Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Kurumsal Windows 10 İmajı (Kararlı Sürüm - Ağdan İmaj alma +++ vs özelliklerle)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. exelsior

exelsior Aktif Üye

Bu hafta birkaç aksilik çıktı. imaj dosyasında kurtarılamaz bir hata oluştu ve tekrar imaj oluşturmak zorunda kaldım.
    Ama güzel özelliklerde hayata geçirdim.
    İmajda uzak masaüstü balantısı mevcuttu ama bazı windows özellikleri kısıtlanıyordu.
    TightVNC ekledim ve bu şekilde uzak masaüstü bağlantısı ile Imajla yenile yapılarak tahta uzaktan sıfırlanabiliyor.
    ISO dosyası içerisinde hem ağ IP tarama hem de WOL yapan bir yazılım ekledim.

USB raptor artık belli bir zaman sonra tahtayı kapatıyor. Bu zaman kurulumda değiştirilebiliyor. Ayrıca USB raptor de uzaktan kilidi açılabiliyor.

Örneğin 8A sınıfındaki tahtada bir sorun olduğu haberi geldi. Tahta kapalı ise ve önceden wol yazılımı ile uzaktan o tahtayı açıyoruz(bios dan wol etkinleştirmesi gerekir). TightVNC ile o tahtaya aynı ağdaki bir bilgisayardan bağlanabilirsiniz.
    Bağlandığınızda ekranın usb raptor ile kitli olduğunu göreceksiniz, öyle ki kullandığınız bilgisayarın kilidini açtığınızda aynı anda uzaktaki tahtanın bu kilidi de açabilir(isterseniz more_settings.ini de direkt bir tam broadcast adresi vererek tüm tahtaları aynı anda açabilirsiniz de) ve tahtayı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
    Uzaktan bağlandığınız bilgisayardan kendi bilgisayarınızdaki imaj paylaşım klasörüne bağlanıp ordaki MAYGUN_OnyuklemesizSistemYedegiGuncelleyici.exe uygulaması ile anında sistem üzerindeki yedek imajını güncelleyebilirsiniz.
    Üstelik imaj paylaşım klasöründe bilgisayaradi.txt dosyası var ise ve içerisinde bir ad yerine sadece bir soru işareti(?) var ise o esnada bilgisayar adını belirlemek için anlık olarak giriş de yapılabilir.
    İşlem bitince windows kurtarma seçeneği ile Imajla Yenile yi çalıştırınca sıfırlama işlemi başlar ve işlem bitince tekrar bağlanmaya hazır olarak açılır.

Sadece usb ile imaj atma yapan çoğunluğun işine yaramayacak ama kullanabilen için muazzam kolaylık olacağını düşünüyorum.

Bir sıkıntı olmazsa pazartesi yükleyeceğim inşallah.

Son düzenleme: 7 Nisan 2019
    santino, asusv, red_d ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. exelsior

exelsior Aktif Üye

Usb raptor ün ağdan kilidinin açılıp kapatılması hakkında açıklama yapmak istedim.

Öncelikle bu olayın mantığı biraz farklı, öyle sınıf yönetim yazılımlarında olduğu gibi açık bilgisayarları gösterip istediğimizin kilidini aç kapa yapamıyoruz.

Usb raptor ün bu özelliğini örnekle açıklamak istiyorum. Örneğin bir ofiste 15 çalışan var bir de şefleri. Hepsinin bilgisayarında usb raptor kurulu. Şef kendi bilgisayarına usb anahtarını taktığı anda diğer 15 bilgisayarın da kilidi açılıyor. Burada bir bilgisayar master, diğerleri slave olmuş oluyor. Master bilgisayarda more_settings.ini içinde ofisteki ağın yayın(broadcast) adresi yada teker teker her bilgisayarın ip si mevcuttur.

Şimdi imajın kurulu olduğu bilgisayarlara usb raptor kurulumu aktif edilirse, slave olarak kuruluracaktır.

Usb bellekteki anahtar oluşturmak için kullanılan usb raptor herhangi bir bilgisayarda öncelikle ilkayarlariyap.exe çalıltırılarak aktif edilir ve okul parolası ayarlanır ise master olarak çalışacaktır. Ağ güvenlik duvarı izni isterse vermeyi unutmayın. Master olarak çalışan usb raptor ün kilidi açıldığında more_settings.ini de belirtilen ip lerde çalışan usb raptorlerin kilidi de açılır. Master usb raptorün kilidini açmak için ya bir usb anahtar ya da ekrana tıklanınca gelen kutucuğa parola yazmak yeterlidir. Yani illa usb anaharınızın yanınızda olmaaı gerekli değildir. Aynı şekilde master usb raptor kilidi devreye girince, slave olanlar da devreye girecektir. Bunun yerine, uzak masaüstü bağlantısı ile o bilgisayar yeniden de başlatılabilir ya da slave bilgisayardaki usb raptor exit yapılıp, program files (x86) klasöründen tekrar çalıştırılabilir.

WakeMeOnLan adlı yazılım ise ağı tarayarak etherneti aktif olan bilgisayarları gösterir ve kayıtlı tutar. Wol sinyali gönderir.

TightVNC viewer le ağ adı yada ip si bilinen(WakeMeOnLan daki kayıtlı listede mevcut) bilgisayar uzaktan erişilebilir.

Tüm bu yazılımlar ücretsiz ve lisans gerektirmeyen yazılımlardır.

emines, gazi57, mas1961 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. exelsior

exelsior Aktif Üye

Denemelerde uab raptor ün başlagıçta biraz gecikmeli olarak devreye girdiğini farkettim.

Bir yol biliyorum ama başlangıçta ilk sıraya almanın önerilen daha farklı bir yolu var mıdır acaba? Bu konuda sizlerden tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Paylaşmadan önce bunu halletmem lazım.

4. gazi57

gazi57 Seçkin Üye Seçkin Üye

Genelde kurulumdan sonra başlangıçta yüksek öncelik atanabiliyor ama bu işe yarar mı denemek lazım hocam

5. evcil

evcil Üye

Hocam Faz 2 için bir tahtaya USB Bellek üzerinden 1709 sürümü yükledim. Kurulum sırasında ağ kablosu takılı değilmiş. Kurulum bitince kabloyu taktım ama şimdi etkinleştirmiyor windowsu. Nasıl düzeltebilirim acaba?

6. neslihansu91

neslihansu91 Üye

Hocam öncelikle imajlarınız için çok çok teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık. Ben 1. dönem başında okulumuz ET'lerine USB üzerinden sizin imajınızı sorunsuz yükledim. Fakat şu an da ETlerde açılış yöneticisinde UEFİ USB mi göremiyorum. Bios ayarlarına girdiğimde de UEFİ ön tanımlıları yükle seçeneği de çıkmıyor. Sorun gider den girdiğim zaman imaj yenileyebiliyorum ama ilk açılışta flashımı görmüyor.Neden olabilir?

7. junior_l3oss

junior_l3oss Üye

ben şu an okuldan bağlanıyorum problem yok

8. emines

emines Seçkin Üye Seçkin Üye

Ellerinize sağlık hocam yeni imaji dört gözle bekliyorum. bir sorum olacaktı Scratch neden yok imajda hocam. Varsa son imajda yorumlarda kaçırdım kusura bakmayın. Kolay gelsin

9. exelsior

exelsior Aktif Üye

Arkadaşlar yeni imaj tüm özellikleriyle paylaşıma açılmıştır.

mas1961, Yusufbtr44 ve red_d bunu beğendi.
  10. lover128

lover128 Aktif Üye

Hocam usb ile olan da var mı.. sadece ağ uzerinden mi

11. red_d

red_d Site Gezgini

IDM ile indirdim, iso dosya özelliklerini bu şekilde. @exelsior hocam da doğrularsa boyut ve hash kontrolünü buradan yapabilirsiniz.

Boyut.JPG Hash.JPG

MD5: 73B14A771B35DEB03779C562B1C7D1AA

SH1: 39D9737A10AC2BE4495B1623BD7042DCE17C475D

12. exelsior

exelsior Aktif Üye

---------------------------
    Checksum bilgisi
    Ad: 1040130419_maygun_imajli_onyukleme.iso
    Boyut: 8430170112 bayt (8039 MB)

CRC32: DA33E2ED

CRC64: D094DC66CF83592B

SHA256: 537AF6FB4DEF364EF2DA76D5FCA9F02E156835A993AAEB675AE03150FA24BBF1

SHA1: 39D9737A10AC2BE4495B1623BD7042DCE17C475D

BLAKE2sp: 494B2136F156DA2FC0A0C9DF8E32DCF59AA304754889E948547D8C403358FBF3

MD5: 73B14A771B35DEB03779C562B1C7D1AA

Checksum bilgisi
    Ad: 1040130419_maygun_mini_onyukleme.iso
    Boyut: 359215104 bayt (342 MB)

CRC32: 9D8F9D41

CRC64: 717D4D31625DBAC4

SHA256: 6F1170303307CB4627B2CB8C7B0EB98ADFACCF7BC0D26E653B21B17E4ED41D48

SHA1: 960358EC03F6E99AA2BE4AEECD53A92162E00E23

BLAKE2sp: 5F957E77245247E6498CA7A3490B0FDCB230274D4BF0D6DE6E38853C15A607A6

MD5: 82A4A61277AF8DB5652535BFAA161FE1

red_d bunu beğendi.
  13. red_d

red_d Site Gezgini

Hocam eski sistemin üzerine kurmak için imajyenile.txt ve tamtemizlik.txt aktif hale getirmemiz yeterli olacaktır değil mi? Tamtemizlik.txt aktif olduğunda Dtemizle.txt ye gerek kalmaz doğru mudur?

14. asusv

asusv Seçkin Üye Seçkin Üye

Eyvallah hocam. Eline emeğine yüreğine sağlık.

15. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam usbden önyükleme ile önceki sürümden buna geçmek için ImajYenile.txt kullanılmalı.
    Tam temizlik tüm diski sıfırlar. Size bağlı.

Yada önceki windows halihazırda açık ve çalışırken usb belleği takıp yada ağ imaj paylaşım klasörüne bağlanıp ordaki MAYGUN_OnyuklemesizSistemYedegiGuncelleyici.exe yi yönetici olarak çalıştırırsanız işlem bittikten sonra windows kurtarma seçeneklerinden "Imajla Yenile" seçeneğini kullanarak yeni sürüme geçebilirsiniz. Bu yöntem yeni ve f7 ile önyükleme gerektirmiyor. Ağ paylaşım klasöründen yaparsanız usb belleğe de gerek yok.
    BIOS u parolalı yada USB portu arızalı bilgisyarlar için özellikle önemli bir özellik.

Diğer özellikleri bilen arkadaşlar da, soranlara anlatırlarsa yardımcı olmuş olurlar.

red_d bunu beğendi.
  16. lover128

lover128 Aktif Üye

Hocam usb uzerinden yüklemeyi yapacakmisiniz

17. Yusufbtr44

Yusufbtr44 Üye

Hocam eyvallah... Eline sağlık

Ekli Dosyalar:

18. inikat

inikat Süper Üye Süper Üye

bu görsel usb den kurulum da aktif olduğunu gösteriyor

19. exelsior

exelsior Aktif Üye

Sağolun hocam.

Özellikle USB Raptor ile kullanılmasını şiddetle öneriyorum.

Hem imajla beraber kurulması, imajla yenileme de dahi verilen ayarları kaybetmez. Ağ desteği var. Kurulum sonrası hiçbir işlem gerektirmiyor.
    Belkide en önemlisi ise bu sürümden sonra tahtaları uzaktan açıp imaj yenileme dahil her işi halletme imkanı veriyor.

20. red_d

red_d Site Gezgini

Hocam sistemi yükledim, şu an aldığım tek hata masaüstündeki "Dokunmatik Klavye" kısayolu çalışmıyor, saatin yanındaki kısayolda sorun yok, masaüstündeki çalışmadı. Ekran klavyesinde sorun yok o çalışıyor.

Etkinleştirmede sorun yok. Kurulumdan sonra bile internete bağlansa "windowsu etkinleştir" deyince etkinleştiriyor.

Masaüstü simgelerinin sabitlenmesi özelliği çok güzel olmuş, yeniden başlatınca her şey yerli yerinde duruyor.

Kurulum komutlarında sorun yok.

Usb raptoru en kısa zamanda deneyip geribildirim yaparım, şimdilik kullanmıyorum.

Elinize sağlık hocam çok güzel olmuş, Allah razı olsun.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal