fen bilgisi öğretmenliği mi yoksa bötemi?

Kodla Büyü
2015 tahmini atama sayıları
bilişim teknolojileri 800
fen ve teknoloji 1450

2014 yılında
1100 bt öğretmeni
1300 fen ve teknoloji öğretmeni ataması yapılmış...

2013 yılında atama bekleyen
7500 bt öğretmeni (2400 artış)
16500 fen ve teknoloji öğretmeni (4000 artış)

Rakamlara bakıldığında hem atama sayısı, hem mezun sayısı açısından iki bölümün de geleceği pek iç açıcı değil. Bu şartlar altında ben alternatif bir bölüme bakardım. Eğer KPSS'ye sıkı çalışıp yüksek puan alabilirim diyorsan hangi bölümü seviyorsan onu tercih et. İkisi de benim için aynı diyorsan BÖTE okumanın daha kolay olacağını düşünüyorum. KPSS'ye yeterince hazırlanamam, gerekirse özelde iş bakarım diyorsan fen ve teknolojiyi seçmen daha mantıklı.

imkanınız varsa rehberlik okuyun, dertsiz tasasız bos mesailer ile tam ücret alırsınız... ama imkan yoksa fen, özel ders ile birseyler yapabilirsiniz. bizim bölümün geleceği hala karanlık...

eyolcu' Alıntı:
imkanınız varsa rehberlik okuyun, dertsiz tasasız bos mesailer ile tam ücret alırsınız... ama imkan yoksa fen, özel ders ile birseyler yapabilirsiniz. bizim bölümün geleceği hala karanlık...
yoksa sadece bu ikisinde kararsızım

Arkadaşım, yanlış anlama ama ikisi arasında dağlar kadar fark var. Hani örnek vericek olursak: Matematik-Geometri, Sosyal-Harita ne biliyim bunların arasında kalsan anlarımda fen nireee, böte nireee, maksat Öğretmen olarak atanmaksa atanma sayılarına bakmanda mantıklı değil. Her sene bişeyler oluyor. 4 sene önce fenden doğru düzgün alım olmuyordu. Ama 4+4 ile fen iyi duruma geldi. Ben üniye başladığımda BÖTE 50 ile atanılıyodu. Şimdi zorlaşıyor. Ve şu da var: Artık herkes 2. - 3. sınıfta ders çalışıyor.
Sen merakın, özel yeteneklerin doğrultusunda okuma yoluna gitmelisin diye düşünüyorum. Naçizane fikrimdir.
Günümüzün en sıkıntılı sürecidir. Kimse sevdiği bölümü okumuyor, okusada sevdiği yetenekli olduğu işte çalışmıyor veya çalışamıyor...
Allah hayırlısını versin.

Amacın öğretmen olmaksa öğretmenlik duygusunu en çok sınıf öğretmenliğinde tadarsın diye düşünüyorum. Hem öğretmenlik yaparım hem özel ders vs. ek gelirim olsun dersen matematik öğretmenliğinin önü çok açık, çağ bilişim çağı ülke geri kalmasın Fikri IŞIK zihniyetinde bakanlar yetişsin dersen BÖTE....

bilgisayar öğretmeni olursan öğretmen olmayacaksın atansan bile ortalıkta hiç bir sıfatı olmayan bir nesne olarak dolaşacaksın

fen bilgisi tabi hocam bilgisayarı okullarda her öğretmen biliyorum diye geçiniyor hiç bi sınavda bilgisayar sorusu var mı ama fen bilgisinin alanı geniş özel ders verebilirsiniz kurs açabilirsiniz %100 zamlı alıyorsunuz ücretleri ama böte de labaratuarlar kalktı çoğu okulda lab olmayan okulda da kurs açamıyorsunuz bilişim rehberliğine gelince müdürlerin oyuncağı oluyorsunuz önüne gelen bilgisayar biliyor hiç önemsenmiyor kısacası

ernestososa' Alıntı:
bilgisayar öğretmeni olursan öğretmen olmayacaksın atansan bile ortalıkta hiç bir sıfatı olmayan bir nesne olarak dolaşacaksın
böte okurken yazılımda kasmayı düşünüyorum sene yaş 21 geç değildir umarım ilerde 2019 gibi yazılım dersi gelecek diyorlar maaşıda iyi öğretmenliğin sıkıntı yok nesne olarak dolaşsakda nesne 3000 alıyor

diğer nesnede aynı parayı alıyor ama o daha değerli nesne

yeni okula tayinim çıktı müdür odasına girdim ben yeni bilişimciniz dedim adam yüzüme bakmadı, benden sonra matematikçi geldi adam ayağa kalktı iltifat bile yaptı, dedim lanet olsun böyle işe, işte o gün anladım sadece nesne olduğumuzu

Hocam ben 2007 yılında Fen bilgisini bırakıp BOTE ye geçtim. O zaman fen atamadı iyi değildi BOTE nin çok iyiydi. Ama ben 2010 da okulu bitirene kadar aynı duruma geldi. Ben yine de yetecek puanı aldım ve atandım. Eger bölüm değiştirmesem Fen de de atanırdım puanımla. Yani ikisinde de aynı sonucu alan biri olarak yine de BOTE ci olmaktan memnunum. Hala gözlemlerimden çıkardığım sonuç BOTE bana daha uygun. 5 senedir Hiç pişman olmadım. Yine 5 senedir de hep bi öğretmenin göreceği saygıyı gördüm. Daha fazlasını maalesef ki bizim ülkemizde bir öğretmen göremiyor zaten. Bundan sonra ne olur orasını tabii ki Allah bilir. inşallah pişman olmam

DarkSynergy' Alıntı:
ernestososa' Alıntı:
böte okurken yazılımda kasmayı düşünüyorum sene yaş 21 geç değildir umarım ilerde 2019 gibi yazılım dersi gelecek diyorlar maaşıda iyi öğretmenliğin sıkıntı yok nesne olarak dolaşsakda nesne 3000 alıyor

Nesne programlamayı herkes bilmez mesala web programlamada php class yapısı önemlidir çabuk kavrayan pek çok işi az komutla halleder..
Ancak emin ol böte bölümünün 12-13 yıllık meb yapılanmasındaki çarpıklık ve değersizleştirme politikası başka hiç bir branşta ve mezun alanında bu denli yoğun yaşanmıştır. illa bilgisayar programlamak istiyorum diyorsan eğitim fakülteleri yerine mühendislik fakültelerini tercih etmek daha akılcı bir yaklaşım olacaktır. Öğretmenlik yapmada da bir engel yok, en azından klasın olur..

bence fen oku derim. mezun olup atandıktan sonra tekrar böteyi oku derim. bu sene 2 yıllık okumak için ilk sınava girdim 10 senenin ardından. 10 sene önce neredeyse türkiyedeki bötelerin ancak yarısına girebiliyorken, geçen seneki puanlara göre 78 üniversitenin 76 sına girebilecek puanı aldım (belki de hepsine girecek puanı da almış olabilirim bilemiyorum). fen bilgisi öğretmeni ol sonra da böte oku derim bir de muaf olacağından eğitim ve ortak derslerden yapabilirsen 2-3 senede de bitirebilirsin...

ferdison' Alıntı:
bence fen oku derim. mezun olup atandıktan sonra tekrar böteyi oku derim. bu sene 2 yıllık okumak için ilk sınava girdim 10 senenin ardından. 10 sene önce neredeyse türkiyedeki bötelerin ancak yarısına girebiliyorken, geçen seneki puanlara göre 78 üniversitenin 76 sına girebilecek puanı aldım (belki de hepsine girecek puanı da almış olabilirim bilemiyorum). fen bilgisi öğretmeni ol sonra da böte oku derim bir de muaf olacağından eğitim ve ortak derslerden yapabilirsen 2-3 senede de bitirebilirsin...
yıldız böte nasıl?

erakcora' Alıntı:
Din kültürü hocası ol, arkana bakma bir daha.
çok kararsız kaldım bu iki bölümden biri olucak artık sene kaybı istemiyorum zaten yeni bir alan ben mf ci olduğum için ikisinide yapabilmişdim.bötelere mühendislik tamamlama çıkdımı? fen bilgisi öğretmenliği mi yoksa bötemi daha avantajlı sizce?böte kpss atama puanları ne civarda? böte hocaları hangi alan bölümüne giriyorlar kpssde? geleceği açılırmı bu kodlama dersleri ile sizce lisede bilişim tek okudugum için bilgisayar dersine yatkınım.mat fizik seviyorum kimyada yaparım ama biyoloji sevmiyorum ve fen öğretmenleri alan sınavlarına giriyor fizik kimya biyodan.. çalışırsam yaparmıyım bilemem.yıldız böte yada uludağ böte-uludağ fen düşünüyorum kararsız kaldım.yıldız böte iyimidir sizce

Atama işi şans işi yarın bi gün bilgisayar derslerini kaldırırlar hiç atama olmaz kodlama dersi çıkar çok olur ama ben ce eskisi gibi 50 planlarla bilisimci aranmaz artık fen desen ortalama bi ataması ana ders olduğundan hep olur

Öğretmenlik açısından ikisi de aynı maaş desen ham maaşlar da aynı

Ekders var ayiran Bilisimci btr olursa ful ekders alır ama kafası hiç bi zaman rahat değildir bir rehberlik gibi değil bu dönem görevlendirme var belki diğer dönem yok belki bir karar çıkar artık hiç olmaz ek ders hiç alamazsınız Dersimiz genelde azdır. Fen öğretmeni her zaman ful Ekders almasa da benim gördüğüm çoğu zaman ful e yakın alır kaygisi yoktur durumu genelde bellidir.

Atama da alan sınavını takma

Saygınlık öğrencinin gözünde değer konusunda fen daha iyi anlattığını dinlerken lazım oluyo ama sen de de bi baskı yapar Bu ana ders sonuçta. Bilişimi öğrenci takmaz mudur veli takmaz ama seninde sınavlara öğrenci hazirlama kaygı olmaz

Atama ikisinde aynı alan sınavı yapılır bence

Bilgisayarda ders dışı sürekli sorular ve sorunlarla karsilasirsin zor olur hayat fen de ders iyi anlat yeter

Fen de daha kolay kurs açar ek ders alırsın

Fen de özel ders verebilirsin

Bilişimi seviyorsan yap bence

almirah' Alıntı:
Atama işi şans işi yarın bi gün bilgisayar derslerini kaldırırlar hiç atama olmaz kodlama dersi çıkar çok olur ama ben ce eskisi gibi 50 planlarla bilisimci aranmaz artık fen desen ortalama bi ataması ana ders olduğundan hep olur

Öğretmenlik açısından ikisi de aynı maaş desen ham maaşlar da aynı

Ekders var ayiran Bilisimci btr olursa ful ekders alır ama kafası hiç bi zaman rahat değildir bir rehberlik gibi değil bu dönem görevlendirme var belki diğer dönem yok belki bir karar çıkar artık hiç olmaz ek ders hiç alamazsınız Dersimiz genelde azdır. Fen öğretmeni her zaman ful Ekders almasa da benim gördüğüm çoğu zaman ful e yakın alır kaygisi yoktur durumu genelde bellidir.

Atama da alan sınavını takma

Saygınlık öğrencinin gözünde değer konusunda fen daha iyi anlattığını dinlerken lazım oluyo ama sen de de bi baskı yapar Bu ana ders sonuçta. Bilişimi öğrenci takmaz mudur veli takmaz ama seninde sınavlara öğrenci hazirlama kaygı olmaz

Atama ikisinde aynı alan sınavı yapılır bence

Bilgisayarda ders dışı sürekli sorular ve sorunlarla karsilasirsin zor olur hayat fen de ders iyi anlat yeter

Fen de daha kolay kurs açar ek ders alırsın

Fen de özel ders verebilirsin

Bilişimi seviyorsan yap bence
böteye mühendislik tamamlama geldimi peki

Bote mühendislik tamamlama yok
Teknik öğretmen sayılmıyor
Sayılsin diye ugrasiyoruz belki olur belki olmaz bu alanın herseyi belki li dir net değildir her şey güzelken bi yönetmelik bi yeni atanan yetkili ile her şey değişir zaten en büyük sorunumuz bu

Bir de 100 saatlik kurslarla adamlar ben de bilgisayar öğretmeni oldum diye karşına dikilir 4 sene ben ne okudum o zaman diye kala kalırsın

Bilgisayara özel ilgin yoksa ilgin öğrencilere öğretmenliğöğretmenliğe ise fen i seç öğretmenlik yaparsın ne olduğun kim olduğun belli olur

almirah' Alıntı:
Sayılsin diye ugrasiyoruz belki olur belki olmaz bu alanın herseyi belki li dir net değildir her şey güzelken bi yönetmelik bi yeni atanan yetkili ile her şey değişir zaten en büyük sorunumuz bu

Bir de 100 saatlik kurslarla adamlar ben de bilgisayar öğretmeni oldum diye karşına dikilir 4 sene ben ne okudum o zaman diye kala kalırsın

Bilgisayara özel ilgin yoksa ilgin öğrencilere öğretmenliğöğretmenliğe ise fen i seç öğretmenlik yaparsın ne olduğun kim olduğun belli olur
yazılımcı olunmuyormu bitirilince

bence fen bilgisini seç hocam atanma durumlarını arkadaşlar yazmışlar zaten pek fark yok gibi.
mesleki doyum açısından böteyi kesinlikle önermiyorum. 8. yılıma girdim. denk gelen 1 öğrencim dışında mesleki doyum yaşadığımı söyleyemem.
fen bilgisi öğretmeni olursan okulda değerin olur. bikaç öğrenciye de sınav falan kazandırdığın zaman hah dersin işte bu.
kursun olur özel dersin olur egzersizin olur. yaparsın ve idare gözünün içine bakmaz. bilgisayardan kurs açınca sırf para için açmışsın gibi bakılıyor. ama fen açınca sınava öğrenci hazırlamak için oluyor. onlar para almıyorlar ya..
çalışmayan yazıcıların modemlerin switchlerin içinde kalırsın. fi tarihinden kalma bilgisayarlar 32 ram 8 gb harddiskli bilgisayarlarla öğrencilere ders anlatmak zorunda kalırsın. tabi okulun labı kapatılmamışsa.
usbden format atamassın cd romlar cdlerini okumaz bi kasadan çıkarıp diğerine takarak format atarsın.
okulda düzeltilemeyen her tablo, indirilmiş hazır yazılı kağıtları, aranan her resim müzik film sonunda seni bulur.
öğretmen arkadaşların bitmek bilmeyen isteklerini de unutmamak lazım.
bugün bir imkan olsa fen bilgisi öğretmenliğine geçerim.

DarkSynergy' Alıntı:
almirah' Alıntı:

yazılımcı olunmuyormu bitirilince
Okul yazılımcı yapmıyor ama sen istersen olursun.
Her yerde uzaktan eğitim dahil böte açılınca durum bu.

Geri