Faz 1 tahtalara atılan imaj sonrası windows 7 keyleri

Kodla Büyü

yalcinbayrakci

Aktif Üye
Bu dönemlik Faz 1 kapsamında bir liseye görevlendirildim. Benden önce tahtalara imaj atılmıştı ve sorunsuz çalışıyordu.
Ben de sisteme pek müdahale etme gereği duymadım.

Mayıs ayı başında windows 10 a geçiş için hazırlıklarımı yaptım. Bir tahtayı kobay olarak seçtim ve mersin meb'in yayınladığı imajı sorunsuzca kurdum.
Windows u aktive ettim. 1 hafta kadar kullandım. Memnun kaldım.Sonra 2. bir tahtaya daha aynı işlemleri tekrarladım.

Sonra aklıma bir soru geldi. Windows 10a geçişler Temmuz sonuna kadar ücretsiz. Gelecek bir tarihte temiz kurulum yapmak gerekirse windows 10 key lazım olur diye düşündüm. Kurulum yaptığım iki tahtadan da bir program yardımı ile windows 10 un key ini alıp bir yere not ettim. Fakat iki tahtanın da key lerinin aynı olduğunu gördüm.

Acaba benden önce atılan imaj sayesinde tüm tahtaların windows keyleri aynı mı oldu?
Eğer öyle ise orjinal windows 7 keylerini nereden bulabilirim? Tahtaların herhangi bir yerinde yazıyor mu?

Bildiğim kadarıyla Faz 2 lerde windows key bios a gömülü fakat faz 1 de değil.
Bu arada önceki imajı acronis ile atarken harddiskin kurtarma için ayrılan part ını da silmişler...

hocam sıkıntı yapma windows veri tabanına aldı. bundan sonra her kurulumda otomatik etkinleştirilecektir windows

Windows 7 keyler tahtanın arkasında etiket olarak var ama buna ihtiyacınız yok. Windows 10 lisansları sanal online lisans. Bir kez win 10 a geçtiğinizde o donanım ile o lisans eslesiyor ve kalıcı oluyor. Yükseltme ile geçilen tüm Windows 10larda aynı lisans anahtarını görebilirsiniz

ademola' Alıntı:
Windows 7 keyler tahtanın arkasında etiket olarak var ama buna ihtiyacınız yok. Windows 10 lisansları sanal online lisans. Bir kez win 10 a geçtiğinizde o donanım ile o lisans eslesiyor ve kalıcı oluyor. Yükseltme ile geçilen tüm Windows 10larda aynı lisans anahtarını görebilirsiniz
Tum tahtalarda Windows 7 lerin de keyleri birbiri ile aynı. Bu gün üşenmeyip etkileşimli tahtanın ekranlarından birini asagi indirdim. Arkasında yazan key farklıydı. Yani sonuç olarak imaj sonrası tüm Windows 7 keyleri aynı olmuş. Tüm tahtaları tek tek indirip bakamam ki. Çok ağır ve zahmetli. Çözümü olan?

hocam tahtanın arkasındaki windows key e neden ihtiyacınız var hala anlamadım. windows 7 imajlarının içerisinde MAK key denen genel geçer bir anahtar var. vestelden aldığınız clone zilla imajını onlarca bilgisayara atıyorsunuz değil mi vestelde aynısını yapıyor ve yüzlerce binlerce windowsun yüklü keyi aynı. arkadaki etiket farklı olabilir. eger o bilgisayara imaj değil de sıfır kurulum yaparsanız o arkasındaki key ile aktifleştirebilirsiniz. ama ısrarla bunlara ihtiyacınız yok diyorum. oem lisans kms MAK key konularını araştırın isterseniz.

sizin amacınız nedir onu yazarsanız çözüm bulabiliriz.

faz1 win7 tahtalarınızı en zahmetsiz şekilde windows 10 geçirmek istiyorsunuz değil mi ???

herbir tahta için tek tek; gatherosstate.exe ile ticket oluşturacaksınız. sonra istediğiniz windows 10 imajını atacaksınız ardından az önce alıp sakladığınız ticket i ilgili yere kopyalayacaksınız windows internete bağlanınca aktivastonu otomatik yapacak.

not: meb hattında windows aktivasyon sunucuları engellenmiş durumda bu yüzden herşey bittikten tüm güncellemeler yüklendikten sonra. telefon internetini tahta ile paylaşın ve bilgisayarı yeniden başlatın. etkinleştirmenin başarılı olduğunu göreceksiniz.

etkinleştirme başarılı olduğunda o kopyaladığınız ticket kaybolacaktır. ve artık asla key lisans ticket lazım olmayacak. o bilgisayara tekrar win7 yada başka bir win10 imajı yüklediğinizde kendisi aktive olacaktır. ama dediğim gibi meb hattında aktive olmuyor özel internet lazım.

gatherosstate hakkında detay bilgi:
fatih-etkilesimli-tahta-f279/e-t-win10-faz1-ve-faz2-icin-ortak-acronis-imaji-t145615.html

ademola' Alıntı:
faz1 win7 tahtalarınızı en zahmetsiz şekilde windows 10 geçirmek istiyorsunuz değil mi ???

herbir tahta için tek tek; gatherosstate.exe ile ticket oluşturacaksınız. sonra istediğiniz windows 10 imajını atacaksınız ardından az önce alıp sakladığınız ticket i ilgili yere kopyalayacaksınız windows internete bağlanınca aktivastonu otomatik yapacak.

not: meb hattında windows aktivasyon sunucuları engellenmiş durumda bu yüzden herşey bittikten tüm güncellemeler yüklendikten sonra. telefon internetini tahta ile paylaşın ve bilgisayarı yeniden başlatın. etkinleştirmenin başarılı olduğunu göreceksiniz.

etkinleştirme başarılı olduğunda o kopyaladığınız ticket kaybolacaktır. ve artık asla key lisans ticket lazım olmayacak. o bilgisayara tekrar win7 yada başka bir win10 imajı yüklediğinizde kendisi aktive olacaktır. ama dediğim gibi meb hattında aktive olmuyor özel internet lazım.

gatherosstate hakkında detay bilgi:
fatih-etkilesimli-tahta-f279/e-t-win10-faz1-ve-faz2-icin-ortak-acronis-imaji-t145615.html

gatherosstate.exe ile ticket oluşturdum. Etkinleştirme yi de yaptım ama aklımda soru işaretleri var. Tum tahtaların Windows 7 keyleri aynıydı. Win 10 keylerine bakıyorum şu an onlar da tüm tahtalarda aynı. Bunun sebebinin imajdan olabileceğini düşünüyorum. Windows 10 a geçelim orijinal olsun diye o kadar uğraşıyorum. Emeklerin boşa gitsin istemiyorum...

hocam imaj attığımız için keyler aynı ama sıkıntı yok. lisans geçerli. donanım-lisans eşleşmesi microsoft sunucularında tutuluyor artık

gatherostate ile alınan xml dosyaları bir kenarda duruyor ama sistemi bozmadan 8.1 ile yola devam etttiğimizi varsayalım . gelecek yıl win 10 kurulumu yaptıktan sonra ilgili tahtanın xml dosyası ile win 10 lisanslama yapabilirmiyiz? yoksa bu işler için son tarih temmzu sonu için verilen son yukseltme tarihi mi?

ticket xml 29 temmuzdan sonra işe yaramaz hocam. ayrıca faz2 yani windows 8.1 de bu ticketlara gerek yok biosdan windows seri no okutup onunla aktivasyon yapabilirsiniz, hangisi kolayınıza geliyorsa ama son tarih i kaçırmayın.

bana sorarsanız bu seminer döneminde tüm tahtaları win 10 a geçirin 1kez aktive olduktan sonra o lisans kalıcı oluyor. ardından tekrar win8.1 imajınızı atabilirsiniz. seneye yada bir kaç yıl sonra windows 10 a istediğiniz zaman geçersiniz .
donanım değişikliği olmamışsa sanal win10 lisansında da sorun çıkmaz. windows 10da DONANIM ID ile lisans eşleşiyor.

ademola' Alıntı:
ticket xml 29 temmuzdan sonra işe yaramaz hocam. ayrıca faz2 yani windows 8.1 de bu ticketlara gerek yok biosdan windows seri no okutup onunla aktivasyon yapabilirsiniz, hangisi kolayınıza geliyorsa ama son tarih i kaçırmayın.

bana sorarsanız bu seminer döneminde tüm tahtaları win 10 a geçirin 1kez aktive olduktan sonra o lisans kalıcı oluyor. ardından tekrar win8.1 imajınızı atabilirsiniz. seneye yada bir kaç yıl sonra windows 10 a istediğiniz zaman geçersiniz .
donanım değişikliği olmamışsa sanal win10 lisansında da sorun çıkmaz. windows 10da DONANIM ID ile lisans eşleşiyor.

:alkis:

Geri