Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Faz 2'de kurulum gerçekleştirdim gayet stabil çalışıyor. Ancak ağdan kurulum gerçekleştirmeyi denedim olmadı. Ağa sadece maygunimg'yi klasör olarak mi atmaliyiz, yoksa klasörün içindeki wim dosyasını mi atmaliyiz. Ben klasörü attım ama olmadi.
Şöyle: \\ogretmen\ortak olarak ağı gösterdim. Maygun klasoru ortak klasorunun içinde yer alıyor. Ağda şifre yok. Dosya adresinden emin olun gibi bir uyari verdi.
Ne yapmalıyım

Faz 2'de kurulum gerçekleştirdim gayet stabil çalışıyor. Ancak ağdan kurulum gerçekleştirmeyi denedim olmadı. Ağa sadece maygunimg'yi klasör olarak mi atmaliyiz, yoksa klasörün içindeki wim dosyasını mi atmaliyiz. Ben klasörü attım ama olmadi.
Şöyle: \\ogretmen\ortak olarak ağı gösterdim. Maygun klasoru ortak klasorunun içinde yer alıyor. Ağda şifre yok. Dosya adresinden emin olun gibi bir uyari verdi.
Ne yapmalıyım

Hocam maygun.wim imaj dosyasının tam yolu gerekir. Klasör adları farketmez. Başka bilgisayarda imaj yolunuzu dosya gezgininden kontrol edin. Yolu girip enterlayınca direk maygun.wim görünmelidir. hem kullanıcı adı parola isteyip istemediğinden de emin olursunuz.

Sanırsam anlattığınıza göre paylaşım klasörünğn altına klasörle birlikte imaj dosyasını attınız. Bu durumda ağ yolunuz \\ogretmen\ortak\MAYGUNimg olmalıdır

Son düzenleme:
Hocam maygun.wim imaj dosyasının tam yolu gerekir. Klasör adları farketmez. Başka bilgisayarda imaj yolunuzu dosya gezgininden kontrol edin. Yolu girip enterlayınca direk maygun.wim görünmelidir. hem kullanıcı adı parola isteyip istemediğinden de emin olursunuz.

Sanırsam anlattığınıza göre paylaşım klasörünğn altına klasörle birlikte imaj dosyasını attınız. Bu durumda ağ yolunuz \\ogretmen\ortak\MAYGUNimg olmalıdır
@exelsior hocam teşekkürler. Bugün deneyeceğim, sonucu yazarım.

Acil dönüş lütfen Bende kurulumdan sonra bu çıktı ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• IMG_20180321_121222.jpg
    IMG_20180321_121222.jpg
    122.8 KB · Görüntüleme: 120
  • IMG_20180321_121533.jpg
    IMG_20180321_121533.jpg
    135.3 KB · Görüntüleme: 99
Acil dönüş lütfen Bende kurulumdan sonra bu çıktı ne yapmalıyım

Hocam usb çoklayıcı kullanıyorsanız, bios da boot sıralamanız değişebilir. Hemde aktarım hızı usb 3.0 kullanamazsınız, kullanmasanız daha iyi. Bios u varsayılan değerlere alıp, boot sıralamanızı kontrol edin. İlk mesajda videoda anlatım mevcuttur.

Son düzenleme:
Hocam USB çoklayıcı yok USB 2.0 ile tekrar yükleyince çözülecek mi dersiniz usb3.0 yüklemsinde sıkıntı yoktu ama denerim

Hocam USB çoklayıcı yok USB 2.0 ile tekrar yükleyince çözülecek mi dersiniz usb3.0 yüklemsinde sıkıntı yoktu ama denerim
Hocam o tahtanın dahaönce bios ayarlarıyla oynanmış olabilir, varsayılan değerlere alın lütfen. döküman ve videoları da izlerseniz faydalı olacaktır umarım. Tel numaramı özelden yazdım.

Libre Office Yerine WPS Office tavsiye ederim. Libreye göre çok daha iyi. Kurulum dosyası 70 mb. Türkçe dil ekleniyor. En mühimi de Microsft office dosyaları uyumu Libreye göre çok çok iyi. Sağını solunu kaydırmıyor. Normalde nasıl görünüyorsa öyle görünüyor.

Hocam o tahtanın dahaönce bios ayarlarıyla oynanmış olabilir, varsayılan değerlere alın lütfen. döküman ve videoları da izlerseniz faydalı olacaktır umarım. Tel numaramı özelden yazdım.

Hocam kurulum sonrasında söylediğimiz bios ayarlarını ilk haline getirmeyi demedim ama aynı ekranı aldım. Sanırsam eski imaj ile tekrar win8 e dönecem

Hocam kurulum sonrasında söylediğimiz bios ayarlarını ilk haline getirmeyi demedim ama aynı ekranı aldım. Sanırsam eski imaj ile tekrar win8 e dönecem

Hocam o ekran ağdan boot etmeye çalıştığını gösteriyor. Ama neden? Elbet bir çözümü vardır, tel no da verdim ama sağlıklı iletişim kuramadık. Şimdşye kadar çok kişi kurdu, hergün onlarca indirme yapılıyor, hatta @red_d hocam birçok ET de denedi, sorun çıkmadı.

exelsior hocam, bu imajda D sürücüsünü virüsten (özellikle kısayol virüsünden) korumak için ne tavsiye edersiniz. Deepfreeze tavsiye etmiyorum demiştiniz videonun başında.

Hocam o ekran ağdan boot etmeye çalıştığını gösteriyor. Ama neden? Elbet bir çözümü vardır, tel no da verdim ama sağlıklı iletişim kuramadık. Şimdşye kadar çok kişi kurdu, hergün onlarca indirme yapılıyor, hatta @red_d hocam birçok ET de denedi, sorun çıkmadı.
9 adet faz2 de hem mbr + UEFI.txt hem de gpt şeklinde hazırlanmış usb 2.0 ve 3.0 belleklerle denedim, hiç sorunla karşılaşmadım. ImajYenile.txt ve TamTemizlik yöntemlerini de denedim, arkapla resmini değiştirdim onlarda da sorun yok. Hatta bugün mbr + UEFI.txt + ImajYenile.txt denedim en ufak sorun yok. Diğer okullardan sipariş almaya başladım :) Bizim ilçedeki ET lerin çoğu faz2 intel. Başka bir usb bellekle denediniz mi, belki sorun usb de dir. Resimlerden gördüğüm kadarıyla sanki imajı bulamayıp kurulumu yapmamış ve en son çare ağ üzerinden imajı aramaya çıkmış gibi görünüyor. Aklıma bir de şu ihtimal geliyor, ET de dosyaları gizleyen virüs varsa (musallat.exe vs bizde bol miktarda mevcuttu) ET açıkken hazırladığınız usb yi taktıysanız dosyaları gizlemiş olabilir. Hazırladığınız usb yi takmadan önce ET nin kapalı olduğundan emin olun. Bir de klavye ve hazırladığınız usb bellek dışında hiçbir şey takılı olmasın.

exelsior hocam, bu imajda D sürücüsünü virüsten (özellikle kısayol virüsünden) korumak için ne tavsiye edersiniz. Deepfreeze tavsiye etmiyorum demiştiniz videonun başında.
Otomatik başlat kapatılabilir, usb disk security kurulabilir (ama program illegal), ya da ücretsiz antivirüs programlarından bazıları usb den zıplayan virüsleri engelleyebiliyor onlardan denenebilir. Öğretmenlerin usbleri ntfs ye çevrilip ntfs drive protection ile korumaya alınabilir, tabi öğrenciler de usb takıyorsa koruma çok zor. Ayrıca bu yöntemlerin hepsinin dezavantajları var çünkü her öğretmen ya da öğrenci bunları bilmediği için tahtayı tam anlamıyla kullanamaz,zırt bırt sizi çağırırlar. Usb virüslerini engellemek biraz zor yani.

@hiboz hocam, sınırlı kullanıcıyla açıldığından ve windows defender devrede olduğundan okulumda takılan flashlardan d: ye garanti veremem ama sisteme virus bulaşma olayı hiç olmamıştır.
Okulumuzda birçok hocanın flashında bu virus var ama bulaşmadı hiç. Tahtanın kullanımına engel bir durum da oluşmadı.

"Kurumsal derken" beklenti???

Yani hocam vestelin meb istekleri dahilinde belirli ön ayarlar ve kullanıcı yapısıyla hazırlamış olduğu imajın, windows 10 güncel hali. İmaj hazırlanışından, uygulanmasına kadar ve hatta daha da geliştirilmişi. Ama vestel hazırlamadı, kendileri bu konuda tahtaları sattıktan sonra bir yükümlülüğü kalmadığını düşünüyor olabilir.

Bu açığı kapatmak ve hatta daha güzel özelliklerle BTR öğretmenlerimizin işlerini kolaylaştırmak ve okullarımızın kullanımına sunmak için güncelledik. Ve hatta BTR öğretmenlerimiz de kendilerine göre özelleştirebilsin diye özellikler de ekledik. Ne Vestel, ne MEB görse bir teşekkür etmez ya, bizim ücretimiz Allah'a ait dedik yola çıktık. Son kullanıcılar için birçok özellik yapılandırırken, bu sürece gelene kadar arkaplanda verilen çabalardan hiç bahsetmedim, bunlar hayal gücünüze havale.

Güzel olan yanı ise birçok arkadaş sadece resme uzaktan bakıp eleştirmek yerine, hataları gösterip düzeltme fikirleriyle katkı sağlamaya çalışıyor. Ve birlikte bu projeyi daha ileriye taşıyoruz.

Bu durumda aslında Vestelin kurumsallık etiketi sorgulanmaya daha müsait diye düşünüyorum. :)

@exelsior hocam çok doğru söylüyor, Vestele sakın bel bağlamayın.
Bırakın yazılım konusunda destek sağlamayı mekanik/elektronik konusunda bile garanti kapsamında servis sağlamayan ya da aylarca bekletip gelmeyen bir boşvermişlikleri var.
@exelsior hocam gibi Allah rızası için bu işi yapan arkadaşlar olmasa ET lerin durumu perişan olurdu.
Oldu da zaten, Fatih projesi çökmüş durumda ve bunu ben değil bu işin başındaki adam söylüyor (Fatih projesi genel koordinatörü)
Demem o ki kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Ben BT öğretmeni olmamama rağmen (Türkçe öğretmeniyim, ve aktif olarak Türkçe derslerine giriyorum) sırf çocuklar bilgisayarı öğrensin, öğretmenler daha verimli ders anlatabilsin diye mesai dışı ya da içi farketmeksizin vakit ve emek harcayarak BT sınıflarını ve ET leri ayakta tutmaya çalışıyorum (okulumuzda BT öğretmeni olmasına rağmen, ilgilenmiyor adam napalım).
Buradaki arkadaşların desteği olmasa mümkün değil bunu başaramazdım.
Ayrıca bu işten az çok anlayan biri olarak Vestelin kurumsal(!) imajıyla @exelsior hocamın imajını karşılaştırdığımda gerek kurulum kolaylığı gerek barındırdığı programları gerekse diğer özellikleri bakımından bu imajın açık ara önde olduğunu ve daha kurumsal olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim (Vestel böyle bir imajı yapabilir miydi acaba) . @exelsior hocamın sayesinde sürekli güncellenen bir sistem olması, soru-cevap, telefon, uzaktan bağlantı ile teknik destek sağlanmasını saymıyorum bile. Vestelden bu kadar destek alan var mı?
Hocam Allah sizden razı olsun, azıcık bilgisayardan anlayan insanların işini o kadar kolaylaştırdınız ki anlatamam. Dün yarım saatte 4 makineye sorunsuz kurulum yaptım.
Ayrıca kurumsallıkla ilgili fikrimi söyleyeyim. Biz Milli Eğitim Kurumunun elemanlarıyız, Vestel ise özel bir kurum. Bizim hazırlayacağımız ya da yapacağımız işler Vestelin yaptığı işlerden kat be kat daha kurumsaldır. Bir de MEB böyle bilgili ve yetenekli hocalarımızı okullarda angaryaya boğacağına bakanlıkta ya da bırakın bakanlığı illerde bu işler için görevlendirse ne Vestele bu kadar para akıtırdık ne de ET lerle ilgili yazılım sorunumuz kalırdı.

sayın hocam imajı kurdum beğendim. Ellerinize sağlık.
Ben şu txt oluşturma olayını anlamadım. tamtemizlik vs. Acemiyim bu konularda ve de alanım bilişim değil, okuldaki tahtalarda mecburen ilgileniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

sayın hocam imajı kurdum beğendim. Ellerinize sağlık.
Ben şu txt oluşturma olayını anlamadım. tamtemizlik vs. Acemiyim bu konularda ve de alanım bilişim değil, okuldaki tahtalarda mecburen ilgileniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam hazırlanan usb normalde hiç müdahale gerektirmeyen otomatik süreç ayarlarıyla başlar. İsterseniz otomatik süreçten çıkarak, ET nin başında bekleyerek menüler aracılığı ile isteğinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

USB de oluşturulan .txt dosyaları bazı istenen ayarlalamaları, otomatik süreçten çıkmadan yapmanızı sağlar. Otomatik sürecin akışını değiştirir, kolaylık sağlar, kurulum esnasında sıfır müdahale ile istediğiniz gerçekleşir.

Nasıl kullanıldığıyla alakalı önceki sayfalarda @red_d hocam ile yazışmalarımız mevcuttur, bilgiler adlı dökümanda da anlatıım. Yinede takıldığınız yer olursa sorun.

Sağ olasın eline sağlık
imajı yenilersen starboard programını ekle faz 1 eğitimi almış öğretmenler hala kullanıyolar.

Geri