avcı projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Öğrencilere toplam 51.467 adet, öğretmenlere 11.333 adet tablet dağıtılmış, 84.921 dersliğin alt yapı işleri tamamlanmış, 3.657 okulda 84.921 sınıf etkileşimli tahta ile donatılmıştır. Hali hazırda, 13 bin okul için yerel alan ağı altyapı ihalesi ile 675.000 tablet bilgisayar ihaleleri sözleşme aşamasında olup, 347.367 adet etkileşimli tahta, 10.600.000 adet tablet bilgisayar ve 41.996 adet çok fonksiyonlu yazıcı için ihale çalışmaları devam etmektedir.”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, harcama kalemlerinde usulsüzlük yapıldığı iddialarının tamamen asılsız olduğunu ifade etti, ancak dört avukata 1 yılda yapılan 955 bin TL’lik ödemeyi de kabul etti.

MEB’in nisanda yayımladığı ‘Faaliyet Raporu’nda, 2013 sonuna kadar sınıflarda tablet kullanan öğrenci sayısı 1,2 milyon olarak hedeflenmesine karşın 41 bin 172 öğrenciye tablet bilgisayar dağıtımı yapıldığı aktarıldı. Tablet kullanan öğretmen sayısında da 50 bin hedefi konululurken 7 bin 528 öğretmene ulaşıldığı kaydedildi.

8 mayıs 2013
Fatih Projesi iyi fikir mi?
http://www.zaman.com.tr/ahmet-turan-alkan/fatih-projesi-iyi-fikir-mi_2087250.html

Tablet ilaç olmadı 1 temmuz 2013
http://www.aksiyon.com.tr/dosyalar/tablet-ilac-olmadi_535839

içetik olmadan projenin başarısız olacağını 2013 te haber yapmış aksiyon
Akıllı tahta öğrencinin aklını başından alıyor
http://www.aksiyon.com.tr/teknoloji/tekno-kup-akilli-tahta-ogrencinin-aklini-basindan-aliyor_535444

bilişim dersinin zorunlu olmasının faydalarıyla ilgili 2013 te haber yapmış aksiyon sağolsun
MEB, geleceğin yazılımcıları için kapıyı araladı
http://www.aksiyon.com.tr/teknoloji/tekno-kup-meb-gelecegin-yazilimcilari-icin-kapiyi-araladi_535701

2014 mart ayındaki zaman gazetesindeki haber
'Çığır açacak' denilen Fatih Projesi yarı yolda kaldı"
http://www.samanyoluhaber.com/egitim/Cigir-acacak-denilen-Fatih-Projesi-yari-yolda-kaldi/1043933/

2014 haziran ayında zaman gazetesi fatih haberi
http://www.zaman.com.tr/egitim_fatih-projesinde-hedeflere-ulasilamadi_2226480.html

2014 mart zaman gazetesi haberi
Fatih Projesi’ni alan şirket malî krizde, 3 aydır çalışmıyor

http://www.zaman.com.tr/ekonomi_fat...t-mali-krizde-3-aydir-calismiyor_2212515.html

Fatih projesi ve yerli tablet
[b]http://www.aksiyon.com.tr/teknoloji/fatih-projesi-ve-yerli-tablet_550198[/b]

Ne tabletmiş be!
http://www.aksiyon.com.tr/teknoloji/ne-tabletmis-be_541023

Tablet bir oyuncak mı?
http://www.aksiyon.com.tr/teknoloji/tablet-bir-oyuncak-mi_538690

hakanotuken' Alıntı:
Aksiyon dergisi belirli noktalarda doğru şeyler yazmış ama troller anlamak istemiyor yada hiç okumadan yorum yapıyorlar.

Fakat Aksiyon şu durumda ne dese haksız konumda, sorarlar adama 17 aralıktan önce bu eksiklikleri neden yazmadın? Hadi buyur açıkla...

Hepimiz tarafız ve taraf gözlüğümüzde bakıyoruz ve bir gıdım yol alamıyoruz. Olan gençlerimize oluyor, geri zekalı, düşünmesini ve konuşmasını bilmeyen bir gençlik yarattık. Lisede derslere girenler yada liseli tanıdığı olanlar kendi çağı ile kıyaslasın ne kadar boş bir gençlik yetiştiğini farkedebilir.
hocam aksiyonun linklerini yazdım şimdi düşünceniz nedir acaba

lazer55' Alıntı:
Projenin başında kendileri varken cici görevden uzaklaştırılınca kaka.
projeyle ilgili 2013 ten beri eleştirel olarak çıkmış yazıları paylaştım.
özür dileyerek sizden erdemli bir davaranış bekliyorum.

Tablet yerine et patates makarna dağıtılsaydı :D
Bu solcu ve sağcılar ne ilginç insanlar Türkiyede eleştirmedik hiçbirşey bırakmamışlar ,kendileri hariç...
Büyük usta ve Ak parti muhafazakar olmasa idi kendileinden olsa idi Her yere heykelini dikerlerdi.
Ama muhafazakar olunca iş değişiyor.Gözünün üzerinde kaşın var deyip eleştiriliyor... :D :tr:

Seredar' Alıntı:
Düzlemdaşın Suvari58 in dediğine göre de 2011 den önce tabletler seçim yatırımı olarak dağıtılmış.Şimdi ben bu erdemli arkadaşa soruyorum. 2011 nereeeee.2013 Neree

Şebelek, 2011'de dağıtılıp 2013'te eleştirilemez mi?

Konuyu bağlamından koparıp başka yerlere getirmek gibi bir tarzınız var.
Yukarıda saydığım hangi eksiği MEB yerine getirdide sıra tablete geldi?
İçinde yaşadığın kurumun eksikleri hiç mi seni rahatsız etmiyor?
Akperestlik gözünüzü kör mü etti?

Cemaat’in haftalık haber dergisi Aksiyon, bir dönem Fatih Projesi ile ilgili kara propaganda yürütmüş, yaptığı haberlerde projede planların bir türlü tutmadığını ileri sürmüştü.

Konuya ilişkin, Zaman gazetesinin de sayfalarında yer verdiği haberlerde, "2014’te bitirilmesi öngörülen projenin yüzde 10’u hayata geçirilebildi. Başlangıçta 1,5 milyar lira olarak hesaplanan maliyet şimdiden 8 milyarı buldu" gibi ifadeler yer almıştı.
700 BİN TABLET DAĞITILDI

Cemaat'in propagandasına rağmen o proje bugün hayata geçti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Fatih Projesi Tablet Dağıtım Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. 9. sınıf öğrencileri ile öğretmenlerine dağıtılan 700 bin tabletin teslimi esnasında salondan coşkulu sesler yükseldi.
http://www.ensonhaber.com/fatih-projesi-ile-ogrencilere-700-bin-tablet-dagitildi-2015-05-22.html

Bu cemaat ve yandaşlarının yalandan iftiradan yatacak yeri yok.yazık...

arkadaşlar ben kayıt tutmadım ama keşke telpa kayıt versede bu dağıtılan tabletlerin yüzde kaçı garantiye gitmiş bide ona baksak.ve fatih 1. fazın daha altyapısı ve interneti bitmedi biliyorsunuz.ve en önemli konu içerik.nerde bötelerde hazırladığımız tarzda içerik.her ders kitabına uygun müfradatın tamamını içeren e-içerik, z-içerik yok.televizyon ekranına dokunmatik özellik vermekle iş bitmiyor.gerçekleri konuşalım.5 yıllık garanti verilmiş e-tahtalara daha henüz internet verilemedi.ve bu tahtaların 3 yılı doldu.

Ekli dosyalar

• aksiyon.JPG
    aksiyon.JPG
    67.1 KB · Görüntüleme: 1,021
Açılan bir başlıkta ilk defa tüm yorumları okudum galiba, daha önce işime yarar yerleri okuyordum.
Başlık işime yaradı mı?
Hayır.
Düşüncem değişti mi?
Hayır.

Sevindiğim nokta benim gibi düşünenlerin de var olması.

FATİH Projesi önemli bir proje, etkinliğini artırma adına benim naçizane birkaç önerim olacak eğer bu forumu takip eden Ankara'da yetkili arkadaşlar varsa;

1.Öğretmenler idarecilere dağıtılan parmak izi tarayıcısıyla tanımlansın ve tahtayı ancak parmak iziyle çalıştırabilsin. 15 dk tahta işlem görmezse parmak izi şifresi aktif olsun.

2.BÖTE'leri kurarken amaçlanan ama hayata geçmeyen etkileşimli ders içerikleri hazırlama görevi ARGE'ler vasıtasıyla aktif olarak uygulansın. EBA içerikleri zenginleştirilsin.

3.Formatörlük görevlendirme değil, kadrolu hale getirilerek hem tahtaların aktif kullanımı hem de öğretmen ve öğrenci eğitimlerine ağırlık verilmeli.

Sen bana birşey anlatamazsın.Vatan millet edebiyatını ,hamaseti bırakıp rakamlara bakarım, realiteyi görürüm.

MEB'in verileri bile tablet konusunda ve FATİH projesi hakkında hüsrana uğrandığını doğruluyor.
1.5 milyar ayrılıyor şu anki rakam 8 milyar olmuş (kara delik gibi) ve projeye 4 sene veriliyor ve hala bitmiş değil.
MEB'de elzem yapılması gerekenleri sıralıyorsunuz, tablet dağıtacağına evvela şunları yap diyorsunuz, hemen dergi şucuların, lafı cemaate getirmeler,cemaat üzerinden FATIH projesindeki fiyaskoyu aklamalar.
At terli artık yem yemiyor, kardeşim.Gözünü kapatan kendine gece yapar.

Bu projenin altında kimlerin imzasının olduğu belli, açık seçik yazıyor.
"Sebeb olan yapan gibidir" desturunca projenin en tepesindeki zattan derece derece aşağıya doğru kimler varsa; milletin parasını evvela en elzem eksiklere harcamayıp, üstüne üstlük ürettiği projede de yine milleti zarara uğratanlar, gözler görürse bu dünyada değilse mahşerde hesabını verecektir. Bunan inancım tamdır.
Projenin ana aktörü MEB'in kendi verileri bile size inandırıcı gelmiyor. Niye? Çünkü gerçeklerle karşılaşmak sizi korkutuyor,içinizde büyüttüğünüz,toz kondurmadığınız partizanlığınız gözünüzü kör etmiş.
Rakamların doğruluğunu sizde bal gibi biliyorsunuz ama artık girdiğiniz kulvar,hissiyatınız veya menfaatiniz sizi bırakmıyor. Anadolu'daki şu söz içinizdeki durumu çok iyi anlatıyor:

Ali'yi seviyoruz ama Muaviye'de karnımızı doyuruyor

Birde bilimsel bakışla inceleyen tarafsız yayınların, yapıcı eleştirileri okuyabilsek ne güzel olacak. Birileri bardağın dolu tarafını, birileri boş tarafını görüyor.
Proje çöksede şöyle ağzımıza geleni yazsak, saysak sövsek düşüncesinde olanların olduğunu sezinleyince ülkem adına üzülüyorum.

Bu ülkede barajlar yapıldı , köprüler yapıldı , GAP yapıldı , araba fabraikaları yapıldı o yapıldı bu yapıldı.... Ama hepside başkalarının AR-GE tecrübeleriyle yapıldı. Şimdi nükleer santral yapılıyor, gene başkalarının tecrübeleriyle yapılacak.

Bilgisayar destekli eğitime geçiş için birilerini beklenmeden , önce biz yapalım dedik, şu hale bak. AR-GE ye inanmayan , bilgisayar destekli eğitimin avantajını dezavantajını bilmeyen,araştırmayan taraflı yayınları okuyan birçok kafandan yıkıcı eleştiri geliyor. Bilgi toplumundan, dijital vatandaşlık kavramından bihaber çok sığ düşünceye sahip olduğu cümlelerinden belli köykahvesinde bile kullanılmayan üslüpla konuşan konuşuna.

Bu gün fatih projesi bu kadar çok konuşuluyorsa , en büyük sebebi çok ileri görüşlü, inovativ bir fikrin ürünü olması. Eleştirenlerin şunuda unutmaması lazım; henüz proje bitmedi hem özel sektör hem kamu her geçen gün tecrübe kazanıyor bu hiç durmadan devam edecek. Eksikler hep olacak ama giderilecek.
En önemli rol öğretmenlerde, öğretmenlerimiz gün geçtikçe şevk kazanıyor. Bilişim teknolojilerini kullanabilme terübesi artıyor.

Herşeyin bir sırası var. Ben 10 yıl sonrasını hayal ediyorum. geleceğin annelerin ,babalarının BT konusunda kendine güvenen dijital vatandaşlar olarak yetişeceklerine inanıyorum. Öğretmenlerimizin öğrenme ve öğretme aktivitiseini sınıfın dışına 24 saate yayacaklarına inanıyorum. Bilişimin bir amaç değil bir araç olduğunu kavramış genç öğretmenlerimi hayal edebiliyorum.

Umuyorum 4-5 yıl sonra bu mesajlarımızı okuruz. Okuruzda birilerine ibret oluruz

Aklı başında birisiyle gayet güzel konuşulur ve fikir alınabilir.Ancak kadrolu parti militanlarına diyecek sözüm yok.Yukarıda onların derdini anlattım.

alpaygunes' Alıntı:
Birde bilimsel bakışla inceleyen tarafsız yayınların, yapıcı eleştirileri okuyabilsek ne güzel olacak.

İşte sorunda burda. Tablet ayağıyla ilgili yapılmış ön bir çalışma, fizibilite çalışması, eğitimde dünyadan örnekler raporu vs. yok. Bulan varsa paylaşsın,okuyalım. Olsa BTR'cilerin durumları böyle olur muydu? Tablet verilen okullarda tabletli eğitim ne durumda görürsünüz. Oyuncak oldu öğrencilerin elinde. Bilimsel çalışmada böyle birşey rastlayabilir misiniz? Bu nasıl bir ciddiyetsizliktir,acemiliktir anlayamıyorum.
Güya 52 pilot okulda FATIH projesi uygulanacaktı ve oralardan alınacak verilerle yola devam edilecekti. Gayet mantıklı ve güzel bir fikir.Olması gerekende bu zaten.
Peki ne kadar süre uygulanacak bu pilot çalışma? Eğitimle uğraşıyorsanız, BT teknolojisinin eğitime entegrasyonunu onlarca farklı boyutları ile incelemeniz gerekir. BDE'nin tonla farklı değişkeni var.Bunların tahta,tablet, internet,içerik gibi başlıkla ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor.Bunlar zaman alan bilimsel çalışmalardır. Bu kadar bekleyecek zaman yoktu. 2011 seçimleri yaklaşıyordu,bilimle uğraşacak vakit yok,vatandaşın eline tableti tutuşturmamız gerek dedi o dönemin hükümeti.
Düşünebiliyor musunuz daha pilot çalışmalar bitmeden, genele yayıldı proje.Adam akıllı veriler gelmeden, gelen o verileri bilimsel gerçeklerle karşılaştırmadan oy uğruna bir çuval inciri berbat ettik,ediyoruz.
Daha önceki mesalarımda da dedim. Batı bu yüzden bizden ileri. Ruhunu anlamıyoruz. Donanımı alınca herşeyi yerine geldiğini düşünüyoruz. Tableti dağıtınca çağ açıp çağ kapatmıyorsun. Öyle olsa Apple Amerika'yı dayar döşerdi iPad'leri ile. Eğitimle uğraşıyorsan on yıllar alır entegrasyon ve sende bu sabrın olması lazım. Binlerce bilimsel araştırma yapman gerekirdi.Siyasi hesapların peşinde olmayacaksın, ciddi işler uğraşıyorsun.Zira gelecek kuşağa farklı bir eğitim modeli sunacaksın.

Hadi AR-GE'den gel bahset hocam?

ysartemur' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:

Aydınlattın hocam teşekkür ederim, 17 aralık öncesinde de Aksiyon ve zaman gazetesi bu pareleldeymiş.

Seredar' Alıntı:
Daha aydınlanman gereken o kadar çok şey var ki.Tabi tarafsız ve objektif isen.

Mesela Gezi eylemleri sırasındaki gazete manşetlerine bakarak işe başlayabilirsin.

hakanotuken' Alıntı:
ysartemur' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:

Aydınlattın hocam teşekkür ederim, 17 aralık öncesinde de Aksiyon ve zaman gazetesi bu pareleldeymiş.

Seradar aydınlat bakalım nasılmış o manşetler ben aydınlanmaya açığım varsa bilgi eksiğim öğrenirim, kafayı senin gibi kuma gömmüş değilim, senin gibi olmakta Allah'a sığınırım.

Seredar' Alıntı:
iyi araştır öğren öyleyse.
hakanotuken' Alıntı:
Seradar aydınlat bakalım nasılmış o manşetler ben aydınlanmaya açığım varsa bilgi eksiğim öğrenirim, kafayı senin gibi kuma gömmüş değilim, senin gibi olmakta Allah'a sığınırım.

Ulan geri zekalı trol, saçma salakça yazma, zorla asabımı bozdurma benim.

Bana ne geziden bana ne aksiyondan ne olmuşsa olmuş.

Ben fatih projesi konusunda aksiyonu eleştirdim arkadaşın biriside düzeltti, sen ne halt yemeye araya giriyorsun.

aslında herkes neyin, kimin kim olduğunu çok iyi biliyor. Burada uzun uzun anlatmaya gerek yok.. Mesleğimiz için ne iyiyse onun peşinde koşalım... Burada birbirimize istediğimiz kadar laf söyleyelim lakin birbirimizi kırmaktan öteye gitmez.. Gerçek olan şu ki mesleki olarak itibarımız sıkıntıda. Okullarda gençlerimizin durumu ortada.. Bu tür şeylerle uğraşsak daha iyi.. Diğer türlü laf atmalar, sözlü sataşmalar bizlere yakışmaz varsın onları milletvekili adayları, siyasetçiler yapsın.. Herkese mutlu haftasonları dilerim..

Seredar' Alıntı:
Her zaman ki gibi en iyi bildiğiniz işi yapmışsınız.Lakin inanın bana sözlerinizin nazarımda dışarıda havlayan köpeğin sesi kadar biler değeri yok.
Bunu tanımayan da sütten çıkmış beyaz kaşık sanacak.

arkadaşına soracaksan git özelden yazış niye konuyu iştigal ediyorsun.Konuya yazarsan da herkes cevap yazabilir.Sorularını doğru cümlelerle kurmayı başarabilirsen başkası mesajlarına cevap yazma gereği duymaz.
hakanotuken' Alıntı:
Seredar' Alıntı:
iyi araştır öğren öyleyse.
hakanotuken' Alıntı:

Ulan geri zekalı trol, saçma salakça yazma, zorla asabımı bozdurma benim.

Bana ne geziden bana ne aksiyondan ne olmuşsa olmuş.

Ben fatih projesi konusunda aksiyonu eleştirdim arkadaşın biriside düzeltti, sen ne halt yemeye araya giriyorsun.

Ben ilk yazımda aksiyonu eleştirdim 17 aralıktan önce neden aksiyon dergisi bu projeyi eleştirmemiş dedim, arkadaşta linklerle birlikte ispatladı ki aksiyon dergisi eleştirmiş. Özelden nesini soracaktım, burası bir forum ve açıkça tartışıyoruz, sen hiç alaksız yere bana "iyi araştır öğren" diyorsun. Sana ne bundan ben bu konudaki eleştirilerini görmemişim, aksiyon dergisini okumam etmem gözüme çarpmamış. Salata olmak için yorum yazıyorsun. İlla ki hükümet yaptı diye savunmak zorunda değilsin.

tablet olayı sıkıntılı anlatıyorsun
tutanakla veriyorsun devlet malı tamir garantili diyorsun dışarda yaptırmış yazılımını değiştirmiş vss....

Eğer büyük ve iddialı bir projeyle ortaya çıkarsanız ve vaat ettiğiniz vakitte gerçekleştiremez üstüne üstlük zarardaysanız bu gazeteci için haber değeri taşır. Rakamlarla,örnekleriyle eleştirir, A partisid e olsa B partisi de.Bunu da cümle aleme duyurur. Medyanın susturulma gayeside bu zaten, eleştireni yok et, aman laf gelmesin, herşey güllük gülistanlık gözüksün.

Eleştirmeyle karşıt olmayı birbirine karıştırmayın. Bu forumda BT teknolojilerinin eğitimde kullanılmasına karşı olan bir tane adam çıkmaz. Ancak önceliklerimize bakmamız gerekir.
Bizim yaptığımız eleştiri ise; öyle yapma şöyle yap. Eve lazım olan camiye haramdır. Üniversite imtihanında binlerce sıfır çekmenin nedenlerini araştır. Pisa sınavlarında niçin sonlardayız bunları tespit et. Okul ve öğretmenlerimizin sıkıntılarını bu paralarla gidermeye çalış. İnanın bunlar tabletten daha önemli. Okulun,öğretmenin,ders içeriğinin kalitesini artırırsan başarı kendiliğinden gelecektir, meslek olarak itibarın artacaktır.
Bunlar zor ve zahmetli işlerdir,sonucunu hemen de alamazsınız. Ama siyasiler kolay olanı seçip, ellere tableti verince yukarıda saydığım olumsuzlukların bir anda düzeleceğini zannediyorlar. 2015' de bile hala böyle düşünen siyasiler var.Meydanlarda seçim malzemesi yapıyorlar. Milletin parası çarçur ediliyor,zarara uğratılıyor.

Bilgisayarlı eğitimde(tam olarak geçtiğimiz bile söylenemez) sonuçları gördük,tabletle eğitimi şu an için almayalım. Zaten yapılabilse gelişmiş ülkeler bunu yaparlardı. İlk defa sizin aklınıza gelmedi bu fikir. Vesselam.

Geri