Faz 1 tahta açılmıyor.

Kodla Büyü

zzeytinci

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Faz 1 tahtanın güç ışığı yanıyor ama power düğmesine bastığımda hiç bir işlem yapmıyor.
Birde elektrik kablosunu takar takmaz mavi bir çerçeve içinde NO SİGNAL HDMI yazıyor.
Sanki power düğmesi bozulmuş gibi. Daha önce böyle bir durum başına gelen oldu mu?

Faz 1 tahtanın güç ışığı yanıyor ama power düğmesine bastığımda hiç bir işlem yapmıyor.
Birde elektrik kablosunu takar takmaz mavi bir çerçeve içinde NO SİGNAL HDMI yazıyor.
Sanki power düğmesi bozulmuş gibi. Daha önce böyle bir durum başına gelen oldu mu?
Hocam akıllı tahtanın OPS yerinde mi? Daha önce ilk kez görevlendirildiğim bir kurumda başıma geldi; tahtanın güç düşmesine bastım durdum açılmıyor, OPS yi çıkarmışlar meğer.

Bizde de 3 tahtada böyle oldu. Fatih destek den arıza kaydı bıraktık. Vestel servis geldi. OPSleri götürdüler. İkisinin anakartı degişti, diğerinin hem anakart hem de ram. Anakart 650 TL civarı

Hocam aynı sorunla bende karşılaştım harddisk yerinden çıkmıştı yediden takınca kendine geldi

Benim okulumdaki faz1 tahtalarda da benzer sorun var. Güç düğmesine basınca ops nin orada çıt sesi geliyor tahta hiç açılmıyor. Arıza kaydı oluşturuyorum Vestel yapıyor. Son günlerde çok sık rastlar oldum.

Vestelden gelen teknisyenler şunu söyledi, "Akıllı tahta fişlerinin tahta altındaki akım korumalı prizlere takılması gerekiyor. Eğer şebeke elektriğinden gelen prizlere takılırsa anakart zarar görüyor."

Faz 1 tahtalarda bu yıl bu sorun başladı. Bende de şuan 1 tahta böyle, umarım artmaz

Aynı sorun bende de bir tahtada başladı, faz1'in garanti süresi yakın zamanda dolduğu için insanın aklına "planlı eskitme mi var bu cihazlarda?" sorusu geliyor.

Klasik anakart arızası gibi duruyor hocam... Tamir ettirmek için 1000 tl gibi bir fiyat çekiyorlar.

arkadaşlar bizim okulda da aynı sorun var. kısa devre tespiti yaptım.. anakartta oksitlenmeler görünüyor ve işlemci voltaj regülatör entegresi kısa devreye düşüyor. entegrenin siparişini verdim. yarın sorunun çözülüp çözülmediği ile ilgili buraya yazarım..
anakart değişimine gerek yok eğer belirttiğim arıza ise.. 150 tl gibi bir maliyetle sorun çözülür..

arkadaşlar bizim okulda da aynı sorun var. kısa devre tespiti yaptım.. anakartta oksitlenmeler görünüyor ve işlemci voltaj regülatör entegresi kısa devreye düşüyor. entegrenin siparişini verdim. yarın sorunun çözülüp çözülmediği ile ilgili buraya yazarım..
anakart değişimine gerek yok eğer belirttiğim arıza ise.. 150 tl gibi bir maliyetle sorun çözülür..
Çözebildinizmi hocam

OPS söküp başka tahtada dene hocam, aynı şekilde başka tahtadan söktüğün sağlam OPS'i de bozuk olduğunu düşündüğün tahtaya tak hocam.
Bios pilini ölçebilirsin. Bir de HDD yi tutan demir bir parça var ona dikkat et, yanlışlıkla anakarta temas eden yeri olabiliyor.

Teşekkürler arkadaşlar . Görev yapmadığım başka bir okuldu. Şu an için tekrar dönmediler

Anakartta sorun oluyor genelde. Güç düğmesine basınca ses geliyor ama ekran gelmiyordu.

Lbwzq

https://resmim.net/i/Lbwzq

Bu öneri ile problem çözüldü.

Ama kaçıncı denemede olur o belli değil.

Faz-1 2 tahtamızda da benzer problem vardı. Güç düğmesine basıldığında açılmıyordu. Servis 2 tahtanın da güç ünitesini değiştirdi.

Faz2 tahtada şöyle bir problem yaşadık.
Ops nin USB ünitesi açılışta çalışmıyor.
Tahta biosa hiç bir şekilde girmiyor.Normal bir şekilde Windows’u açıyor.Açıldıktan sonra herhangi bir USB taktığınızda tanıyor.USB modülü değişti.
Bios pil değişimi yaptık fakat sonuç alamadık.
Yapabileceğimiz herhangi birşey var mıdır?
İyi günler...

Bizde de 3 akilli tahtada var bu sorun. Ben de Ses + - tuslariya beraber power tuşuna basıyorum yirmi otuz denemede açılıyor.
Bu sorunla ben de karşılaştım.
Faz 1 akıllı tahta.
Güç tuşuna sürekli basmayı deneyerek açılıyor. ne zaman açılacağı belli olmuyor. Açılınca sorun yok.
Biosa düşmüyor. Saati de güncel.

Belli bir sebebi veya çözümü var mıdır bildiğiniz. Yoksa Arıza kaydı açıp bekleyecek miyiz. En son açtığımız arıza kaydı bir senedir hala beklemede :)

Bu sorunla ben de karşılaştım.
Faz 1 akıllı tahta.
Güç tuşuna sürekli basmayı deneyerek açılıyor. ne zaman açılacağı belli olmuyor. Açılınca sorun yok.
Biosa düşmüyor. Saati de güncel.

Belli bir sebebi veya çözümü var mıdır bildiğiniz. Yoksa Arıza kaydı açıp bekleyecek miyiz. En son açtığımız arıza kaydı bir senedir hala beklemede :)
uzun zamandır karşılaşmadım aslında bu sorunla galiba düzeldiler. sorunun besleme devresinden kaynaklandığını düşünüyorum (elektriğin girdiği ve diğer parçalara dağıldığı bölüm) tabii bu benim düşüncem.

Bizde de iki tahtada vardı, açma düğmesine 3-4 defa basıp ancak açılıyordu. İlgilenen MTAL pil zayıf o yüzden dedi, söküp götürdü pili değiştirdi, ayrıca onlarda bir devre varmış ona bağlayıp bir işlem daha yapıyorlar, garanti kapsamında.

Tahta açılmamasının nedenlerinden biri cihazların tam olarak kapatılmamalarıdır. Win kapamaya basıldıktan sonra genelde 2 defa power tuşuna basılıyor ve arka planda win yeniden başlayıp uyku moduna giriyor. vestel cihazlar kapalı durumdayken dokunmatik ile uyandırma olmadığı için cihazı açamıyorsunuz.

Geri