Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Bazı arkadaşlardan yükleme sonrası sürekli USB den boot ettiği ve windowsa geçmediği yönünde geri bildirimler almaktayım.

ET üzerindeki yanyana olan ikili USB portları kullanılmalıdır. (Duvardaki USB portunu kullanmayın, onun amacı başkadır.)
Kesinlikle usb çoklayıcı vb 3.parti ara cihaz kullanmayın.

Bu sorunun bir nedeni de BIOS ayarlarının ilk değerlerinde olmayışındandır. Özellikle UEFI desteği olmayan başka imajlar yüklenmişse daha önce bu ayarlar değiştirilmiş olabilir.
BIOS unuzun Öntanımlıları geri Yükle seçeneğini kullanın ve boot ayarları aşağıdaki fotolardaki gibi (intel bios) olsun. Kasım Tanyeli hocama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

IMG-20180307-WA0006.jpg - IMG-20180307-WA0007.jpg - IMG-20180307-WA0008.jpg

Son düzenleme:
İmaj yüklerken usb'de imaj dosyası bulunamadı deyip, ağ adresi girmemi istiyor. İmajı usb'ye yazdım. Neden olduğunu anlamadım. Sebep ne olabilir?

Son düzenleme:
Sorunu olan arkadaşlar site üzerinden özel mesaj gönderirlerse daha iyi yardımcı olabilirim.
Hocam öncelikle ellerinize sağlık
Bugün imajı deneyim dedim yukarıdaki sorun bende de mevcut sürekli başa sarıyor. Flashı çıkarıncada bu sefer siyah ekran hatası. Çözümü bilen var mı?

Sorun halledildi. İmajda sıkıntı yok arkadaşlar gayet stabil ben çok beğendim Mustafa hocam sağolsun birçok defa telefonla iletişime geçti yardımcı olmak için

Sorun benden kaynaklı ve çok saçmaydı.
Usb çoğaltıcı vardı akıllı tahtada ve sadece kablosuz klavye mouse takılıydı ve aynı zamanda kart okuyucu girişide vardı, Bu yüzden bios ta açılış sırası değişiyor ve imaj bitmeyen döngüye giriyordu hiçbir imajda ve benim yaptığım imajda dahil böyle sıkıntı çıkartmamıştı daha önce.

İmaj atarken aklınızda olsun hiçbir usb çoğaltıcı takılı kalmasın.
Bu güzel ve stabil imaj için tekrar Mustafa hocama çok teşekkür ederim

Son düzenleme:
İmaj yüklerken usb'de imaj dosyası bulunamadı deyip, ağ adresi girmemi istiyor. İmajı usb'ye yazdım. Neden olduğunu anlamadım. Sebep ne olabilir?
8 GB olan imajlı ISO yu indirmeniz lazımdı. Eğer onu indirmiş ve USB ye aktardıktan sonra imaj dosyasıyla oynamadıysanız, sorun olmamalı.

Microsoft tarafından belirlenen süre içerisinde Windows 10'a yükseltmeyi kaçıranlar için bu imaj sorunsuz ve yasal olarak windows 10 etkinleştimesi yapmaktadır.
Kaçırmayın.

8 GB olan imajlı ISO yu indirmeniz lazımdı. Eğer onu indirmiş ve USB ye aktardıktan sonra imaj dosyasıyla oynamadıysanız, sorun olmamalı.
8gb'lik imaji yükledim ama rufus ile değil winsetupfromusb programi ile yükledim. İmaji flaşa atarken hangi program ve hangi ayarlari kullanmamiz gerektigi konusunda da yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

8gb'lik imaji yükledim ama rufus ile değil winsetupfromusb programi ile yükledim. İmaji flaşa atarken hangi program ve hangi ayarlari kullanmamiz gerektigi konusunda da yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Hocam ben gelende rufus kullanıyorum, ama o dediğiniz programda olur. Bir şekilde uefi boot yapabilen bir usb bellek oluşturmak yeterli.
Nasıl yapılacağı ise indirdiğiniz ISO dosyası içinde Bilgiler adlı metin belgesinde yazılı.

Son düzenleme:
Elinize sağlık Mustafa Hocam. 3-4 gündür aktif olarak kullanıyorum. Kullandığım imajlar arasında en stabil ve hızlı olanı bu. Böyle güzel bir çalışma ortaya koyduğunuz için tekrar teşekkür ederim.

Merhabalar,
İmajı Faz2'de denedim ve ilk izlenim olarak gerçekten çok başarılı. Stabil, hızlı ve arındırılmış bir imaj olmuş. Mevcut imajı kullanarak klavyesiz imaj yenileme özelliğini de test ettim ve sıkıntısız tamamlandı. Güzel düşünülmüş ince detaylar var çalışmanızda. Ayrıca daha önce Windows 10'a yükseltilmemiş bir tahtada denedim ve etkinleştirme sorunu yaşanmadı bende de. Geri dönüşlerle birlikte biraz daha geliştirirseniz bir çok BTR Öğretmeninin ilk tercihi olabilir. Teşekkürler ve elinize sağlık. Kullandıkça geri bildirimlerimi iletirim.

Son düzenleme:
Merhabalar,
İmajı Faz2'de denedim ve ilk izlenim olarak gerçekten çok başarılı. Stabil, hızlı ve arındırılmış bir imaj olmuş. Mevcut imajı kullanarak klavyesiz imaj yenileme özelliğini de test ettim ve sıkıntısız tamamlandı. Güzel düşünülmüş ince detaylar var çalışmanızda. Ayrıca daha önce Windows 10'a yükseltilmemiş bir tahtada denedim ve etkinleştirme sorunu yaşanmadı bende de. Geri dönüşlerle birlikte biraz daha geliştirirseniz bir çok BTR Öğretmeninin ilk tercihi olabilir. Teşekkürler ve elinize sağlık. Kullandıkça geri bildirimlerimi iletirim.
Sağol kardeş. ET lerin bir amaç değil eğitim-öğretimde kurumsal bir araç olarak kullanılacağı bilinciyle bu projeye başladım ve BTR öğretmenlerinin ihtiyaçlarını gözettim. Gösterişe yönelik yapılandırmalardan kaçındım. Burda özelikle tahtayı kullanacak öğretmen ve öğretmenlerin açtıkları uygulamaların ekranda dikkat çekici olması için windows kişiselleştirmeleride bilinçli olarak mat ayarlamalar kullandım.
Hayrını görün hocam. :)

faz1 olan versiyonunu da eklermisiniz
Değerli hocalarım çevremde kullanabileceğim Faz1 ET yok.
Faz 1 ET lerde UEFI desteği var görünüyor ama çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.
İlk öncelik eğer çalışmıyorsa, bu özelliği etkin hale getirmenin bir yolunu bulabilirsem performans açısından çok faydalı olur.
İkinci öncelik ise faz2 leri uefi kurdurup, faz1 e eski düzende kurdurmam gerekecek. Bu yöntem de benim için kolay. Ama önceliğim ilk öncelikli olanı yapabilmek.
Bu aşamayı aştıktan sonra sürücü uyumluluklarını haletmek kalacak geriye. Büyük ihtimalle de çoğunda sorun olmayacak.
Bu konularda katkıda bulunabilecek arkadaşlar gerekli.

Hocam öncelikle elinize sağlık. Faz-1'e de özel çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Ayrıca çalışmalarınıza
V-Sınıf'ın yeni versiyonunu ve
Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün yeni yayınladığı ET uyumlu Ders Kitaplarını da eklerseniz güzel olur.

http://ogmmateryal.meb.gov.tr/etkilesim.php

Hocam öncelikle elinize sağlık. Faz-1'e de özel çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Ayrıca çalışmalarınıza
V-Sınıf'ın yeni versiyonunu ve
Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün yeni yayınladığı ET uyumlu Ders Kitaplarını da eklerseniz güzel olur.

http://ogmmateryal.meb.gov.tr/etkilesim.php
V sınıfın güncel sürümü kullanılıyor mu? Ben kullanılmıyor sanıyordum ama yinede ne olur ne olmaz diye yüklemiştim. Güncelinin linki var mı?

Et uyumlu ders kitaplarına baktım, sanırsam yeni hazırlanıyor hepsi tam değil. Online içerik gibi görünüyor. Bunların kullanım oranı ve şekli nasıl. Sürekli içeriği güncelleniyor mu? Eklemekten kasıt link vermek mi? gibi detayları aydınlatmamız lazım.

Faz 1 için bir üstteki mesaja bakar yardımcı olabileceğiniz bir nokta olursa sevinirim.

Son düzenleme:
Mesela faz1 anakartı gören var mı, detaylı fotosu var mı?

Bu anakartın BIOS güncellemesi hakkında bilgisi olan var mı?
Vestelden isteyen oldu mu?

V sınıf' ın kullanılmasını sağlamak bizden istenen görevlerden biri. Öğretmenler tercih etmese bile biz yükleyip sorumluluğu üstümüzden atmalıyız diye düşünüyorum.

Ders kitapları içinde kısayol eklenebilir hocam.

Çalışma yönteminizle alakalı pek tecrübem yok ama katkı sağlamaya çalışırım hocam.

Faz

Faz-1 anakart foto çeker gönderirim hocam.
Birçok üretici satış sonrası için sürücü ve bios güncelleme için sitelerinde desktek bölümü oluşturur.
Vestel ülkemizde büyük bir ihale alıp binlerce Etkileşimli tahta sattı meb e, ama destek yok. Vestelle irtibat halindeyim ama sonuç yok.
Bu faz 1 uefi sorunu bios güncellemesiyle çözülebilir. Daha önce benzer durumlarda uyguladım. Ama vestelden güncel bir rom dosyası edinemiyorum.
Uyumlu olabilecek aynı chipsete sahip benzer anakartların biosları da çalışabilir ama denemeden bilemeyiz. Ayrıca risk de ihtiva ediyor. Ama faz1 lerin garantileri bitti diye biliyorum. Bu iş olursa mükemmel olacak.
Yoksa eski düzends devam edeceğiz.

Şöyle bir yöntem düşündüm. Önyükleme ortamının ne şekilde boot edildiğini aşgılatabiliyorum. Usb den uefi olarak boot edilirse, imaj kurulumunu da uefi olarak yapacak, yok eğer eski bios düzeninde boot edilirse de eski düzene göre kurulun yapacak.

Bu durumda faz 2 de kullanacak arkadaşlar rufus da uefi için gpt bölüm düzenini kullanarak usb hazırlayacak ve uefi boot edecek.
Faz 1 dekiler de csm/mbr kullanacak ve o şekilde boot edecek. Aynı imaj 2 farklı disk düzeninde de kurulum yapacak.

Zaten faz 1 ler uefi için gpt bölüm düzeninde usb hazırlarsa dahi boot edemezler.
Faz 2 ler ise uefi için gpt bölüm düzeni kullanmazlarsa uefi olarak boot edemezler. Bu sorun da çözülmüş olur.

Şöyle bir yöntem düşündüm. Önyükleme ortamının ne şekilde boot edildiğini aşgılatabiliyorum. Usb den uefi olarak boot edilirse, imaj kurulumunu da uefi olarak yapacak, yok eğer eski bios düzeninde boot edilirse de eski düzene göre kurulun yapacak.

Bu durumda faz 2 de kullanacak arkadaşlar rufus da uefi için gpt bölüm düzenini kullanarak usb hazırlayacak ve uefi boot edecek.
Faz 1 dekiler de csm/mbr kullanacak ve o şekilde boot edecek. Aynı imaj 2 farklı disk düzeninde de kurulum yapacak.

Zaten faz 1 ler uefi için gpt bölüm düzeninde usb hazırlarsa dahi boot edemezler.
Faz 2 ler ise uefi için gpt bölüm düzeni kullanmazlarsa uefi olarak boot edemezler. Bu sorun da çözülmüş olur.
Performansı etkilemeyecekse güzel bir çözüm gibi duruyor hocam.

Geri