Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Kurulum çok kolay oldu. Teşekkürler. ET win 8 de kalmış.Etkinleştirme bende de olmadı. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Merhaba ben de bugün imajı 2 et de denedim. İki tahtada da internet vardı kendi mobil internetimle de bağlandım ama etkinleştirme olmadı hocam, nasıl lisanslayabilirim??

Hocam Merhaba. İmajınız çok güzel ellerinize, emeğinize sağlık. Sizden bir konuda yardım istiyorum. Bilişim teknolojileri sınıfında imaj çalışması yapıyorum. sizin imajınızdaki gibi öğrencilerin program kurmasını, ayarları değiştirmesini engellemek istiyorum. Bu gibi değişikliklerde admin parolası istesin. Windows11. Teşekkürler hocam.

Bu etkinleşme sorunu her faz için ayrı durumları var. Faz2 ler eğer zamanında win10 yükseltmeleri yapıldıysa etkinleşir. Faz1 ler zamanında win7 ürün anahtarıyla yükseltilmesi lazımdı. Faz3 lerde windows yok.

Eğer olmuyorsa internetten ucuz yollu bir ürün anahtarı almak en mantıklısı.

Bunun için yönetici ve kısıtlı kullanıcı olmak üzere 2 kullanıcı tanımlamanız lazım. Ayrıca windows 11 ile ilgili özelleştirme ve dağıtım makalelerini okumanız gerekir.

Merhabalar. Faz1 tahtalarimiza kurdum imajı. Ancak bir şeyi mı gözden kaciridm bilmiyorum. Önceki gibi ekranı kalibre etmek için nereye gireceğimi bulamadım ya da böyle bir durum var mı?

IMAJI İNCELEDİYİP GEREKLİ DÖKÜMANLARI OKUDUĞUNUZDAN ŞIFRE PAROLA VERİLMEDİĞİNİ BİLİYORSUNUZ....

Faz 2 windows sizin eski imajınızla çalışan tahtalara yeni imajınızı yükleyince etkinleştirme yapmıyor, bu birinci sıkıntı. ikinci sıkıntı ise tahtalara M.A.K.S tahta kilit programı kurulduğunda ETKullanıcı oturumundan açılır açılmaz oturumdan çıkılıyor hatası veriyor.

Merhaba öncelikle bu imaj paylaşımı için teşekkür ederim.Ellerinize sağlık.
İlkokulda çalışıyorum. Sınıf öğretmeni kullandığı için tahtadaki yönetici şifresini kaldırmak istiyorum.Nerden yapabilirim teşekkürler

Konuyu takipte kalmak için sağ üstteki "Konuyu İzle"
Rica ediyorum, mesajlarınızı özelden değil, konu başlığı altına yazınız.

Bir kere yüklendikten sonra sonraki yüklemelerde klavye taşıma, usb bellek taşıma, f7 gerektirmez.
(Windows->ayarlar->kurtarmadan imaj yeniden yüklenebilir.)

FAZ-1 SSD Değişimine Hazır.
Ağdan Eş Zamanlı Yükleme

(Tek SSD üzerine yüklenip, sonra İmajla Yenileme sürecine girildiğinde işlem başlamadan tahta kapatılırsa o SSD istenildiği kadar kopyalanarak çoğaltılabilir.
@red_d Hocamın son verdiği bilgiye göre Faz-1 lerde tahta arkasındaki windows 7 ürün anahtarı girilince kurduğunuz windows 10 etkinleşmekte ve lisanslı kullanıcı olmaktasınız. )

Tak flaşı, at imajı kadar basit
(bilgisayar öğretmeni olmanıza dahi gerek yok.)

Ben daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!
İstenildiğinde uzman düzeyi kurulum yapacak kadar seçenekli...
Sadece imaj değil, kendi içerisinde birçok bileşeniyle beraber tasarlanmış bütünleşik bir sistem.

Virüs Bulaşmalarını Unutun.
Ek antivirüs, Depfreeze, Timefreze gerektirmez.

İçinde USB Raptor(otomatik) ve ATAK 2.0(manuel) vardır, isteğe göre kullanıma hazırdır.
USB Raptor kullanmanız önerimdir. Hem Basit, hem sağlam, hem imajla beraber kurulur, tahta sıfırlamalarında dahi tekrar kurulur.

110GB üzeri tüm disklere kurulum yapabilme.
Hem UEFI/GPT, hem BIOS/MBR destekli.
Öncelikle Bilgiler.pdf açıklama dosyasını okuyunuz.

Takipte kalmak için sağ üstteki "Konuyu İzle" seçeneğini kullanınız.
  • Etkinleştirme Sorunu yok. Herşey otomatik.
  • İmajı kurmadan önce masaüstü duvar kağıdı, kısayollar, D: sürücüsü içeriğini istediğiniz gibi kişiselleştirebilme.
  • İmajı kurmadan önce istenirse kendi ayarlarınızla USB Raptor'ün de kuruluma dahil edilmesi sağlanabilir.
  • ATAK 2.0 kullanmak isterseniz, hazır ve masaüstü kapat kısayolu da çalışır.
  • Yönetici hesabında oturum açmaya gerek kalmaksızın, el ile parola yazmadan ve hatta yönetici parolasını dahş bilmeye gerek kalmadan tüm yönetici işlemlerini yapabilme araçlarıyla desteklenmiştir.
  • Bir kere kurulduktan sonra tahtayı tekrar sıfırlamak isterseniz Klavye ve USB bellek taşımanıza da gerek yok.
  • İmaj dosyasını isterseniz USB bellekten, isterseniz ağ üzerinden, isterseniz windows kurtarma ile entegre olarak tahtanın yerleşik kurtarma bölümünden yükleyebilirsiniz.
  • İsterseniz sadece C: sürücüsünü, isterseniz D: sürücünü, isterseniz tüm diski sıfırlayabilirsiniz.
  • Masaüstü simgeleri yerleşimi düzenlidir ve ekran ölçeklendirmesi herzaman %125 olarak gelir. Hepsini burada yazamadığım daha birçok özellikle birlikte, ayrıntılar Bilgiler.pdf adlı açıklama dosyasındadır...
  • Son güncellemelerden etkilenerek küçülen dokunmatik klavyeyi düzeltici araç da indirme konumunda mevcuttur.
Eklenmesi düşünülen özellikler:
  • İmaj kurulurken, kendi okul bilgilerinize göre ATAK 2.0 otomatik kurulumun yapılması. Bunun için muharrem hocamla görüşüyoruz.
Son test imajına eklenen özellikler:
  • Windows güncelleştirme kapatıldı
  • Masaüstüne kullanıcıların dosya atması-oluşturması engellendi.
  • Masaüstü simge yerleşimi değişikliklere karşı sabitlendi. Sistem açılışında ya da masaüstü sağ tık menüsünden direkt varsayılan düzene dönülebilir.
  • Kendi imajınızı oluşturma ve bu imajı uygulama seçenekleri eklendi
  • Faz 1 için kalibrasyon orjinal yazılımı eklendi(OtdSvc.exe başlangıçda devre dışı)
  • Sürücü iyileştirmeleri yapıldı.
  • Sistem iyileştirmeleri yapıldı.
  • Bazı alt yapı ve kullanıcı programları eklendi.
  • ETKullanici için direkt uzak masaüstü bağlantısı etkinleştirildi.
  • Tight VNC Uzak Masaüstü Sunucusu eklendi.
  • Wake On LAN özelliği çalışır hale getirildi(Bu konudaki EFI/BIOS ayarlarınızı yapılandırılmak size ait).
  • İmaj yenilerken önceki özelleştirmelerin korunması ve tekrar uygulanabilmesi sağlandı. İsteğe göre özelleştirmeler kaldırılabilir.
  • Bilgisayar adını önceden belirleme işlevi eklendi.
  • Rasgele bilgisayar adı belirleme işlevi eklendi. Bu kendi aldığınız imajı uygularken aynı isimli bilgisayarlar oluşmasını engeller.
  • Bilgisayar adını interaktif olarak kurulum esnasında belirleme işlevi eklendi.
  • İmajı sistem yedeğine almadan direk uygulama işlevi eklendi(Sistem yedeğinde tutulan imajı yenilemeden, ona hiç dokunmadan direk kaynağından C: ye imaj uygulama(Normalde imaj kaynağından önce sistem yedeğine kopyalanır ve ordan C: ye atılır. Bu yöntem ise bir imajı denemek için ideal bir yöntem, yeni yüklenen imaj beğenilmez vs nedenlerle tekrar sistem yedeğindeki son kayıtlı imaja dönüşebilir)).
  • Otomatik işlem sürecini iptal başlamadan iptal etme seçeneği eklendi.
  • Yeni önyükleme ortamlarında ayar txt dosyaları Ayarlar adlı bir klasörde toplandı.
  • Atak için imaja özel kurulum ön programı güncellendi.
  • USB Raptor programı devreye girince otomatik kapatma işlevi eklendi.
  • ESB Raptor programı kapatma süresini kurulumdan önce belirleme işlevi eklendi.
  • USB Raptor programına ağ üzerinden kilit açma-kapa işlevi eklendi.(Master/Slave)
  • USB Raptor programının öncelikli başlatılması sağlandı.

Yeni eklenen özellikler:
(13.11.2018)

• İmaj kurulumu sonrasında ATAK programının sorunsuz kurulumu ve kullanımı için kurulum değişikliği yapıldı ve bu kurulum klasörü ISO dosyasına eklendi. Kullanıcı hesabı denetimi bazen ATAK'ın devreye girmesini engelliyordu, artık bu sorun giderildi.
(11.11.2018)
  • İsteğe bağlı imajla beraber USB Raptor kurulumu işlevi tanımlandı ve USB Raptor klasörü ISO dosyasına eklendi. İsterseniz kendi parola ve okul adınızı kullanarak imaj kurulumu esnasında otomatik USB Raptor kurulumunu sağlayabilirsiniz. ATAK programı henüz bu otomatik kurulumu desteklememektedir.

(24.10.2018)
  • Window tümleşik kurtarma ortamı AgYolu.txt destekler hale getirildi. Takılı Usb bellekte sadece MAYGUNImg klasörü ile ImajYenile.txt ve AgYolu.txt olması yeterli, önyükleme diski olması gerekmez. Bu yöntemde klavye ve f7 ye basmak gerektirmiyor, iş kolaylaştırıyor.

(06.04.2018)
  • Ağdan imaj alırken, belirli bir ağ yolundan otomatik olarak imaj almaya başlaması için AgYolu.txt ile ağ yolunun belirtilebilmesi özelliği eklendi.
  • İmaj kurulumu esnasında D: sürücüne atılacak klasör ve dosyaları imaj USB belleğinde yada imaj ağ klasöründe belirtebilirsiniz.

(05.04.2018)
  • Win7 den lisans etiketi alma aracı gatherosstate.exe, MevcutLisansAl klasörü altında USB ye eklendi. Belirtilen GenuineTicket.xml dosyasının imaj kurulumu esnasında uygulanması sağlandı.
  • Kurulum esnasında(Ağdan yada USB den) D: sürücüne atılacak dosyaları(usb-ağ) belirtme işlevi eklendi.
  • Tüm güç profilleri için uykudan uyanınca parola sorma kaldırıldı.
  • ATAK kurulduğunda, masaüstündeki Kapat simgesi çalışmıyordu. Çalışır hale getirildi. bunun için ayrı bir araç kodlandı.
  • *.swf dosyalarının açılması için varsayılan olarak IrfanView Flash Player etkinleştirildi.

(22.03.2018)
  • İmaj atma öncesinde kendi duvar kağıdınızı belirleyebilirsiniz. Sistemde kullanılan diğer renkler de, duvar kağıdınızın belirgin renklerine göre otomatik şekillenir.
  • İmaj atma öncesinde masaüstüne kendi kısayollarınızı ekleyebilirsiniz.
  • (22.09.2023)
(22.09.2023)
  • Faz-3 Arçelik Etkileşimli Tahtalar için gerekli sürücü eklemeleri yapıldı. (@murataxu hocama teşekkürler)
Videolar hem faz-1 hemde faz-2 ET ler için geçerlidir.
YouTube videoları:

1-İlk Uygulama
2.Sonraki Bakım İşlemleri
3. Yönetici İşlemleri Nasıl Yapılır ve Atak 2.0 Kurulum Örneği
İlk 3 videoya aşağıdaki videonun kanalından ulaşabilirsiniz.

4. Hızlı ve seri ağdan imaj yükleme işlemi

En sevdiğim özelliklerden biri: İmaj kurulduğunda kilit programı da otomatik kurulup hazır halde açılıyor. Kurulumu başlat ve çık git.

KLAVYE ve USB Bellek gerektirmez. (Sonraki kullanımlar içindir, lütfen açıklamalara bakınız.)

ORJİNAL VE YASAL OLARAK BU İMAJ ETKİNLEŞTİRME İÇİN HİÇBİR YÖNTEM VS GEREKTİRMEZ. İNTERNETE BAĞLIYSA TAK DİYE ETKİNLEŞİR ve WİNDOWS 10 PRO EDUCATION OLARAK LISANLANIR. OLMASI GEREKEN BUDUR. HİÇ WİNDOWS 10 YÜKSELTMESİ YAPMAMIŞ ET LERDE DAHİ ŞU ANDA ETKİNLEŞTİRME SORUNSUZ VE YASALDIR. Bu fırsatı kaçırmayın.

Hem UEFI/GPT hem BIOS/MBR destekli kurulum desteği getirildi.

Tüm ayrıntılar ISO dosyası içinde Bilgiler.pdf adlı dosyada yazılıdır.

İster sadece C: yi, ister hem C: hem D: yi, isterseniz komple sistemi yenileyin. Yükleme ortamını BTR öğretmenlerinin ihtiyaçlarına göre bizzat kendim kodladım. Kullanılabilir alanı 110 gb üzeri olan tüm disk boyutlarında kurulum yapar. Çünkü bu çalışma, başka bilgisayarda kurulu bir sistemin clonezilla, acronics, ghost gibi yansıması değildir, temiz kurulumdur. Kurulum esnasında disk boyutuna göre bölümlendirmeyi taze oluşturur, artan disk alanını d: sürücüsüne ayrır ve imajı uygular.

Hızlı açılış. (Windows yüklenme işareti göründükten sonra 10 saniye civarı) Amd intel tüm sürücüler güncel ve dahil. Atak 2.0 sorunsuz. Meb sertifikalar yüklü vs. ayrıntılar linkte yazılı.

Faz-1 lerde ürün etkinleştirme ya kurulum sonrası arkadaki etiketteki ürün anahtarı girilerek yada kurulumdan önce orjinal etkinleştirilmiş Windows 7 kurulu iken usb bellekteki MevcutLisansAl klasörü kullanılarak yahut daha önceden alınmış olan GenuineTicket.xml dosyası bu klasöre atılarak imaj kurulumu esnasında yapılır. Daha önce windows 10 da bir defa etkinleştirilmişse, sonrasında etkinleştirme istemez.

Windows 10, WinPE ve WinRE üçlüsünün mükemmel uyumuyla BTR Öğretmenlerinin ilk kurulum sonrasında işlerini çok kolaylaştıracak.

İmaj dosyasını gelen geri bildirimlere göre güncellemekteyim. Lütfen en güncelini kullanın.

Paylaşımı okul web sayfasından yapıyorum:

İndirdikten sonra durum hakkında yorum yapmayı unutmayalım.

Güncel bilgi ve sorularınız için lütfen en son mesajlara bakınız.

Kasım Tanyeli hocama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

FreePC hocama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Bu ilk proje başlangıcındaki mesajım:
Arkadaşlar kurumsal bir temiz kurulum imaj çalışması yapıyorum.

Clonezilla, acronics vs imajı değil.
Orijinal windows dağıtımı.

Bu proje, kurulumu tamamlanıp ayarlanmış bir imaj değil.
Tıpkı fatih projesi ilk kurulduğunda bakanlık ve vestel tarafından sunulan win 8.1 imajı gibi.
İmaj yüklendikten sonra ilk çalışmada otomatik kuruluma geçerek tahtaya özel donanım ayarlamalarını yapacak ve temiz bir kurulumla hiçbir artık olmadan ilk kez siz çalıştıracaksınız ve hızlı çalışacak.

Bazı yardımlarınıza ihtiyacım var.

Sizlerden cevaplandırmanızı isteğim soru şu:
Sadece lisans gerektirmeyen yazılımlarla sınırlı olmak koşuluyla etkileşimli tahtalarda hangi yazılımlar bulunmalıdır ve neden?
Cevaplarsanız sevinirim.
Mustafa Bey merhabalar, öncellikle emeğiniz için teşekkürler. faz1 imajını indirip usb ile kurdum ve sorunsuz çalıştı.

faz1 dokunmatik gitme sorunları baş göstermeye başladı. gözler yanıyor, ne pardus ne windows fark etmiyor.

Imaj sorunsuz yükleniyor sonra bu ekran geliyor. Neden olabilir acaba?
20231020_101718.jpg

hocam emeğinize sağlık.bende2 yıl önce hazırlanmış win 10 imajı var.tahtalarda donma oluyor acaba sebebi win10 eski olmasından mı.birde bir sorum da google drive da bulunan faz 2 imajı güncel mi

Arkadaşlar ben windows 11 kurdum ve ses sorununu da çözdüm. Neler yaptığımı tek tek anlatayım. Rica ediyorum milli yazılımımız Pardusu kaldırdın windows kurdun diye beni yargılamayınız. Ben ilkokul öğretmeniyim ve her ders diğer sınıf öğretmenleri kapıma dayanıyor hocam ses yok, z kitaplar açılmıyor diye. Kendi derslerime odaklanamadığım için windows kurdum kurtuldum.
Arçelik FL A65EB 4A-IRT I5S11 16GB (F23) model akıllı tahta ilkokulumuza Kasım 2023'te takıldı.
1) Akıllı tahtaya Ekim 2023 tarihli Kinghaze tarafından sadeleştirilen Win11_Lite_21.10.2023 isimli windows 11'i kurdum. (İso boyutu 2.83GB) Ventoy programı ile flash belleği hazırlayarak içine bu isoyu attım.
2) Açılış aşamasında meb logosu sırasında F12'ye basarak boot menüsüne girdim. Password istedi 9301 ile giriş yaptım. Ventoy kurulu flash belleğimi seçtim.
3) Bütün diskleri silerek sıfırladığım tek parça ssd'ye windows 11'i kurdum.
4) Sağlıklı bir windows 11 kurulumunun ardından katılımsız iobit driver boosterı kurarak bütün sürücüleri güncelledim ve akıllı tahtayı yeniden başlattım.
5) İntelin sitesinden indirdiğim GPU Flex Series 31.0.101.4830(Latest) driverını kurdum ve yeniden başlattım.
(İndir : https://www.intel.com/content/www/u...ntel-data-center-gpu-flex-series-windows.html )
6) Bundan sonra ses geldi zaten. Ses yine de gelmemişse ses ikonuna tıklayarak ses device olarak şimdi tam hatırlayamadığım B ile başlayan ses deviceını seçin. Ses gelecektir. USB ses sürücüsü seçili olmamalı, diğer sürücü seçili olmalı.
7) 4,5 ve 6 numaralı maddeleri yaptığınız halde halen ses gelmemişse aygıt yöneticisinden sesle ilgili bütün donanımları kaldırın, yazılımlarını silin ve GPU Flex Series 31.0.101.4830(Latest) driverını yeniden kurun.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İmajı yükledim çok teşekkürler. Program yüklerken EBAAdmin şifresi istiyor özelden paylaşabilir misiniz. teşekkürler...

Geri