Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Hocam Faz1 lerde Windows 10 can sıkıyor. Daha önce kendim kurdum veya hazırlanmış diğer imajları kullandım. Fakat tat vermiyor. Harddiskler SSD olsa olur ama diğer türlü en iyi seçenek Windows 7. Tecrübem bu yönde.
Hocam faz-1 ler sabah ilk saat açılıp, akşam son saatte kapanacak şekilde ayarlansa daha iyi olabilir. aç-kapa zaman kaybettirir ve aistem ömrünü azaltır. Kapat tuşu uykuya alacak şekilde ayarlanabilir. Fişlerşi sürekli takılı kalmalı. O zaman biraz daha iyi kullanım olanağı sunabilir.

Son düzenleme:
@sancaktepe hocam öncelikle duvar kağıdı sorunu çözüme kavuştu mu, bunu merak ediyorum?
Kavusmadi hocam. Dediğin gibi uzantıları silerek yeniden isimlendirdim ama yine değiştirmiyor. Masaüstüne sağ tıklayıp kişileştirme diyorum ama benim fotolar gelmiyor.digerleri de pasif olduğu için secemiyorum. Ben beceremedim bu olayi

Kavusmadi hocam. Dediğin gibi uzantıları silerek yeniden isimlendirdim ama yine değiştirmiyor. Masaüstüne sağ tıklayıp kişileştirme diyorum ama benim fotolar gelmiyor.digerleri de pasif olduğu için secemiyorum. Ben beceremedim bu olayi

Hocam klasör seçeneklerinden bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğini kaldır. Şimdi buna göre bir tane DuvarKagidi.jpg yi USB bellekte MAYGUNimg içine koy.
USB ana dizininde ImajYenile_.txt olmalı, bunun adını ImajYenile.txt yap. Artık bu USB bellek ile daha önce bu imajı attığın bir bilgisayarda tekrar imaj yükleyebilirsin.
Normalde imaj yüklü bir tahtada tekrar imaj yüklemek istersek otomatik tahta içindeki yedek imajı kullanır. Bu ImajYenile.txt yi görürse USB bellektekini kullanır ve tahta içindeki yedeği de yeniler.

Dokunmatik olayına gelince, güncelleme almış. Biraz daha beklerseniz güncelleme devamında düzelir. Yada bu imajı inidrdiğiniz yerde bunu düzeltmek için TouchKeySizeFixer.rar adlı ufak bir program var. Bunu kullanabilirsiniz.

Çok faydalı bir çalışma olmuş, çok büyük emek. Elinize sağlık. İkinci dönem kullanmayı düşünüyorum. Teşekkür ederiz hocam.

Hocam peki bu xml dosyasını Windows 10 üzerinde nereye kopyalayabiliriz

Ekli dosyayı görüntüle 62149 Öncelikle hocama teşekkür ederim böyle bir imaj hazırladığı için. Benim sorunum şu hocamın dediği gibi faz 1 lerde lisans alma işini yaptım daha sonra ise imajı kurdum fakat lisans konusunda sıkıntı çıktı. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla.
Hocam burda farklı bir durum var ama elimde faz1 olmadığından deyemiyorum. Aldığınız GenuineTicket.xml dosyasını C:\ProgramData\Microsoft\Windows\ClipSVC\GenuineTicket klasörü altına atıp bir yeniden başlatırmısınız.
Sağlıklı internet bağlantısı olduğundan emin olun.

Sonrasında durumu bana bildirir misiniz?

İşin tuhaf tarafı o dediğiniz kısım imajı kurduğum tahtalarda gözükmüyor yoksa imaja mı ekleyeceğiz bunu

Güncelleme sonrası yeni özelikler:
Şu anda yeni imajın hazırlanması işi bitti sayılır. Bu imajda öncekilere ek olarak bazı özellik değişiklikleri olacak:
  • Windows update kapalı olarak gelecek
  • Farklı kullanıcı olarak oturum açma kısıtlanmış olacak. Tüm yönetici işlemleri ETKullanici hesabı üzerinde yapılacak.
  • Wake On LAN özelliği aktif olacak, kapalı bilgisayar uzaktan ağ üzerinden açılabilecek.
  • Yerel ağdan Uzak Masaüstü bağlantısı kurulabilecek.
  • Uzun zamandır beklenen özellik olan kendi özel imajınızı alıp, başka bilgisayarlara uygulayabileceksiniz. (Bu imajın orjinalinin uygulanmış olduğu bilgisayarlarda geçerli)
  • Sistem yedeğindeki imaj da kendi özel imajınız olacak. Windows kurtarma seçeneklerinde imaj yenileme yaptığınızda bu imaj kullanılabilecek.
  • İmaj kurulumundan önce, bilgisayar adı belirtilebilecek. O bilgisayarda kendi yedeğinden sıfırlama yapıldığında dahi verilen bilgisayar adı muhafaza edilecek.
  • Özel imaj yüklemelerinde, bilgisayar adının rasgele belirlenmesi işlevi de eklenecek.
  • İstenirse sadece bilgisayar adı belirtme, o bilgisayarda tekrar devre dışı bırakılabilecek
  • Sistem üzerindeki yedek imajı yenilenirken, o bilgisayara ait özelleştirmeler muhafaza edilecek. (Duvar kağıdı, masaüstü kısayolları, usb raptor kurulum ayarları, bilgisayar adı).
  • İstenirse yeni imaj yüklenirken önceki özelleştirmeler de kalırılabilecek.
  • Normalde yeni bir imaj yüklemesi yapılacağında ilk önce sistem yedeği oluşturulup bu yedekten yükleme yapılıyordu. Şimdi eğer istenirse sistem yedeği kısmına hiç dokunmadan direkt imaj kaynağından(ağ yada usb) yükleme yapılabikecek. Bunun avantajı sistem yedeği oluşturma sürecinin atlanarak zaman kazanılması ama sistem yedeği güncellenmeyecektir.
Yeni sürümü öncelikle geliştirme katılımcısı(insider) arkadaşlarla paylaşmayı düşünüyorum. Bu arkadaşlarla beraber öncelikle faz-1 ve faz-2 lerde işlevlerin düzgün çalışıp çalışmadığını senkronize bir şekilde test edeceğiz. Bu süreç tamamlanana kadar, önceki sürüm indirmede olmaya devam edecek.

Tabiki de bunun bir nedeni var. Önceki süreçte bunları yaşadım. Mesela birçok arkadaş imajı indiriyor ama geri dönütte bulunmuyordu. Sadece sorun yaşayanlar bildiriyor, çözüm önerince ve akabinde sanırsam sorun çözülünce bir daha foruma uğramıyordu. Bu sefer tereddütte kalıyordum. Aynı süreç tekrar tekrar yaşanıyordu. Bazı özelliklerde sorun var ise ve arkadaşlarda bunu görmezden gelirlerse bu çözüme kavuşmuyordu. Çok sonralardan farkedilirse de iş işten geçmiş oluyordu.
Bir de, forumda imajı kullanan arkadaşların, bilinen konularda diğerlerine yardımcı olabilmelerini istiyorum. Bazen birkaç arkadaş diğerlerine yardım ediyor ama ben de her zaman yetişemiyorum. Mesela imajı ilk kez indiren yada indirecek biri hemen nedense yönetici parolası istiyor. Halbuki bunu açık açık söylemek istemiyorken diğer yandan pdf dosyasında bu açıkça yazmakta.

Şimdi esas soru bu,
Kimler geliştirme katılımcısı olmaya gönüllü olur?

@memo_gk @cetinersin @mas1961 @Greenberet83 @gundar @red_d @nasri @boteakif @memn @EnD @emines @edyebuz @son muallim @mukrostar55 @darkpink @lactea @Zizu_ @walterreyiz @scofield9 @Rcberk @TuğbaErgulec @BaRBaRYaN @ercinc98 @hiboz @nasri @bilg_bilge @stubborn_cansu @fragmagedon @kasimtanyeli @Yusufbtr44

Not: Bu mesaj değişikliklere göre güncellenebilir.

Son düzenleme:
"Wake On LAN" özelliğinden haberim yoktu. NetSupporttan tahtaları açamıyordum. Biostan bu özelliği aktif ettim. Artık bilgisayarımdan tahtaları açabiliyorum.

Güncelleme sonrası yeni özelikler:
Şu anda yeni imajın hazırlanması işi bitti sayılır. Bu imajda öncekilere ek olarak bazı özellik değişiklikleri olacak:
  • Windows update kapalı olarak gelecek
  • Farklı kullanıcı olarak oturum açma kısıtlanmış olacak. Tüm yönetici işlemleri ETKullanici hesabı üzerinde yapılacak.
  • Wake On LAN özelliği aktif olacak, kapalı bilgisayar uzaktan ağ üzerinden açılabilecek.
  • Yerel ağdan Uzak Masaüstü bağlantısı kurulabilecek.
  • Uzun zamandır beklenen özellik olan kendi özel imajınızı alıp, başka bilgisayarlara uygulayabileceksiniz. (Bu imajın orjinalinin uygulanmış olduğu bilgisayarlarda geçerli)
Yeni sürümü öncelikle geliştirme katılımcısı(insider) arkadaşlarla paylaşmayı düşünüyorum. Bu arkadaşlarla beraber öncelikle faz-1 ve faz-2 lerde işlevlerin düzgün çalışıp çalışmadığını senkronize bir şekilde test edeceğiz.

Tabiki de bunun bir nedeni var. Önceki süreçte bunları yaşadım. Mesela birçok arkadaş imajı indiriyor ama geri dönütte bulunmuyordu. Sadece sorun yaşayanlar bildiriyor, çözüm önerince ve akabinde sanırsam sorun çözülünce bir daha foruma uğramıyordu. Bu sefer tereddütte kalıyordum. Aynı süreç tekrar tekrar yaşanıyordu. Bazı özelliklerde sorun var ise ve arkadaşlarda bunu görmezden gelirlerse bu çözüme kavuşmuyordu. Çok sonralardan farkedilirse de iş işten geçmiş oluyordu.
Bir de, forumda imajı kullanan arkadaşların, bilinen konularda diğerlerine yardımcı olabilmelerini istiyorum. Bazen birkaç arkadaş diğerlerine yardım ediyor ama ben de her zaman yetişemiyorum. Mesela imajı ilk kez indiren yada indirecek biri hemen nedense yönetici parolası istiyor. Halbuki bunu açık açık söylemek istemiyorken diğer yandan pdf dosyasında bu açıkça yazmakta.

Şimdi esas soru bu,
Kimler geliştirme katılımcısı olmaya gönüllü olur?

@memo_gk @cetinersin @mas1961 @Greenberet83 @gundar @red_d @nasri @boteakif @memn @EnD @emines @edyebuz @son muallim @mukrostar55 @darkpink @lactea @Zizu_ @walterreyiz @scofield9 @Rcberk @TuğbaErgulec @BaRBaRYaN @ercinc98 @hiboz @nasri @bilg_bilge @stubborn_cansu @fragmagedon @kasimtanyeli @Yusufbtr44

Ben elimden geldiğince, anladığım kadar yardım ederim hocam

İdareciyim hocam ben ilk hafta okuldayım.
Tamam hocam. İlk olarak öncelikle okulumuzdaki et ler faz1 mi faz2 mi, internet bağlantınız fiber mi? Tahtalarınızda yüklü olan imaj kaynağı nedir? Bunları öğrenmem lazım. Sonrasında iletişim halinde olarak yeni sürüm imajın mevcut ve yeni fonksiyonlarını deneriz.

Sayın exelisor okulda öğrenciler onarım moduna sokmuşlar sonrada yarım bırakmışlar sanırım sizin yedek bu aşamada hata veriyor. yedek yüklemesini yaptıktan sonra yedek yüklemesini geri alıyor. sanırım sıfırdan yükleme yapmıyor , eski windows un üzerine yükleme yapıyor hem usb den hemde ağ kurulumu yapmıyor bu aşamada . bu sorunu size bildireyim dedim. şimdi ben tekrar eski yedeği kurup tekrar üzerine sizin yedeği kuracam.

Sayın exelisor okulda öğrenciler onarım moduna sokmuşlar sonrada yarım bırakmışlar sanırım sizin yedek bu aşamada hata veriyor. yedek yüklemesini yaptıktan sonra yedek yüklemesini geri alıyor. sanırım sıfırdan yükleme yapmıyor , eski windows un üzerine yükleme yapıyor hem usb den hemde ağ kurulumu yapmıyor bu aşamada . bu sorunu size bildireyim dedim. şimdi ben tekrar eski yedeği kurup tekrar üzerine sizin yedeği kuracam.
Hocam ilginç bir durum. Normalde windows tamamen zarar görse dahi yedekteki orjinal imajı sorunsuz yüklemesi gerekirdi. Yedek yüklemesi yaparken yüklemenin geri alınması uyarısında sarı kurulum ekranından bahsediyorsunuz değil mi, usb yada ağ dan yeni orjinal imajı alması için imaj yenilemeyi kullandınız mı?
Çünkü yüklemeyi geri alması sadece farklı bir nedenden dolayı olabilir.
O anki ekran görüntüsü olsa daha iyi olurdu.

Son düzenleme:
Tamam hocam. İlk olarak öncelikle okulumuzdaki et ler faz1 mi faz2 mi, internet bağlantınız fiber mi? Tahtalarınızda yüklü olan imaj kaynağı nedir? Bunları öğrenmem lazım. Sonrasında iletişim halinde olarak yeni sürüm imajın mevcut ve yeni fonksiyonlarını deneriz.
Özelden yazdım hocam

Arkadaşlar bu imaj için en az kaç GB lık flash bellek gerekiyor?

Son düzenleme:
@aliatal hocam dün yazılan mesajlar, site sunucusu taşınmasından dolayı silinmiş.

Yaşadığınız sorunun nedeni, imaj wim dosyasının orjinal olmamasıdır.
Yada wim dosyası zarar görmüştür.
Yada daha önce wim imaj alma ile ilgili soru sormuştunuz. Eğer kendi sisteminizin wim imajını oluşturup ismini maygun.wim olarak değiştirip aynı önyükleme ortamıyla kullanmaya çalıştıysanız da bu sorun ortaya çıkar. Çünkü imaj içinde kurulumda kullanılacak olan bazı şeyler eksiktir.

@cetinersin hocam dün yazılan mesajlar, site sunucusu taşınmasından dolayı silinmiş.

Dün en son özelden ve burda yazdığım mesaj da gitmiş. Okumuş muydunuz?

@aliatal hocam dün yazılan mesajlar, site sunucusu taşınmasından dolayı silinmiş.

Yaşadığınız sorunun nedeni, imaj wim dosyasının orjinal olmamasıdır.
Yada wim dosyası zarar görmüştür.
Yada daha önce wim imaj alma ile ilgili soru sormuştunuz. Eğer kendi sisteminizin wim imajını oluşturup ismini maygun.wim olarak değiştirip aynı önyükleme ortamıyla kullanmaya çalıştıysanız da bu sorun ortaya çıkar. Çünkü imaj içinde kurulumda kullanılacak olan bazı şeyler eksiktir.

Yok hocam ben sizin internette yüklü olan dosyayı indirdim ve usb ye kurmuştum. tahtalara daha önce o usb ile yükleme yaptım. şimdi bu tahta bu onarım moduna alınması yüzünden hata veriyor. İyi çalışmalar diliyorum. iyi günler.

Yok hocam ben sizin internette yüklü olan dosyayı indirdim ve usb ye kurmuştum. tahtalara daha önce o usb ile yükleme yaptım. şimdi bu tahta bu onarım moduna alınması yüzünden hata veriyor. İyi çalışmalar diliyorum. iyi günler.
Hocam yükleme geri alınmasına sebep olabilecek tek durum bunlar. Zaten böyle bir durum gerçekleşirse bir sonraki denemede sıfırdan imaj atmaya çalışır. İmaj dosyasında sorun yoksa olur, var ise yine aynı olay gerçekleşir.
Başka türlü bu durumun oluşması ihtimali yok. Şimdiye kadar da böyle bir durum hiç oluşmadı. Eğer yine de imaj çalışmasında bir hata olduğunu düşünüyorsanız daha detaylı, adım adım ve ekran görüntülü bir şekilde aktarmanızı isteyebilirim.

Okumamıştım hocam.
Hocam tekrar yazıyorum.

Yeni imajın özelliklerini test etme amaçlı olarak ilk yüklemeyi yapmadan önce bazı özelleştirmeler uygulayalım. Daha önce bu imajın hiç kurulmadı ET ye ilk yükleme yapılacağını varsayarak yazıyorum, eğer daha önceden bu imajın önceki sürümü yüklü ise lütfen uyarın.

Kendi özel duvar kağıdınız
Kendi özel bir web sayfasına ait masaüstü kısayolunuz
D: sürücüsüne atılacak uygulama, dosya ve klasörler
D: sürücüsüne atılan yukarıdaki içeriğe ait kısayollar(bu kısayolları aynı içeriği başka bir bilgisayarda d: sürücüsünde oluştup masaüstüne kısayollarının atarak oluşturabilirsiniz)
Kendi verdiğiniz bilgisayar adı
İmajla beraber USB Raptor kurulumunun da sağlanması

Bunların nasıl yapılacağı iso içindeki bilgiler.pdf dosyası içinde yazmaktadır. Olmayanı özelden yazacağım. Takıldığınız yer olursa haberleşiriz.

exelsior hocam merhaba, okulumuzda Faz1 ve Faz2 tahtalar mevcut. Akıllı tahtalar kablo ile internete baglanacak, ip adsl modem üzerinde NetGear GS724T switchlerle okula dagıltılıyor (tahtalar yeni takıldı henüz sınıftaki kablo baglantısını yapılmadı )

exelsior hocam merhaba, okulumuzda Faz1 ve Faz2 tahtalar mevcut. Akıllı tahtalar kablo ile internete baglanacak, ip adsl modem üzerinde NetGear GS724T switchlerle okula dagıltılıyor (tahtalar yeni takıldı henüz sınıftaki kablo baglantısını yapılmadı )
Hocam yeni test imajını 16gb bir usb bellek ile önce faz2 tahtada sonra faz1 tahtada direkt deneyelim. Her iki tahta tipinde hem BIOS/MBR, hem UEFI/GPT tarz yükleme yapabilen flash bellek oluşturmak içim iso içindeki pdf dosyasına bakabilirsiniz.

Bununla faz1 lere direkt, faz 2lere kurarken de UEFI.txt dosyası ile istediğimiz şekilde kurulum yaptırabileceğiz. Yeni sürümde ayar dosyaları artık ayarlar klasöründe oluşturuluyor.

Sürücü eksikleri varsa bir gözden geçirelim.

Sonrasında yine devam ederiz.

Geri