Flash Menu bir yerde takıldım ve orda kaldım.Yardım...

Kodla Büyü

emrahsahan

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar flash menu hazırlıyorum link üzerine geldiğinde üstten bir arka plan menu yüksekliği kadar aşağıya açılsın istiyorum Bunun için pencil tool ile yukarıya bir çizgi çizdim.Symbol e çevirdim.Son framede şekli aşağıya genişleticem fakat bir türlü genişlemiyor.Free transform tool u seçtim ortadan aşağıya doğru çekiyorum ama büyütemedim.Ekran görüntüsünü ekliyorum.

Ekli dosyalar

• flash.jpg
    flash.jpg
    80.3 KB · Görüntüleme: 793
iki yöntemle yapabilirsin
1-
Menü yüksekliğinde siyah planı hazırlar ve onu motion tween ile aşağıya indirirsin (şekli büyütmene gerek kalmaz)
2-
İnce bir diktörgen çiz (çizgiye benzesin). Sembol yapma. Harketin sonlanacağı frame bu diktörgenin görünmesini istediğin şeklini oluştur ve
shape tween yap

hocam o pencil tool ile çizilmiş bir çizgi değil
rectangle tool ile çizilmiş ince bir diktörgen

o sebeble büyütemiyorsunuz

onu da denedim aşağı doğru çekmede problem oluyor hem yukarı hem aşağı doğru büyüyor.Sadece aşağıya büyümesini istiyorum

emrahsahan' Alıntı:
onu da denedim aşağı doğru çekmede problem oluyor hem yukarı hem aşağı doğru büyüyor.Sadece aşağıya büyümesini istiyorum

nesnenin ortasında bir nokta varç o noktayo üst kenara çekersen aşağı doğru açılır

Le_roy' Alıntı:
emrahsahan' Alıntı:

nesnenin ortasında bir nokta varç o noktayo üst kenara çekersen aşağı doğru açılır

yada bir cizgiyi dikdörtgene uzatmak yerine bir dikdörtgene hareket kazandır. yani bir dikdörthgen çiz ve onu aşağı hareket ettir. Dikdörtgenleri sembole çevirmeyi unutma.

hocam rectangle ile çizdiğin şekli herhangibir nesneye çevirmedi isen
free transform tool tek tarafa büyütür
alt tuşu basılı iken çift tarafa büyür

rectangle ile çizdiğin şekli herhangibir nesneye çevirdi isen
free transform tool çift tarafa büyütür
alt tuşu basılı iken tek tarafa büyür

le_roy beyaz yuvarlağı yukarı üst kenara çektim aşağıya büyüdü fakat fareyi bıraktığımda şekil alanın dışına taşıyor.

emrahsahan' Alıntı:
alt tuşu ile oldu fakat fareyi bıraktığımda alan dışına taşıyor

hocam alan dışına çıkan bölümlerin gözükmeemsi için maske kullan. menü kadar bir dikdörtgen çiz ve layer ı maske belirle

hocam aşağıdaki gibi taşma oldu.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    84.6 KB · Görüntüleme: 761
hocam diktörgeninizin kenarlığı mı var bana var gibi geldi

ya kenarlığı silin
ya da
büyütmeden evvel diktörgeni çift tıklayarak (kenarlık dahil) seçin

tamam hocam çözdüm sonunda tşk.Bugünlük yeter diğer adımları yarın yaparız artık iyi geceler.Yalnız adam motion tween le yapmış ben classic tweenle yapınca oluyor.

actionScript te sonuca ulaşamadım bir de flash sürekli hareket ediyor.Örneği aynen yaptım ama dosyayı ekliyorum bi bakar mısınız?

Ekli dosyalar

• 2.rar
    27.3 KB · Görüntüleme: 20
  • 3.rar
    25.4 KB · Görüntüleme: 21
Geri