Faz1-Faz2 Windows 10 İmaj -MK-SERİSİ- Paylaşıma Kısa Bir Ara Verildi

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Hocam ben v5.2 yi kurdum bir tahtaya daha etkinleşmedi ama onun haricinde çok temiz stabil bir sistem olmuş ellerine sağlık. 5.3 ü indiriyorum.gönderdiğin admin şifresi aynı herhalde tekrar bir talebe gerek yok...ben imajını çok beğendim süpersin.tek sıkıntım etkinleştirme...bekliyorum bakalım.

@elrond hocam Şifre aynı. Etkinleştirme sorunu kesinlikle yok demem mümkün. Bu yıl aynı tahtalara en az 2 defa format attım toplam tahta sayısı 70 cıvarında ve her birine 2 format desek 140 eder etkin olmayan tahta çıkmadı. Bazen sabah kurdum etkin olmadı sonra denedim etkin oldu. Windows etkinleştirme sunucularında yoğunluk durumu etkili.

Hocam her öğretmenime emeklerine sağlık diyorum. yeni sürüm ne zaman çıkar hocam
mesajı diğer cevabı yazdıktan sonra gördüm hocam. Ard arda 2 mesaj olacak ama olsun artık.
İmaj hazır bu hafta test edeceğim.
Sadece Yönetici yetkili şifresiz tek kullanıcı mi yoksa mevcut olan gibi Yönetici yetkili şifreli yanında şifresiz sınırlı kullanıcı mı olacağı konusunda karar veremedim.

Bence

liselerdeki kullanan öğretmenler için "faz1 ve meslek liseleri (faz2) için" yönetici ŞİFRELİ sürüm (şimdiki gibi)

Ortaokul gibi okullar için (faz2) ŞİFRESİZ.

Bu sadece benim görüşüm. Bu şekilde yönetici şifreli iso ve yönetici şifresiz iso olarak yayınlamak zor olsada gerekli bir durum. 2 farklı iso. BT öğretmeni ihtiyacına göre kullansın. Bu yöntem her güncellemede işinizi 2 kat arttırır ama bana göre ihtiyaç şifreliyede şifresize de vsr. Liselerde güvenlik ön planda olmasına karşın Ortaokullarda ise o kadar sorun değil. Liselerde mutlaka şifreli iso kullanılmalı. Ortaokul çocuğunun çapı belli, kontrol bt öğretmeninde olduğundan imaj yükleyen ve programları kuran kişiye şifre girmek gereksiz geliyor. Diğer arkadaşlarda fikirlerini söylerse daha iyi olur.

Kolay gelsin

@emrahkaracam Hocam düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Kısa yıllardan başlayayım, sadece bu yıl 3 farklı okulda 80 cıvarı öğretmenle muhatap oldum btr olarak, masaüstünde yada başlat menüsünde kısayolu olmayan programın bilgisayarda olmadığını düşünen öğretmen sayısı o kadar fazla ki şaşırmamak elde değil. Kısa Yolları en az bilgiye sahip bir öğretmeni göz önüne alarak ekliyorum.
Pdf reader meselesi artık Windows 10 1709 sürümüyle reader programını sonlandırdı. O sebeple Adobe akrobat kurulu.
İkinci bir dokunmatik klavye yok var olan klavyenin kısayolu var sadece, bazı programlarda dokunmatik klavye açılmıyor o sebeple ekran klavyesi kısa yolunu ekledim, sizin sisteme de aramaya ekran klavyesi yazarsanız Göreceksiniz yerleşik olduğunu.
Microsoft Office lisanssız ama illegal değil asla, Microsoft izin verdiği gibi deneme sürümü olarak kullanıma açık.
Tarayıcılara gelince herkesin kişisel bilgisayarında kullandığı tarayıcı farklı olması sebebiyle evdeki alışkanlıklarını okulda da zorlanmadan devam ettirebilsin maksat kullanıma özendirmek.
Bir sürümde Java kurmadım, Tak çalıştır olup Java desteği isteyen programlarının çalışmadığından dert yananlar oldu mecbur sonraki versiyonlara ekledim.
Kurduğum virüs programında programı açmadığın sürece hiç reklam çıktığını görmedim. Yinede bugün hazırladığım yeni versiyona virüs programı kurmadım bakalım ne tepki gelecek.
Ana menüde yeni versiyonda sizde olduğu gibi tüm programlar menüsü küçük simge haline getirilmiş durumda.
Kısacası imajı ortalama bilgisayar bilgisi olana göre değil giriş seviyede bilgisayar bilgisi olan öğretmen arkadaşları gözönüne minimum boyutta hazırlamaya çalışıyorum.
Saygılar.

Kendim image yaptım ama benim faz 1 ve amd sürücüsü yükleme imkanım pek yok. Sizinkine katkı yapmam daha çok kişiye yarar.

Reader desteği 1709 da sonlandı dediğiniz gibi. Ben 1709 da klavyenin küçük görünmesi sorunu da yaşadım. Şu an kullandığım 1709 yüklü kendi bilgisayarımda da dokunmatik klavye düğmesi çalışmıyor. 1703 e döndüm bu sebeplerden. Adobe reader mağaza sürümü de başarılı ama masaüstü sürümü pek iyi bir uygulama değil. Sanki çok zor birşey yapıyormuş gibi zırt pırt beni güncelle diye uyarı çıkarması bile kurmamak için yeterli. Gereğinden fazla hantal. Dediğim uygulamalarda pinch hareketi ile büyütmek ve diğer sayfalara falan geçmek çok kolay. Özellikle meslek liselerinde pdf formatında modül kullanıldığı için pdf konusu önemli bence.

Office programları tahtada görüntüleme amacı dışında kullanılmıyor. O yüzden microsoft mağazasından bu uygulamaları indirebilirsiniz.
https://www.microsoft.com/tr-tr/store/p/word-mobile/9wzdncrfjb9s

Wps office de imla düzeltme ve ufak çeviri hataları haricinde oldukça başarılı hem de ücretsiz. İmla denetimi olmadan kullanılabilir. Libre office dökümanları pek düzgün görüntüleyemiyor.

Codec pack de kullanmanızı tavsiye etmem. Sorunlara yol açıyor. Kuracaksanız sadece media player classic olarak kurun. Windows 10 tarih öncesi birkaç video formatı hariç herşeyi açıyor. Varsayılan oynatıcıyı da değiştirmenizi tavsiye etmem.

Deepfreeze benzeri bir yazılımı da kurun ayarlarını yapın ama koruma moduna almayın. Antivirüsün veritabanı güncellemelesini de bu korumanın dışında tutun. Yükleyenler windowsu etkinleştirsin. İstiyorsa atak yüklesin. Sonrasında koruma moduna kendi alsın.

@emrahkaracam Hocam düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Kısa yıllardan başlayayım, sadece bu yıl 3 farklı okulda 80 cıvarı öğretmenle muhatap oldum btr olarak, masaüstünde yada başlat menüsünde kısayolu olmayan programın bilgisayarda olmadığını düşünen öğretmen sayısı o kadar fazla ki şaşırmamak elde değil. Kısa Yolları en az bilgiye sahip bir öğretmeni göz önüne alarak ekliyorum.
Pdf reader meselesi artık Windows 10 1709 sürümüyle reader programını sonlandırdı. O sebeple Adobe akrobat kurulu.
İkinci bir dokunmatik klavye yok var olan klavyenin kısayolu var sadece, bazı programlarda dokunmatik klavye açılmıyor o sebeple ekran klavyesi kısa yolunu ekledim, sizin sisteme de aramaya ekran klavyesi yazarsanız Göreceksiniz yerleşik olduğunu.
Microsoft Office lisanssız ama illegal değil asla, Microsoft izin verdiği gibi deneme sürümü olarak kullanıma açık.
Tarayıcılara gelince herkesin kişisel bilgisayarında kullandığı tarayıcı farklı olması sebebiyle evdeki alışkanlıklarını okulda da zorlanmadan devam ettirebilsin maksat kullanıma özendirmek.
Bir sürümde Java kurmadım, Tak çalıştır olup Java desteği isteyen programlarının çalışmadığından dert yananlar oldu mecbur sonraki versiyonlara ekledim.
Kurduğum virüs programında programı açmadığın sürece hiç reklam çıktığını görmedim. Yinede bugün hazırladığım yeni versiyona virüs programı kurmadım bakalım ne tepki gelecek.
Ana menüde yeni versiyonda sizde olduğu gibi tüm programlar menüsü küçük simge haline getirilmiş durumda.
Kısacası imajı ortalama bilgisayar bilgisi olana göre değil giriş seviyede bilgisayar bilgisi olan öğretmen arkadaşları gözönüne minimum boyutta hazırlamaya çalışıyorum.
Saygılar.
@Emsile hocam senin imaj harika. çalışmalarında başarılar...

@Emsile hocam bizde ısrarla etkinleştirme olmuyor. Yasal süre içerisinde win 10 a geçmedim, faz 2 tahtalar. Şimdi her yolu deniyorum gömülü lisans anahtarını elle girme, telefon internetini bağlama vb tüm muhtemel çözümleri denedim.Bir öneriniz var mı? Siteniz üzerindeki formdan iletişim için numaramı da yazmıştım bir yerde farketmediğim bir hata mı yapıyorum diye ama sizden dönüş olmadı?

@emrahkaracam Hocam, Adobe reader mağaza sürümünü deneyeceğim. word mobil şuanki versiyonda yüklü ama yeni versiyonda sadece ofis 2010 yüklemeyi düşünüyorum, libreofis kullanan öğretmen maalesef görmedim, MEB öğretmenleri libre ofise zorlamadan önce bunun eğitimini verebilirdi. İl Milli Eğimin toplantılarda bize ısrarla "öğretmenler için işi kolaylaştırın, öğretmeni tahta kullanımından soğutacak program ayar vs yaplayın" diyorlar, öğretmenlerin en çok kullanıdığı ofis yazılımlarının yerine alternatif kurunca isyan bayrağını çekiyor arkadaşlar haklı olarak.
Deepfreeze lisans gerektirdiği için kuramam. toolwiz time freeze var ücretsiz ama oda mavi ekran hatasına sebep oluyor son sürümde, ben koruma programı kullanmıyorum, yeni versiyonda virüs programı da olmayacak.
1709 küçük dokunmatik klavye sorununuzu burdaki yolla çözebilirsiniz.
@Mucit Hocam, mesajı aldım ama aramaya fırsatım yok. aynı tahtayı aynı imajla yada farklı imajla tekrar bi formatlayıp hiçbir işlem yapmadan Ebaadmin oturumunu açıp ordan işlem yapın.

hocam kurulum yaparken 2 dk sonra failed to restore partition iamge file /home/partimag........ kırmızı yazılı harta veriyor bi kaç kez denedim burda takılıyor ve kurulum ilerlemiyor nedeen acaba ?
@Emsile hocam

hocam kurulum yaparken 2 dk sonra failed to restore partition iamge file /home/partimag........ kırmızı yazılı harta veriyor bi kaç kez denedim burda takılıyor ve kurulum ilerlemiyor nedeen acaba ?
@Emsile hocam
O tahtaya bu versiyonu ilk defa kuruyor olup, TAM FORMAT yapmadan SADECE C FORMAT yapmayı deniyor olabilir misiniz?

1. winsetup from usb programı ile oluşturdum
2 evet 2 tahtaya yükledim sıkıntı çıkmadı hocam

1. winsetup from usb programı ile oluşturdum
2 evet 2 tahtaya yükledim sıkıntı çıkmadı hocam
Bu durumda kurulum yapmak istediğiniz hu son tahta kaynaklı bir sorun var diyebiliriz. Farklı usb girişini deneyin. Birde aynı usb ile farklı bir tahtaya daha format atmayı deneyin belki ilk 2 tahtadan sonra usb de bir sorun da olmuş olabilir

gerci o sorundan sora baska tahtaya yukledim sknti ckmadi kurdum.Su asmaada tahtada sknti var deneyip geri donecegim size hocam cok tesekkurler...

sorun akıllı tahtadaki usb girişlerinde hocam. okulda atak programı kullanılıdığı için flashı tak çıkar tak çıkar, usb girişleri bozulmuş..arka taraftaki usb girişine taktığımda imajı yukleyebildim..bu yüzden atak programını faydalı bulmuyorum.. teşekkürler @Emsile hocam...

İlk önce CAPTCHA uygulaması sorun çıkarttı, telefonumun internetinden bağlandım. Eksik bilgi varmış ama eksik bilgi olduğunu fark etmek biraz güç oluyor. Bilgileri yazacağımız yerin etrafında bir kutucuk olsa daha net seçilebilir. Başkaları da aynı sorunla karşılaşabilir diye söylüyorum.
İmaj kolayca kuruldu, hızlı çalışıyor, bir hayli uğraşılmış belli ki, teşekkürler.

hocam yarın 1 hafta olacak kuralı ancak etkinleştirilmedi yazıyor hala yapılacak bir şey var mı?

hocam yarın 1 hafta olacak kuralı ancak etkinleştirilmedi yazıyor hala yapılacak bir şey var mı?
Bu imajda kesinlikle etkinleştirme sorunu yok, sadece anlık olarak windows sunucuları kaynaklı sorunlar çıkabiliyor.
Bilgisayarım-özellikler-etkinleştir-sorun gider adımlarını uyguladınız mı?

imajda sıkıntı yok dün bende aynı sorunu yaşadım usb yazdırma aşamasında hata yapmıyorsanız mutlaka olması lazım.
ben bugün 4-5 tane tahta kurdum bu imajla. arada gidip gelmem gereken işler olmasa bütün tahtaları bugün bitirecektim, çünkü bir tahtanın kurulumu usb3.0 ile yaklaşık 6 dakika sürüyor.
tahta donanımından kaynaklı bir aksilik çıkmasa bir saatte bütün okula kurulabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Emsile hocam, imajın ilk versiyonunu Faz-1 için çok önermemişsiniz. İmajın son durumunu baz alarak Faz-1 için tavsiye eder misiniz? Yoksa Faz-1 için en iyisi win7 mi?

Aslında ben hem win7 hem win10 kullandım gözlemlerime göre genelde win10 dokunmatikte baya iyi ama win10 yüklü bazı tahtalar çok kasıyor bazılarında ise sorun yok hatta win7'den iyi. Farkın neden kaynaklandığını henüz çözemedim. Win7 yüklü ET'lerde ise sistem genelde hızlı ama dokunmatik problem çıkartıyor.

Sizin imajı beğenenler çok olmuş ama Faz-1'e kurmakta kararsız kaldım.
Faz-1 için Tavsiyeniz nedir hocam. Kurmaya değer mi?

Emeğiniz için teşekkürler..

Bu imajda kesinlikle etkinleştirme sorunu yok, sadece anlık olarak windows sunucuları kaynaklı sorunlar çıkabiliyor.
Bilgisayarım-özellikler-etkinleştir-sorun gider adımlarını uyguladınız mı?
Hocam ilk defa windows 10 kuracak tahtalarda etkinleştirme problemi var. Daha önce windows 8.1 den yükseltme yapılmış ise sorun çıkmıyor ama Microsoft yükseltme işini sonlandirdigi için artık etkinlesmiyor. 2 ayrı okulda denedim. Benim okulda etkinleştiyor (hem benim imaj, hem sizin imaj) ama diğer okullarda ilk defa windows 10 kurulduğu için etkinlesme olmuyor.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri