Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
mustafa hocam merhaba,
faz2 tahtada sizin win10 imajınızı kullanmaya başladım elinize sağlık çok güzel.
geçen yıl win8.1 de atak 1.09 kullnarak tüm tahtalarda kurulum yaptım bu yıl sizin imajınıza yönetici olarak çalıştır ile atak 1.09 kuramıyorum admin hesabını aktif etmem gerekiyor bunu da et kullanıcı üzerinden yapamadım.
eba admin e girip admin hesabını etkinleştirdim fakat çok zaman kaybı oluyor.
atak 2.0 a geçsem tüm tahtalarda 1.09 yüklü 39 tahtamız var
ne tavsite edersiniz?
acronis ile aldığım win 8.1 imajı ile mi devam edeyim sizce

Hocam soruları konu başlığı altında cevaplıyorum. İlk mesajdaki bu konuyla alakalı videoyu izlemenizi öneririm.

ATAK programının imaj kurulumuyla seçimlik olarak beraber yapılması işi şu anda biraz beklemede kalacak gibi. Muharrem hocamla bazı değişiklikler yapmamız gerekebilir.

Diğer yandan USB Raptor adlı programın imaja seçimlik olarak eklenmesi sürecini de başlattım, aşama aşama gidiyorum. Programın yapımcısıyla görüşüyorum. Bu konuda sonraki versiyona bazı eklemeler yapacağını ifade etti ama ben şu anki hali ile başladım.

Usb Raptor hakkında birkaç bilgi vereyim. Eğer imajla beraber Usb Raptor yüklenmesini isterseniz:
  • USB Raptor imaj usb belleğinde hazır gelecek.
  • Ayarlamaları tek tıkla yaptıracaksınız.
  • Sadece parola belirleyip, okul ismi belirteceksiniz.
  • Ardından tek tıkla, imajla beraber kurulum için gerekli bir dosyayı oluşturacaksınız.
  • İmaj kurulduğu her tahtada usb raptor kurulu ve ayarlı gelecek.
  • Anahtar flash bellekleri kolayca tek tıkla oluşturabileceksiniz.
  • Anahtar usb bellekler kopyalanarak kullanılamaz olacak.
  • Tek anahtar usb bellek tüm tahtaları açabilecek.

Gelişmeleri yine burdan duyuracağım

Son düzenleme:
hocam elinize sağlık imaj çok işimize yaradı.
Ancak klavyede Q klavyeyi seçince görsel olarak klavye değişiyor ama yazımda hala F klavye düzeni devam ediyor. bu sorun sadece bizde mi var acaba?? o_O

hocam elinize sağlık imaj çok işimize yaradı.
Ancak klavyede Q klavyeyi seçince görsel olarak klavye değişiyor ama yazımda hala F klavye düzeni devam ediyor. bu sorun sadece bizde mi var acaba?? o_O

hocam ctrl+shift ile sürekli geçiş yaparak kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntı olmadı.
Değişik bir durum, farklı şekillerde deneyip tekrar bildirimde bulunabilirseniz daha anlaşılır olabilir.

mustafa hocam merhaba,
faz2 tahtada sizin win10 imajınızı kullanmaya başladım elinize sağlık çok güzel.
geçen yıl win8.1 de atak 1.09 kullnarak tüm tahtalarda kurulum yaptım bu yıl sizin imajınıza yönetici olarak çalıştır ile atak 1.09 kuramıyorum admin hesabını aktif etmem gerekiyor bunu da et kullanıcı üzerinden yapamadım.
eba admin e girip admin hesabını etkinleştirdim fakat çok zaman kaybı oluyor.
atak 2.0 a geçsem tüm tahtalarda 1.09 yüklü 39 tahtamız var
ne tavsite edersiniz?
acronis ile aldığım win 8.1 imajı ile mi devam edeyim sizce

Hocam atak 2.0 kurun. Atak 1.09 usb anahtarları atak 2.0 ı açar. Yönetici olarak çalıştır ile kurabilirsiniz.

Ayrıca 39 tane tahta için ağ üzerinden kurulum seçeneğini kullanarak hızlıca seri şekilde kurulum yapabilirsiniz.

Şu anda imaj ile beraber istenildiğinde otomatik atak kurulumunun da yapılması üzerine çalışıyordum. Ama bazı sıkıntılardan dolayı bu beklemede kaldı. O nedenle USB Raptor ü aynı şekilde kurdurma çalışmalarım var. İsterseniz bekleyebilirsiniz.

Microsoft tarafından belirlenen süre içerisinde Windows 10'a yükseltmeyi kaçıranlar için bu imaj sorunsuz ve yasal olarak windows 10 etkinleştimesi yapmaktadır.
Kaçırmayın.
Hocam ben dün kurdum FAZ-2 tahtaya. Windows etkinleştirilemedi yazıyor. Fazladan yapmam gereken bir şey var mı? Sayfalara göz gezdirdim ama benim gibi sorun yaşayan olmamış sanırım.

Hocam ben dün kurdum FAZ-2 tahtaya. Windows etkinleştirilemedi yazıyor. Fazladan yapmam gereken bir şey var mı? Sayfalara göz gezdirdim ama benim gibi sorun yaşayan olmamış sanırım.
Aslında bu gibi soru çok sruldu, başlık altında birçok mesaj var :) Sağlıklı bir internet bağlantısı var ise fazladan birşey yapmanıza gerek yok. Sadece bekleyin, microsoft kaynaklı bir durum.

Son düzenleme:
Merhaba hocam öncelikle emeğine ve ellerine sağlık çok güzel bir imaj çalışması olmuş. hocam faz 1 tahta için bütün halde olan (8 gb) imaj için tahtaya yüklerken herhangi bir nokta var mı ?

Hocam konu başlığı altından cevaplıyorum.
Faz-1 ler için usb belleğin oluşturulması gibi farklılıklar var. Bunun için açıklama dosyasına bakabilirsiniz. Ayrıca bu başlık altında bununla ilgili birçok mesaj var.

Sayın hocam hazırlamış olduğun iso dosyası için hangi programı kullandığını öğrenebilirmiyim. Yani okula uygun gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra iso halinde imaj alıp yedekten geri yüklüyormuş gibi yeni kurulum yapabilmemin yöntemi nedir. Paylaşabilirsen memnun olurum. En azından nerden yararlanabileceğimin linki falan verirsen öğrenmeye çalışayım sayın hocam

Hocam gimagex isimli bir program buldum ama adımlar biraz karışık. Siz imajınızı hazırlarken bu programı kullanmış olabilir misiniz?

Bu imaj nasıl oluşturulmuştur?

Aslında bu bir imajdan da öte bir windows dağıtımıdır. Clonezilla, acronics vb hiçbir 3.parti yazılım kullanılmamıştır.
Tamamen microsoftun oem üreticiler için önerdiği Windows 10 build 1709 Assessment and Deployment Kit yöntem ve araçlarları kullanılarak hazırlanmıştır. Hypervisor üzerinde sanallaştırılarak(Hyper-V), fiziki olarak hiçbir donanım yapılandırmasına maruz kalmamıştır.

Bu nedenle uzunca bir süre ilgili microsoft makalelere ulaşma ve gerekli dökümantasyonların yapılması için ön hazırlık yapılmış, rasgele değil belli bir plan dahilinde her adım etraflıca düşünülerek bilinçli olarak uygulanmıştır. Hatta bu süreç imaj oluşturmaktan daha uzun sürdü diyebilirim.

Temel olarak orjinal Windows 10 Build 1709 sürümü tam kurulum yapılmadan sistem hazırlama modunda programları yüklenmiş, kullanımı gerekmeyen yerleşik uygulamalar sistem genelinden kaldırılmış, son windows güncellemeleri yüklenmiş ve geçici dosyaları temizlenmiş ve ayarlamaları yapılmış olup donanım bağımsız olarak genelleştirilerek ilk çalışma konfigürasyonu uygulanıp çalışmaya hazır bir wim imajı haline gitirilmiştir. Bu nedenle temiz bir kurulum sağlamaktadır.

Bu wim imajına offline olarak ET ler için gerekli tüm cihaz sürücü paketleri enjekte edilmiştir ve gerekli özellik paketleri ekleme/kaldırmalar yapılmıştır. İmajı alınan bu kurulumun ilk kullanıcı deneyimi kısmı hiç çalıştırılmamış olup, ilk çalışmasını yapıp kurulumu tamamlayarak ilk kullanan siz olacaksınız. Artıksız, temiz bir kurulum olduğundan hem hızlı hem de tüm windows/office/uygulama güncellemeleriyle birlikte sadece 8GB boyutundadır. Güncellemeleri eklemeseydim 6gb lık bir imaj olacaktı ama yüklendikten sonra her ET son güncellemeleri almak için ağ trafiği yaratacaktı.

Yöntemin daha iyi anlaşılması için bir örnek vermek gerekirse, diyelimki bu imajın Faz1 ET lerde de kullanılması istersek yapacağım şey, faz1 sürücülerini imaj dosyama offline olarak enjekte etmek olacaktır. İmajı çalıştırıp, sürücüleri yükleyip tekrar imaj almama gerek yoktur.

Bilindiği üzere her windows yükleme ortamı boot edildiğinde, kurulum arayüzünü çalıştırmak için ufak bir sistem yükler. Buna Windows Preinstalliation Environment(WinPE) denir.

Bu imajın ISO ları da WinPE üzerinden yükleme yapar. Ama kurulum arayüzü ET leri yenilemek üzere biz BTR öğretmenlerine özel olarak, tarafımdan kodlanmış olarak gelir. Bir BTR öğretmeninin ET bakım işlemlerini kolaylaştırmaya yönelik tüm işlevler mevcut ve basit bir arayüzle kullanıma sunulur. Diski windowsun hızlı çalışmasına özel ve BTR öğretmenin isteğine göre yapılandırır, imajın bir kopyasını ET üzerinde normal kullanıcıların ulaşamayacağı gizli bir bölüm oluşturarak yükler. Sonrada bu imajı uygular ve gerekli başlatma ayarlarını yapar.

Diğer bir husus da her windows kurulumu, bilgisayarda bir sorun olduğunda kullanmak üzere bir kurtarma bölümüyle gelir. Buna Windows Recovery Environment(WinRE) denir.

Hazırladığım bu imajda, windows ile beraber yüklenecek olan WinRE üzerine, aynı WinPE gelen bize özel kurulum arayüzü eklenmiştir. Dolayısıyla, ET de bir sorun olduğunda kendi isteğinizle yada windows bir şekilde açılamadığında otomatik olarak devreye giren WinRE ekranında gelen seçenekler arasından biz BTR öğretmenleri için eklenmiş özel bir seçenek olan "İmajla Yenile" seçildiğinde hazırladığım arayüz devreye girer.
Üstelik dokunmatik ekran sürücüleri ve dokunmatik klavye de faaldir.

Bu şu demek oluyor, bu imajı birkez kullananlar artık ET bakım ve onarım işlemlerinde yanlarında USB boot belleği ve klavye taşımak zorunda kalmayacaklardır.

Disk yapılandırması ilerki windows güncellemeleriyle birlikte WinRE güncellemelerine göre windowsun disk bölümünün boyutunu değişebilmesine olanak verecek şekilde yapılandırılmış olup, yerleştirdiğim "İmajla Yenile" özelliği muhafaza edilip güncellemeler sonrası da çalışacak şekilde korunacaktır.

Hocam konu başlığı altında biraz daha araştırırsanız bu konuyla ilgili birçok mesaj var.

Mustafa hocam
deepfreeze tavsiye etmiyorsunuz biliyorum ama ben daha önce deepfreeze7 kullanıyordum win10 ile uyumlu değil sanırım başka bir arkadaştan deep8 standart aldım fakat patch yapmak için görev yöneticisine girmek gerekiyor deep işlemlerini durdurmak için :( gerçi admin oturumuna geçip yükledim ama bu kez de sağ altta ikon görünmüyor:(
başıma bela oldu sizde düzgün çalışan deepfreeze 8 var mı ?
varsa paylaşır mısınız?
timefreeze kullanan arkadaşlar da var aslında ama şikayetçi olan da çok ne önerirsiniz

hocam deepfreeze ve time freeze hiç kullanmadım tahtada ve elimde de yok.
Zaten güvenlik kısıtlamaları öğrencilerin sisteme zarar vermelerini engelliyor. Biz hiç sıkıntı yaşamıyoruz.
görev yöneticisini açmak isterseniz grup ilke yöneticisini yönetici olarak açıp ile yapabilirsiniz.

Bir süredir imaj kurulumuyla beraber USB Raptor kurulu üzerine çalıştığımı belirtmiştim.

Öncelikle USB Raptor ün ortaya çıkaran kişi ile bizzat iletişime geçerek konu hakında tartışarak kaynak kodları inceledim. Ve nihayetinde bir yolunu buldum ve USB Raptor ün yapımcısı Nikos Georgousis de bunu teyit etti.

Hatta sonraki versiyonda bu isteğime özel işlevler de eklemeyi de düşünüyor.

Son tahlilde ise bu işlev şu anda çalışır halde imaj kurulum işlevlerine eklendi.

Screenshot_2018-11-09-22-06-21-630_com.google.android.gm.jpg

Bu seçenek işleri çok daha kolaylaştıracak.

Son düzenleme:
selam hocam bütün sayfaları okudum aklıma bir kaç soru geldi.
1 faz 1 tahtalardaki pardus bölümü siliniyor mu? siliniyorsa resmi açıdan bir sıkıntı oluşturur mu?
2 faz 1 tahtalar (win 7) için son yayınladığınız imajda yüklü lisans kodunu kurulumdan önce almamız gerekiyor mu yoksa otomatik kendisi alıyor mu? eğer biz almamız gerekiyorsa her tahta için yüklü lisans kodunu ayrı ayrı alıp mı işlem yapmamız gerekir? (22 sayfayı kısa sürede okuyunca biraz kafam karıştı)

teşekkürler emeklerinize sağlık

selam hocam bütün sayfaları okudum aklıma bir kaç soru geldi.
1 faz 1 tahtalardaki pardus bölümü siliniyor mu? siliniyorsa resmi açıdan bir sıkıntı oluşturur mu?
2 faz 1 tahtalar (win 7) için son yayınladığınız imajda yüklü lisans kodunu kurulumdan önce almamız gerekiyor mu yoksa otomatik kendisi alıyor mu? eğer biz almamız gerekiyorsa her tahta için yüklü lisans kodunu ayrı ayrı alıp mı işlem yapmamız gerekir? (22 sayfayı kısa sürede okuyunca biraz kafam karıştı)

teşekkürler emeklerinize sağlık

Hocam Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum şimdi sırasıyla sorularınıza gelince

1. İmaj ilk kurulumda tüm diski sıfırlar yani Pardus bölümünüz gider. Pardus bölümünün gitmesinin bir sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum zaten Faz 1 lerin garantisi neyi de bitti

2. Faz 1 ler için eğer ilk defa Windows 10 yüklenecek s yapılması gereken bir iki işlem var Öncelikle Hazırladığınız USB belleğin içinde bu işlem için bir klasör ve bir uygulama var.Bu uygulamayla mevcut etkinleştirilmiş Windows 7 lisansını aktarmak için bir dosya alıyoruz. Öncelikle tüm tahtalardan bu dosyayı alıp saklamanızı öneririm, hangi tahtaya İmaj yükleyeceksiniz onun dosyasını usb bellek içerisindeki ilgili klasörde bırakmanız yeterli.

Detaylı açıklama bilgiler.PDF dosyasında var
Faz 1 leri yükleme yapan arkadaşlar bu konu hakkında pek geri dönüş yapmadı. Sanırsam sorun çıkmadı. Ama mesela bir arkadaşla sorun çıkmıştı ona da tahtalardan aldığı lisans dosyalarını Windows 10 kurulduktan sonra el ile ilgili klasöre atmasını söylemiştim.

Sizde bu süreçte uygun işlem adımlarını takip edip geri bildirimde bulunursanız sevinirim.

En kötü ihtimal Windows 10 kurulduktan sonra tahtaların arkasındaki Windows 7 ürün anahtarını girerek de etkinleştirilebiliyor Windows 10 da bir kez etkinleştikten sonra o tahta bir daha böyle bir işlem gerektirmiyor

Arkadaşlar, İmajla beraber seçimlik USB Raptor kurulumu özelliğini ekledim ve çalışıyor ama henüz yayınlamadım.

İmajı kurmadan önce USB Raptor için parola ayarlıyor ve okul adınızı belirliyorsunuz.

İmaj kurulumu yapılırken USB Raptor de bu ayarlarla kuruluyor ve sistem açıldığında otomatik olarak USB Raptor devreye giriyor. Normalde imaj kurulduktan sonra manuel olarak bu tarz kurulumları yapmanız gerekir.

Lafın özü bir tahtayı bu şekilde sıfırlamak istediğinizde sadece 1-2 dakilalık bir zaman gerekli, sonra bırakın gidin tahtanın başında durmanız gerekmiyor.

Ayrıca bu özellik tahta yedeğine iliştiriliyor. Bir sınıfa girdiniz ve tahta sıfırlama yapmanız gerekiyorsa windowsun yerleşik kurtarma seçeneği ile imaj işlemini başlatıp usb bellek ve klavye gerekmeksizin halledip çıkabileceksiniz.

Tabii bu dediklerim USB Raptor kullanmak isterseniz. İstemezseniz kurulmaz.

USB Raptor programı ISO dosyaaı içinde hazır gelecek. Örneğin bunu öğretmenler odasındaki bilgisayara ayak altında olmayan bir yere kopyalayıp masaüstüne kısayol atacaksınız. Parolayı bilen öğretmenler programı çalıştırıp kolaylıkla anahtar usb belleklerini kolayca kendileri oluşturacak ve aynı ayarlarla kurulan her tahtayı açabilecekler.

Et de USB Raptor açılınca sol üstte ufak bir USB Raptor yazısı olacak ve değişen ekran renkleriyle okulun adı kayan yazı şeklinde akacak. Sade bir görüntü.

Çok kolayca isteyen herkes USB Raptor ü kendi parolası ve okul adıyla imajla beraber kurabilecek. USB Raptorün ayarlarıyla uğraşmayacaksınız, hepsi hazır olacak.

Güncelleme:
Arkadaşlar isteğe bağlı USB Raptor kurulumunu ve nasıl yapılacağını ISO dosyalarına ekleyip, yayınladım.

Eğer imaj ile beraber USB Raptor kurulumununda yapılmasını eklerseniz USB Bellek içerisinde USB Raptor adlı bir klasör var. Bu Klasörü kullanarak aşağıdaki işlem adımlarını yaptıktan sonra tüm ET lere USB Raptor kurulumunu kendi parolanızla gerçekleştirebilrisiniz.

Basit İşlem Adımları:
  1. Adım: IlkAyarlariYap uygulamasını çalıştırın.
  2. Adım: USB Raptorü açıp parola belirleyin ve USB anahtar oluşturun. more_settings.ini de Okul adınızı belirtin.
  3. Adım: ImajKurulumunaHazirla uygulamasını çalıştırın.
  4. Adım: USBRaptor.maygun ve more_settings.ini dosyasını imaj klasörüne kopyalayın. Tamamdır.

Dikkat! Antivirüs programınız varsa devre dışı bırakmanız gerekebilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bugün bir etkileşimli tahtada deneme yaptım ve tüm özelleştirmeleri test ettim. Bunlar duvar kağıdı, masaüstü lnk ve url uzantılı kısayolları, kedi belirlediğim parola ve Okul adıyla USB Raptor kurulumu ve D: Sürücüsüne atılacak dosyalar özelleştirmeleriydi.
Ve hepside sorunsuz çalışmakta. Aşağıda ekran görüntülerini paylaşıyorum:

IMG_20181112_140751.jpg IMG_20181112_141313.jpg

Konuyla alakalı @Zizu_ , @newteacher , @eddielee , @jenba555 ,@nasri , @red_d

Arkadaşlar bugün bir etkileşimli tahtada deneme yaptım ve tüm özelleştirmeleri test ettim. Bunlar duvar kağıdı, masaüstü lnk ve url uzantılı kısayolları, kedi belirlediğim parola ve Okul adıyla USB Raptor kurulumu ve D: Sürücüsüne atılacak dosyalar özelleştirmeleriydi.
Ve hepside sorunsuz çalışmakta. Aşağıda ekran görüntülerini paylaşıyorum:

Ekli dosyayı görüntüle 61351 Ekli dosyayı görüntüle 61352

Konuyla alakalı @Zizu_ , @newteacher , @eddielee , @jenba555 ,@nasri , @red_d
Hocam ellerinize sağlık. hemen indirip bir deneme yapacağım.

Merhaba hocalarım, imajı 20 tane etkileşimli tahtaya timefreeze ile beraber kurdum. Şu an açıldıktan 3-4 dk sonra hepsinin dokunmatigi donuyor. Timefreeze i pasif duruma getirdim yine donuyor. Öncesinde win8 kuruluydu böyle donma olmuyordu. Sizce neden olabilir?

Güncelleme:

Arkadaşlar bir güncelleme daha yaptım.

Atak bazen ilk açılışta Kullanıcı Hesabı Denetimine takılıyordu, artık bu sorunu giderdim.

Öncelikle ATAK klasörü ISO dosyasına eklendi.
Sorunun çözümğnü de atak kurulum yöntemini değiştirerek yaptım. Artık kurulumu ImajaATAKKur.exe ile yapıyoruz. Nasıl yapılacağı da açıklama dosyasında yazıyor.

Sorun neydi:
Konu ATAK ile ilgili. Atak kurulumunun daha önce nasıl yapılacağını açıklamıştım. Bu şekilde kurulursa sorunsuz çalışmasına karşın bazen windowsun kullanıcı hesabı denetimine takıkıyordu. Mesela 50 tahtadan 2-3 tanesi kurulum sonrası böyle bir sorun yapabiliyordu.

Bu durumda imajı tekrar atıp, atak kurmak dışında başka seçenek kalmıyordu.

Sorunun kaynağı:
Muharrem hocamlada bu konuyu görüştüm ve durumu anlattım. Kendisi klon imajlarda da atağın çalışması için tekrar kurulum moduna girmesine neden olan özellikler eklemiş ama bu temiz ve sessiz kurulumda işleri zorlaştıran bir durum oldu. Bazı kod iyileştirmeleri gerekiyor, bu da muharrem hocama bağlı. Bu gerçekleşene kadar imajla beraber ATAK kurulumu da beklemede kalacak, mecburen kurulum sonrası manuel olarak kuracağız.

Konuyla alakalı: @sftcrt

Son düzenleme:
Merhaba hocalarım, imajı 20 tane etkileşimli tahtaya timefreeze ile beraber kurdum. Şu an açıldıktan 3-4 dk sonra hepsinin dokunmatigi donuyor. Timefreeze i pasif duruma getirdim yine donuyor. Öncesinde win8 kuruluydu böyle donma olmuyordu. Sizce neden olabilir?

Hocam bu tamamen timefreeze ile windows 10 arasındaki bir sıkıntı gibi görünüyor.

Her sorun alışkankıklarımızı değiştirmek için bir fırsat olabilir. Time freeze ve deepfreeze kullanmayabilirsiniz hocam. Windows artık eskisi gibi değil ve bu programlar sistem düzeyinde sıkıntılara neden oluyor.

En basitinden windows güncelleme artık kapatılamıyor bu nedenle Bilgisayar açık olduğunda indirip uyguladığı güncelleştirmeler kapatıp açıldığında kayboluyor ve her açılışta tekrardan bunları indirmeye çalışıyor boşu boşuna ağ trafiği yaratıyor. Üstelik gerçek zamanlı olması gereken bazı sistem değerleri sürekli sıfırlandığında sistem tutarsız çalışıp kilitlenebiliyor.

Hocam bu imajın sınırlı kullanıcı ile açılmasının önemli noktalardan biri de bu. Uygun şekilde kullanırsanız hiç Time Freeze ya da deep freeze programlarınıa ihtiyaç kalmadığını göreceksiniz.

Tahtalara korumak için Atak ya da USB Raptor programlarından birini kullanabilirsiniz. USB Raptor şu anda İmaj ile beraber kuruluma hazır.

Hocam bu tamamen timefreeze ile windows 10 arasındaki bir sıkıntı gibi görünüyor.

Her sorun alışkankıklarımızı değiştirmek için bir fırsat olabilir. Time freeze ve deepfreeze kullanmayabilirsiniz hocam. Windows artık eskisi gibi değil ve bu programlar sistem düzeyinde sıkıntılara neden oluyor.

En basitinden windows güncelleme artık kapatılamıyor bu nedenle Bilgisayar açık olduğunda indirip uyguladığı güncelleştirmeler kapatıp açıldığında kayboluyor ve her açılışta tekrardan bunları indirmeye çalışıyor boşu boşuna ağ trafiği yaratıyor. Üstelik gerçek zamanlı olması gereken bazı sistem değerleri sürekli sıfırlandığında sistem tutarsız çalışıp kilitlenebiliyor.

Hocam bu imajın sınırlı kullanıcı ile açılmasının önemli noktalardan biri de bu. Uygun şekilde kullanırsanız hiç Time Freeze ya da deep freeze programlarınıa ihtiyaç kalmadığını göreceksiniz.

Tahtalara korumak için Atak ya da USB Raptor programlarından birini kullanabilirsiniz. USB Raptor şu anda İmaj ile beraber kuruluma hazır.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam, timefreeze ve deepfreeze kullanmak istemiyorum fakat çok fazla virüs ve zararlı yazılım bulaşıyor. Artık bir kilit programı kullanıp sorunları en aza indirmeye çalışacağım.

Linke tıklayıp google drive girince 8 gb iso dosyasını göremedim. Yardımcı olurmusunuz

Hocam haklısın, meb hattı işte. Karşıya yüklemeyi başlatıp, bitince kapanacak şekilde çıkmıştım. Sanıram takılmış ve yüklememiş.

Bu meb hattının filtresinin başında duran kişiler oyuncak etti interneti. Son bir haftadır bu problemle karşılaşıyorum. Google drive açınca 5-6 saniye sonra çevrimdışı görünüyor.

Artık yarın öğleden sonra halledebilirim hocam.

Cevabınız için teşekkür ederim hocam, timefreeze ve deepfreeze kullanmak istemiyorum fakat çok fazla virüs ve zararlı yazılım bulaşıyor. Artık bir kilit programı kullanıp sorunları en aza indirmeye çalışacağım.

Hocam 50 ye yakın tahta var, ekstra bir antivirüs ve time freeze gibi bir program da yok. Sıfır virüs... ;)

Sınırlı kullanıcının getirdiği bir rahatlık.

Mustafa hocam
Faz2 imajınızla ilgili bir sorum var
Şimdiye kadar birçok tahtada imajınızı sıkıntı yaşamayan kullandım
Ama bugün bir tahtamızda kurulum yapmadan önce (tahtada win 8 yüklüydü)lisans dosyasını oluşturamadım yönetici olarak ve admin oturumunda ne yaptıysam dosya oluşmadı
Sonradan lisanslama işlemini nasıl yapıyoruz
Yardımcı olabilir misiniz

Hocam o tarz işlemler faz-1 ler için. Faz2 lerde buna gerek yok. İnternet bağlantısı varsa bekleyin, bir ara kendiliğinden etkinleşir.

Mustafa hocam öncelikle böyle bir çalışma için teşekkür ederim.
şuan dosyalar indirilme aşamasında.
tüm sayfaları okuyamadığım için aklıma takılan 4 soruyu sormak istiyorum. yine detaylı okuyacam o ayrı.
soru-1: RUFUS..... faz2 tahtalara kurulum yapacağım için rufusta şu ayarlamayı yaptım.
disk bolumu: GPT
hedef sistem: UEFI(csm yok) Bunun dışında zaten başka bir seçenek gelmiyor.
dosya sistemi: NTFS
dosya ayırma birimi: 4096 byte varsayılan
işlem doğru mu?

soru-2: WALLPAPER ve D sürücüsünde dosyalar
Temel amacım wallpaper'ı değiştirip ardından ilgili kültür öğretmenlerinin ihtiyaç duyabileceği dokümanları D sürücünde bulundurmak.
Bunun için öncelikle imajı yükleyip sonradan wallpaper değiştirip akabinde D sürücüne ilgili dökümanları yükleyip bu şekilde yeniden imaj alıp artık bu imajı kullanmak mı gerekiyor yoksa daha imajı yüklemeye başlamadan önce flashta birşeyler yapılması yetiyor mu? Örnek: flash bellekte filanca jpeg dosyasını değiştirmek ve filanca yerde filanca klasörü oluşturmak yetiyor mu?

soru-3: bazı sayfalarda imajı güncelledikçe gibi bir cümle okudum sanki... siz imaj üzerinde çalışma yaptıkça yaptığınız bu güncellemeler, tahtalarda internet olduğu için sizin kaynaktan otomatik mi güncellemesini yapacak yoksa her seferinde sizi takip edip güncellenmiş imajı yeniden mi yüklemek gerekiyor?

soru-4: ben tahtalara netsupport kurup tüm tahtalara göndermem gereken bir dosya (ör: engelliler günüyle ilgili farkındalık videosu) olduğunda veya basit problemler oldugunda odamdan erişim yapmak için mudahale etmek istiyorum. bunu nasıl yapabilirim? tahtanın birine imajı yükledikten sonra netsupport kurup öyle mi imaj almam lazım ne yapmam lazım? eğer imaj almam gerekiyorsa ben normalde lablarımda imaj için acronis 2016 kullanıyorum. bunu da yine 2016 ile mi almam gerekiyor?

Hocam selamlar. Sizin imajınızı indirmeyi düşünüyorum da, burada faz2 için program yüklemek istediğimde kullanıcı adı ve şifresi olarak ne girmem gerekecek?
Etkullanici Fatih.1234 yeterli olacak mı program yükleyebilmek için?
Şu anda bu kullanıcı adına ve şifresine program yükleme hakkı verilmemiş çünkü.
Bir de açılışta şifre soruyor mu - masaüstü direkt geliyor mu?
Teşekkürler.

Masaüstü direkt gelir. Yönetici izni gerektiren bir işlem yapılmak istendiğinde parola ister, bununla ilgili video var. Parolayı el ile yazmanız gerekmez. Açıklama dosyasını okumanızı öneririm.

Geri