Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
@soonerson hocam, burdan cevap veriyorum.

Hocam en son güncel halini indirip kurduysanız, bu sorun olmaması gerekir. Öyle bir durum oluşsa dahi tahta kullanıma izin vermeyip, hemen kapanıp normal olarak tekrar açılır.

Tabi bu ATAK 2.0 için geçerli. ATAK 2.0, sınırlı kullanıcıda(ETKullanici) sorunsuz çalışır.

Nasıl yapılacağı videoda anlatmıştım.

Son düzenleme:
Hocam önceikle hazırladığınız imaj için çok teşekkür ediyorum. 5-6 tahtaya kurdum; ama birinde "Disk bölümlendirme uygun değil." deyip şu uyarıyı verdi:
Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda.
The DISM log file can be found at x:\Windows ....
Imaj uygulandı,
yükleme geri alındı.
Tüm yapılandırmalar iptal edildi.
Sistem şimdi kapatılacak...

Şimdi muhtemelen imaj, belirli bir disk bölümüne göre hazırlanmış. İmajı yüklemek için disk bölümlendirmeyi elle yapsam çalışır mı?
Eğer benim dediğim gibiyse 238 GB'yi tam olarak nasıl bölümlendirmem gerekiyor?

Son düzenleme:
Hocam önceikle hazırladığınız imaj için çok teşekkür ediyorum. 5-6 tahtaya kurdum; ama birinde "Disk bölümlendirme uygun değil." deyip şu uyarıyı verdi:
Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda.
The DISM log file can be found at x:\Windows ....
Imaj uygulandı,
yükleme geri alındı.
Tüm yapılandırmalar iptal edildi.
Sistem şimdi kapatılacak...

Şimdi muhtemelen imaj, belirli bir disk bölümüne göre hazırlanmış. İmajı yüklemek için disk bölümlendirmeyi elle yapsam çalışır mı?
Eğer benim dediğim gibiyse 238 GB'yi tam olarak nasıl bölümlendirmem gerekiyor?

Hocam imaj kurulumu disk bölümlendirmeyi dinamik olarak yapar, diskin boyutu kaç olursa olsun ona göre ayarlar ve kontrolleri yapar. Kullanıcı etkileşimi gerektirmez. El ile yapsanız dahi birebir olmayabilir, sıkıntı çok daha farklı görünüyor.

Burdaki esas sorun şu, diskte bir hata var. Diske yazdığı bir dosyayı okuyamadı ve yüklemeyi iptal etti. Yada orjinal imaj üzerinde bir değişiklik saptanmış olabilir.

Bir diğer ihtimal de diskte fiziksel bir sorun olabilir. Bilgisayarı başka kurtarma önyükleme diski ile açıp, harddiski taratabilirsiniz.
İmajın değişmemiş olduğunu kontrol edebilirsiniz. Deepfreeze, güvenlik kartı vs durumları gözden geçirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hızlı yanıt için teşekkürler. Sıfırdan Windows 10 kurdum, kurulum yaptı. Belki benim yansı belleğinde sorun vardır. Onu rufustan yeniden kurup deneyeyim. Size tekrar dönerim.

Hızlı yanıt için teşekkürler. Sıfırdan Windows 10 kurdum, kurulum yaptı. Belki benim yansı belleğinde sorun vardır. Onu rufustan yeniden kurup deneyeyim. Size tekrar dönerim.

Hocam bir deneyin, belki iso dosyasında, belki flash bellekte, belki bilgisayarın diskinde bir sorun olabilir.

Windows 10 kurdum diyorsunuz. Belki sorun sadece kaynak iso ve flash bellek olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
exelsior Hocam öncelikle emeğinizden dolayı çok sağolun.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğimde "Windows etkinleştirilmedi." yazıyor. Faz 1 tahtasına yükledim. İmajı atmaktan başka bir işlem daha yapmam gerekiyor mu ?

exelsior Hocam öncelikle emeğinizden dolayı çok sağolun.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğimde "Windows etkinleştirilmedi." yazıyor. Faz 1 tahtasına yükledim. İmajı atmaktan başka bir işlem daha yapmam gerekiyor mu ?

Hocam imajı uygulamadan önce keşke açıklamalara baksaydın, bilgiler dosyasını okusaydın. Faz 1 lerde öncelikle bazı hazırlıklar yapmak gerekiyor, ama sorun değil yinede bir yolu var.
Bilgiler.pdf dosyasını okumanı tavaiye ediyorun ayrıca bu konu başlığı altında çok kez cevaplanan bir durum.

Hocam imajı uygulamadan önce keşke açıklamalara baksaydın, bilgiler dosyasını okusaydın. Faz 1 lerde öncelikle bazı hazırlıklar yapmak gerekiyor, ama sorun değil yinede bir yolu var.
Bilgiler.pdf dosyasını okumanı tavaiye ediyorun ayrıca bu konu başlığı altında çok kez cevaplanan bir durum.

Hocam kusura bakma ya. Sonradan okudum :)

Öncelikle hocam emeklerinizden dolayı çok teşekkür ederim, Allah razı olsun sizden. Süper bir imaj hazırlamışsınız.

Bir sorum olacak. Şimdi bütün tahtalarıma sizin imajı kuruyorum. Hali hazırda imajı atarken D sürücüsündeki dosyaları silmemesi için ne yapmak gerekli.

Teşekkürler , iyi çalışmalar hocam

Hocam öncelikle sorunlarımızı konu başlığı altında sorarsak daha faydalı olur, arkadaşlar da cevaplayabilirler.

İlk defa imajı atıyorsanız maalesef komple disk sıfırlanır. Tavsiyem hız açısından halihazırda yedeklenecek dosyaları bir tahta üzeinde paylaşım klasörü açarak oraya yedeklemeniz, yada daha yavaş olan seçenek olarak bir usb diske yedeklenenizdir.
Eğer daha önce bu imajı kullanmış olsaydınız zaten siz istemedikçe d: sürücüsüne dokunmazdı.

Açıkcası ben hocalara içeriklerini usb belleklerinde taşımalarını tavsiye ediyorum.

duvar kağıdı dosya adı DuvarKagidi.jpg olacak şekilde denediyseniz olması gerekirdi. O dosyası bana burdan gönderin. Bir denemek istiyorum, geçen bir arkadaş da benzer bir sorun verdi. Ama birçok kişi de sorunsuz kullanıyor. Hatanın nerden kaynaklandığını bulmamız gerekebilir.

Bugün imajı ve önyükleme ortamlarını güncelledim. AgYolu.txt ile imaj ağ klasörünü gösterme yöntemi usb diskle açılışta çalışıyor, fakat windows tümleşik ortamında çalışmıyordu. Şimdi windows kurtarma ortamından başlatınca sadece ImajYenile.txt ve AgYolu.txt içeren boş bir usb bellek takılırsa ağdan imaj almaya otomatik başlıyor.
Bu yöntem klavye ve f7 girişi gerektirmediği için yararlı ve iş kolaylaştırıyor.

Arkadaşlar ATAK yazılımının imaj ile beraber kurulu için bir düşüncem var.

Şöyle
  • Kullanıcı isterse imaj yüklendiğinde Atak kendi okul ayarlarıyla kurulu olarak açılacak.
  • İstemezse Atak sız kurulum yapacak.
Atak yazılımı her okulda farklı değişkenlerle çalıştığından imaja direkt dahil etmek pek mantıklı değil. O nedenle böyle bir yol düşündüm. Şimdilik @muharremyildiz hocamdan dönüt bekliyorum.

Bir de bu özellik daha önce bu imajı kullananların aşina olduğu şekilde çalışacak.

Son düzenleme:
Hocam etkinleştirmelerde sorun çıkıyor
İlk kurduğum tahta Etkinlestirildi
Sonraki kurduğum 3 tahta bu hatayı veriyor
Telefon ile de bağladım tahtayı olmadi
8606FF8F-7C82-43C7-BA6C-3829D41993E8.jpeg

Son düzenleme:
Hocam etkinleştirmelerde sorun çıkıyor
İlk kurduğum tahta Etkinlestirildi
Sonraki kurduğum 3 tahta bu hatayı veriyor
Telefon ile de bağladım tahtayı olmadi
Ekli dosyayı görüntüle 61089
Hocam faz2 ise ve meb bağlantısında sorun yok ise hiçbirşey yapmayın, Microsoft kaynaklıdır, bir ara kendiliğinden etkinleşir.

Kullanmak istediğiniz duvar kağıdını gönderebilirseniz deneyebilirim.

Arkadaşlar ATAK yazılımının imaj ile beraber kurulu için bir düşüncem var.

Şöyle
  • Kullanıcı isterse imaj yüklendiğinde Atak kendi okul ayarlarıyla kurulu olarak açılacak.
  • İstemezse Atak sız kurulum yapacak.
Atak yazılımı her okulda farklı değişkenlerle çalıştığından imaja direkt dahil etmek pek mantıklı değil. O nedenle böyle bir yol düşündüm. Şimdilik @muharremyildiz hocamdan dönüt bekliyorum.

Bir de bu özellik daha önce bu imajı kullananların aşina olduğu şekilde çalışacak.

Güzel düşünce hocam baya kullanıcısı var seçmeli olarak entegre edilirse güzel olur AgYolu.txt mantığı ile Atak.txt gayet kullanışlı olur. Şimdiden Teşekkürler...

Bazı uygulamalarda, uygulamanın penceresini dokunmatik ile "X" den kapatamıyorum. Örneğin Chrome...
Ayrıca Optical Touch Device ı çalıştırdığımda pasif olarak geliyor.
Aygıt yöneticisine baktığımda windowsun kendi driveri yüklü galiba.

Bununla ilgili nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.

İmaj, Faz 1 tahtaya yüklü.

otd.PNG

driver.PNG

Bazı uygulamalarda, uygulamanın penceresini dokunmatik ile "X" den kapatamıyorum. Örneğin Chrome...
Ayrıca Optical Touch Device ı çalıştırdığımda pasif olarak geliyor.
Aygıt yöneticisine baktığımda windowsun kendi driveri yüklü galiba.

Bununla ilgili nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.

İmaj, Faz 1 tahtaya yüklü.

Hocam başka tahtada da aynısı oluyor mu?

Sanki sorun başka birşeyden kaynaklı gibi. Orjinal sürücüler yüklü, kalibrasyona gerek olmaması lazım.

Mustafa hocam tahtayı yönetici olarak açmak için ne yapmak gerekiyor. Yönetici sifresini özelden alabilirmiyiz?

Sayın hocam konu altına da yazıyorum şimdi. Herhangi bir imajı usb den akıllı tahta kurulumu gibi ayarlayıp sonrasında usb yei çektiğimizde kurulumun nasıl devam ettiğini soruyorum. Bu konuda daha detaylı Bilgiyi özelden veya burdan verir misiniz.

Mustafa hocam tahtayı yönetici olarak açmak için ne yapmak gerekiyor. Yönetici sifresini özelden alabilirmiyiz?

Hocam gerçekten tahtayı yönetici olarak açmanıza hiç gerek yoktur. Çünkü her yönetici işlemi normal kullanıcı üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.
Ayrıca Bilgiler.pdf adlı dosyayı okumanızı öneririm, ayrıca yönetici işlemleri adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Sayın hocam konu altına da yazıyorum şimdi. Herhangi bir imajı usb den akıllı tahta kurulumu gibi ayarlayıp sonrasında usb yei çektiğimizde kurulumun nasıl devam ettiğini soruyorum. Bu konuda daha detaylı Bilgiyi özelden veya burdan verir misiniz.

Hocam öncelikle bilgisayar kullandığımız usb bellekten açıldığında bir ram drive sürücüsü oluşturur. Açılış sistemi esas ordan çalışır. İmaj kurulum programı devreye girdiğinde belli ayarlamalar için usb belleği bir yoklar ve kurulum profilini hazırlar.
Eğer ağ dan imaj alınacaksa, ağa bağlanmaya çalışır ve imaja erişirse artık usb belleğe fiziksel olarak bir ihtiyaç kalmamıştır. Usb bellek çıkarabilirsiniz mesajı gelir. Ağdan imajı et ye aktarır.
Ram drive daki sistem kurulum işlemlerinin devam etmesini sağlar.
Yok eğer imaj usb bellekte ise bunu et ye aktarana kadar bekler, sonrasında usb belleği çıkarabilirsiniz der.
Tabi bunlardan önce disk yapılandırmasını faz 1 faz 2 olmasında göre, disk boyutuna göre ve de sistemin mbr yada gpt olmasına göre dinamik olarak yapar, sistem başlatma ayarlatını yapar ve windows için gerekli bölümleri oluşturur. Yani imaj içerisinde disk bölümleri yoktur, olmasına gerek de yoktur.
Bu imaj bir disk kalıbı değildir, bir çalışan windows klonu da değildir. Hiç çalışmamış bir windows kurulumudur. O nedenke imaj içerisinde gereksiz ve geçici dosyalar da yoktur.

İmaj dosyası bir wim dosyasıdır. Orjinal windows kurulum ortamında bulunan install.wim yada install.esd dosyaları gibidir. Microsoftun üreticiler için önerdiği windows dağıtımı imajdır.

Tüm bunlar winpe, windows10 ve winre nin uygun sürümlerinin birlikte çalışmasıyla yapılan bir süreçtir.

Windows kurulumun çeşitli aşamaları vardır, sistem sanal olarak düzenleme modunda açılır, yazılımlar yüklenir ve ayarlar yapılılır. Kurulum için sistem donanım bağımsız olarak genelleştirilir. Kurulumun her safhasının otomatik geçmesi için ayarlamalar dosyasıyla iliştirilir, sistem temizliği yapılır ve bir wim dosyası elde edililir. Bu wim dosyası içine gerekebilecek sürücü paketleri eklenir, istenilen ayar ve kayıt defteri ayarları offline olarak yapılır.

Dolayısıyla @reaktek kardeşim, herhangi bir imaj derken herhangi imaj bu şekilde kullanılamaz. İllaki bu yöntemle oluşturulmuş bir wim imajı olması lazım.

Konu başındaki mesajlarda bu süreç daha iyi açıklanmıştır.

Mesela bu yöntemle içinde dys si, sertifikası, programları vs yüklü bir idare bilgisayarı windows imajı da hazırlanabilir ve her bilgisayarda çalışır. Belki sadece ek sürücüler yüklemek gerekebilir.

Hocam biraz geç oldu kusura bakmayın. Evet üç tahtada denedim üçünde de aynı.

Hocam anladığım kadarıyla bazı programların kapat simgesi çalışmıyor, ama diğerleri çalışıyor.

O kalibrasyon programı 4 kameralı dokunmatikler için geçerlidir. Faz2 ler öyledir. Faz1 lerin ise sadece sürücüsü yüklüdür. Bu proje faz2 olarak başlamıştı, faz 1 sürücüleri sonradan ilave edildi.
Aslında faz2 lerde dahi bir kez olsun kalibrasyona gerek kalmadı. Faz 1 yükleyen arkadaşlarda da gerek olmadı. Sizin durum ilginç. İsterseniz bu sorunu telefonda bir görüşelim, özelden yazıyorum. Gerekirse faz1 kalibrasyon programını gönderirim bir yükleyip denersiniz.

Mustafa hocam imajınızı okulumdaki 35 tahtaya kurdum öncelikle cok emek vermişsiniz. Çok kararlı stabil çalışan bir imaj olarak görünüyor. emeğinize sağlık... Lakin Anlattığınız yöntemle Atak Programını da kurdum. Öğrencilerden bazıları flash anahtar takılı değilken fişi cekmişler. Tekrar tahta açıldığında atak programını çalıştırmak için windows admin şifresi istiyor. Hayır seçeneğini seçersek tahta flash anahtar olmasa bile çalışmaya devam ediyor... Nasıl bir önlem alabiliriz?

Bu şekilde bir uyarıyla karşılaşıyorum hocam...

Ekli dosyalar

• 20181030_161300.jpg
    20181030_161300.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 46
Bu şekilde bir uyarıyla karşılaşıyorum hocam...

Hocam belirttiğiniz hatayı farkettim. Bu öğrencilerin fişi çekmesiyle oluşan bir durum değil aslında. Windowsun kullanıcı hesabı denetiminin standart kullanıcıda çalışmasındaki bir tutarsızlıktan kaynaklanıyor.
Ben yeni kurduğum bir tahtanın bir sonraki açılışında bu hataya düştüğüne şahit oldum. Tekrar imaj yükleyip atak kurduğumda ise bu sorun görünmüyordu, yani çözümü bu, imajı tekrar atın ve atak ı tekrar kurun. Okulumda 50 ye yakın tahtadan rasgele birkaç tanesinde bu sorun oluşuyor, tekrar imaj atıp kurunca sorun ortadan kalkıyordu.

Bu sorunun sebebi de @muharremyildiz hocamızın hazırlamış olduğu programın geçerli bir sertifika içermemesi(bu ücretli birşeydir) . Aslında içermesi de gerekmiyor ama windows programın kaynağının güvenilir olduğunu doğrulamak istiyor. Yönetici izni versek dahi sırf bu yüzden parola istiyor.

İşin ilginç yanı ise windowsun tutarsızlığı. Bazen görmezden geliyor, bazen parola istiyor. Microsoft a konuyu detaylıca anlattım geri dönüş yapmalarını bekliyorum. İnşallah işin uzmanı birisi konuyu ele alır,cacık cevap vermezler de rahatlarız. Bu sorun birçok uygulamada ortaya çıktığından dolayı internette birçok kişi paylaşmış Ama henüz bir çözüm yok Mesela bu uygulamaya Güven ya da işte beyaz listeye al gibi bir seçenek mevcut değil. Bu durumu atak programını ortaya çıkaran Muharrem hocamla da görüşüyorum.
Belki farklı bir çözüm ve kodlama lardaki değişiklik ile bu sorun ortadan kalkabilir.
Lafın kısası böyle bir problemle karşılaşırsanız hiç başka bir şey de uğraşıp vakit kaybetmeyin direkt usb bellek ve klavye istemeyen yöntemle tahta içindeki yedekten imajı tekrar yükleyip atak ı tekrar kurun

Geri