Faz2 tahtalarda açılmama sorunu BIOS pili ile çözülüyor mu?

Kodla Büyü

BlackFrost

Aktif Üye
Arkadaşlar Faz1 tahtalarda açılmama, kırmızı ışıkta takılma durumunda bios pili değiştirerek çözüyorduk( her ne kadar bios pili değişmesi mantıksız görünse de)
Şimdi okulmuza Faz2 tahtalar geldi, değiştirdiler hepsini. Ama bazılarında açılmama sorunu var. Aynı çözüm bunda da geçerli mi. Sökmeden önce danışmak istedim boşuna uğraşmamak adına.

Hocam mecburen değişeceksiniz çünkü boot sıralaması değişiyor cihaz açılmıyor boot seçeneklerinden her seferinde harddiski seçmek gerekiyor dolayısıyla onlarıda değiştirin.

Hocam mecburen değişeceksiniz çünkü boot sıralaması değişiyor cihaz açılmıyor boot seçeneklerinden her seferinde harddiski seçmek gerekiyor dolayısıyla onlarıda değiştirin.

Hocam peki vidalar için bir çözüm öneriniz var mı? Adıyamanda çalışırken Recep hocayla, Celal hocayla çok uğraştık vidalarını sökmek için. Vidalar aşırı hassas hemen köreliyordu çoğunu kestirerek açtırmıştık.

Hocam peki vidalar için bir çözüm öneriniz var mı? Adıyamanda çalışırken Recep hocayla, Celal hocayla çok uğraştık vidalarını sökmek için. Vidalar aşırı hassas hemen köreliyordu çoğunu kestirerek açtırmıştık.
Çözümü var hocam. Bence sizinle tanışmıştık diye hatırlıyorum.

uygun yıldız tornavida ve tornavidaya baskı uygulayarak daha rahat açabilirsiniz.
benden tavsiye ismi i.......ş olanlar olabilir.

Hocalarım saçma bir soru olacak ama o vidaları nereden bulabiliriz.link verebilecek olan var mı? ben de vidazedelerdenim.

Not: Bugün devamlı restart atan makinanın bios pilini değiştirdim garip bir biçimde sorun çözüldü. Alakayı pek anlamadım ama işe yaradı. haberiniz olsun.
Not 2: Allah rızası için şu vidaları bir buldurun be.
Saygılarımla

Hocalarım saçma bir soru olacak ama o vidaları nereden bulabiliriz.link verebilecek olan var mı? ben de vidazedelerdenim.

Not: Bugün devamlı restart atan makinanın bios pilini değiştirdim garip bir biçimde sorun çözüldü. Alakayı pek anlamadım ama işe yaradı. haberiniz olsun.
Saygılarımla

Tam ölçüyü hatırlamıyorum ama bu veya buna yakın uyum gösterecektir. Kasa üzerinde ölçü yazıyormuydu tam hatırlayamadım ama sizin için mutlaka öğreneceğim.
2.5mm 2 mm gibi birşeydi. Bağlantıda 2.5mm 3 mm seçtim.

uygun yıldız tornavida ve tornavidaya baskı uygulayarak daha rahat açabilirsiniz.
benden tavsiye ismi i.......ş olanlar olabilir.

Hocam çok denedik de çoğu ile olmadı yaa maalesef. Hasari hocanın çektiği videodaki gibi deneyeceğim. Bu arada ismi i....ş dediğiniz kim. İsmin ne olduğunu bile tahmin edemedim :)

Saygılarımla

Vidalar bazı opslerde aşırı sıkma ve bekleme ile açılmaz hale geliyor.
Bunun için en başta uygun tornavida seçimi PH0x75 S....y gerekir.
1-Biraz ısıtarak ve tepeden fazla bastırarak açma
2-Eğer bu olmuyorsa sol uç yöntemi (
)
3-Bu da olmuyorsa 5-6 mm matkapla kafasını oyma denemelisiniz.

Bu Vidalar M3x4 havşa başlı vidadır. top baş seçerseniz yuvasına silme oturmaz ve kenarlarda çıkıntı yapar. Özellikle faz1 lerde ops yuvaya otururken sıkıntı yapar.

Saygılarımla
Bizimde tahtanın biri sürekli tam açılmadan restart yapıyordu. Ops yi temizledim, termal macun çektim, başka tahtaya taktım aynı durum. Arıza kaydı oluşturdum. Gelen kişi RAM taktı söktü belki yuvasından çıkmıştır diye sonra bios pilini yeniledi. Tahta açıldı, bilseydim bende yapardım ama hiç aklıma bile gelmedi. :)

Geri