Fatih projesinin maliyeti 30 milyar dolar

Kodla Büyü
Neden çöp olsun. Ben derslerimde kullanıyorum ve gayet iyi de yarar sağlıyor. Formatörlük yaptığım okullarda da öğretmenler gayet memnun,
bir ekran ve internet alt yapısı olarak görürseniz evet çöp, ama amacına uygun bir şekilde kullanırsanız bulunmaz bir nimet

tabletleri de kullanabiliyor musun hocam, fiber de okula aylık ortalama 3000 tl fatura geldiğini biliyor musun? rakamın büyüklüğüne bakar mısın 30 milyar dolar

tabletler çöp.akıllı tahtalar iyi ama bir tahtanın maliyeti 15 bin diyorlar.her okula adam akıllı bir BT sınıfı her sınıfa bir laptop ve projeksiyon daha az maliyetle daha faydalı olacak bir uygulama olurdu

bizim okulda da faz1 tahtalar takıldığından beri aktif şekilde derslerde kullanılıyor. Tabletler amacına ulaşmadı malesef ama tahtalar çok iyi.

Sabahın ilk dersinden önce toplanmaya başlayan öğrenciler, akıllı telefonlarını birer birer ortadan kaldırıyorlar. İlk ders matematik. Öğretmen akıllı tahtayı düğmesinden kapatarak karatahtaya tebeşirle düzgün daireler çizmeye başlıyor. Öğrenciler ise bir taraftan ellerindeki kağıtlarla karmaşık şekiller keserken, bir taraftan da eski moda plastik hesap makinelerini kullanarak denklem çözüyorlar. Bu öğrencilerin bir kısmı dünyanın en başarılı öğrencileri arasında. Burası Helsinki’de bir devlet okulu.

Devamı : http://www.egitimpedia.com/finlandiya-amerikanin-teknolojik-siniflarini-geride-birakti/

tahtalar faydali cop diyen kullanmasin zorlamiyor kimse. tablet okullarin cogunda yok zaten. fiberden de memnunuz. Bt siniflari yenilenebilir oda olursa super olur.

Bende tahtaların işe yaradığını düşünenlerdenim. Ama fiber ve tablet konusunda aynı şeyi söyleyemem.

Öğrenci tabletleri dışında her şey çoooook faydalı. Ne yani eğitime hiç harcama yapılmasın mı? Çöp kelimesini kınıyorum. Çocuklarımızın eğitimi için yapılan hiç bir harcama çöp değildir.

kimse akıllı tahtalar işe yaramıyor diyemez zaten, fotokopi makineleri de çok iyi oldu, tabi toner masrafı ayrı mesele. Ama tabletler, fiber çok kötü bence ve maliyet giderek artıyor, her ay 3000 liraya yakın internet faturası ödeniyor ve bu ilerleyen zamanda her okul için olacak, maliyeti artıracak. tabletler zaten tam çöp, 1,5 milyon tablet dağıtılmış, daha verimli kullanıyorum diyeni duymadım görmedim. o tabletler yerine okullara para gönderseler hiç olmazsa okula bi faydası olurdu, tablet maliyeti ortalama 350-400 liradır tahminim, sahibindende satıyordu faz2 öğrenciler 450-500 liraya, hatadan dönülmemesi de maliyeti artırıyor bence.
takıllı tahtaya da gerek yoktu zaten, bir projekisyon ve laptopla iş çözülürdü, zaten çoğu okullar her sınıfa projeksiyonu yapmıştı bile, çok daha az maliyetle bu iş halledilirdi, daha da rahat kullanım sağlanırdı.

şu an o verimli dediğimiz faz 1 tahtaların garantisi bitmiş durumda okulumuzda arızalılar var ve yaptıramıyoruz, masrafı çok fazla tutuyor, faz 3 ihalesi yapılırken bular da tekrar garanti kapsamına sokulacakmış, dönem başından beri bekliyoruz, keşke bu kadar eğitimi düşünenler bu konuda da biraz daha hassas olsalarmış

Tahtalar iyi ancak tabletlere gerçekten yazık oldu:( gitti gidiyorda, hepsi burada da satılmalarınımı desek oyun amaçlı kullanılması mı desek ne bilim yazık olmuş

Kimse bunların pedagojik ve bilimsel yanını tartışmıyor. Yıllardır Şuralar düzenleniyor hiç Fatih Projesinin bu şuralarda tartışıldığını duydunuz mu.Neden Bill Gates çocuğuna akıllı telefon kullandırmıyor, neden bu teknolojiyi üreten Çinliler kara tahta kullanıyor bunlar tartışılsın.Tahtalara gelince ben en az ayda 2 tahta arızası için servisi aramaktan bıktım . Umarım tahtalarda BT sınıfları gibi zamanla kaderine bırakılmaz yenileriyle değiştirilir.

Neden çöp olsun. Ben derslerimde kullanıyorum ve gayet iyi de yarar sağlıyor. Formatörlük yaptığım okullarda da öğretmenler gayet memnun,
bir ekran ve internet alt yapısı olarak görürseniz evet çöp, ama amacına uygun bir şekilde kullanırsanız bulunmaz bir nimet
Hocam, samimi olarak merak ettim. Rica ediyorum özellikle diğer branşlar için amacına uygun kullanım örnekleri paylaşabilir misiniz?

Hocam, samimi olarak merak ettim. Rica ediyorum özellikle diğer branşlar için amacına uygun kullanım örnekleri paylaşabilir misiniz?
Branşım Bilişim değil o sebeple dersimde çok da faydalı oluyor. Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim, dersi görsel ve işitsel olarak zenginleştirip işlememi ve öğrencinin hem sıkılmadan dinlemesini hemde dersi sevmesini sağlayabiliyorum.
Tablet kısmına birşey diyemem gereksiz bir yatırım olabilir, bizde tablet yok

Branşım Bilişim değil o sebeple dersimde çok da faydalı oluyor. Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim, dersi görsel ve işitsel olarak zenginleştirip işlememi ve öğrencinin hem sıkılmadan dinlemesini hemde dersi sevmesini sağlayabiliyorum.
Tablet kısmına birşey diyemem gereksiz bir yatırım olabilir, bizde tablet yok

fiber var mı hocam, ve bu yaptıklarınızı akıllı tahta yokken projeksiyondan yapamıyor muydunuz? 3 bin liraya projeksiyon ve laptop işi halledilebilirken 15 bin liralık tahta neden? fikrimi değiştiriyorum tahta da çöp. 30 milyar dolar ya, okulların fiziki durumları bu kadar kötüyken bu kadar masraf yazık

Tahta ve altyapı kurulumu dışındakiler belki çok yerini bulmadı ve maliyeti yüksek olabilir. Ama ET bence çok iyi bir nokta. Projeksiyon ve pc ile de olur daha ucuz diye düşünülebilir. Doğrudur. Ama projeksiyondaki çözünürlük ve renk kalitesi ile tahtanın arasında uçurum var. Renkler belli olsun diye kara kara perdelerle sınıfları uyunacak ortamlara çevirmek zorunda kalanlar vardı.
Altyapı kuruluyor ve doğru dürüst bir ağ sisteminiz oluyor.
Ama fiber tablet vb için çöp mü derseniz. Kesinlikle çöp

fiber var mı hocam, ve bu yaptıklarınızı akıllı tahta yokken projeksiyondan yapamıyor muydunuz? 3 bin liraya projeksiyon ve laptop işi halledilebilirken 15 bin liralık tahta neden? fikrimi değiştiriyorum tahta da çöp. 30 milyar dolar ya, okulların fiziki durumları bu kadar kötüyken bu kadar masraf yazık

Tahtanın 15 bin TL ye mal olduğuna dair ihale vs kaydı var mı hocam rakam oldukça abartı geldi.

Fiber var Hocam (50Mb) . Evet daha önce projeksiyon kullanıyordum, şu anki sistem kadar verimli olmuyordu. projeksiyon bir çok öğretmene zahmetli gelirken tahtalar daha kolay ve kullanışlı geliyor ve projeksiyone göre kullanım oranı daha yüksek.
Devlet için maliyet ne kadar yüksekse alacağı vergide o kadar yüksek oluyor, sağ cepten al sol cebe koy meselesi

bu arada vestelin tahtaları gittigidiyor gibi sitelerde 6-7 bin lira devlete 15 bin maliyet mümkün görünmüyor bence

bu arada vestelin tahtaları gittigidiyor gibi sitelerde 6-7 bin lira devlete 15 bin maliyet mümkün görünmüyor bence
zamanında öyle söylenmişti vestel servisi tarafından, 5 yıl önceki fiyatlardan bahsediyoruz hocam ve özellik olarak 6-7 bin lira olanların dışında 13-14 e de var şuan internette

laptop ve projeksiyon diyen arkadaşlar sırf eleştiri olsun diye mi yazıyorlar bilmiyorum.

laptop 5 yıl sıkıntısız getirsin istiyorsan şu an 3000 tl ye alman lazım

projeksiyon neredeyse her yıl değişmesi gerek. toplamda kalite verimlilik olarak bakarsak ET ler çok daha iyi

ET lerin verimi tamamen öğretmene bağlı

çok muazzam şekiilde kullanan da var hiç açmayan sadece döküman kamera kullanan da

üniversitelere mutlaka ET kullanımı ile ilgili ders ve müfredat değişikliği yapılmalı. Yapıldıysa bilmiyorum.

Arkadaşlar ET'ler müthiş fayda sağladı; bunu savunmamız ve sahiplenmemiz gereken bir branş olmamız gerekirken saçma sapan yorumluyanları görünce şok oldum. Biri de finlandiya da kara tahtayla yazılıyor filan yazmış,ama başka bir haberde de finlandiya'nın sadece klavye öğretimi üzerine yoğunlaşacağı kalemle yazı yazmayı ikinci plana alacağıyla ilgili haberler vardı. Çocuklar bilgisayar olmadan uzun zaman ansiklopediden araştırma yapmıyor heralde, bir de çağın gerekliliği kodlama eğitimi var. Sen kendi branşına yüceltmezsen kusura bakma daha çok ezerler, ikinci sınıf muamele görürsün.

Moderatör tarafında düzenlendi:
etkileşimli tahtaların faydalı olmadığnı kimse söyleyemez....burda bence faydalanmayı dahada arttırmak için şu meb filtre sistemine çözüm bulmak... bence meb youtube la bir anlaşma imzalamalı... reklam ve içerik kontorlü olan bir sistem... yada youtube benzeri bir sunucu hizmeti vermeli... tabi bunu yapmak zor...

Hocalarım tahtalar gayet kolaylık sağlıyor, lakin daha kaliteli ve daha uygun ihale yapılmaz mıydı? Vestel ET ler gerçekten kaliteden kaçınılarak yapılmış ve birçok noktasında sürekli arıza vermekte. Tabletler konusunda kesinlikle lüzumsuz ve boşa harcanan para diyebilirim.

ET Faz2 TİF'e işlenmiş fiyat 3.396 TL tahta, altyapı, fotokopi makinaları çok verimli. Keşke TTNET hala devletin olsaydı ve fiber ücretsiz olsaydı. Tablet yerine okullara ödenek verselerdi ya da devlete kalsaydı.

çöp değilse neden gelişmiş eğitimde sınıf atlamış hiç bir ülkede akıllı tahta diye bir saçmalık yok. Japonya da sınıflarda neden halen kara tahta var. Akıllı tahta ile beraber gelen öğretmen tembelliğinin farkında mısınız. Okulun en deneyimli ve işine sadık hocaları tahta kullanmıyor . Öğrencilere ellerinde kalem beyaz veya kara tahta da soru çözüyor. Çünkü biliyorlar sadece gözler yetmez ellerde görür konuşur. Fatih olayı birilerinin cebini doldurmaktan ve tembel öğretmenlerin yatmasından başka bir anlamı yok

Tabletlerin israf olduğu su götürmez bir gerçek. Eğer okullara tablet vermek yerine lab kurulsaydı hem 4'te 1 maliyetle yapılırdı hem de çok daha etkin bir şekilde kullanılırdı. Lab için ödenek yok derken tablete bu kadar para harcamaları çok abes. Hele ki her ankette %90 gibi oranlarda tablet gereksiz ve kullanım amacı dışında kullanılıyor denmesi rağmen. Fiber ise Telekom'un devleti soyma tekniği resmen. Ona zaten hiç girmiyorum.

çöp değilse neden gelişmiş eğitimde sınıf atlamış hiç bir ülkede akıllı tahta diye bir saçmalık yok. Japonya da sınıflarda neden halen kara tahta var. Akıllı tahta ile beraber gelen öğretmen tembelliğinin farkında mısınız. Okulun en deneyimli ve işine sadık hocaları tahta kullanmıyor . Öğrencilere ellerinde kalem beyaz veya kara tahta da soru çözüyor. Çünkü biliyorlar sadece gözler yetmez ellerde görür konuşur. Fatih olayı birilerinin cebini doldurmaktan ve tembel öğretmenlerin yatmasından başka bir anlamı yok
tembellik konusuna kesinlikle katılmıyorum, tahtayı verimli kullanmak isteyen öğretmen bırakın tembelliği daha fazla hazırlık yapmak zorunda.
sizin deneyimli dediğiniz öğretmenlerin büyük çoğunluğu teknoloji ile sorunları olduğu için eski yöntemlerini kullanmaya devam ediyorlar.
bir matematik öğremenini düşünün bir derste kara tahtada soru çözebilirken Etkileşimli tahtada bu soru çözme sayısı 4-5 katına kadar çıkabiliyor.
etkileşimli tahta öğretmen becerisine göre değişen bir araç, kesinlikle tembelliğe teşvik etme gibi bir durum söz konusu değil.

Tahtaların daha verimli kullanılması için öğretmenlere rehberlik etmek ve onlarda alışkanlık oluşturmak Bilişimcilerin üstüne düşen önemli bir görev diye düşünüyorum.

Arkadaşlar ET'ler müthiş fayda sağladı; bunu savunmamız ve sahiplenmemiz gereken bir branş olmamız gerekirken saçma sapan yorumluyanları görünce şok oldum. zaten bizim branşta da meslek lisesi gibi alt düzey eğitimle ek puanlarla gelip yeterliliği az olan öğretmen çok olduğu için şaşırmıyorum. Biri de finlandiya da kara tahtayla yazılıyor filan yazmış,ama başka bir haberde de finlandiya'nın sadece klavye öğretimi üzerine yoğunlaşacağı kalemle yazı yazmayı ikinci plana alacağıyla ilgili haberler vardı. Çocuklar bilgisayar olmadan uzun zaman ansiklopediden araştırma yapmıyor heralde, bir de çağın gerekliliği kodlama eğitimi var. Sen kendi branşına yüceltmezsen kusura bakma daha çok ezerler, ikinci sınıf muamele görürsün.

Boş boş konuşma, "meslek lisesinden gelmiş yeterliliği az olan Öğretmen" demekle yeterli olduğunumu ispat ettin.

Geri