Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz1-Faz2 Win10 İmaj-(Tek İSO Tam Format ve Sadece Format) (MK-V5)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında Emsile tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. Emsile

Emsile Site Gezgini

Bu imajın bugüne kadarki imajlardan 3 önemli farkı var.
    1. Tek tuşla kurulumla kullanıma hazır olarak gelip Windows son sürüm olduğu halde etkinleştirme sorunu olmaması (Windows 10 1709)
    2. Recovery (Sistem Yedek) bölümü sayesinde istediğiniz zaman HDD üstünde belienmeiş olan alanada sistemin mevcut halini yedekleyip, usb belleğe gerek kalmadan sistem çökmesi gibi durumlarda sadece klavye ile sistemi tekrar kurabiliyor olmanız.
    3. 10,3 Gb bir iso dosyası ile Hem TAM FORMAT hem de SADECE C SÜRÜCÜSÜ atabilme özelliğine sahip tek imaj olması
    Faz1 ve Faz2'de (intel-amd) Test edildi, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmadı

Varsayılan Kullanıcı (Etkileşimli Tahta Kullanıcısı) Masaüstü Resmi
    EbaAdmin Adlı Yönetici Hesabı Masaüstü
    Sistem Yedekleme Menüsü

YAPILAN İŞLEMLER
    1. Windows 10 1709 Sürümü Windows Sitesi Üzerinden İndirilip Temiz Kurulum Yapıldı.
    2. Windows 10 Etkinleştirme Sorunu Çıkarmayacak Şekilde Kurulum Yapıldı. (İlerleyen Zamanlarda Vaktim Olursa Bu Yöntemi Dilimin Döndüğü Kadar Anlatacağım.)
    3. Tüm Windows Uygulamaları 24 Kasım İtibariyle Güncel Hale Getirildi. (Windows Uygumalaları Microsoft Store Üzerinden Güncelleniyor, Maalesef Microsoft Storeye Meb Hattı Üzerinden Erişim Yok, Güncellemeler Farklı İnternet Hattı Kullanılarak Yapıldı.)
    4. Bazı windows uygulamaları kaldırıldı. Liste konunun devamında var.
    5. Windows Administrator Oturumu Aktif Edilerek Kullanıcı Adı Ebaadmin Olarak Değiştirilip Şifrelendi.
    6. Sınırlı Kullanıcı Oluşturulup Otomatik Oturum Açmaya Ayarlandı.
    7. Dokunmatik Menü Sağ Tıkla Dar Aralık Ayarlandı
    8. Kullanıcı Logo Değişti
    9. Başlangıç Karşılama Resmi Değiştirildi.
    10. Masaüstü Arka Plana Tahta Kullanımı İle İlgili Küçük Talimatlar Eklendi.
    11. Masaüstü Arka Planın Değişrilmesi Engelledi. (Yönetici Şifresi İle Bu Ayarı Devre Dışı Bırakabilirsiniz.)
    12. Meb Sertifika Yüklendi
    13. Başlangıçta Açılan Gereksiz Programlar Devre Dışı Bırakıldı
    14. Masaüstüne Sık Kullanılan Program Kısa Yolları Eklendi.
    15. Masaüstüne Bilgisayarı Kapat Kısa Yolu Eklendi.
    16. Başlat Menüsü Sık Kullanılabilecek Programlara Göre Düzenlendi.
    17. Tüm Tarayıcıların Açılış Sayfası Google Ve Eba Olarak Ayarlandı.
    18. Windows 7 Fotoğraf Görüntüleyici Aktif Edildi.
    19. Dosya Türleri İçin Varsayılan Programlar Ayarlandı
    20. Arka Planda Çalışan Windows Uygulamaları Devre Dışı Bırakıldı.
    21. Cortana, Telemetri Gibi Bazı Windows Bilgi Toplama Servisleri Durduruldu.
    22. Faz1 Ve Faz2’de (İntel-Amd) Çalışacak Şekilde Sürücüler Yüklendi.
    23. Usb Bellek Olmadan Sistemi Tekrar Yükleyebilmek Ve İstenilen Zaman Sistem Edeği Alabilmek Amacıyla Recovery Bölümü Oluşturuldu.
    24. Recovery Gizlendi. (Aktif edebilmek ve tekrar gizlemek için regedit dosyaları ayarlandı.)
    25. 100 Gb C Sürücüsü, 110 Gb D Sürücüne Ayrıldı, Geri Kalan Yaklaşık 28 Gb Alan Recovery Bölümü İçin Ayrıldı.
    26. Clonezilla İso Yedeği Yapıldı.
    27. 360 Total Security Virüs Programı Eklendi Ve Gerekli Ayarlar Yapıldı.
    28. Toolwiz Time Freeze Yüklenmedi. (Kurulumu Sırasında Oluşturulan Ön Bellek Dosyası İmaj Boyutunu Büyütüyor.)
    29. V5'de Sınırlı kullanıcıda Görev Yöneticisi devre dışı bırakıldı. V4'de devre dışı değildi.
    30. Elektrik kesintilerinde ortaya çıkan sistem hatasında onarım yapabilmek amacıyla sistem geri yükleme noktası oluşturuldu. V5
    31. V5'te Windows 10 1709'daki küçük dokunmatik klavye sorunu düzeltildi.
    Yüklü Programlar
    1. LibreOffice 5.4.
    2. Microsoft Office Professional Plus 2010 (Lisanslama Yapılmadı. İsteyen Lisanslar Kullanır İsteyen Kaldırır. Alternatifleri Yüklü Durumda. )
    3. Microsoft Excel Viewer (Microsoft Office Professional Plus 2010 Kaldırılması Dumunda Excel Dosyalarını Sorunsuz Görüntülemek İçin Kullanılır.)
    4. Microsoft PowerPoint Viewer (Microsoft Office Professional Plus 2010 Kaldırılması Dumunda PowerPoint Dosyalarını Sorunsuz Görüntülemek İçin Kullanılır.)
    5. Microsoft Word Mobil (Microsoft Office Professional Plus 2010 Kaldırılması Dumunda Word Dosyalarını Sorunsuz Görüntülemek İçin Kullanılır.)
    6. GeoGebra 5
    7. Adobe Acrobat Reader DC
    8. K-Lite Mega Codec Pack 13.6.5
    9. Google Earth Pro
    10. Mozilla Firefox 57.0 x64 tr
    11. Antropi Teach Fatih 1.1.7
    12. Java 8 Update 151 64-bit
    13. 360 Total Securıtv
    14. Algodoo v2.1.0 A
    15. QuickTime 7
    16. Fatih Kalem
    17. Adobe Flash Player 27
    18. Unity Web Player
    19. Notepad++ 64-bit x64
    20. 7-Zip 16.04 x64
    21. Adobe Flash Player 10 (StarBoard Softvvarefor Fatih 1.1 İçin gerekli)
    22. VSINIF
    23. StarBoard Softvvarefor Fatih 1.1
    24. Scratch 2 Offline Editör
    25. Google Chrome
    26. GOM Player Q
    27. Adobe AIR
    28. dyned yüklü
    Kaldırılan Windows Uygulamaları
    Windows PowerShell üzerinden kod kullanılarak kaldırıldı.

1. Candy Crush Saga oyunu
    2. Office’i edinin uygulaması
    3. Skype’ı edinin uygulaması
    4. Başlarken uygulaması
    5. Mesajlaşma ve Skype Video uygulamaları
    6. Microsoft Solitaire Collection oyun pakedi
    7. Microsoft Wi-Fi uygulaması
    8. Finans uygulaması
    9. Haberler uygulaması
    10. OneNote uygulaması
    11. Spor uygulaması
    12. Twitter uygulaması
    13. Xbox uygulaması
    14. Xbox One SmartGlass uygulaması
    Usb Hazırlama 1 Yöntem-(Rufus) DİKKAT: Bu imajı DD yansıma yöntemiyle yazmanız gerekiyor. İSO yansıma ile çalışmadığı yönünde geri bildirim geldi.
    Güncel Rufus Sürümü Buradan İndirin
    Usb Hazırlama 2 Yöntem(WinSetupFromUSB )
    Güncel WinSetupFromUSB Sürümü Buradan İndirin

Yukarıdaki iki yöntemden biriyle Usb bellek oluşturduktan sonra Etkişelimli Tahtaya klavye ve oluşurduğunuz USB bellği takıp açma tuşuna basınız.

Mb Logosu geldiği zaman klavyenizden F7 Tuşuna bir kça defa basarak açılış donanımı seçmenizi sağlayan Mavi Ekranın gelmesini sağlayın. Bu Mavi ekranda Klavye Yön tuşları yardımıyla Usb Belleğinizin Markasının yazdığı seçenege gelip ENTER tuşuna basın.

Clonezilla Resmi olan bir ekran gelecek bu ekranda yine ENTER tuşuna basıp yüklemeyi Başlatın. Yükleme FAZ2’de 6 Dakikadan kısa sürecek, FAZ1’de 10 Dakikayı bulabilir.

Etkinleştirme ve Recovery (Sistem Yedek) Bölümünü Aktif Etme

Kurulum bittikten sonra Etkinleşimli Tahta tekrardan başlayacak ve Etkileşimli Tahta Kullanıcısı adıyla bir oturum açılacak. Bu oturum sınırlı yetkili kullanıcıdır, program kuaramaz, sistem ayarlarını değiştiremez.

Windows tuşu ile birlikte L tuşuna basınız (Windows+L). Karşınıza gelen ekranda ENTER Tuşuna basınız.

Sol Altta Etkileşimli Tahta Kullanıcısı ve EbaAdmin seçeneklerini göreceksiniz.

EbaAdmin Seçeneğini seçip Yönetici Şifresini Giriniz.

Açılan Masaüstünde Recovery (Sistem Yedek) Bölümünü Aktif Etmek için gerekli tüm adımlar Yazılı.

Windows Etkinleştirme İçin, Bilgisayarım Simgesine Sağ Tıklayın, Özelliklere Tıklayın. Sağ Alt Köşede Windows’u Etkinleştir Yazan Yere Tıklayın Açılan Sayfada En Altta Yer Alan Sorun Gider Seçeneğine Tıklayıp Biraz Bekleyin, Windows’un Etkinleştirildiğini Yazan Bir Yazı Gelince Sayfayı Kapatabilirsiniz.

Faz2 Tahtalarda Windows Biostaki Lisans Anahtarını Okuyup Etkinleştirme Sağlar.

Faz1 Tahtalarda Daha Önce Windows 10 Kurulup Etkinleştirildiyse Sorun Gider Seçeneği Ardında Etkinleştirme Sağlanır. Eğer Daha Önce Windows 10 Etkinleştirme Yapılmamışsa Tahtanın Arka Kısmında (Etikete Bakmadım Kullananlardan Bilgi Edindim )Windows Lisans Etiketindeki Windows Lisans Anahtarını Alarak, Etkinleştirme Sayfasında Ürün Anahtarı Değiştir Seçeneğine Tıklayıp Aldığınız Anahtarı Buraya Yazarak Etkinleştirme Yapabilirisiniz.

Bu Sürümde Windows’un Etkinleşmeme İhtimali Yok.

İmajla ilgili her türlü sorun ve soruyu yorum olarak yazabilirsiniz. E-Posta aracılığyla gelen sorulara cevap vermeyeceğim.

Şifre daha önceki imajlarımda aynı şifre değil, yeni şifre belirledim.

Sistem ayarları ve program kurulumu için şifre gerekli. sistem kurulduğundan öğrenci ve öğremen için şifreye gerek olamdan kullanılabilir durumda.
    NOT: Tahta açılınca masaüstü simgeleri dağınık çıkarsa Görüntü Ayarlarında Ölçekle ve Düzenle alanını 125% olarak değiştirin. Bazı tahtalarda 150% olarak açılış yapabiliyor.
    ATAK Programını kurabilmek için 360 Total Security programını TAMAMEN kaldırmanız gerekiyor.
    ATAK kurulumu bittikten sonra 360 Total Security tekrar kurabilirsiniz
    ATAK Kurulumunda --Kurulumun "Administrator" adlı hesap ile yapılıp yapılmadığını kontrol etme (Önerilmez)-- yazan seçeneği işaretleyiniz.
    Boyut:10,3 GB
    Şifre MK-V4 İle aynı- MK-V4 için şifre alanların tekrar şifre almasına gerek yok.

NOT: Daha önce Windows 10 -1709 sürümü yüklenmemişse SADECE C FORMAT Hata verir.
    1709 sürümü yüklenip yüklenmediğinden emin değilseniz TAM FORMAT seçeneğini kullanmanızı öneririm. Tam Format yaptıysanız, Sistem çökmesi vb durumlarda aynı iso dosyasını kullanarak SADECE C FORMAT atabilirsiniz.
    MK-V5-WIN10 Tam Format ve Sadece C Format (ikisi bir arada) DOSYASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.

Kaynak Adres Ve Güncellemeler

Son düzenleme: 10 Aralık 2017
    KaRuB, amdturion, saitgumus ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. light

light Seçkin Üye Seçkin Üye

Emeginize saglik

Emsile bunu beğendi.
  3. doganytu

doganytu Seçkin Üye Seçkin Üye

Ellerine sağlık hocam. Birkaç sorum olacak:
    Faz-1 uyumluluğu performans açısından ne durumda.?
    Faz-2 tahtalarda versiyon 1709 sürümünün dokunmatik klavye problemini çözebildiniz mi?

Emsile bunu beğendi.
  4. Emsile

Emsile Site Gezgini

Faz1- için windows 10 performansı maalesef çok iyi değil. Arada kullanmak isteyen çıktığı için hepsi bir arada olsun dedim.
    Faz2- dokunmatik klavye sorunu çözümü maalesef yok, windows güncelleme ile düzeltecek mecburen. Görev çubuğuna Ekran Klavyesi simgesini ekledim, alternatif olarak sorunu çözüyor.

5. eemree

eemree Süper Üye Süper Üye

hocam aktifleştirme sorunu yok derken
    daha önce w10 a göçenler için mi yoksa
    göçmeyenler içinde geçerli mi?

Emsile bunu beğendi.
  6. Emsile

Emsile Site Gezgini

Daha önce Göçenlerde kesinlikle etkinleştirme sorunu yok.
    Göçmeyen Faz2lerde biostan lisansı okuyup etkinleşiyor.
    ilk defa winows 10 kurulacak, Faz1de manuel olarak lisans anahtarı girmek gerekiyor.

7. Unis

Unis Aktif Üye

Hocam rufus kullanarak imajı yazdirdigimizda dd veya iso farkı nedir?
    Bildiğim tahtalarin diski ntfs dosyayı destekliyor. Large fat32 de sorun olmaz değil mi?Hangisi daha hızlı ve sorunsuzdur acaba?

Emsile bunu beğendi.
  8. Emsile

Emsile Site Gezgini

hız olarak ikiside aynı. DD yansıma usb belleği bir kaç parçaya bölüm imajı gizli bir alana atıyor, virüs riskine karşı daha kullanışlı, usb belleği bilgisayara takınca kaç Gb olursa olsun sadece 56 mb kapasite görünüyor, başka dosya atma imkanınız olmamış oluyor.
    İso yansımada ise usb bellek normal boyutta görünüyor ve içinde boş kalan alanı kullanabiliyorsunuz.
    performas farkı yok yani.

9. necipdemir

necipdemir Üye

hocam emeğinize sağlık

Emsile bunu beğendi.
  10. pcreis

pcreis Seçkin Üye Seçkin Üye

Elinize sağlık hocam.

Emsile bunu beğendi.
  11. klebsiella

klebsiella Süper Üye Süper Üye

hocam öncelikle teşekkürler.
    faz2 için hangisinden yükleme yapıyoruz?
    Bizim tahtalarımızda win 8.1 var 10'a geçerken lisans olayını nasıl yapıcaz hocam.

Emsile bunu beğendi.
  12. sumunu

sumunu Seçkin Üye Seçkin Üye

Teşekkürler takip

Emsile bunu beğendi.
  13. safi6003

safi6003 Seçkin Üye Seçkin Üye

Teşekkürler sayın hocam

Emsile bunu beğendi.
  14. Demise

Demise Seçkin Üye Seçkin Üye

teşekkürler...

Emsile bunu beğendi.
  15. Emsile

Emsile Site Gezgini

Faz1 - Faz2 aynı iso ile kurulum yapılıyor.
    Lisans sorunu yok, faz2 biostaki lisans kodunu okuyup etkinleştirme yapılıyor. İçeriği güncelledim tekrar okursanız sorunuzun cevabı ayrıntılı olarak var.

16. DaMieN

DaMieN Süper Üye Süper Üye

Elinize sağlık hemen hafta içi deneyeceğim. Bu arada admin şifresini alabilir miyim lütfen?

Emsile bunu beğendi.
  17. Emsile

Emsile Site Gezgini

Eyvallah
    İndirme adresinde Dikkat yazan dosyaya bi göz atın Hocam ☺️

18. DaMieN

Gördüm o dosyayı da. Hani daha önce o bilgileri vermiştim bir önceki imaj dosyanız için. Tekrar vermemize gerek yoktur diye düşündüm.

Emsile bunu beğendi.
  19. Emsile

Emsile Site Gezgini

Mail adreslerini kaydetmedim hocam. Bi kaç yüz mail var kim kimdir bulmam mümkün değil. O sebeple tekrar doldurun size zahmet

20. alibaba37

alibaba37 Seçkin Üye Seçkin Üye

tşk ler hocam

Emsile bunu beğendi.
  21. DaMieN

Birinci çalışmanızda form ile şifreyi almıştım. Akabinde mail üzerinde görüştük. İkinci çalışmanızda yine şifre durumu söz konusu olunca daha formu doldurmadan şifreyi özel mesaj yoluyla göndermiştiniz. Şimdi yine bir şifre durumu söz konusu. İstek formundaki bilgilere bir de "Hakkınızda Biraz Bilgi (Gerekli)" bölümünü eklemişsiniz. Hakikaten merak ettim esas amacınız nedir burada? Yani hakkımdaki biraz bilgiyi ne yapacaksınız çok merak ediyorum?

Emsile bunu beğendi.
  22. uzman35

uzman35 Aktif Üye

Teşekkürler hocam güzel görünüyor Haftaici kullanıp size geri dönüt sağlayacam

Emsile bunu beğendi.
  23. ctrl+alt+delete

ctrl+alt+delete Seçkin Üye Seçkin Üye

win 8.1 den 10 a geçerken kms ile etkinleştiririm diye biostan şifreyi almadım.win 10 yükleyince komple siliniyormu yoksa eski şifreyi bulmanın bir yolu varmı

24. Emsile

Emsile Site Gezgini

Ard niyet aramaya gerek yok Hocam.
    Nerde öğretmen olduğunu vs yazsan yeterli. Şifre isteyen sadece öğretmen arkadaşlar değil ki, öğrencilerde şifre istiyor. O sebeple forma ekleme yaptım, ne yapayım yoksa hakkınızda bilgiyi. Gelen maildeki bilgileri genelde okul sitesinden kontrol edip cevap yazıyor ve siliyorum.
    O kadar emek sarfetmişim paylaşmıştım hakkınızda iki kelime yazmak zor geliyorsa diyecek birşey bulamıyorum.
    Daha önce formu dolduran biri olarak değişmiş olmasında bir güvenlik sebebi olacağını düşünmüş olsanız daha güzel olurdu.
    Saygılar

kaltunok25 bunu beğendi.
  25. Emsile

Emsile Site Gezgini

Oem lisans okuma aracı diye programlar var ama bu imaj biostan kodu kendisi okuyor.
    Ha illede lisans kodunu öğreneyim diyorsanız Googleye Oem lisans oku yazın program bulursunuz. Benim imajın Ebaadmin Yönetici hesabında masaüstünde bahsi geçen program var

26. DaMieN

Bir niyet aramıyorum gerçekten de merak ettiğim için sordum zaten. Öğrencilerin şifre istemesi konusunda hem fikiriz. Zaten bu sebepten dolayı ilk çalışmanızda formu doldurmuş ve şifreyi almıştım. Hatta size özel mesaj konuşmamızda da "başkalarından özel mesajla şifreyi paylaşma" isteklerinin geldiğini ve paylaşmadığımı da söylemiştim. Emeğinizi yadsıyamam daha önce de belirtmiştim fakat eleştiriye de açık olmalısınız zira hakaret vs bir durum olmadan fikrimi belirttim ben de. Konuyu daha fazla meşgul etmemek adına uzatmıyorum. Saygı bizden efendim...

Emsile bunu beğendi.
  27. Emsile

Emsile Site Gezgini

@DaMieN Hocam, sorun yok eleştiri olmazsa gelişmede olmaz. Güney Kore hayranı olduğunuzu öğrenmek şifre göndermek için yeterli oldu :)

DaMieN bunu beğendi.
  28. DaMieN

Aldım hocam mailini. Teşekkürler, dener denemez yorumlarımı yazacağım...

Emsile bunu beğendi.
  29. sertokus

sertokus Süper Üye Süper Üye

Yapanın ellerine sağlık. ancak faz 1 ve windows 10 kötü bir ikili.
    Bu forumdaki çoğu kişi bunu artık anladı.
    Faz 2 ve bu imaj için yorum yapamam performas açısından.

Emsile bunu beğendi.
  30. Emsile

Emsile Site Gezgini

Etkileşimli tahtanın windows lisansı biosta kayıtlı, normal yöntemlerle, formatlamayla silinmez. windows 8-8.1 ve 10 biostaki bu lisans kodunu okuyup etkinleşecek şekilde ayarlanmış.
    Bu imajı kullanırsanız hiçbir şekilde Kms kullanmanıza gerek yok. konu içinde yazdığım adımlarla 1 dakika sürmeden windows etkinleşmiş olacak.

Teşekkür Ederim Hocam.
    Faz1 için windows 10'u bende tavsiye etmiyorum, özellikle dokunmatik tepkimeleri çok geç geliyor. Daha önceki imajlarımda faz1 uyumluluğu olmadığı halde, Faz1'e kurup dokunmatik çalışmıyor diye sitem edenler oldu o sebeple bu imaja faz1i de ekeedim.
    Faz1 için en ideali tartışmasız windows 7.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal