Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Güncel Kurumsal Windows 10 İmajı (Yeni Özellikler eklendi!)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. exelsior

exelsior Aktif Üye

Yukarıda işlem içim Usb bellek ve klavyeye gerek yoktur.

Son düzenleme: 2 Mart 2018
  2. FreePc

FreePc Seçkin Üye Seçkin Üye

İnşallah hocam elinize sağlık bekliyoruz.

3. exelsior

exelsior Aktif Üye

Yani daha önce bu imajın en az bir kez uygulandığı bir ET de sorun çıktığında yanınızda usb bellek ve klavye olmasına gerek yok. Yukarıda belirttiğim şekilde "imaj yenileme" seçeneğini başlattığımızda ET üzerindeki mevcut imajdan yenilenecek.

Usb belleğe gerek yok.
    Yanınızda klavye olmasınada gerek yok diyorum çünkü otomatik süreç dışı seçenekleri kullanmak istediğinizde dokunmatik ekran sürücüleri çalışıyor ve bir dokunmanızla dokunmatik klavye devreye giriyor.

Son düzenleme: 28 Şubat 2018
  4. exelsior

exelsior Aktif Üye

İsolar ve windows içine ebaadmin parolasını otomatik olarak panoya kopyalamak için bir araç ekledim.

Diyelim ki ET ye atak kuracaksınız. Bu aracı çalıştırdıktan sonra atak_kur dosyasına sağ tıklayıp yöneti olarak çalıştır diyoruz. Gelen kullanıcı hesabı denetimi ekranında parola isteyen yere sadece yapıştır diyoruz ve devam ediyoruz. Yönetici izni gereken her yerde bunu yapabiliyoruz.
    Lafın kısası ben şimdiye kadar hiç ebaadmin hesabıyla giriş yapmak zorunda kalmadım. Herşeyi ETKullanici üzerinden dediğim şekilde yapabildim.
    Bir örnek de diyelim aygıt yöneticide değişiklik yapmak istiyorsunuz. Bunun için denetim masasında yönetimsel araçlarda bilgisayar yönetimine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyerek devam edilebilir. Komut satırı, regedit, gpedit vs hepsi bu şekilde sorunsuz olarak ETKullanici üzerinde yönetici olarak çalıştırılabilir.

5. tahres48

tahres48 Üye

Teşekkürler emekleriniz için, bu admin şifre aracı nasıl çalışıyor sistem için bir açık oluşturmaz mı?

6. semkan

semkan Site Gezgini

takip

7. exelsior

exelsior Aktif Üye

Açıkladım, ama burda değil.

Son düzenleme: 3 Mart 2018
  8. exelsior

exelsior Aktif Üye

İmaj dosyası ISO su oluşturuyorum, google drive yükledikten sonra link vereceğim.

9. kasimtanyeli

kasimtanyeli Üye

10. server06

server06 Seçkin Üye Seçkin Üye

teşekkürler hocam, bekliyoruz.

11. exelsior

exelsior Aktif Üye

İmaj dosyasını yükledim, paylaşımı okul web sayfasından yapıyorum. Soll menüdeki Fatih Projesi seçeneği ile gerekli bilgi, fotoğraf ve imajlara ulaşabilirsiniz.

12. exelsior

exelsior Aktif Üye

İndirme linki, güncel bilgi ve fotoğraflar bu konunun ilk mesajındadır.

13. emrahkaracam

emrahkaracam Site Gezgini

Fena değil ama Libre Office yazılımı tam bir çöp malesef. Düzgün görüntüleme bile yapamıyor. Ms office de yapılmış sunum dosyası açıyorsun efektler şekiller vs bozuk. Kurduğunuza değmez.

Office yazılımı konusu çözülebilmiş değil ama tahtada düzenleme ihtiyacı olmuyor. Sadece görüntüleme amaçlı Office mobile versiyonu kurabilirsiniz.
    https://www.microsoft.com/tr-tr/store/p/word-mobile/9wzdncrfjb9s

Ayrıca windows 10 un yerleşik video oynatıcı, resim görüntüleyici gibi uygulamalarını görmezden geliyorsunuz ama dokunarak kullanmak için daha kullanışlısını görmedim . Belki bir kaç tarih öncesi formatı açmayabilir ama onun için de saçma sapan yazılımlar kurmaya gerek yok. Windows xp zamanından kalma codec packleri falan kesinlikle kurmayın. Sistemdeki yerleşik codecleri bozmaktan başka işe yaramıyor.

Bir de bildirim meselesini de çözerseniz iyi olur. Ders sırasında bir olur olmaz yazılımlar beni güncelle, benle ilgilen, bana puan ver falan diye saçma sapan bildirimler çıkarıyor. Bir de deepfree tarzı program kullanıyorsanız her açılışta tekrar ediyor.

Kendi okulumda böyle bir image hazırladım. Kurduğumdan beri bir kere bile şikayet gelmedi.
    https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/faz-2-windows-10-image.164696/

7zip, winamp, codec pack, adobe reader ı kurmayın bence.

14. exelsior

exelsior Aktif Üye

Değerli emrahkaracam arkadaşım, codecler sistem tanımlıdır. k-lite codec pack tüm codecleri sisteme yükler. Arayüz olarak media player classic kullanır. Hangi arayüz olursa olsun sistem codecleri mevcutsa açar. Arayüzün sade olması bir artıdır. Fotoğraf görüntülerken windowsun yerleşik fotoğraflar uygulamasını kullanıyor, dokunmatikte bu daha işlevsel. Artı gelişmiş özellikler için irfanview de yüklü. Video oynatmaya gelince media player classic dokunmatikte çok rahat kullanılabiliyor.
    Sistemde en sık güncelleme bildirimi yapabilecek java ve adobe reader yüklü ama otomatik güncellemeleri kapatılmış durumda.
    İlgili açıklamalara keşke bir baksaydınız, sunum dosyalarını açmak için powerpoint viewer yüklü üstelik tüm office güncelleştirmeleriyle beraber. Diğer office belgeleri için libre office yeterli diye yazmıştım.
    O bu şu programları kurmayın demek kişiye özel, bunlar genel programlar ve size göre gereği olmayabilir ama birçok kişi de istiyor.

Birçok şeyi düşünürek ve yoğun emek vererek hazırladım. Sadece imaj içeriğinden öte daha sonraki yenilme işlemleri için de birçok işlev geliştirdim. Yoksa bende hızlıca bir tahtaya herşeyi kurup clonezilla ile imaj alıp alın kullanın diyebilirdim. Burda amaç bizlerin ET lerin bakım süreçlerinde olabildiğince işlerimizi kolaylaştırmak.

Lütfen önce açıklamaları bir okuyalım, sonra kullanalım ondan sonra yapıcı eleştirilerinize her zaman açığım. Ama önyargılı eleştiriler sizce mantıklı mı? Anlatabildiysem ne mutlu.
    Mesela bu sadece bir imaj değil, ET ye windowsu sıfırdan yapılandırarak kuruyor. Yükleyen arkadaşlar ilk çalışmasında göreceklerdir.

15. exelsior

exelsior Aktif Üye

Ağdan imaj yükleme işlevinin çalışması şu şekilde:
    Özellikle bu elinde hızlı çalışan usb belleği olmayanlar için daha hızlı yükleme seçeneği sunmaktadır. Fatih yerel ağı 1gbit hızında çalışmaktadır.
    IMG_20180301_125802.jpg
    Bir ET üzerindeki D: sürücünde takas adlı klasör oluşturup içine imaj dosyamı attım. Öğrenciler silemesin diye de EBAAdmin parolasıyla bu klasörün sahibini administrators yapıp ETKullanici izinlerini sadece okuma olarak kısıtladım ve ETKullanici için sadece okuma izinli dosya paylaşım verdim.
    IMG_20180301_230947.jpg
    Yenilenecek ET yi imajlı kurtarma ortamıyla açtım(windows bütünleşik kurtarma ortamı dan imaj yenileme yada mini kurtarma ortamı da olabilirdi) .
    Otomatik süreci m tuşuna basarak durdurup ağdan imaj almaya geçiyoruz. Ben burda ilk denememde numlock kapalı kaldığından yolu yanlış yazdım. 2. Denemede doğru yazdım. ETKullanici kullanıcı adı ve parola olarak Fatih.1234 girdim. Ve imajı aktarmaya başladı. 3-5 dakka sürüyor.
    ET üzerindeki mevcut imajı kullanma dışındaki her yöntem öncelikle ET üzerindeki mevcut imajı yeniler.

16. kasimtanyeli

kasimtanyeli Üye

Hocam, hazırladığınız imajı yükledim. Önce elinize sağlık fakat böyle bir driver hatası alıyorum.

17. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocamla konuşup sorunu çözdük. Kasım hocama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

kasimtanyeli bunu beğendi.
  18. msingil

msingil Aktif Üye

burada "usb ortamıyla açıyoruz" derken ne demek istediniz anlayamadım hocam live cd gibi bişey mi demek istediniz

19. exelsior

exelsior Aktif Üye

hocam paylaştığım ISO dosyalarıyla oluşturduğunuz USB belleklerden bahsediyorum.

Yeni özellik olara artık dilerseniz ne usb bellek nede klavyeye ihtiyaç olmadan, ilk yüklemeden sonra bir sorun olduğunda windows yerleşik kurtarma araçlarında İmajla yenile seçeneğiyle de yapabilirsiniz.

20. exelsior

exelsior Aktif Üye

Usb açılış diskinin nasıl oluşturulacağı ve diğer özel bilgiler iso dosyası içindeki Bilgiler.txt dosyasında yazılıdır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal