FLASH BELLEĞİMDEKİ TÜM BELGEELER KAYBOLDU.

Kodla Büyü
pc ye tak arama kısmına dosyanın adını biliyorsan yaz çıkar silmedıysen

Dos u aç daha sonra flash bellek hangi sürücüdeyse oraya gir(örnek f: yaz enter a bas)
sonra attrib /d /s -h -r -s yaz enter a bas biraz bekle F:\> şeklinde ifade çıktığında tamamlanmıştır.
İşlem tamam :)

Flash belleğin içine gir ve *.* yaz hocam. Bütün dosyaların çıkması lazım.

Domingo' Alıntı:
Dos u aç daha sonra flash bellek hangi sürücüdeyse oraya gir(örnek f: yaz enter a bas)
sonra attrib /d /s -h -r -s yaz enter a bas biraz bekle F:\> şeklinde ifade çıktığında tamamlanmıştır.
İşlem tamam :)
bu işlemden sonra winrar yada winzip ten flash ın içindeki dosyaları görebilirsin hocam.

gizli dosya ve klasörleri göster ayrıca korunan işletim sistemi dosyalarını gizle yazan menüdeki tiki kaldır hocam görünür

bu tarz geçici çözümler var fakat bütün bilgisayarları bu virüsten temizlemenin yolunu ben bulamadım. Bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim.

Yıllar önce öğretmenlerimizin makinesindeki sabit diski, öğrenciler olarak ortak kullanıyorduk (makinelerimizde HDD yok, ona bağlıyız). DOS ortamında çalıştığımız vakitler, oyunları yüklüyorduk ancak öğretmenlerimiz, bir güzel siliyorlardı bunları. Neticede, bir arkadaşımızın aklına, o zamanlar mümkün olmayan klasöre boşluk karakteri vermek geldi. Yine o vakitler, 8 karakterden uzun klasör ismine de müsaade edilmiyordu. Uzatmayayım, arkadaşlarımdan birisi, boşluğu eklemeyi başardı. Öğretmenimiz ise oyun olan klasörü görüyor ancak içerisine, CD komutuyla bir türlü giremiyordu (harici yazılımlarla dosya listelemeyi başardığında işler değişti tabi ki). Boşluk karakterini, klavyeden yazmak yerine Alt + 255 (sağdaki sayı takımını kullanarak) yaptığınızda, klasörde kullanabileceğiniz bir boşluk oluşmuştu.

Peki bunu niye bu konuya yazdım: Yıllar önce oyun saklamak için kullandığımız bu yöntemi, virüsü yazan aklı evvel de dosya ve klasörleri saklamak için kullanmış. Bu bahsi geçen virüs de flaş belleğinizin kök dizinine, sadece bir tane boşluktan ibaret olan bir klasör oluşturuyor. Diyelim flaş diskiniz F sürücüsünde takılı. Virüsü silseniz bile (bilmem kaç GB lnk uzantılı bir dosyayı da silecektir anti virüs, esas virüsü aktifleştiren dosya o zaten ama ona çift tıklayarak dosyaları görüntülüyordunuz normalde) bomboş gözüküyor flaşınız. Şu işlemleri yapın:

Bilgisayarıma girin.
Flaşınızın olduğu sürücüyü çift tıkla açın.
Adres çubuğuna bir kez tıklayın. F:\ veya her ne kullanıyorsanız, seçili vaziyette duracaktır.
Sağ ok tuşuna bir kez basın. İmleç F:\ ifadesinin hemen sonunda duracaktır.
Klavyenizden Alt + 255 yapın. 255 yaparken elinizi Alt tuşundan çekmeyin. Son bastığınız 5'ten hemen sonra çekin. İmleciniz, bir sağa boşluk olarak gidecektir.
Enter tuşuna basın. Tüm dosyalarınız ve klasörleriniz gözükür.
Tüm klasör ve dosyaları, kes / yapıştır ile kök dizine atın. Bir daha da virüs bulaşmış bilgisayara takmayın yoksa her seferinde bu işlemle uğraşırsınız.

WhatsApp üzerinden bir öğrencime (bilgisayar filan okumuyor) tarif ettim, o dahi yaptı. Sizler, haydi haydi yaparsınız. Kolay gelsin :D

klasör seçeneklerinden görünüm sekmesinden gizli dosyaları gösteri açın ve alt tarafta yer alan "korunan işletim sistemi dosyalarını gizle(önerilen") tikini kaldırın. flasha girdiğiniz zaman isimsiz bir simge olacak. dosyalarınız orada duruyordur hocam.

Re: Ynt: FLASH BELLEĞİMDEKİ TÜM BELGEELER KAYBOLDU.

Zaten öyle bir flash belleği taktığınızda;
O bilgisayarda bulaştırıcı ve virüs yayıcı durumundadır
Güvenli modda açın ve şüpheli klasöre / dosyaya tıklamayın.

Geri