Flash bellek kısıtlamalıyım.Ama sadece birini...

Kodla Büyü

gringo

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Öğretmen arkadaşım sürekli bilgisayarımın başında.Lafım yok kullansın ama...
Flash bellleği evden ve belkide eşinin eve getirdiği bin türlü virüsle (az buz değil baya güçlü virüsler) dolu.Dolayısı ile eşinin eve, ve kendininde getirdiği parazitleri okulda istemedende olsa dağıtıyor.Çoğunda AV var deepfreez var ama bazılarında deepfreez olmaması gerekiyor, kendisine söyledim ama evindeki sistemin çaresine bakmadı ve ben evindeki sisteme karışmam.
En azından Bu arkadaşın flash belleğini(her flash ın ismi veya ID no vardır) geçici bir süre BAN lamam veya kısıtlamam lazım.Bu konuda önerileriniz?

Çoğumuzun sıkıntı yaşadığı bir durum. Dediğiniz gibi bir çözümü var mı bilmiyorum. Kendim şu yöntemlerle aşmaya çalışıyorum, çoğunlukla işe yarıyor:

Antivirüs programının yanına idaredeki ve öğretmen odasındaki pclere de USB Disc Security 6,XX versiyonlarını kurdum. Bu sürümde flash belleklerde bulduğu virüsü kullanıcıya sormaksızın direk siliyor. 5 ve önceki sürümlerinde kullanıcının Delete butonunu tıklaması lazımdı. Virüs bulunsa bile belleği takan kişi o butonu tıklamadığı sürece işe yaramıyordu.
Sürücülerin autorun özelliğini kapattım.
Labdaki öğretmen pc sinin de C sürücüsünü dondurdum.
Sınıflarda kullanılan meb filtresiz interneti de alır almaz Telekomun güvenlik paketlerinden Çocuk Profili olarak seçtik. Virüs bulaştırabilecekleri sitelere giremiyorlar :)

Tüm tedbirlere rağmen bulaştırmayı göze alan yine bulaştırıyor.

usb disk security kur hocam. Geçirmiyor bellek virüslerini 6 üstü versiyon ve ilaç sanırım forumda da var. Ben okulu baştan kuruyorum bütün bilgisayarlarda avast free ve usb disk security var. ve şu an tüm bilgisayarlar aktif sorunsuz çalışıyor. makinalar da celeron 512 mb. performans düşüklüğü de yok.

DeepFreez li olmayan bilgisayarlarda AviraFree ve Artı USB Disc Security 6xxx versiyon zaten kurulu.
Amma getirdiklerinin maşallahı var ve USB Disc Security i bile aşıyor.Çünkü Avira Loglarından anladığım kadarı ile bahsettiğim arkadaşımın epey gelişmiş bir virüs repertuarı var.Evden getiriyor ve istemeden de olsa dağıtıyor.
Saedece Onun (Zaten Flash belleğinin adıda belli) için FlashBAN yapmak istityorum.

hocam hayrına arkadaşının evine AV kur :D
..
daha az zahmetli. sana sorunsuz çalışan avira premium verebilirim.

BaRBaRYaN' Alıntı:
hocam hayrına arkadaşının evine AV kur :D
..
daha az zahmetli. sana sorunsuz çalışan avira premium verebilirim.
Hiç denemedim, ama olursa makbule geçer sayın hocam.

fahrican' Alıntı:
Çoğumuzun sıkıntı yaşadığı bir durum. Dediğiniz gibi bir çözümü var mı bilmiyorum. Kendim şu yöntemlerle aşmaya çalışıyorum, çoğunlukla işe yarıyor:

Antivirüs programının yanına idaredeki ve öğretmen odasındaki pclere de USB Disc Security 6,XX versiyonlarını kurdum. Bu sürümde flash belleklerde bulduğu virüsü kullanıcıya sormaksızın direk siliyor. 5 ve önceki sürümlerinde kullanıcının Delete butonunu tıklaması lazımdı. Virüs bulunsa bile belleği takan kişi o butonu tıklamadığı sürece işe yaramıyordu.
Sürücülerin autorun özelliğini kapattım.
Labdaki öğretmen pc sinin de C sürücüsünü dondurdum.
Sınıflarda kullanılan meb filtresiz interneti de alır almaz Telekomun güvenlik paketlerinden Çocuk Profili olarak seçtik. Virüs bulaştırabilecekleri sitelere giremiyorlar :)

Tüm tedbirlere rağmen bulaştırmayı göze alan yine bulaştırıyor.
"Sınıflarda kullanılan meb filtresiz interneti de alır almaz Telekomun güvenlik paketlerinden Çocuk Profili olarak seçtik. Virüs bulaştırabilecekleri sitelere giremiyorlar "
nası kapattınız hocam biraz açsanız?

by_katliam' Alıntı:
"Sınıflarda kullanılan meb filtresiz interneti de alır almaz Telekomun güvenlik paketlerinden Çocuk Profili olarak seçtik. Virüs bulaştırabilecekleri sitelere giremiyorlar "
nası kapattınız hocam biraz açsanız?
Okula meb ve idarede kullanılandan başka Telekomdan yeni bir ADSL hattı aldık. Sınıflardaki pc ler onu kullanıyor.

https://teksifre.ttnet.com.tr/kullanici ... 3529198d54
adresine ADSL kullaıcı adınız ve şifrenizle üye olabiliyorsunuz.
https://onlineislemmerkezi.ttnet.com.tr/ adresinde oluşturduğunuz üyelikle oturum açtığınızda.

Güvenli internet hizmetleri seçenekleri var. İçerisinde 3 seçenek barındırıyor:
Güvenli internet Devre Dışı ( Hiç bir işlem yapmadığınızda Güvenli internet zaten devre dışı)
Aile profili
Çocuk profili

Çocuk profilinde youtube, facebook ve bir çok zararlı içerikli site engelli. İstediğiniz zaman aynı adrese gidip 10 ar dakika ara ile güvenlik seçeneklerini değiştirebiliyorsunuz.
Çocuk profilinde ders dökümanlarının olduğu bazı siteler de zaman zaman engellenebiliyor.

usb disk security programı sadece autorun virüslerinin çalışmasını sağlayan autorun.inf dosyasını siliyor diye biliyorum. Yani hiçbir virüsü silemez.

Bu sorun için araştırma yapacağım ben de, önce bulan paylaşsın :mrgreen:

Geri