Faz 2 Etkileşimli Tahtalarda Windows 10 Yükseltme

Kodla Büyü

orhanak

Aktif Üye
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. 28 faz 2 akıllı tahtam var. Bu tahtaları Windows 10 yükseltmelerini yapsam ve sonrada temiz kurulum yapsam olur mu?
Temiz kurulum yaparken eba admin,services admin gibi kullanıcıların silinmesi problem olur mu?Bi de Windows 10 geçince recovery bölüntüsünü silsem olur mu?Açıkcası ben tıpkı bi pc ye sıfırdan format atar gibi tüm diski silip yeniden formatlamak istiyorum. Şifre falan bana saçma geliyoda.
Okulum saolsun 90 tl para verip orijinal acronis aldı.Artık imaj ile tahta kurmak 15 dk..

Sayın hocam, windows 10' geçiş için şahsen erken olduğunu düşünüyorum. Bence hem işletim sisteminin olgunlaşması hem de bakanlığın belki bu konuda bir çalışması olması, takılan ap'lerin etkinleşmesi vs. konularında çalışmalar yapıldığında geçmek daha iyi olur gibi görünüyor. Microsoft 1 yıl süre vermiş durumda, ben yarıyıl tatilinde güncellemeyi düşünüyorum.

haklısınız hocam beklemek daha iyi olacak gibi.bende yeni imaj hazırlayacaktım bari w10 hazırlayayım diye düşünmüştüm.Windows 10 da güncellemeler kapatılamıyormuş,deep freeze tarzı programda kuramayacaz heralde

Caylakcekirge hocam tavsiyeniz için teşekkürler,benim merak ettiğim temiz format attıgımizda recovery bölümü ve kullanıcıların silinmesi hem MEB hem garanti açısından sorun yaratır mı ?Bilginiz var mı

aynen benim de 28 tahtam geldi.yeni sistemden yanayım.win8 yerine direk win10la başlamak istiyorum.birinde deneyecem en azından.

Windows 8 yetmedi windows 10 lazım durumu mu var. Tahtalarınızın kabulü oldu mu bilmiyorum ama yeni imaj gelince onu kurmak durumunda olacaksınız. Kendi bt sınıfınızda isterseniz deneyin ama diğer türlü kendinize iş yaratmis olacaksınız...

Garanti olayı donanım ile ilgilidir yazılım ile ilgili değil. 1. faz ET'lar var okulumuzda. Gereksiz gördüğüm tüm bölümleri sildim (Recovery-Pardus). C sürücüsünü 150GB ayarlayıp kalanı D'ye aktardım. D sürücüsünü de öğretmen ve öğrencilerin kullanabileceği eğitim setleriyle doldurdum. Tabi ne olur ne olmaz diye tahtalar ilk geldiğinde Clonezilla programı ile bir hardiske komple yedek aldım. Vestel teknik servis de bu programı kullanıyor. Tahta ile ilgili bir problem olursa orjinal haline döndürüp öyle servisi arıyorum. Aslında bunu da yapmama gerek yok ama bazen vestelciler gereksiz bir şekilde yüklenen yazılımlara bahane buluyor. Bu da canımı sıkıyor. Adamlarla muhatap olmamak için açıkçası geri yükleme yapıyorum.

nosTRa' Alıntı:
Windows 8 yetmedi windows 10 lazım durumu mu var. Tahtalarınızın kabulü oldu mu bilmiyorum ama yeni imaj gelince onu kurmak durumunda olacaksınız. Kendi bt sınıfınızda isterseniz deneyin ama diğer türlü kendinize iş yaratmis olacaksınız...

Hocam tahtaların kabulü yapıldı. Windows 8 .1 de imaj hazırlayacaktım ama tahtalarda Windows 10 rezerve uyarıları çıkmaya başladı bende rezerveleri yapmaya başladım. Eninde sonunda geçecez bari şimdiden yavaş yavaş halledeyim diye düşünüyorum. Windows 10 a geçmek için her tahtanın bir kez yükseltilmesi gerekiyor. İşi zorlaştıran kısmı da bu...Yükseltmeyi bir sefer yaptıktan sonra düzgün bir Windows 10 imaj hazırlayıp diğer tahtalara yüklemek kolay,,Şuan Vestel in imajları ile yüklenen tahtalarda bir çok program eksik ve her tahtada bu eksiklikleri gidermek zaten uğraştırıyorken tek iş yapıp direk Windows 10 başlamak istemiştim de.. :roll:

orhanak' Alıntı:
nosTRa' Alıntı:

Windows 10 a geçmek için her tahtanın bir kez yükseltilmesi gerekiyor. İşi zorlaştıran kısmı da bu...Yükseltmeyi bir sefer yaptıktan sonra düzgün bir Windows 10 imaj hazırlayıp diğer tahtalara yüklemek kolay,,

Hocam yükselttiğiniz Windows 10 ların windows Key leri hepsinde farklı mı ki? Rica etsem en azından iki tahtanınkini kontrol edebilir misiniz? Kurumsal lisans olduğu için hepsinde aynı lisans numarası olması gerekmiyor mu ki? Bizdeki 1. fazlarda win7 var ve hepsinin lisans numarası aynı diye hatırlıyorum. O yüzden de tahtanın birinde windows 10'a yükseltme yapıp diğerlerine clone-lama yaparım diye düşünüyordum. Eğer sizin dediğiniz gibi ise hepsine ayrı ayrı uğraşmak gerekir.

erkantuzcu' Alıntı:
orhanak' Alıntı:
nosTRa' Alıntı:

Windows 10 a geçmek için her tahtanın bir kez yükseltilmesi gerekiyor. İşi zorlaştıran kısmı da bu...Yükseltmeyi bir sefer yaptıktan sonra düzgün bir Windows 10 imaj hazırlayıp diğer tahtalara yüklemek kolay,,

Hocam yükselttiğiniz Windows 10 ların windows Key leri hepsinde farklı mı ki? Rica etsem en azından iki tahtanınkini kontrol edebilir misiniz? Kurumsal lisans olduğu için hepsinde aynı lisans numarası olması gerekmiyor mu ki? Bizdeki 1. fazlarda win7 var ve hepsinin lisans numarası aynı diye hatırlıyorum. O yüzden de tahtanın birinde windows 10'a yükseltme yapıp diğerlerine clone-lama yaparım diye düşünüyordum. Eğer sizin dediğiniz gibi ise hepsine ayrı ayrı uğraşmak gerekir.

Hocam bir şey yanlış anlaşılmış ben sadece rezeveleri yaptım henüz yükseltme işlemine geçmedim.
http://www.bilgisayarbilisim.net/fatih-etkilesimli-tahta-f279/faz-2-windows-10-yedegi-t143802.html
adresinde tahtalar ile ilgili denemeler yapılmış ama her tahtanın 1 kez yükseltilmesi gerektiği belirtiliyor.

Rezerve işlemleri tamamlandı hafta içi 2-3 tahtada deneme yapacağım bakalım ne olacak.

Arkadaşlar okuldaki 2 tahtayı Windows 10 a yükselttim. Sonra product key ile Windows keylerine baktım, keyler aynıydı.
Yükselttiğim tahtalardan birinin imajını alıp diğer yükselttiğim tahtaya yükledim .İlk başta etkinleşmedi ama internete bağlanınca key girmeden etkinleşti.
Şimdi gelecek hafta yükseltme yapmadan bir başka tahtaya Windows 10 pro 64 bit iso ile temiz format atıp key girerek etkinleştirmeyi deneyeceğim.
Sonuçları yazarım..

orhanak' Alıntı:
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. 28 faz 2 akıllı tahtam var. Bu tahtaları Windows 10 yükseltmelerini yapsam ve sonrada temiz kurulum yapsam olur mu?
Temiz kurulum yaparken eba admin,services admin gibi kullanıcıların silinmesi problem olur mu?Bi de Windows 10 geçince recovery bölüntüsünü silsem olur mu?Açıkcası ben tıpkı bi pc ye sıfırdan format atar gibi tüm diski silip yeniden formatlamak istiyorum. Şifre falan bana saçma geliyoda.
Okulum saolsun 90 tl para verip orijinal acronis aldı.Artık imaj ile tahta kurmak 15 dk..

Hocam, Tahtalara güncelleme ile windows 10 geçmeniz gayet mantıklı, windows 10 pratik ve hızlı. üstelik orjinal.
Yeni imajlara Geogebra programını eklemeyi unutmayın. Ayrıca EBA tarafından sağlanan V-sınıf (ESY) programını da yükleyin..

Arkadaşlar yükseltme yaptığım tahtalardan birinin diskini acronis 2015 ile klonladım. Yükseltme yapılmamış tahtaya yükledim ama maalesef etkinleşmedi. Daha sonra yükselttiğim tahtalardan product key programı ile öğrendiğim keyi yazarak etkinleştirme yapmak istedim oda olmadı. Ama yükseltme yaptığım tahtalardan birine Windows 10 prox64 iso ile temiz format attım key girmeme gerek kalmadan internete bağlanınca etkinleşme oldu. Sonuç olarak

1-Her tahtayı bir kez yükseltme yaparak etkinleştirme yapmak gerekiyor.
2-Bir kez etkinleştirilmiş tahtaya temiz Windows 10 pro kurulabiliyor. Key girmeden etkinleşiyor.
3-Yükseltme yapılmış tahtaya imaj yükleme işlemi yapılabiliyor. Etkinleştirmede sorun çıkmıyor.

xoseng' Alıntı:
orhanak' Alıntı:

Hocam, Tahtalara güncelleme ile windows 10 geçmeniz gayet mantıklı, windows 10 pratik ve hızlı. üstelik orjinal.
Yeni imajlara Geogebra programını eklemeyi unutmayın. Ayrıca EBA tarafından sağlanan V-sınıf (ESY) programını da yükleyin..

Hocam tavsiyen için teşekkürler. Geogarbe yi indirdim ama Eba sınıf yönetimini nereden indirecem. Eba ya girdim aradım taradım bulamadım

okulumdaki E.T. ları teker teker windows 10 pro yükselttim, internete dns ayarlarını 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 olarak düzeltip bağlanınca etkinleştiriyor. aynı tahtalar üzerine hazırlanmış bir windows 10 imajını acronis ile yükleyebilirsiniz veya sıfırlama yapabilirsiniz. tercihen temiz bir kurulumda yapabilirsiniz. bundan sonraki her windows 10 pro sürümü yüklediğinizde internete bağlanınca otomotik olarak etkinleşiyor.. etkinleşme de sorun yaşıyorsanız windows updateyi onarma aracını microsofttan indirip çalıştırınız. windows update hatası düzelince etkileştirmede düzelir..
(biliyorsunuz kurumlarda profesyonel sürüm dışında bir windows sürümü kullanılması yasak)

Arkadaşlar, tahtanın birini deneme amaçlı windows 10 a yükselttim. Tahta Faz 2.
Sorunsuz yükseltme yaptı. Herşey sorunsuz gibi görünüyor. Sadece EBAAdmin ile oturum açtığımda bile arka planı değiştiremiyorum,
"Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir" diyor.
Kuruluş ile ilgili bir ayarsa mevcut değil.
2.Faz akıllı tahtalarını Windows 10 a yükselten arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını istesek.

Ben bugün bi tanesine Windows 10 kurdum, bi sorun çıkarmadı. Aktivasyon işlemini de kendiliğinden yaptı. Ama pardusa geçen kısayol yok ve nasıl pardusa geçeceğimi bilmiyorum, araştıracam.

sahmeran28' Alıntı:
Ben bugün bi tanesine Windows 10 kurdum, bi sorun çıkarmadı. Aktivasyon işlemini de kendiliğinden yaptı. Ama pardusa geçen kısayol yok ve nasıl pardusa geçeceğimi bilmiyorum, araştıracam.

hocam virtual box uygulamasını açın oradan pardus kısmına sağ tıklayıp masaüstü kısayol oluştur derseniz masaüstü ne kısayol geliyor.Tecrübeyle sabittir :)

Hocalarim. Benim tahta win10'a kendisi yükseltti. Sıkıntı yok gibi. Ancak ses kapalı ve açılmıyor. Hoparlör çalışmıyor. Ne yapabiliriz.?

Geri