Focus 2 motordan gelen ses hakkında yardım

Kodla Büyü

ceyhun51

Aktif Üye
Arkadaslar 2010 model benzin & lpg otomatik focus2 aracım var. Motor soğukken calistirdigimda motordan videodaki gibi ses geliyor. Bulunduğum yerde çok iyi usta olmadigini bildiğim halde sordum. Çoğu usta sibop itici dedi ama piston etek sesi diyen de var. Anlayan arkadaşlar ya da tanıdığı çok iyi usta olup da gösterebilme şansı olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Zira motoru açmak isteyen ustalar var. Bu arada aracın çekişinde düşme, yag eksiltme, hararet yapma ya da yükselme v.b hiçbir sıkıntı yoktur.

Üst kapak içinde egzantrik milinin dönmesi ile subap horozları hareket eder. bu horozların içinde yağ kanalları vardır. horozlar subap iticileri bu kanalla yağlarlar. bu kanaller tıkanınca subap iticileri yağsız çalışır. bu da ses yapmasına sebep olur. bu yağ kanallarının tıkanmaması için her yağ deşiminde yağ filtresi değişmeli ayrıca yağ değişim peryodunu uzatmamak gerekir. uzayan yağ değişim peryodunda yağ katılaşır kanalları tıkar. tavsiyem öncelikle motor temizleyiciler var onları kullanmanız bu temizleyiciler motora eklenip 30 sn falan motor çalıştırılarak yağ kanallarındaki katran yağı çözüyor. sonra ilk çıkan yağ tekrar konulup bir kez daha çalıştırılıp tekrar süzülür onun tahliyesi de çözücü katkıyı temizler. son olarak yeni yağ konularak işlem tamamlanır. Yada horozlar sökülüp temizlenebilir de . Araçta yağ eksiltme yoksa horozların tıkalı olma durumu benzinli aracı dizel gibi çalıştırır.

Sert vuruyo :( egzantrik veya triger mili yatak veya rulman boşluğuda ses yapar

Arac 112 binde hocam. 96 binde triger değiştirdim. Triger değişimi ile birlikte yağ değişimi yapılmıştı. Yalnız ustam yağ değişimini 15 bin km sonra yaptır dedi. Ben her zaman 10 binde yaptırırdım. Fakat bu kez 14 bin km sonra yaptırdım. Ses de sanırım o zamanlar ortaya çıktı. Diyelim ki yağ değişimini geç yaptırmam acaba megazeka hocamın dediği gibi iticilere mi zarar verir yoksa piston etkilenmiş olabilir mi? Zira bence de sert vuruyor. 5 usta sibop iticisi dedi. 2 usta da piston eteği vuruyor dedi. Etek vuruyor diyen usta çok emin konuştu. Açıkcası siboptan kaynaklanıyorsa motoru açtırıp boş yere masraf etmek ve motoru açtırmak da istemiyorum.

Geri