Fiber gelmediği halde akıllı tahtaya nasıl internet verilir

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar geçen gün formatör toplantısı vardı. Toplantıda bazı arkadaşlar fiber internet gelmediği halde bypass ederek akıllı Tahtalara internet bağladıklarını söylediler. Açıkçası bu ifadeyle neyi kast ettiklerini anlamadım. O sırada müsait olmadığı için soramadım fiber gelmediği halde akıllı Tahtalara internet bağlayabilme miz için sistem odasında ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor. Sistemimiz FAZ2

Hocam ben anlatayım yapıp yapmamak size kalmış. Yapmayın da denilebilir yapın da :D öncelikle modemden direk bir hat bulmalısınız sistem odasına eğer modem sistem odasında ise sorun yok değilse nerde ise oradaki uç numarasını not alın.
Modem sistem odasında ise sistem odasındaki switclere bakın kırmızı kablolar tahtaları beyaz uçlar ise idari kısmı temsil eder her ikisinine faz 2 de oynama yapmadan internet veremezsiniz çünkü sanırsam farklı vlanlar mevcut. Modemden bir çıkış alın ve kırmızı cat6 ların olduğu bölüme takın. Modemde ip aralığınız ne ise ise örneğin 192.168.1.x serisi ise gidip tahtalara manuel olarak ağ bağdaştırıcısına ip verin. ve internet geldi. Eğer idari pc sayınız az ise geçici olarak onların uçlarını da kırmızı kabloların olduğu vlana taşırsanır onlara da internet gelmiş olur.

Eğer modem başka yerde ise oraya en yakın uç numarasını alın o uca modemi bağlayın sonra da switch üzerinde o ucu cıkarıp etkileşimli tahtakarın olduğu kısma takın.

Tüm bunları yaparken neyi nerden çıkarıp taktığınızı not alın. Ben normalde bu tarz işlere karşı olmakla birlikte sordum verebilirsiniz dediler bende verdim.

Sayın hocam, bizim altyapının kurulumu geçen hafta bitti, fakat fiber bağlantısı yapılmadı. Meb hattına bağlı modemden bt sınıfına internet geliyor ve switch ile sınıftaki bilgisayarlara dağılıyor, deneme amacıyla buradan bir uç alıp bt sınıfında altyapı ile gelen uçlardan birine taktım. Sonuç: tüm tahta ve idari odalara fatih altyapısı üzerinden internet dağıtılmış oldu. ne sistem odasında ne de başka bir yerde hiçbirşeye dokunmadım :)

gsaydin' Alıntı:
Sayın hocam, bizim altyapının kurulumu geçen hafta bitti, fakat fiber bağlantısı yapılmadı. Meb hattına bağlı modemden bt sınıfına internet geliyor ve switch ile sınıftaki bilgisayarlara dağılıyor, deneme amacıyla buradan bir uç alıp bt sınıfında altyapı ile gelen uçlardan birine taktım. Sonuç: tüm tahta ve idari odalara fatih altyapısı üzerinden internet dağıtılmış oldu. ne sistem odasında ne de başka bir yerde hiçbirşeye dokunmadım :)

Aynısını yapmıştım olmamıştı. Yalnız gariptir, sistem odasından BT sınıfına gelen iki uçtan birisine MEB interneti veriyorum, diğerinden alıyorum. İnternette sorun yok ama tahtalara ve diğer odalara gitmiyor, ping atmıyor. Sistem odasındaki BT ucu ve akıllı tahta uçları aynı switch'te ama olmadı.

Bu uygulamaları yapan arkdaşlar access point var mı okullarınızda? Bende yok sistem odasında kablo değişiklikleri ile çözdüm şuan hiçbir sıkıntı yok. Ancak access pointli okullarda olmuyor diye biliyordum.

Zahmetli ama ap takılı okullarda tek yol şu;
Ap'ye gelen ve ap'den çıkan kabloyu yukarıdaki aparatla birleştirip ap'yi devredışı bırakırsanız başka hiç bir şeye dokunmanıza gerek kalmaz...

Ekli dosyalar

• 36051688.jpg
    36051688.jpg
    57.4 KB · Görüntüleme: 571
Bunu yapabilmeniz için sınıflardaki acceess point gelen cat5 kabloları birleştirip ac.po. i bypass etmeniz gerekir.

Yukarida anlattigim yöntemde siniflardaki access pointler aktif ve çalışırken de çalışıyor.

nosTRa' Alıntı:
Yukarida anlattigim yöntemde siniflardaki access pointler aktif ve çalışırken de çalışıyor.

Alt yapı için gelen eleman hocam bu Switch kısmında hiçbirşey yapmadın, arıza kaydı düşer dokunmayın dedi, ben de dokunmadım. Switch üzerinden nasıl yapılacağını biliyorum.

Bende denedim çalışıyor takır takır tahtalar nette :) teşekkür ederim. bu arada sorun yaşayanlar için yazayım, benim Laboratuardaki switchin üzerinde fatih projesinin iki adet jak girişi bulunuyor buraya cross kabloyla bağlantı yapıp diğer ucunuda switch inize takmanız yeterli oluyor. başka hiç birşeye gerek yokmuş :) tek bir kablo

hocam uzaktan konfigürasyon atıyorlar ap ler devre dışı olursa başınız ağrır. bence hiç karıştırmayın bu işi...neden kralcılık yapalım..net yoksa yok.. gelince girsinler. sanki tahtayla ve netle ders işlediler yıllarca..neden sorumluluk alıyorsunuz ki?

Geri