Faz2 Tahtalarda Pardus'a Geçmek?

Kodla Büyü

ayse12

Üye
Arkadaşlar okul müdürümüz geçenlerde f klavye ve Pardus kullanımının yaygınlaştırılmasına dair yazı geldiğini söyledi ve okuldaki etkileşimli tahtaları pardusa çevirsek mi dedi, sırada laf değişti, öylece kaldı. Son zamanlarda burada Pardus imajların yaygınlaştığını görüyorum. Burada Pardus la ilgili bir konuyu görünce sormak istedim. Windows 10 yüklü imajlardan herhangi bir sıkıntım yok. Açıkçası pardusa geçmenin milli olanı kullanmak dışında avantajları nelerdir merak ediyorum. Bir de faz1 ve faz2 tahtalar için zaten devlet lisans parası ödedi sanırım. Yine de elbette milli olanı kullanmak isterim ancak dertsiz başıma da dert açmak istemem. Sizce?

Son düzenleme:
%61 Pardus tercihi gerçekten iddialı bir oran. Birkaç tahtaya kurup deneme yapacağım hocam, sıkıntı yasanmazsa bütün tahtaları pardusa ceviririm.

Geçen sene kadromun bulunduğu okulda tahtalara ETAP'ı kurdum. (Şuan görevlendirme olarak başka okuldayım fakat ordaki arkadaşım devam ettiriyor.)
Avantajları:
+ Kurulum süresi çok kısa sürüyor. FAZ2'lerde min 3-4 dkya kurulum bitiyor.
+ Zaten ekstrem bir sorun olmadığı sürece tekrar sistemi kurmanıza gerek kalmıyor.
+ Virüs sıkıntısı olmadığını söylemeye gerek yok
+ Virüs derdi olmadığı için deepfreeze tarzı uygulamalarada gerek kalmıyor.
+ Tahta kilit programı sisteme entegre olarak geliyor. EBA'dan şifre alarak oluşturuyorsunuz. Daha sonra bu şifre sayesinde USB bellek takılınca EBA'ya şifreyi yazmadan otomatik olarak giriş yapılıyor.
+ Sistem hafif olduğu için windowsa göre daha hızlı sayılır.
+ Yayın evlerine ait uygulamaların çoğunluğu (%99) çalışıyor.
+ Bence en önemli avantajı bizden olması.
Aslına bakarsanız ufak tefek bazı avantajları daha varda, aklıma gelenler şuan bu kadar.(Sene başından beri bizzat ilgilenmediğim için.)

Dezavantajları:
- Yeterince destek yok. (Ki bu sorun bence yeterince kullanan olmadığı için. Kullanıcı sayısı artsa bu da artar bence)
- Biraz linux komutlarına hakim olmanız gerekiyor. Çünkü kimi zaman linux komutları ile bişeyler yapmak durumunda kalabiliyorsunuz.
- Bazı öğretmenlerin(diğer branşlar) önyargıları
Başka dezavantajlarda sıralanabilir ama şuan aklıma gelenler yine bu kadar.(Sene başından beri bizzat ilgilenmediğim için.)

Bence şunu yapabilirsiniz;
- Bir pilot sınıf seçin. Farklı farklı en çok öğretmenin girdiği bir sınıf olursa daha iyi olur.
- Pardusu yükleyip 1-2 hafta denemelerini söyleyin.
- Olumlu dönüşler alırsanız küçük bir ön bilgilendirme toplantısı yapıp sistemi tanıtın ve yaygınlaştırın.
Ben bu süreci uygulayarak tüm okula Pardusu kurdum. İki senedir sorunsuz kullanılıyor. Hiçbir öğretmen arkadaşımdanda windowsa geri dönelim diyen olmadı.

hocam kesinlikle denemelisiniz. Hazırcılıktan kurtulup merak başlıyor... ancak şu usb anahtar olayına alternatif mobil anahtar gerekiyor artık, çünkü usb girişler tak çıkar bozulmaya çok musait ve tahtaların garantileri de dolmakta...
Pardus candır...

ETAP pardusta öğretmen ve öğrenci kullanıcısı ayrı iki hesap mı var? Ben şimdi okulumda windowsta atak felan kullanmıyorum. Tek hesap olsa iyi olurdu benim için. Flash bellekle uğraşmak istemiyorum. Unuttum, flash bellek bozuldu gibi sorunlar kafa ağrıtıyor. Açılsın doğrudan, kullansınlar istiyorum. En fazla senede bir kere yeniden kurarım.

ETAP pardusta öğretmen ve öğrenci kullanıcısı ayrı iki hesap mı var? Ben şimdi okulumda windowsta atak felan kullanmıyorum. Tek hesap olsa iyi olurdu benim için. Flash bellekle uğraşmak istemiyorum. Unuttum, flash bellek bozuldu gibi sorunlar kafa ağrıtıyor. Açılsın doğrudan, kullansınlar istiyorum. En fazla senede bir kere yeniden kurarım.
Flash belleği hazırlarken tahta için aynı zamanda flash belleği unutma kaybetme gibi durumlar için sizden birde şifre girmeniz istiyor.

Hazırladığınız flash bellek ile öğretmenin tahtayı birkez açması yeterlidir. Ondan sonra flash yanınızda olmasa bile daha önce o öğretmen için belirlediğimiz şifre ile öğretmen tahtayı açabilir ..

Hocam ben de geçmek istiyorum ancak endişeliyim. Söylemek istediğiniz yöntemler nedir?
HOCAM, pardusun 3.5 5 ve 5.5 olmak üzere tübitak harici 3 adet sürümü mevcut. bu sürümler resmi olmamakla beraber z-kitapları açabilen sürümlerdir. şu an en stabil sürüm 3.5 versiyonudur. 5 ve 5.5 sürümlerinde eba daki alıştırmalar sürükle bırak etkinlikleri düzgün çalışmamakla birlikte, klavye açılmama flashla sistem açılmama gibi sorunları mevcuttur. 3.5 sürümünde ise nazarlık olarak şifreli sürümü kurduğunuzda kapat deseniz dahi kapanmadan sol üst köşede imleç yanıp söndüğünden tahta kapanmıyor ve dikkat etmezseniz siz farkedene kadar tahta açık kalıyor. bunun için kapat dedikten sonra fişten çekerek tahtayı kapatmanız gerekmekte.bu sorunun pardus yönetim sistemi lider ahenkten kaynaklandığı söyleniyor. ama şu an 3.5 ta bunlar aşılamadı. 5 ve 5.5 ta bu sorun yok ama daha büyük sorunlar orada başgösteriyor.
---pps sunuları muhtemelen şifreli oluyor.onların şifresini windowsta kırmadan açamıyorsunuz.
---bazı efektler libre office de çalışmıyor bunun için wps office i şiddetle öneririm...
uzun lafın kısası 5 ve 5.5 kurduktan 1 hafta sonra sızlanmalar olurken kaç aydır 3.5 kurulu tüm tahtalarda...tek bir şikayet dahi yok...

Ev için daha erken ama okul için pardus muhteşem...
DÜZENLEME:ekim 2019 da çıkan TÜBİTAK SÜRÜMÜ muhteşem...kesinlikle tavsiyedir.

Son düzenleme:
Hocam kesinlikle pardusa geçmelisin. Ama önce kendin bir tahtaya kur ve üzerinde biraz çalış. siz kullanmakta zorlanırsanız öğretmenleri ikna etmetniz zor olur. Pardusun özellikleri avantajları hakkında öğretmenlerin dikkatini çekebilmelisiniz. Öğretmenlerde olumlu bir bakış açısı oluşturduktan sonra gerisi kolay.

virüslerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bizim milletimiz biraz zorlama olmadan hiçbir şeyi kabul etmediği için insanları alıştırmış olursunuz pardusa ve linuxa , ön yargıları illaki kırılacaktır mecbur kalınca. bu durum linux un özgür yazılım ilkesine biraz ters olsa da windows sömürüsünden insanları kurtarmak adına bir adım olacaktır. Bu arada sizde karşılaştığınız sorunları çözmeye çalışarak linux konusunda kendinizi geliştirmiş olacaksınız. tubitak ekibi pardusu pek benimsemiş görünmüyor oradan ekmek yiyor olsalarda aradığınızda benim uzmanlık alanım değil diyerek başka hatta yönlendiriyorlar o hat da genellikle cevap vermiyor. ama linux kullanıcısı ve destekçisi çok fazla; olaya pardus özelinde değil de linux olarak bakarsanız cevap bulamayacağınız soru hemen hemen yok. tabii ki biraz ingilizceniz varsa

Bir tahtaya kurdum. Exe dosyası açmak için wine kurmaya çalıştım ama hata verdi. Öğrenci kullanıcı hesabı ile girmiştim. Yönetici hesabı şifresi nasıl edinebilirim.

Pardus yöneticilerinden kurumsal eposta ile şifre edindim ve yönetici oturumunda wine kurdum ancak her uygulamayı çalıştırmıyor sanırım. Yayınların akıllı tahta uygulamasını açamadım. Bu büyük bir sorun benim için.

Antalya ekibinin imajını kullanıyorsanız wine kurmanıza gerek yok yayın evlerinin yüzde 90dan fazlasını açıyor. Benim okulunda şu ana kadar bu konuda hiçbir problem yaşamadım

Pardus'un resmi sayfasından indirim kurduysanız
onda çalışmıyor
Pardus yöneticilerinden kurumsal eposta ile şifre edindim ve yönetici oturumunda wine kurdum ancak her uygulamayı çalıştırmıyor sanırım. Yayınların akıllı tahta uygulamasını açamadım. Bu büyük bir sorun benim için.

Haklısınız hocam Antalya imajını kurdum, çalıştırdı. Ancak ben imaj kurmak yeri resmi işletim sistemini tercih etmekten yanayım. Umarım çözüm üretilir.

Antalya ekibinin imajını kullanıyorsanız wine kurmanıza gerek yok yayın evlerinin yüzde 90dan fazlasını açıyor. Benim okulunda şu ana kadar bu konuda hiçbir problem yaşamadım

Pardus'un resmi sayfasından indirim kurduysanız
onda çalışmıyor

Geri