Flash belleğe şifre koyma

Kodla Büyü

zonkor1982

Site Gezgini
arkadaşlar elinde flash belleğe şifre koyma programı olan varmı. Flash bellek her hangi bir bilgisayara takıldığında şifre koyacak.. Yardımcı olursanız sevinirim...

zonkor1982' Alıntı:
yadigartbaykal' Alıntı:
USB Secure 1.5.2 flash belleğe şifre koymak için.
Hocam sadce flasha sifre koyması lazım programın. Baska bir bilgisayara takıldıgında sifre sorması lazım...

Evet 2 tür şifreleme var. Birisi flash bellekteki dosyaların içeriğini her hangi bir şifreleme algoritmasına göre şifreleyen(karıştıran), dosya yapısını değiştiren, daha sonra yine şifrelemeyi yapan programla tekrar eski haline getirilebilen şifreleme. Bu gerçek bir şifreleme ancak aynı programın flash'ı taktığınız bilgisayarda da yüklü olması gerekiyor. Ayrıca şifreleme esnasında veya içerikleri karışıtılmış dosyaları tekrar eski haline getirirken oluşabilecek bir hata belgelerinizi kaybetmenize neden olabilir. Program profesyonel değilse tehlikeli.

2. tür ve asıl tercih edilen, basit bir şifreleme yöntemi de, flash belleğin dosyalama tablosunu gizleyen, ve içinde o gizlenen dosyalama tablosunu görmemiz için şifre girip log olabileceğimiz sahte bir şifreleme. Ancak o program yine flash içinde taşındığından ve kurulum gerektirmediğinden çok daha pratik bir yöntem.

Ancak bu 2.'sini flash belleğin üreticisi, flashta kullanılan çiplere göre yazar. Yani o tip bir program her flash'ta çalışmaz. Her flashta çalışan bir versiyonu pekala yazılabilir ancak kim uğraşacak veya uğraşmıştır bununla.

Ben de aradım zamanında ama bulamadım.

Yanlız Toshiba'nın bazı modellerinde bu özelliğin olduğunu biliyorum. Daha önce bigboy'da da vardı ancak şimdi yok. Hatta 1 GB bigboy bellekleri şifrelemek için kullanılan yazılım 1 GB'dan büyük olan bellekler için kullanılamıor. Yani çipten çipe farklı yazılım gerekiyor.

Geri