Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
anladım hocam. Peki asıl Sorum Şu en son imajınızla ilgili imajı kurdum tahtaya sonra aynı tahtaya imaj klasörü oluşturup paylaşıma açtım gibi ama (İşte burda sıkıntı olduğunu düşünüyorum) masaüstünde içinde DSurucusu ve maygun.wim dosyasını attım. Diğer tahtada da aynı şekilde en son imajı kurdum. Sonra denemek için belleğime MAYGUNimg klasörü AgYolu.txt ve ImajYenile.txt de oluşturdum. AgYolu.txt içinde \\BIL\imaj Fatih.1234/user:ETKullanici yaptım sonra diğer tahtada imajla yenile die başlattım sıkıntı yok ağ yolundan kuracam die gördün onda da sıkıntı ama bi türlü ağ yolunu doğru tanıtamadım herhalde bunu tam olarak nasıl yaptınız açıklarsanız çok iyi olur

Hocam paroladan sonra bir boşluk olmalı. Şu şekilde:
\\BIL\imaj Fatih.1234 /user:ETKullanici

Eğer paylaşımın dosya ve paylaşım izinlerini everyone için ayarlarsanız parola ve kullanıcı adı girmeye de gerek kalmaz, sadece yol gerekir. Lakin gerek yok, kullanıcı adı ve parola ilede sorunsuz çalışıyor.

Hocam yönetici işlemleri ile ilgili videoda gösterdiğim gibi, bilgisayar yönetimini yönetici olarak çalıştırıp Yerel Kullanıcılar ve Gruplar altında Kullanıcılar sekmesine gelin. Sağ tıklayıp Yeni Kullanıcı ya tıklayın. Kendinize göre bir kullanıcı oluşturun. Daha sonra oluşturulan kullanıcıya sağ tıklayıp özelliklere girin ve üyelik kısmına ekle->gelişmiş->şimdi bul dan administrators ü ekleyin. Oturumu kapatıp, bu kullanıcı ile giriş yapın.
@mehmetkeskin19 hocam bu mesaj senin içinde faydalı olabilir.
Hocam bu bahsettiğiniz kısmı netplwiz ile kullanıcı oluşturup -->özellikler-->grup üyeliği->yönetici seçtiğimizde yapılan işlemle bir farkı var mı.

gpedit.msc ile sistem ayar kısıtlamalarını (tema, renk vs.) kaldırabilir, netplwiz ile de oluşturduğunuz kullanıcı hesabı ve parolasıyla otomatik oturum açılmasını sağlayabilirsiniz.
Kolay gelsin.
@mehmetkeskin19 hocam bu mesaj senin içinde faydalı olabilir.
gpedit komutunu sık kullandığım için kolaylık olsun yazmaya uğraşmayayım diye flash disk üzerinden çalıştırıyordum. sanırım o yüzden çalışmadı. pazartesi yeniden deneyip yazarım hocam. teşekkür ederim.

Hocam bu bahsettiğiniz kısmı netplwiz ile kullanıcı oluşturup -->özellikler-->grup üyeliği->yönetici seçtiğimizde yapılan işlemle bir farkı var mı.

gpedit komutunu sık kullandığım için kolaylık olsun yazmaya uğraşmayayım diye flash disk üzerinden çalıştırıyordum. sanırım o yüzden çalışmadı. pazartesi yeniden deneyip yazarım hocam. teşekkür ederim.
Hocam sanırsam dediğiniz gibi netplwiz yönetici olarak çalıştırılırsa da yapılabilmesi lazım.

Gpedit.msc yi diğer yönetici araçları gibi sınırlı kullanıcı üzerinden çalıltırırken sağ tık yönetici olarak çalıştır yapmayı unutmamaız lazım.

Son düzenleme:
merhaba.
Ağ üzerinden imaj alma işlemini yapabildim sayenizde. D sürücüsüne 22gb Z-kitap uygulamalarımıda ekleyip öyle yapıyorum.
birkaç sorum olacak:
1) önceden sizin sistemin kurulu olduğu makineye bu imajı ImajYenile.txt kullanarak yaparsam sistem ağdan imaj alacak
peki bu aldığı imaj ile birlikte yedekteki(kurtarma) imaj da yenileniyor mu.

2) sizin sisteminiz kurulu ise sonraki kurulumlar da ağ üzerinden imaj alındığında sadece C sürücüsü mü yenilenir.ImajYenile.txt ve AgYolu.txt mini imajsız flash ile birlikte kullanılacak.
3) faz2 Windows 8 tahtalarımıza ilk kurulumu ağ üzerinden yapsak. C ve D sıfırlanıyor mu.
4) bazı tahtalarımız kablosuz ağ ile internete bağlanıyor. Kablo ile bağlı olan tahtalar ağ içerisinde görebiliyorum ama kablosuzları göremiyorum bu haliyle imajı alabilecek mi
5) bu soru konu dışı. Bilgisayar labaratuarımda 21 pc birde akıllı tahta var. Fatih in altyapısını kullanıyoruz. Ağ üzerinden dosya transferi için uğraşıyordum. Bilgisayarlar birbirlerini görüyor ama tahtaları görmüyor. Aynı şekilde tahtalarda birbirlerini görüyor ( kablosuz bağlı olanlar görmüyor). sanki 3 farklı ağ var. Masaüstü bilgisayarlar + Kablolu bağlı akıllı tahtalar+ kablosuz bağlı tahtalar. Bu 3 ağ sorununu nasıl çözebilirim

şimdiden teşekkürler

@nasri hocam merhaba;
Sorularınısırayla cevaplandırıyorum.

1) tahta üzerindeki mevcut imajın kullanılmadığı her durumda, ilk olarak cihaz üzerindeki imaj yenilenir. Yani cevabım EVET.
Not olarak: Duvar kağıdı ve masaüstü kısayollarınız da cihaz üzerine iliştirilir. Ama d: sürücüne aktarılacak dosyalar cihaz üzerine iliştirilmez. Nedeni ise d sürücüne aktarılacak dosya boyutunun belli olmaması. İmaj için cihaz üzerinde 20Gb lık bir alan ayrılmıştır. Mesela sizin örneğinizde 22gb lık d sürücüsü dosyalarını da buraya aktarmaya çalışırsak, 8gb da imajın kendisi var sığmaz. Daha sonra cihaz üzerindeki imajla yenileme yaparsanız duvar kağıdınız ve masaüstü kısayollarınız aynen uygulanır ama d. sürücüsüne dokululmaz.

2) Bu imajın kurulu olduğu cihazlarda her türlü imaj işlemleri varsayılan olarak sadece windows sürücüne uygulanır. Cevabım EVET.

3) Bu imajın uygulanmamış olduğu cihazlarda ilk kurulumlarda disk yapısı uyumsuzluğu nedeniyle kendine uygun disk bölümlendirmesi oluşturası için tüm disk sıfırlanır. Cevabım EVET.

4) Fatih ağına kablosuz ağ ile bağlanan cihazların ağ havuzu tahtalarınkinden farklıdır. Üstelik kablosuz ağ yavaştır. Bir şekilde kabloyla bağlamaya çalışın, imajı alamaz. Cevabım HAYIR.

5) BT sınıfı bilgisayarlarının bağlı olduğu ağ havuzu da tahtalarınkinden farklıdır. Tahtaları görmez.

Okulda kablosuz cihazlar ile idari cihazlar, tahtalar ve BT sınıfı switchine bağlı cihazların ağ havuzları farklıdır. Birbirlerini göremezler.

BT sınıfındaki tahtanın ethernet kablosunu, sınıftaki swithe takarsanız, öğrenci bilgisayarları ile tahta birbirini görür.

Fatih kabinetindeki akıllı switchlerde sınıflardaki AP lere ayrılan portlar, idari bilgisayaralra ayrılan portlar ile BT sınıflarına ayrılan portların ağ havuları birbirinden farklıdır. Aynı switch üzerinde yer alsalar dahi birbirinden sanal ağlarla yalıtılmışlardır. Diğer yandan sınıflardaki AP lerden de etkileşimli tahtalara kablo gider. AP lere kablosuz bağlanan cihazlar benim okulumda idari ağ ile aynı havuzdadır. Ama AP lere kabloyla bağlı olan etkileşimli tahtalar ise ayrı havuzlardadır. Ayrıca fatih ağına bağlı hiçbir cihaz ayrıyetten DHCP yayını yapamaz. Bu da kısıtlanmış.
Bu kadar bilgiyi şunun için verdim. Bizlerin bu ağ yapısını ihtiyaçlarımıza göre değiştirme iznimiz yok, sadece ankaradan müdahale ediyorlar. Daha önce ankara ile konuştum ama güvenlik gerekçesiyle olmaz vs. nedenler öne sürüyorlar. Mesela sadece bir porta DHCP açsalardı, tüm tahtalara aynı anda imaj atmaya başlayıp 5 dakikada tüm okulun tahtalarını sıfırlayabilme düşüncem bu nedenle hayata geçebilirdi, olmadı. Yasaklı siteler için vs zaten meb engeli var, okuldaki kabinetten kontrol edilen birşey değil. Demem o ki ne gereği var,burası okul Milli İstihbaharat Teşkilatı değilki! Ne güzel hızlı çalışan ağ altyapımız var derken, binlerce liralık ağ donanımı özelliklerden verimli faydalanamadan YASSAĞHH kardeşim zihniyetine kurban gittik.
Birde o kadar imkan dahilinde akıllı tahtalara uzaktan erişim yapıp güncelleme de yapmıyorlar. Tablet konusuna hiç girmeyeceğim. Sanırsam sadece kağıt üzerinde herşey fevkalade.

Hocam konuyu biraz dağıttım ya kusra kalma. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam cevap için çok teşekkürler. Sayenizde hızlı birşekilde işlerimizi görüyoruz. 36 tahtada bu imajı ağ üzerinden atacağım sonrasında z-kitapları yükleyecem. Sonraki yüklemelerde yedekte ki imajı alırım klavyesiz.
Diğer Formatör arkadaşlara da sistemi verecem onlarda kursunlar.

Hocam cevap için çok teşekkürler. Sayenizde hızlı birşekilde işlerimizi görüyoruz. 36 tahtada bu imajı ağ üzerinden atacağım sonrasında z-kitapları yükleyecem. Sonraki yüklemelerde yedekte ki imajı alırım klavyesiz.
Diğer Formatör arkadaşlara da sistemi verecem onlarda kursunlar.

İmaj kurulumu sırasında yaptırabilirsiniz, bir önceki mesajınızda da bu şekilde yazmıştınız.

çok soru sordum ama maksat sistemi kullanmak ve geliştirmek.
iki tane ayrı multiboot lu flash bellek kullanıyorum
1) Aio(all-in-one) Bootable Multiboot | Multiboot Usb Creator
2) Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable
sizin ISO dosyanızı bu sistemlerde kullanabilirmiyim

bu multiboot larda
clonezilla - sergei strelec - remix os- pardus - windows 7-8-10-xp yüklemesi yapabiliyorum
sizin sistemi de multiboota eklersem tek flashta herşey çözülecek.
rufus ile flash a sistemi yüklemek yerine multiboot tan çalıştırabilirmiyiz ?

haftasonu bir deneme yapacağım bakalım başarılı olursa yazarım.

çok soru sordum ama maksat sistemi kullanmak ve geliştirmek.
iki tane ayrı multiboot lu flash bellek kullanıyorum
1) Aio(all-in-one) Bootable Multiboot | Multiboot Usb Creator
2) Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable
sizin ISO dosyanızı bu sistemlerde kullanabilirmiyim

bu multiboot larda
clonezilla - sergei strelec - remix os- pardus - windows 7-8-10-xp yüklemesi yapabiliyorum
sizin sistemi de multiboota eklersem tek flashta herşey çözülecek.
rufus ile flash a sistemi yüklemek yerine multiboot tan çalıştırabilirmiyiz ?

haftasonu bir deneme yapacağım bakalım başarılı olursa yazarım.

Daha önce @red_d hocam sadece wim dosyasını kullanarak buna benzer bir işlem yapmayı istemişti ama olmamıştı.

Direk ISO kalıbı olarak belirttiğimiz şekilde USB ye eklerseniz çalışabilir. Büyük ihtimalle USB den açılınca ayrı bir sürücü olarak bağlar.
Ama txt yöntemlerini kullanabilmek bu durumda devre dışı kalıyor galiba.

Bir de not olarak: @nasri hocam daha önceki mesajları bir göz attım da, kullandığın USB harici diskteki olası yavaşlamanın nedeni ise diskte bulunan dosyaların konumları. O sabit diske attığın ilk dosyaların konumları başta olduğundan hızlı okuma yapabilir, ama disk doldukça en son attığın dosyalar git gide daha yavaş okuma hızlarına sahip olurlar. USB flash bellek yada bir SSD diskin olsaydı farketmeyebilirdi.

@nasri hocam ben sadece kmpe üzerinden kurulumu denedim ama kmpe kurulum isosundaki boot.wim i kullanmadığı için (kendi içindeki boot dosyalarını kullanıyor) ve otomatik kurulum kodları da isodaki boot.wim de olduğu için normal olarak hata verdi. Multiboota eklemek mümkün gibi görünüyor ama @exelsior hocamın da dediği gibi txt yöntemleri multibootta işe yaramayacaktır, txt dosyalarını isonun içine atıp tekrar iso oluşturursanız çalışabilir ama bu çok daha zahmetli olacaktır, her seferinde yapacağınız işleme göre yeni iso hazırlamak zorunda kalırsınız. Yani multiboot üzerinden ET lere ilk kurulumları yapmak belki mümkün olacaktır ama sonraki yapacağınız işlemler için kullanmanız pek mümkün görünmüyor. Ayrıca maygun.iso imajı normal isolara göre çok fazla editlenmiş olduğu için hata alma olasılığı fazla olacaktır.

Multibootlara ekleme konusunda benim aklıma gelen en mantıklı çözüm şu şekilde:
Şu an ki multibootlarda çoğunlukla flaş 2 ye bölünüp (fat32+ntfs) sistem dosyaları fat32 kısmına atılıyor, eğer maygun.iso imaj içeriğini bir klasöre çıkartıp ntfs kısmına atıp maygun imajın boot.wim inden başlatabilirsek hem bir ihtimal kurulum yapabiliriz hem de txt yöntemlerini uygulayabiliriz. Tabi bu yöntemde maygun imajın sistem klasörleri usb ana dizininde olmayacağı için yine hata verme ihtimali olacaktır. Hatta kesin hata verecektir.

Uzun zamandır multiboot kullanan biri olarak tavsiyem maygun imajı için yeni bir usb hazırlamanız. Çünkü klasör olarak multiboota eklemek şu an için mümkün değil, iso olarak ekleseniz bu kez de txt yöntemlerini kullanamayacaksınız. ayrı bir flaşa hazırladığınız da txt yöntemiyle her türlü değişikliği yapmanız mümkün.

@red_d

cevap için teşekkürler. sanırım dediğiniz gibi ayrı bir flash kullanacağım. Bütün tahtalar tamamlanınca mini imajsız flash kullanırım yada hiç flash ve klavye kullanmadan yedekten kurulum yaparım. şu ilk kurulumu atlatsam sonrası kolay.
Aslında iki bilgisayarcıyız 2 flash ile 36 tahtayı bir haftada bitiririz.

@exelsior
hocam z-kitaplar ilk kullandığımda 130mb ile kopyalıyordu( hem usb 3.0 flash ile hemde 1tb 3.0 wd harddisk ile)
sonralarda aynı cihazlardan 25mb ile 3mb arası hızlarda kopyalamaya başladı.
az önce disk birleştirme yaptım harddisk e yine kopyalama aynı. ama 13gb tek parça iso dosyasını 80mb ile kopyaladı.
ilginç bir durum.

Bu arada Z-kitap uygulamaları çok güzel tavsiye ederim hepsini yayın evlerinin sitesinden indirdim. toplam 22gb.
interneti olmayan okullar için çok faydalı. Eğer google drive a yükleme yapabilirsem linklerini paylaşırım.
asfsafasf.jpg

bunlar ortaokul için.
ayrıca ilkokul içinde elimde var oda 16gb kadar.

@nasri hocam 3 flaşla tek başıma 22 ET ye 2 saatte kurulum yaptım, z-kitapların kopyalanması uzun sürmezse 1-2 günde bitirirsiniz.
Z-kitapları paylaşmanız çok faydalı olur, hatta ayrı bir konu açılırsa herkes oradan paylaşım yapabilir. Şimdiden teşekkürler.

Kendi okulumuzdaki faz 2 tahtalara kurdum. Çok memnunum. Yan okuldaki faz 1 tahtaya kurdum. Kurulumda sıkıntı yasamadim ancak dokunmatik düzgün calismiyor. Örneğin bilgiyarimi dokunmatikle seçebiliyorum ancak cift tiklayinca acilmiyor. Bu imajda böyle bir sikinti var mi? Yoksa driver veya donanim problemi mi? Daha önce yasayan arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim.

Kendi okulumuzdaki faz 2 tahtalara kurdum. Çok memnunum. Yan okuldaki faz 1 tahtaya kurdum. Kurulumda sıkıntı yasamadim ancak dokunmatik düzgün calismiyor. Örneğin bilgiyarimi dokunmatikle seçebiliyorum ancak cift tiklayinca acilmiyor. Bu imajda böyle bir sikinti var mi? Yoksa driver veya donanim problemi mi? Daha önce yasayan arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim.
Bide sorun yok hocam. Sürücüyü tekrar yükleyin.

Daha önce yüklenen başka bir win10 imajında da aynı sorun oluşmuş. Acaba donanımsal bir arıza mı yoksa driver mı? Bir de elinde FAZ 1 için win10 dokunmatik driverı olan varsa paylaşırsa sevinirim, ben bulamadım.
Sorun donanımsala benziyor hocam. İmaj içinde her iki faza ait sürücüler de mevcut.

Faz-1 lerde 2 kameralı dokunmatik algılayıcı mevcuttu, ama arıza olduğunda faz-2 lerdeki 4 lüden takıyorlar.

Bana da öyle geliyor hocam.
Sorun donanımsala benziyor hocam. İmaj içinde her iki faza ait sürücüler de mevcut.

Faz-1 lerde 2 kameralı dokunmatik algılayıcı mevcuttu, ama arıza olduğunda faz-2 lerdeki 4 lüden takıyorlar.
Bana da öyle geliyor ama garantisi olmadığı icin emin olmak istedim. Faz 1 driveri gukli ise driver yüklemeye gerek yok yok sanirim

Bana da öyle geliyor hocam.

Bana da öyle geliyor ama garantisi olmadığı icin emin olmak istedim. Faz 1 driveri gukli ise driver yüklemeye gerek yok yok sanirim
Geçen hafta okulumdaki bir tahtanın dokunmatiği garanti kapsamında değiştirildi. Servise fiyat sordum, garanti yoksa 600tl demişti.

hocam admin hesabıyla giriş yaptığım halde ne NETPLWiZ ile ne de yönetim den yeni kullanıcı ya girdiğimde kullanıcı eklenemiyor. erişim engellendi diyor. bir yolu var mı.

hocam admin hesabıyla giriş yaptığım halde ne NETPLWiZ ile ne de yönetim den yeni kullanıcı ya girdiğimde kullanıcı eklenemiyor. erişim engellendi diyor. bir yolu var mı.

Hocam bölye birşey olmaması lazım. Az önce hem ETKullanici üzerinden yönetici olarak çalıştır yaparak hem de EBAAdmin girişiyle teyid ettim, her iki şekilde de eklenebiliyor.

şöyle bir sıkıntı yaşıyorum hocam.
atak 2.0 kuruyorum yönetici parolası ile, kuruyor bir problem olmuyor. ancak tahtayı yeniden başlattığımda tahta açıldıktan sonra servisatk.exe değişiklik yapmak istiyor şeklinde uyarı veriyor ve tekrardan yönetici parolasını istiyor. bunu nasıl halledebilirim. atak kurumlum videosunu izledim aynen yaptım ama sorun devam ediyor.

şöyle bir sıkıntı yaşıyorum hocam.
atak 2.0 kuruyorum yönetici parolası ile, kuruyor bir problem olmuyor. ancak tahtayı yeniden başlattığımda tahta açıldıktan sonra servisatk.exe değişiklik yapmak istiyor şeklinde uyarı veriyor ve tekrardan yönetici parolasını istiyor. bunu nasıl halledebilirim. atak kurumlum videosunu izledim aynen yaptım ama sorun devam ediyor.

Hocam yönetici olarak çalıştırla yapılan atak kurulumunda böyle bir hata oluşmaması lazım. Farklı birşey etkiliyor olabilir. İmajı tekrar yükleyip, atak 2.0 kurulumunu tekrar denemenizi öneririm.

Hocalarım şu anda bu imaj birçok okulda ve okul dışı kurumlarda kullanılmaktadır.

Bu önyükleme ortamıyla hiçbir 3. parti yazılıma gerek duymadan(acronics, clonezilla, ghost vs.) herhangi bir cihazdaki herhangi bir disk bölümünden kendi disk yansıması imajınızı oluşturmak ve geri yüklemesini de yapmak isteyenler var mıdır?
Kaç kişi bir görelim.

Ayrıca bu şekilde oluşturulan imajlar hiberfil.sys, pagefile.sys gibi çalışma anında oluşturulabilen dosyaları imaja dahil etmediğinden imaj boyutu daha makul olmaktadır.

Son düzenleme:
Hocalarım şu anda bu imaj birçok okulda ve okul dışı kurumlarda kullanılmaktadır.

Bu önyükleme ortamıyla hiçbir 3. parti yazılıma gerek duymadan(acronics, clonezilla, ghost vs.) herhangi bir cihazdaki herhangi bir disk bölümünden kendi disk yansıması imajınızı oluşturmak ve geri yüklemesini de yapmak isteyenler var mıdır?
Kaç kişi bir görelim.

Ayrıca bu şekilde oluşturulan imajlar hiberfil.sys, pagefile.sys gibi çalışma anında oluşturulabilen dosyaları imaja dahil etmediğinden imaj boyutu daha makul olmaktadır.
Çok iyi olur.
meb sertifika bide birkaç akıllı tahta uygulaması olmazsa bende kullanacaktım normal bilgisayarlarda.

Kaç kişi bir görelim.

Saf oynanmamış windows 10 imajı hazırlamak gibi mi hocam. Yani her cihaza kurulabilecek bir çalışma mı?
Örneğin evde kendi bilgisayarıma kurmak için birkaç txt dosyasıyla (kullanıcı adı ekleme vs) istediğim şekilde ayarlama yapıp kurtarma bölümlü bir katılımsız imajı hazırlamak gibi. Driversiz, katılımsız yapılmış, txt dosyaları ile özelleştirilebilen vs. Eğer öyle ise en başta ben varım, hatta vakit ve ortam olsa da sizden ders alsak. MDT, HyperV...

@red_d hocam, demek istediğin donanım bağımsız ve kurulumla devam eden, benim oluşturduğum şekilde bir imaj oluşturmak. Bunu hazırlamak bambaşka bir kulvar. Nasıl oluşturulduğunu daha önce kısa anlatmıştım.

Burdaki amacım sadece disk bölümlerinin wim imajını alıp, gerektiğinde geri yüklemek için basit bir araç sunmaktı.

Donanım bağımsız ve kurulumla çalışan temiz bir windows dağıtımı oluşturmak için sistem hazırlama modunda windowsu yapılandırıp, yazılımların başlangıç ayarlamalarını yapıp bir yanıt dosyasıyla kuruluma kaldığı yerden devam etmek üzere çalışmaya hazırlayarak imajının alınması gerekmektedir. Sonra imaj dosyasına offline olarak sürücüler ve diğer yapılandırmaların eklenmesi, kayıt defteri ayarlarının yapılması gerekir. Daha birçok teferruattı da var. İmajı elde ettikten sonra, bunu nir bilgisayarda çalılır hale getirmek için disk yapılandırmasını oluşturmak, imajı uygulamak, açılış türüne göre açılışın çalışmasını sağlamak ve windows kurtarma ortamının çalışması için ayarlamalar yapmak gerekir. Tüm bunların yapılabilmesi için de bir Windows Preinstalliation Environment hazırlanması gerekir. Hocam bunları araştırıp bir yerden başlarsan gerisi deneyim ve tecrübene göre gelecektir. İngilizce seviyen de yeterli ise daha kolay ilerlersin.
Bu şekilde bir windows 7 imajı hazırlansa faz-1 ler için faydalı olabilir. Hatta idare bilgisayarları için dys, meb sertifika vs... Yazılımların hazır yüklü geldiği bir kurulum imajı da mükemmel olurdu.

Geri