Formatör Öğretmen Bilim Sanat Merkezinde Ek Ders Alabilir mi ?

Kodla Büyü

yilmazselcuk55

Aktif Üye
Kendi okulumda 12 saat dersim var. Formatör oldum. Formatörlük onayı geldikten sonra Bilim Sanat Merkezi için 4'er saatten 2 gün akşam 17:00'dan sonra dersim var. Şimdi ben formatör olduğum için haftalık 18 saat ek ders + 3 saat nöbet ücreti 21 saat ek ders alıyorum. Müdür bey sen Formatörsün 21 saat ek ders alabilirsin dedi. ama bu 8 saati sana nasıl ödücez bilmiyorum il milli eğitime sordum onlarda bilmiyor diyor. Ben Bu 8 Saatin ek dersini alabilir miyim ? Yada 12 saat dersim var maaş karşılığım dolmuyor 3 saatini maaş karşılığına sayıp 5 saati ek ders olarak yazabilirler mi ?

Son düzenleme:
Hocam geçen sene sizinle aynı durumda çalıştım yalnız kendi okulumda 18 saat dersim vardı, farklı bir okulda Btr idim, hem 18 saat Btr hem 3 saat nöbet ücreti aldım.
Geçen yıl 2. Dönem ilçemizde bilsem açıldı orada da 8 saat derse girdim, onun da ekdersini %25 artirimli aldım. Burada şu hususa dikkat edilmesi gerek, eğer sizin Bilsem deki görevlendirmenizi MEBBİS üzerinden ek ders tamamlama olarak gösterirlerse (bende olduğu gibi) sorun yok ama normal bir görevlendirilme gibi yapacaklarsa ya BTR yada Bilsem arasında tercih yapmak lazım. Çünkü aynı anda iki görevlendirilme yapılamıyor birini iptal etmek gerekiyor o zaman da ek ders alamazsınız

Büyük ihtimalle sizin 12 saat dersiniz BTR görevinizden dolayı maaş karşılığı olarak hesaplanır, akşam Bilsem de girdiğiniz derslerin ayrıca ücreti yatırılır diye düşünüyorum. Çünkü mesai saatleri dışında yaptığımız diğer görevlerin (halk eğitim kursu - dyk - belleticilik - evde eğitim gibi) ücretlerini ekstradan alabiliyoruz

Egirim öğretim saatleri disinda yaptiginiz bilsem goreviniz icin ekdersinizi alirsiniz. Yalniz dediginiz gibi 15 saat uzerindekileri %25 fazla alirsiniz. Onu da neden diyorum. Dyk kurslarinda bile haftaici actiginiz kursunuzun ekdersi 15 saat maas karsiligini doldurunca aliniyor. Bu ornekten de anlaşılacağı uzere maas karsiliginiz doldurdugunuzda hafta ici ekdersinizi alirsiniz. Bence bilsemdeki dersinizi ctesi gunune aldirin hepsini alin.

Cimerden gelen mesaj :

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar 16’ncı maddesinin ikinci fıkrasında; Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez. Hükmüne yer verilmiştir.

Hükümde geçen “Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez.” İfadesinden de anlaşılacağı üzere, bilişim teknolojileri rehber öğretmenliği görevini yürütmek üzere görevlendirilen ve bu görevine bağlı olarak madde hükmüne göre 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılan ilgilinin söz konusu geçici görevi süresince fazladan ek ders ücreti alması mümkün bulunmamaktadır.

Geri