Faz2 tahtaya sıfırdan Windows10 kurdum

Kodla Büyü

alperz

Site Gezgini
Okuldaki 20 adet faz2 tahtalardan birine sıfırdan UEFI olarak Windows10 kurdum. Kurmadan önce gatherostate ile xml dosyasını almıştım. Tekrar yerine koyunca otomatik aktifleşti. Buraya kadar sorun yok. Şimdi iki tane sorum var;

1. Bunun imajını clonezilla ile alıp diğer tahtalara atarken, tahtalardan birinin xml dosyasını almayı unutup imajı yükledim. Sorunsuz açıldı. Ancak R&W Everything ile seri numarasını okuyup denesem bile etkinleştirmeyi yapamadım. Kodu kabul etmedi. Muhtemelen Windows 8 ile geldiği içindir. Şimdi ben bu tahtaya tekrar windows 8 kurup etkinleştirip daha sonra xml dosyasını alıp tekrar imajı atmaktan başka ne yapabilirim?

2. Hocaların isteği üzerine ofis kurdum. Ancak lisans sorunlarından dolayı kmspico ile etkinleştirdim. İlk tahtada, önce windows'u etkinleştirip sonra kmspico kurmuştum. İkinci tahtaya doğrudan imaj attığım için kmspico kurulu geldi. Sanırım ondan dolayı etkinleştirme yapmaya çalıştığımda "windows etkinleştirme sunucularına erişilemiyor" hatası alıyorum. Cep telefonumun internetinden bağlanmama rağmen bu böyle. Kmspico böyle bir soruna yol açar mı?

Evet kendi kendime birinci soruma cevap vereyim;

başka bir başlıkta etfatih bey yazmış

1. Aşama
slmgr -upk (lisans anahtarını kaldırır, deneme sürecine geri döndürür)
slmgr -cpky (lisans anahtarını registry’den siler)

2. Aşama
Jenerik bir windows 10 pro anahtarı girin.Tıkla

3. Aşama
-->1. aşamayı tekrar edin.

4. Aşama internete bağlanın ve uefi'den (biosdan) okuduğunuz etkinleştirme anahtarını girin ve aktive edin.

İkinci soruma da şöyle bir cevap veriyorum; excel, word ve powerpoint için viewer yazılımları da varmış ve bedavaymış. elveda kmspico. :+1:

Hocam doğru anlamış mıyım?
Tüm tahtalar için gatherostate ile GenuineTicket.xml üretip yedeklediniz. Sonra imaj atıp her tahtanın kendi GenuineTicket.xml dosyasını yerine koyduğumuz zaman key sorunu çözülmüş mü olacak?

Merhaba hocalarım. Ben bir kaç tahtaya elle windows 10 pro manuel olarak kurup bios oem key ile etkinleştirdim. Daha sonra yüklemiş olduğum bu tahtalardan gatherostate ile GenuineTicket.xml dosyası oluşturup klasörlere kaydediyorum. ( 5-A, 5-B, 5-C, 5-D gibi ) Bu arada windows 10 pro yüklüyorum aktifleştirdiğimde ise windows 10 pro educetion oluyor. Daha sonra bir tane tahtayı herşeyi ile yüklüyorum. Güncel programlar, fatih eba programları, windows update ve gerekli ayarlamaları yapıp acronis ile komple diskin yedeğini harici diske alıyorum. Daha sonra full olan bu imajı diğer tahtalara yüklüyorum. Yükleme ve çalışmasında herhangi bir sorunçıkmıyor. Ancak ne bios oem keyi manuel girip etkinleştirebildim ne de gatherostate ile GenuineTicket.xml dosyasını yerine koyarak etkinleştirebildim. Malesef etkinleştirme konusunda çok sorun yaşıyorum. windows 8.1 de hiç böyle bir sorun yaşamadım geçen yıl ancak bu sene windows 10'u etkinleştirme konusunda çok sorun yaşadım. Bu arada slmgr /upk ve slmgr /cpky komutlarınıda denedim. Windows 10 için bulduğum çözüm mersin eba win10 v5 imajını tek tek yükleyip bios oem key ile etkinleştirmek. onu oem key ile etkinleştirmekte sorun yaşamıyorum. daha sonra diğer güncellemeleri tek tek elle yapıyorum

Son durumu anlatayım; maalesef etfatih adlı kullanıcının bahsettiği yöntemle etkinleştirmeyi yapamadım. Sorunlu tahtaya önce windows 8.1 kurdum. BIOS'a gömülü serial ile etkinleştirmeyi yaptım. Gatherostate ile xml lisansı aldım. Sonra Windows 10 kurup etkinleştirmeyi xml dosyası ile yapabildim.

Geri