Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Performansı etkilemeyecekse güzel bir çözüm gibi duruyor hocam.
Denemelerde faz1 in özelliklerine göre sanal makinada gayet güzel performans sergilediğini gözlemledim. Faz1 e mbr bölüm düzeniyle imaj uyguladım ve eklediğim tüm özellikler çalışıyor.

Eğer olur da faz 1 bios güncellemesi sağlayabilirsek uefi olarak da çalışabilecek durumda.

Faz 1 lerde dokunmatik nasıl çalışıyor bunun hakkında bilgi edinmem lazım. Sürücüsüz çalılıyor mu? Bunu şundan dolayı soruyorum, faz1 dokunmatik sürücüsü diye tanınlanan dosya araştırmalarıma göre inf sürücü paketi içermiyor.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle ellerinize sağlık
Bugün imajı deneyim dedim yukarıdaki sorun bende de mevcut sürekli başa sarıyor. Flashı çıkarıncada bu sefer siyah ekran hatası. Çözümü bilen var mı?

hocam bu problem bende de çıkıyor. flashta tahtaya takılı. rufusu da dendiği gibi yaptım. bir türlü çözemedim. bende boot ekranın da uefi flash gelmiyor. normali geliyor. onu da bir türlü halledemedim. bios ayarlarımda düzgün.

hocam bu problem bende de çıkıyor. flashta tahtaya takılı. rufusu da dendiği gibi yaptım. bir türlü çözemedim. bende boot ekranın da uefi flash gelmiyor. normali geliyor. onu da bir türlü halledemedim. bios ayarlarımda düzgün.
Hocam aynı arkadaş daha sonra sorunun çözümünü de yazmıştı.
Sorun halledildi. İmajda sıkıntı yok arkadaşlar gayet stabil ben çok beğendim Mustafa hocam sağolsun birçok defa telefonla iletişime geçti yardımcı olmak için

Sorun benden kaynaklı ve çok saçmaydı.
Usb çoğaltıcı vardı akıllı tahtada ve sadece kablosuz klavye mouse takılıydı ve aynı zamanda kart okuyucu girişide vardı, Bu yüzden bios ta açılış sırası değişiyor ve imaj bitmeyen döngüye giriyordu hiçbir imajda ve benim yaptığım imajda dahil böyle sıkıntı çıkartmamıştı daha önce.

İmaj atarken aklınızda olsun hiçbir usb çoğaltıcı takılı kalmasın.
Bu güzel ve stabil imaj için tekrar Mustafa hocama çok teşekkür ederim

okumuştum hocam ama bende usb çoklayıcı yok. imajda problem olduğunu düşünmüyorum. bendeki problem galiba flashı uefi olarak görmüyor.
Gönderdiğin fotoğrafa baktım, boot sıralamasını değiştiren bir generic sd/mmc görünüyor, kart okuyucusuna benziyor. O nedir? Klavye üzerinde mş kart okuyucu var yoksa? Bios da uefi açıksa ve rufus ile uefi için gpt bölüm düzeniyle oluşturulduysa sorun olmaması lazım. Usb ortamını çıkarabilirsiniz göründükten sonra usb herşeyi tahyadan çıkarın isterseniz.

Mustafa hocam dediğin gibi yapınca düzeldi bios da " Öntanımlıları geri yükle " yaptım f7 ile flashı başlatınca düzeldi döngü sorunu ortadan kalktı teşekkürler hocam

dostum hiç win10 kurulmamış akıllı tahtalarda kendisi aktifleştirme yapıyor. internet bağlı olduğu anda anında aktifleştiriyo. dokunmatik sorunsuz. elien sağlık çok güzel ve sorunsuz

ISO indirme dosyaları güncellendi.
Arkadaşlar faz-1 desteğini de kodladım. Şu anda Faz-1 ET lere de yükleme yapabiliyor. Faz-1 de deneyen arkadaşlardan geri bildirim bekliyorum. Ayrıntılar ISO dosyası içindeki Bilgiler.txt de yazılı.

-Rusuf da USB önyükleme diskinin hazırlanması:
1. UEFI/GPT destekli kurulum için(Örn: Faz-2 ET):
Rusufta ilk olarak ISO dosyasını seçin.
Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türünü "UEFI için GPT Bölüm Düzeni" seçin.
Dosya sistemi NTFS olsun. İsterseniz birim etiketi tanımlayın ve başlatın.
2. BIOS/MBR destekli kurulum için(Örn: Faz-1 ET):
Rusufta ilk olarak ISO dosyasını seçin.
Disk bölüm düzeni ve hedef sistem türünü "MBR Bölüm Düzeni: BIOS yada UEFI için" seçin.
Dosya sistemi NTFS olsun. İsterseniz birim etiketi tanımlayın ve başlatın.

Hocam verdiğiniz linke tıkladığımda"
https://goo.gl/vnM4RW – this goo.gl shortlink has been disabled. It was found to be violating our Terms of Service. Click here and here for more information about our terms and policies respectively" diye hata veriyor.

Faz-1 de deneyip geri bildirimde bulunacak arkadaşlara ihtiyaç vardır.

Hiç faz-1 de deneyen oldu mu?

Hem UEFI/GPT olarak, hemde BIOS/MBR olarak yükleme yapabilir hale getirildi.

Ayrıntılar ISO dosyası içinde ki Bilgiler adlı dosyada.

Sayın hocam elinize sağlık, sorunlu bir Faz2 tahtaya kurdum gayet iyi çalıştı fakat yeni bir program kurmak istediğimizde EbaAdmin şifresi istiyor öğrenebilir miyiz?

Sayın hocam elinize sağlık, sorunlu bir Faz2 tahtaya kurdum gayet iyi çalıştı fakat yeni bir program kurmak istediğimizde EbaAdmin şifresi istiyor öğrenebilir miyiz?
Hocam ilk mesajdaki yönetici işlemleri ile ilgili videoya bakabilirsiniz yada ISO dosyası içinde Bilgiler.txt adlı dosyayı okuyabilirsiniz.

Faz-1 lerde dokunmatik sürücü ile ilgili geri bildirim aldım. FreePC hocama teşekkür ediyorum. Gerekli sürücü imaj dosyasına enjekte edildi.

Hocam elinize sağlık. faz1 ET'ye kurdum herşey yolunda görünüyordu ancak ben de dokunmatiğin çalışmadığını gördüm. Ayrıca otamatik etkinleştirme yapmıyor. Tahtada önceki sürüm UEFİ şeklindeydi. Bir de program eklemek ya da çıkarmak için bilmem gereken farklı bir şey var sa bilmek istiyorum. Şimdi gerekli sürücü eklendiyse yeniden indirip kurmak gerekiyor. Teşekkürler.

Hocam elinize sağlık. faz1 ET'ye kurdum herşey yolunda görünüyordu ancak ben de dokunmatiğin çalışmadığını gördüm. Ayrıca otamatik etkinleştirme yapmıyor. Tahtada önceki sürüm UEFİ şeklindeydi. Bir de program eklemek ya da çıkarmak için bilmem gereken farklı bir şey var sa bilmek istiyorum. Şimdi gerekli sürücü eklendiyse yeniden indirip kurmak gerekiyor. Teşekkürler.
Ah hocam sen nerdeydin. Bende geri bildirim almak iççn bekliyorum. Bugün sağolsun FreePC nickli hocam haberdar etti ve bende hemen sürücü dosyalarını bulup, imaja ekledim. Faz-1 lerde ürün anahtarı bios a gömülümü değil mi bilmiyorum. Eğer tahta üzerinde ürün anahtarı etiketi var ise onunla bir kez etkinleştirmek gerekebilir.

Yönetici işlemleri için öncelikle bu konunun ilk mesajındaki 3. videoyu izle. Ayrıca iso içindeki Bilgiler.txt dosyasını da bir okursan faydalı olacaktır.

Teşekkür ederim. Etkinleştirme işi biraz sorunlu olacak gibi tahtalardaki ilk kurulu lisanslı sistem sanırım wista imimiş. Her neyse. Emekleriniz için yeniden teşekkür ederim.

Teşekkür ederim. Etkinleştirme işi biraz sorunlu olacak gibi tahtalardaki ilk kurulu lisanslı sistem sanırım wista imimiş. Her neyse. Emekleriniz için yeniden teşekkür ederim.
Hocam faz-1 ler üzerinde windows 7 yüklü olarak gelmişti. Faz-2 dekiler gibi ürün anahtarı bios içine gömülü değil, etiket ile tahta arkasında. Telefonla arkadan fotoğrafını çekip, o ürün anahtarını windows etkinleştirme kısmından ürün anahtarı değiştir deyip girerseniz etkinleşecektir. Bir daha da bu imajla window 10 yüklerseniz ürün anahyarı gerekmeksizin, otomatik etkinleşecektir.
Ürün anahtarını almanın diğer bir yolu da, eğer tahta üzerindeki orjinal windows 7 ise gatherosstate yöntemiyle GenuineTicket.xml dosylasımı alıp, yeni windows 10 kurulumuna atmanız.
Keşke arkadaşlarım için faz-1 lerde bu etkinleştirme için kolay bir yol bulabilsem ama malesef bu iş benim dışımda. Legal yollar dururken, illegal yöntemleri ise tasvip etmiyor arkadaşları riske atmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Bu imajda UEFI kurulum desteklenmekte midir?

Evet.
Eğer cihazınız destekliyor ise(Örn:Faz-2 ET) kurulumu UEFI/GPT olarak yapabilirsiniz. Hatta önerilen budur.
Bu durumda disk yapısı gpt düzeninde efi-mbr ve diğer birincil gerekli bölümlerle birlikte 6 bölümden oluşturulur.

Eğer cihazınız sadece eski BIOS/MBR düzenini desktiyorsa, kurulumu o şekilde de yapabilirsiniz.
Bu durumda disk yapısı mbr olarak birincil, genişletilmiş ve mantıksal sürücülerle beraber 5 bölümden oluşturulur.

Konu ile ilgili ayrıntılı gerekli tüm bilgiler ISO dosyası içindeki Bilgiler adlı metin belgesinde yazılıdır.

Asgari 110gb sabit disk gerektirir.
95,6gb üstünde kalan tüm alan D: sürücüsüne atanır.

Her iki kurulum türü, hızlı disk kullanımı ve ilerki windows güncellemelerine göre otomatik değiştirilebilir yapıdadır. Çünkü bu imaj bir disk yansıması değildir, hazır ve temiz bir kurulum sağlamaktadır

Son düzenleme:
Yeni Özellik!
Tek USB belleği ile hem UEFI/GPT, hem BIOS/MBR düzenlerinde yükleme yapılabilir mi?

Evet.
Bu özellik hazırdır ve bir sonraki güncelleme ile ISO dosyasına eklenecektir.

Normalde USB den önyükleme ne şekilde (UEFI/GPT yada BIOS/MBR) yapılır ise o şekilde kuruluma devam edilmektedir. Bu durumda her iki düzen için rufusda önyükleme diski oluşturma şekli farklıdır. Bu hep aynı faz ET lerle meşgul olan BTR ler için önemli olmasa da, farklı faz ET yüklemelerini tek USB bellek ile yapmak istendiğinde iki ayrı usb bellek yok ise uğraş çıkarabilmektedir.

Eğer USB önyükleme belleği, rufusda BIOS/MBR düzeninde oluşturulur ise, her iki fazda da imaj yüklemesi normalde BIOS/MBR düzeninde yapılabilir(UEFI/GPT sadece faz-2 ve yeni cihazlarda desteklenmektedir, ama UEFI-CSM desteğiyle faz-2 ler eski BIOS/MBR düzeninde de çalışabilir). Yani Faz-2 lerde önyükleme BIOS/MBR dahi olsa USB bellek üzerinde UEFI.txt adlı bir metin dosyası oluşturulmuşsa imaj yüklemesi UEFI/GPT düzeninde yapılacaktır.

Aslında sabit disk boyutuna bakarak faz-2 ve faz-1 ayrımı yapabiliyorum, buna göre kurulum türünü zorlayabilirim ama sabit disk arıza durumunda değiştirilebilir diye tamamen güvenilir değil. Bir de benzer konfigürasyona sahip farklı ET lerde bu imajı kullanabilir.

Bu gibi özellikleri ekleme nedenim, uzman düzeyde özelleştirme yapılabilmesi içindir.
İlgilenmeyen kullanmayabilir ama az da olsa işine yarayan olacaktır.

Son düzenleme:
Faz2 ye kurdum. Sorunsuz kurulum yaptım. Şimdilik bir sorunla karşılaşmadım. İmage çok iyi. Tekrar elinize sağlık teşekkürler.

Son düzenleme:
Yeni Özellik!
Imaj kurulumundan önce kendi duvar kağıdınızı belirleyebilirsiniz.

• Bunun için kurulumda USB ortamındaki imajı kullanacaksanız, \MAYGUNimg klasörü içine (maygun.wim dosyasının yanına) istediğiniz duvar kağıdını DuvarKagidi.jpg şeklinde adlandırarak atmanız yeterlidir.
  • Ağ paylaşım klasöründen imaj alıyorsanız, imaj dosyasının yanına (maygun.wim dosyasının yanına) istediğiniz duvar kağıdını DuvarKagidi.jpg şeklinde adlandırarak atmanız yeterlidir.
  • Özelleştireceğiniz duvar kağıdının 1920x1080 boyutlarında olması önerilir.

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam, inşallah geri dönütleri pazartesi günü vereceğim. Mesajları okumaya çalıştım ama göremedim; acaba administrator şifresinde bir değişiklik var mı?

Geri