Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Kurumsal Windows 10 İmajı (Kararlı Sürüm - Ağdan İmaj alma +++ vs özelliklerle)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. essa

essa Üye

etkinleştirmeyi ilk tahta için yapabildim sonrakiler için aynı dosya iş görmedi. her tahta için ayrı ayrı almak lazım galiba. birde her tahtaya kurulum yapmadan önce usb diskteki klasöre GenuineTicket.xml dosyasını atmak lazım çünkü kurulum esnasında dosyayı kullandıktan sonra siliyor.

imajı kullanacak arkadaşlara tavsiyem EBAADMİN şifresini değiştirin. google aramasına "EBAADMİN şifre" yazınca onlarca siteden ulaşabilirsiniz haliyle öğrencilerde ulaşabilecek.
    Benim bir öğrencim annesinin öğretmen olduğu okulda herkesin bildiğini ve şifreyi annesinden aldığını söyledi. (annesi bilişimci değilmiş) zaten nette de her yerde yazılı olduğunu söyleyince ben değiştirdim. hatta şifre için çalıştırdığımız exe'yi silmedim yanlış şifreyle uğraşsınlar diye :)

2. memo_gk

memo_gk Site Gezgini

exelsior hocam akıllı tahtalar için admin şifresi kolay kopyalama .exe si yapmıştın. bende kendi şifrelerim için .exe li uygulama yapmak istiyorum. hangi kodlar ve hangi aşama ile yaptınız. paylaşırsanız memnun olurum

3. memo_gk

memo_gk Site Gezgini

buldum. https://www.sordum.net/11249/vbs-ile-clipboard-a-birsey-kopyalamak/

exelsior bunu beğendi.
  4. baharzsy

baharzsy Üye

arkadaşlar imajı yüklerken imaj seçildikten sonra beyaz fatih ekranı gelip orda takılıyor , daha önce bu sorunla karşılaşan oldu mu ?

5. hkumruoglu

hkumruoglu Site Gezgini

Hocam öncelikle ellerinize sağlık. Deneme amacıyla bir tahtaya kurdum ve sorun yaşamadım. Bir sorum olacak. Deepfreeze tarzı programlara gerek yok demişsiniz açıklama bölümünde. Ben kurulum sırasında böyle bir programın otomatik kurulacağını düşünmüştüm ama sanırım yanılmışım. Eğer masaüstüne ve c sürücüsüne bir şey eklenmemesini istiyorsak yine de deepfreeze tarzı bir programı biz manuel kurmalıyız değil mi ? Tekrar teşekkürler

6. red_d

red_d Site Gezgini

Kurulabilir ama gerek yok çünkü son güncellemede c ve masaüstüne kopyalama engellendi ve iconların yerini değiştirseniz bile yeniden başlattığınızda eski düzenine döner, iconlar sabitlendi, daha büyük bir sorunla karşılaşırsanız sistem yedeği (recovery) mevcut, tahtayı sıfırlayabilirsiniz.

exelsior bunu beğendi.
  7. hkumruoglu

hkumruoglu Site Gezgini

Cevap için teşekkürler hocam. Masaüstüne yeni klasörler dosyalar atabildim. Demek ki ben son sürümünü indirmemişim. Cevabınız için teşekkürler tekrar.

8. exelsior

exelsior Aktif Üye

Aynen @red_d hocamın dediği gibi deepfreeze tarzı programlara hiç gerek yok. Zaten normalde de standart kullanıcı hesabıyla açılıyor. Program yüklemek de izinsiz olmuyor.

Bizdeki algı farklılığı hemen hemen her sistemi yönetici hesabıyla kullanma alışkanlığından ötürü geliyor. Hem yönetici hesabı olsun hem de bazı şeyler kısıtlansın istiyoruz. Halbuki windows kullanıcı hesabı mimarisinin mantığı tam olarak bu değil.

Ben imajla beraber sadece USB RAPTOR kurduruyorum. Daha önce atak kullanmaktaydım. Ama şu anda hiçbir sıkıntı olmadan usb raptor ile devam ediyoruz. Öğretmenler kendi anahtar flashlarını kendileri hatasız sorunsuz hızlıca oluşturuyorlar. Görünümüde çok sade. Ağdan dahi tüm tahtaların kilidini yada sadece bir tahtanın kilidini açabiliyoruz(master-slave).

Tavsiye ederim.

9. SosyalMedyaBerke

SosyalMedyaBerke Üye

Merhabalar hocam. Ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda bilgisayar öğretmeni olmadığı için genelde akıllı tahtalarla ben ilgileniyorum. Akıllı tahtalarda Windows 7 kuruluydu ve cidden durumları berbat haldeydi. Güvenlik ve performans açısından Windows 10 kurmak istedim. Bu imajı Haziran ayında okuldaki 1 Bilgisayar hariç tüm faz1 tahtalara kurdum. Kurulum esnasında biraz sorunlarla karşılaştım ancak kendim araştırıp çözümünü buldum.

Çözemediğim 3 sorun ve sizlere soracağım 1 soru var.

Sorun 1: Etkinleştirme Sorunu

İmajın performansını ve sorunları test etmek için ilk başta sadece 1 tane faz1 tahtaya kurulumu yaptım. Kurulumu yaptıktan sonra sadece etkinleştirme sorununu yaşadım. Kurulumu yapmadan önce kaydettiğim lisans dosyasını atmama rağmen etkinleştirme olmadı. Daha sonra diğer akıllı tahtalardan ShowKey Plus programı aracılığı ile lisans anahtarını aldım. Elle giriş yaptım ve aşağıdaki hatayı aldım:

https://i.hizliresim.com/OrOjNQ.jpg

Konuda olan “İleriki zamanlarda etkinleştirme sorunu çözülür.” yorumlarını gördükten sonra diğer faz1 tahtalara da imajı kurdum.

Okullar açıldıktan sonra tahtaları kontrol ettiğimde etkinleştirme yapılmamıştı. İnternette araştırdığıma ve kendi bilgilerime göre Windows Update’in açık olması gerekli. Hizmetlerden Windows Update’in açık olduğuna bakmadan sağ altta güncelleme olduğu bildirimi geldi. Tekrardan emin olmak için hizmetlerden baktım ve Windows Update açıktı. Güncellemeyi yapmak istediğim de güncelleme yapılamadı. Bir nevi sorunun Windows Update ile alakalı olduğunu düşünüyorum yardımınızı bekliyorum.

Sorun 2: Dokunmatik Klavye Açılma Sorunu

Bazı akıllı tahtalarda metin kutusuna bastığımız da alttaki klavye açılmıyor ve alt panel donuyor.

Sorun 3:

Bilgisayar gibi masaüstü kısayolu çöp kutusuna sürüklenerek silinebiliyor.

Sormak İstediğim Soru:

Öğretmenlerim akıllı tahtalar için USB siparişi verdiler. USB Raptor için ben önermiştim. USB’ler geldi. Yarın kurulumunu yapacağım ancak şöyle bir sorum var: 21 tane USB’yi her tahtaya ayrı ayrı mı tanıtacağım yoksa sadece 1 Bilgisayar üzerinden tüm USB’leri tüm akıllı tahtalara tanıtabilmemin bir yolu var mı?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

samet06.18, red_d ve evcil bunu beğendi.
  10. exelsior

exelsior Aktif Üye

Öğrenci olmana rağmen yapabildiklerin ve bilgi-beceri düzeyin takdire şayan.
    Sırayla cevaplamak gerekirse:
    1-) Windows 7 ler belli bir süreliğine windows 10 a yükseltilebiliyordu. O ara en az bir kez windows 10 çalıştıan makinalar sonrasında win 7 ye geri dönseler dahi tekrar win 10 geçince etkinleştirme sıkıntısız gerçekleşir. Şu anda etkinleştirme sıkıntılarının çoğunluğu microsftun bu durumu ortadan kaldırması gibi görünüyor. Bir ihtimal tahtanın arkasındaki ürün etiketindeki lisans anahtarını girersen etkinleşebilir. Şu an legal olarak yapılabilecek birşey yok. Ama internetten 20 tl gibi fiyatlarla windows ürün anahtarı alınıp etkinleştirilebilir, legal yolu bu. toplu alımda daha uygun olabilir.
    2-)Dokunmatik klavye konusunda birşey diyemiyeceğim, çünkü kullananlar bu tür sıkıntıları pek dile getirmedi. Ama geçernlerde bir hocam benzer bir durumdan bahsetmişti. Bilgisyarın açılışını tam yapması için beklemek faydalı olabilir.
    3-) Bilgisayarım gibi sistem kısayollları kullanıcı bazlı çalışmaktadır. Silinmesi kullanı bazlı engellemek pek mümkün değil. Ama görev çubuğundan da yada başlat menüsünden de bilgisyarıma giriş yapılabilir.

USB Raptor a gelince. Bu öncelikle imaj usb si üzerindeki usb raptor klasörü içindekiler kullanılarak okul bazlı ayarlar yapılır ve istenildiği kadar usb anahtar oluşturulabilir. Bu klasör daha sonra başka biryere kopyalanabilir. Bu klasörde imajla beraber usb raptorün otomatik kurulması için birkaç dosya vardır. bunlar imaj klasörüne atılır ve imaj kurulurken aynı anda usb raptor de kurulur. kurulum sonrası tek tek kurma gibi bir durum söz konusu değil.
    Yani bu işlemi yapmak için tahtaları tekrardan imaj yüklemen gerekebilir.

Bir kere usb raptor lü kurulum yaptıktan sonra tahtayı kendi içinde sıfırlasan dahi usb raptor devreye girer.

Bunun için bilgiler.pdf yi ve usb raptor klasörü içindeki bilgilendirmeleri okumalısın.

Kolay gelsin sayın hocam ;)

SosyalMedyaBerke ve red_d bunu beğendi.
  11. SosyalMedyaBerke

SosyalMedyaBerke Üye

Hocam yanıt verdiğiniz için teşekkürler. 1 Tane akıllı tahtaya Windows 10 kurmadım. Tedbir amaçlı. İyi ki de formatlamamışım. Aklıma bir fikir geldi: Anakarta gömülü lisansları görüntülemek.

BİOS’a Gömülü Lisans Anahtarı Bulmak

ShowKey Plus ile aldığım lisans anahtarını girmeye çalıştığımda hatalarla karşılaştım. Aklıma ise format atmadığım Windows 7 kurulu Faz 1 akıllı tahtaya RWEverything programını kurarak Bios’a gömülü lisans anahtarlarını görüntülemek geldi. Bu sayede hem ShowKey Plus programının göstermiş olduğu lisans anahtarının doğru olup olmadığını hem de akıllı tahtanının arkasındaki etikete bakmadan lisans anahtarını görebileceğim.

Eğer RWEverything programından alacağım lisans anahtarı farklı olur ise hemen akıllı tahtalarda deneyeceğim. Olumlu veya olumsuz sonuç alırsam buraya yazarım Hocam.

Formattan Sonra USB Raptor Kurulumu

Hocam ilk mesajımda yazdığım gibi USB’ler yeni alındı. Ondan dolayı format sırasında imaja yerleştirme imkanım yoktu. Dün forumdan bir Bilgi alamayınca bugün okulda bir yöntem denedim ve olumlu sonuç aldım:

Bir bilgisayardan USB Raptor programını açtım. Şifreyi belirledim ve 1 tane USB’ye dosyaları oluşturup programı aktif ettim.

USB’ye oluşturulan 1 gizli key dosyası ile 1 not belgesini masaüstüne kaydettim. Diğer 21 USB’ye bu 2 dosyayı yapıştırdım ve programla tüm USB’ler uyumlu çalıştı.

Farklı bir Bilgisayarda oluşturulan USB’lerin çalışıp çalışmayacağını test ettim. İlk başta çalışmadı çünkü program default Ayarlar ile açılıyordu. USB’lerin kurulumunu yaptığım bilgisayarda USB Raptor’un kayıt dosyalarına baktım ancak bir sonuca ulaşamadım.

2. Bilgisayardaki USB Raptor şifresi ile 1. Bilgisayardaki USB Raptor şifrelerini aynı yaptım. Bu sayede 1. Bilgisayarda hazırlamış olduğum USB’ler 2. Bilgisayarda da uyumlu şekilde çalıştı.

Tek yapmam gereken: Tüm akıllı tahtaları açıp, ağ üzerinden paylaşacağım USB Raptor programını C Diskine kopyalamak ve şifreyi değiştirmek. İlk başta imajla kurmak daha kolay ancak formattan sonra da bu yöntem ile işlerimiz birazcık daha kolaylaşabilir.

Bu arada 1. Bilgisayarda USB’ler hangi harf ile açılıyorsa Akıllı tahtalarda da o harf ile açılmasını sağlayın. USB harfini Disk Yönetimi’nden değiştirebilirsiniz.

Herkese tekrardan kolay gelsin.

Son düzenleme: 15 Ekim 2019
  12. boomla

boomla Üye

Mustafa hocam imaj için teşekkür ederiz.
    Bizde okulumuzda bir aylık test aşamalarını yaptıktan gerekli eklemelerimizi yaptıktan sonra diğer tahtalara imaj attık fakat öğrenci kardeşimizin bahsettiği dokunmatik sorunu birkaç tahtada ortaya çıktı.
    Sadece bu tahtalarda ortaya çıkan sorunu tekrar imaj atmama rağmen gideremedim. Sorun şu tahtanın alt bölümünde masa üstü simgeleri dokunmatik ile çalışmıyor. Bazı sınıflarda bu sorunu tahtaya ilk olarak Windows başlangıç tuşuna basarak aşıyoruz, dokunmatik devreye giriyor ama bazı tahtalarda bu da sorunu çözmüyor. Şu anda tahtalar kullanılamıyor. Bende farklı bir imaj kullanmak istemiyorum. Acaba dokunmatik driver larını tekrar mı kursak. Hangi dosyalar acaba bunlar.

13. exelsior

exelsior Aktif Üye

@SosyalMedyaBerke imajla beraber kurulan USB Raptor için oluşturulacak anahtarlar, usb bellek bazlıdır. yani dosya kopyalayarak çoğaltamazsın. Zaten gerek de yok, usb raptor kullanarak amahtar oluşturmak ard arda ve hızlıca yapılabiliyor. Bizde hocalar bu işlemleri kendileri dahi yapabiliyor. Eğer sen usb raptorü kendin kurarsan, usb bellek bazlı korumayı devre dışı bırakmış oluyorsun. bunu da öğrenciler dosyaları kopyalayarak çoğaltabilir, o zaman usb raptor ün anlamı kalmaz. Eğer usb raptorü kendin kuracaksan ayarlarını iyice öğrenmelisin. Çünkü imajla beraber usb raptor kurulumunda bir çok ayarı ben kodlarla ayarlıyorum.

@boomla faz 1 ler için elimde bulunan driveri ve uygulama yazılımlarını imaj yükleme konumuna attım(TOUCH_SCREEN.rar) Ordan indirip teker teker deneyebilirsin. Hem hangisinin sağlıklı çalıştığını öğrenmiş oluruz.

14. yaasinn

yaasinn Aktif Üye

@exelsior hocam öncelikle teşekkür ederim imaj için. Benim okulda tüm tahtalara sorunsuz imaj attım tek tahtada sorun yaşıyorum. Tahta açılır açılmaz kendiliğinden biosa giriş yapıyor. Bunu nasıl çözebilirim.

15. faskerhat

faskerhat Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam emeğinize sağlık ilk sayfa eski imaj linki yazıyor yeni imaj linki var mı nerede?

16. mav96

mav96 Site Gezgini

hocam imaj için cok tsk ederim öncelikle. Başka bir imaj da denedim, bu imajıda denediğimde şoyle bir hata veriyo, hard disklemi alakalı bioslamı bilemiyorum.Akıllı tahta daha once düzgün olmasada calısıyodu.şimdi su hatayı veriyor ne yapmam gerekir. daha once basına gelmiş arkadaşlar varmı. önerileriniz nelerdir

Ekli Dosyalar:

17. mav96

mav96 Site Gezgini

Önerisi olan yokmu:(

18. exelsior

exelsior Aktif Üye

Link sabittir hocam, en son imajdır.

19. koza42

koza42 Üye

Mustafa hocam bir tahta güncelleme alınca tüm tahtalarla paylaştığını okumuştum sanırım. Anca bizim hiç bir tahta güncelleme almıyor. Etkinleştirme sorunu yok ama günceleştirmeyi elle bile denesem hata veriyor. Fatih ağından kaynaklanan bir sorun olabileceğini düşünerek telefonumdan bağlanarak denedim ama yine de güncelleme gerçekleşmedi. Güncelleştirme yapamıyor muyuz?

20. exelsior

exelsior Aktif Üye

Son sürümde güncellemeler bilinçli olarak kapatılmıştır.

red_d bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal