Faz 2 etkileşimli tahta dokunmatik sorunu.

Kodla Büyü

Yusufbtr44

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Bugün bir tahtada dokunmatik aniden bozuldu. Sürücüleri kaldırıp yeniden yükledim, yeniden imaj attım(3 farklı win10 imajı), ekranı temizledim tozunu aldım aygıt yöneticisinden kontrol yaptım. Hiçbir şekilde dokunmatik çalışmıyor. Dokunmatik sensör kameraların ledleri yanıyor. Sürücülerde güncel yazıyor. Garanti de bitti servis çağırmak istemedim. Acaba sensör değişimi mi yapmak gerekiyor? Yoksa denemediğim alternatif yöntemler var mı?

Merhaba arkadaşlar. Bugün bir tahtada dokunmatik aniden bozuldu. Sürücüleri kaldırıp yeniden yükledim, yeniden imaj attım(3 farklı win10 imajı), ekranı temizledim tozunu aldım aygıt yöneticisinden kontrol yaptım. Hiçbir şekilde dokunmatik çalışmıyor. Dokunmatik sensör kameraların ledleri yanıyor. Sürücülerde güncel yazıyor. Garanti de bitti servis çağırmak istemedim. Acaba sensör değişimi mi yapmak gerekiyor? Yoksa denemediğim alternatif yöntemler var mı?

Hocam akıllı tahtalardaki tüm sorunlar yazılım kaynaklı değil.
Tahtalardaki sensörlerden verileri taşıyan USB kablo var. Tahtaların arkasında bulunan bu kablolar bazen bozuluyor.
Değiştirmeniz gerekebilir...
Screenshot_2021-11-07-18-42-55-426_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

sayın hocam aynı problemi ben de yaşadım. Problemşn çözümü kalibrasyon programını çalıştırıp (mause yardımıyla) sıfırla demeniz yeterli. faz 2 tahtalarda windows 10 yüklemesi sonucu görülen problemlerden birisi.

sayın hocam aynı problemi ben de yaşadım. Problemşn çözümü kalibrasyon programını çalıştırıp (mause yardımıyla) sıfırla demeniz yeterli. faz 2 tahtalarda windows 10 yüklemesi sonucu görülen problemlerden birisi.
Hocam mause ile denedim. Sıfırla seçeneği pasif görünüyor. Fabrika ayarlarına dön diyorum. Kalibrasyon da dokunmatiği devre dışı bırakıp yeniden aktif ediyorum. Kalibre et dediğimde hiç bir şekilde etkileşim olmuyor. Yarın vestelin faz 2 win 8 imajını deniycem son olarak

Hocam ops yi çıkarsam halledebilir miyim acaba?
Dokunmatik bozulmuşsa OPS kaynaklı değildir. Test etmek için şöyle yapabilirsiniz farklı bir tahtanın OPS cihazını getirin o tahtaya takın dokunmatik düzgün çalışıyorsa sorun yazılımdadır eğer çalışmıyorsa dokunmatik kaynaklıdır.

Sorun dokunmatik kaynaklı çıkarsa bütçe yoksa kablosuz bir mouse alın başkana teslim edin en azından tahta kullanılmaya devam eder.

Dokunmatik bozulmuşsa OPS kaynaklı değildir. Test etmek için şöyle yapabilirsiniz farklı bir tahtanın OPS cihazını getirin o tahtaya takın dokunmatik düzgün çalışıyorsa sorun yazılımdadır eğer çalışmıyorsa dokunmatik kaynaklıdır.
Hocam yukarıda ki arkadaşın paylaştığı soket değişimi ile ilgili videonuz var mı acaba? YouTube kanalınıza baktım bulamadım

O soket, OPS'nin yakınında bir yerde. OPS'ye en yakın kapağı sökmen gerekiyor. Garanti devam ediyorken servis, bir kaç kere yanımda değiştirmişti. Çok basit bir işlem aslında. Tabi cihazı indirirken, takarken 2 kişi gerekiyor ve çok dikkat etmek gerek.

Benzer sorun bizde de var. Bizde şöyle bir sorun var görev çubuğundan başlata dokunuyorum açılmıyor. Aynı işlem fare ile yapıyorum onunla da çalışmıyor. Görev çubuğu harici bir yere dokununca çalışıyor. Aynı işlem fare ile de çalışıyor. Klasöre iki tık dokunma ile açılıyor. Ancak klasör açılınca klasör içinde ne fare ile ne de dokunma ile işlem yapamıyorum.

Açma kapama, ses artırma azaltma tuşlarının bulunduğu köşeden ekranı ileri geri kastırmayı deneyin. Bazen soket temassızlık yapabiliyor.

Açma kapama, ses artırma azaltma tuşlarının bulunduğu köşeden ekranı ileri geri kastırmayı deneyin. Bazen soket temassızlık yapabiliyor.
Aman ha, sakın ekranı kastırmaya falan kalkmayın! Cam kırılırsa, hadi neyse de; camın altındaki cell zarar görürse o çok pahalı. 4 sene önce cam 140, cell yanılmıyorsam 1.500 lira civarındaydı.
Ama servisin, köşelerin plastik kısımlarına; eliyle, hafif hafif vurduğunu görmüştüm.

Hocam elimde video yok. Ama yapılamayacak birşey değil.
Tahtanın arkasını söküp dokunmatik kabloyu değiştireceksiniz...
Hocam bugün açtım baktım. Touch yazan yerde usb girişi var. Onu inceledim. Taktım çıkardım ama kablonun geldiği yere ulaşamadım. Çok kurcalamıyayım diye taktım tahtayı. Servisi aradım pazarlık yaptım 250 tl ye halledecekler. Yanında 2 tahtaya da bios pili değişimi yaptırcam

Hocam merhaba çok iyi fiyat almışsınız. Hangi ilde çalışıyorsunuz. Sadece kablo değişimi için mi bu fiyat? Kablo arızasını nasıl tespit etttiniz

Rafet ÇELİK hocamızın videolarına bakarak usb jst kabloya müdahale ettim. Şu an tahtada hiçbir sorun yok. Videodaki işlemleri dikkatli bir şekilde uygulamak lazım. Doğru bir şekilde müdahale etseniz bile her zaman başarılı olamayabilirsiniz.

Rafet ÇELİK hocamızın videolarına bakarak usb jst kabloya müdahale ettim. Şu an tahtada hiçbir sorun yok. Videodaki işlemleri dikkatli bir şekilde uygulamak lazım. Doğru bir şekilde müdahale etseniz bile her zaman başarılı olamayabilirsiniz.
Hocam bizde de bir tahtamıza USB Bağlantı kablo değişimi gerekiyor. Paylaşmış olduğunuz Rafet ÇELİK hocamızın videosu kullanılmamakta. Rica etsem nasıl yapıldığına dair video kaydı varsa paylaşır mısınız?

Maalesef hocam. Kanalında bir videosu var hala, altına yorum yazıp talepte bulunursanız belki tekrar paylaşır.

Geri