Formatör Öğretmenlerin Bilgisayar Öğretmenleriyle Derdi...

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

adem

Aktif Üye
Aşağıdaki yazıyı özel mesajdan batu_han2010 adlı kullanıcıdan aldım...

****sence senin düşündüklerini bakanlıktakiler düşünemiyormu, bir tek senmi görüyorsun. bilgisayar sadece bilgisayrcıların tekelindeki birşeymi, bak sen işin içinde olmadan bilmeden konuşuyorsun. bakanlık öğretmenlere derslerinde bilgisayar kullanmaları için dünya kadar para yatırım yapıyor, sadece bilgisayar derslerinde değil hayat bilgisi sosyal matematiktede bilgisayar kullanılsın istiyor. sen daha önce bilgisayar labaratuarı olan isimlerin neden bilişim teknolojisi sınıfları olarak değiştirildini biliyormusun. bakanlık buranın sadece bilgisayar öğretmenleri için değil bütün öğretmenler için oldugunu göstermeye çalışıyor. şimdi bu durumda sadece burayı bilgisayar öğretmenlerine teslim etmek sence mantıklımı. bütün öğretmenler derslerini bilgisayar destekli yapacak ama bu işi siz beceremezsiniz sizin kordine etmesi için bilgisayrcılar olacak. buna herkes güler. bilgisayar kimsenin tekelinde değil. madem bu iş sizin hakkınız girin sınava cevabınızı sınavda gösterin. ama sana söyleyeyim 2006 daki sınavda çok bilgisayarcılar gerilerde kaldı. demekki bu işin hakkını vermek için bilgisayarcı olmaya gerek yok. her branştan öğretmen olmalıki bakanlığın yatırımları boşa gitmesin. sen ne anlarsın biyolojiden, biyoloji ile ilgili yazılımlardan bunun eğitimsel ve pedagojik boyutundan, senmi yapıcan biyoloji ile ilgili içerikleri. yada herhangi bir branştn bişiyi. siz sadece bilgisayardan anlıyorsunuz, en azından diğer branşlar hem bilgisayardan hemde kendi branşından anlıyor. umarım yeterli olmuştur *****

Bu şekilde düşünmeyen formatör öğretmen arkadaşlar üzerine alınmasın. durum şunu gösteriyorki bilgisayar öğretmeni dışındaki formatör arkadaşların biz bilgisayar öğretmenlerine özellikle sınava girmeyen öğretmenlere karşı garez leri var. neymiş bilgive birikimimiz yeterli değilmiş... batu_han2010 adlı hocam şuan kullandığın formu bilgisayar öğretmenleri kurdu ve yönetiyor. Neymiş bilgisayarcılar bilgisayardan başka birşey bilmezlermiş, bilmelerinede gerek yok,sen oturupta biyoloji ile ilgili program mı yazacaksın.
Hiç bir zaman bilgi birikimi olan formatör öğetmenlerine lafım yok ama iki progrtam kurmayı öğrenipte karşımıza çıkmasınlar....Bilgisayr bilmek iki word excel kullanmayla iki slayt hazırlamaylada olmazzzz....Bu arada pardon bakanlıktakiler her zaman en iyisini bilir dimi.
Ben hep şunu savunmuşumdur ve savunacam dışarıda binlerce bilgisayarcı arkadaşımız beklerken bakanlığın böyle bir uygulamaya gitmesi yanlış. Asla ve asla 300-400 ytl için böyle bir sınavada girmem,girmiyecemde.....

sadece şunu sormak istiyorum niye bilgisayarlara bir şey olduğunda veya bilgisayarla ilgili sıkıntılar olduğunda bizlere koşuyor arkadaşan açıklasın o zaman :?:

batu_han2010 ****sence senin düşündüklerini bakanlıktakiler düşünemiyormu, bir tek senmi görüyorsun. bilgisayar sadece bilgisayrcıların tekelindeki birşeymi, bak sen işin içinde olmadan bilmeden konuşuyorsun. bakanlık öğretmenlere derslerinde bilgisayar kullanmaları için dünya kadar para yatırım yapıyor, sadece bilgisayar derslerinde değil hayat bilgisi sosyal matematiktede bilgisayar kullanılsın istiyor. sen daha önce bilgisayar labaratuarı olan isimlerin neden bilişim teknolojisi sınıfları olarak değiştirildini biliyormusun. bakanlık buranın sadece bilgisayar öğretmenleri için değil bütün öğretmenler için oldugunu göstermeye çalışıyor. şimdi bu durumda sadece burayı bilgisayar öğretmenlerine teslim etmek sence mantıklımı. bütün öğretmenler derslerini bilgisayar destekli yapacak ama bu işi siz beceremezsiniz sizin kordine etmesi için bilgisayrcılar olacak. buna herkes güler. bilgisayar kimsenin tekelinde değil. madem bu iş sizin hakkınız girin sınava cevabınızı sınavda gösterin. ama sana söyleyeyim 2006 daki sınavda çok bilgisayarcılar gerilerde kaldı. demekki bu işin hakkını vermek için bilgisayarcı olmaya gerek yok. her branştan öğretmen olmalıki bakanlığın yatırımları boşa gitmesin. sen ne anlarsın biyolojiden, biyoloji ile ilgili yazılımlardan bunun eğitimsel ve pedagojik boyutundan, senmi yapıcan biyoloji ile ilgili içerikleri. yada herhangi bir branştn bişiyi. siz sadece bilgisayardan anlıyorsunuz, en azından diğer branşlar hem bilgisayardan hemde kendi branşından anlıyor. umarım yeterli olmuştur *****

Adem hocam bu SAYGISIZ insan bana da aynı mjı göndermiş,cesaret edememiş açıktan göndermeye,.bu kişinin öğretmen olduğunu zannetmiyorum,kendini eğitememiş bir insan çocukları nasıl eğitebilirki...gurur duyuyorum kendimle ve siz bilgisayar öğretmeni meslektaşlarımla. meğer ne kadar değerliymişiz ve nekadar özenilenmişiz..dün öyle bir damara bastık ki emin olun psikoljik olarak istenilen amaca ulaştık. artık söyleyecek mantıklı bir açıklamaları kalmayınca bilgisayar bilgimizle uğraşmaktan bıkıp bu defa da eğitim bilgimize laf atarak birşeyler elde etmeye çalıştılar :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ..keşke meslektaşlarım keşke hepinize gelin bu protestoya katılın diyebilsem ama hakkım yok böyle bir şeye.herkesin kendine göre bir nedeni var,aynı sınava girilebilecek dahi olsa bizim farkımızın herkes farkında emin olun..kısacası herşeyimizle 1. biziz!!! 2. kim???

görevini layıkıyla ve ihtiyacından yapan arkadaşlar bu yazıyı üzerlerine kesinlikle alınmayacaklar...geri kalanlar ise tekrar tekrar okuyun!!!okuyun da o beğenmediğiniz bilgisayar öğretmenliğininden ve çalışma alanlarından çekin gözlerinizi,kendi işinizi düzgün yapın kafi!

Okulda ne kadar angarya varsa ilk aranan öğretmen kim aceba sormak isterim sayın hocama. Ben böyle ayrımlara karşıyım. Öğretmen öğretmendir. Birlikte çalıştığım sosyal bilgiler öğretmeni arkadaşımla birlikte yaptık okulumuzun ilk sitesini. Ama her öğretmen Sayın hocam gibi bilgisayar bilgisine sahip değil.

Hocam sanki öncesinde bir konu üzerinde konuşulmuş gibi... Öncesini bilmiyorum ama bilgisayar öğretmenleri, sadece bilgisayar konusunda uzman değiller... Hatta bilgisayar öğretmenleri bilgisayar konusunda da uzman olmak sorunda değil.... Ben değilim mesela... Ama BÖTE mezunu olmanın güzelliği... Öğrendiğim şeylerden şüphem yok... Hocamızın bahsettiği eğitim yazılımlarını 4 yıl boyunca inceledik... Hangi yazı stili hangi yaşa uygundur? Hangi yazı fontunu hangi gruba kullanabilirim? Hangi arka plan üzerine hangi renk kullanılır? Hangi renk hangi sınıfa kullanılır, renkler nasıl dikkat çekici hale gelir, konular çocuklara nasıl verilmelidir, hangi kelimeler kullanılır, hangi resim nerede kullanılır vs, vs, vs... Bu liste böyle uzar gider... Ama bu arkadaşımızın konuya ne kadar yanlış baktığı ortada... Ben hiçbir bilgisayar öğretmenimizin "Hepsi benim" mantığıyla bu konuya baktığını düşünmüyorum... Sadece ben bu konuda bu kadar eğitim almış yıllarca dirsek çürütmüşsem hakkımı da aramaya devam ederim.. Ha şunu da belirteyim ben formatör de değilim... Derslere girmeyi seviyorum ve bu şekilde devam etmek istiyorum... Sadece insanlar gözlerinin önüne perde çekip bakmasın bu olaya... Negatif düşünür o şekilde bakarsanız öle görürsünüz ve o şekilde de karşılık alırsınız... Mantığa davet!!!!!

faolin' Alıntı:
Hocam sanki öncesinde bir konu üzerinde konuşulmuş gibi... Öncesini bilmiyorum ama bilgisayar öğretmenleri, sadece bilgisayar konusunda uzman değiller... Hatta bilgisayar öğretmenleri bilgisayar konusunda da uzman olmak sorunda değil.... Ben değilim mesela... Ama BÖTE mezunu olmanın güzelliği... Öğrendiğim şeylerden şüphem yok... Hocamızın bahsettiği eğitim yazılımlarını 4 yıl boyunca inceledik... Hangi yazı stili hangi yaşa uygundur? Hangi yazı fontunu hangi gruba kullanabilirim? Hangi arka plan üzerine hangi renk kullanılır? Hangi renk hangi sınıfa kullanılır, renkler nasıl dikkat çekici hale gelir, konular çocuklara nasıl verilmelidir, hangi kelimeler kullanılır, hangi resim nerede kullanılır vs, vs, vs... Bu liste böyle uzar gider... Ama bu arkadaşımızın konuya ne kadar yanlış baktığı ortada... Ben hiçbir bilgisayar öğretmenimizin "Hepsi benim" mantığıyla bu konuya baktığını düşünmüyorum... Sadece ben bu konuda bu kadar eğitim almış yıllarca dirsek çürütmüşsem hakkımı da aramaya devam ederim.. Ha şunu da belirteyim ben formatör de değilim... Derslere girmeyi seviyorum ve bu şekilde devam etmek istiyorum... Sadece insanlar gözlerinin önüne perde çekip bakmasın bu olaya... Negatif düşünür o şekilde bakarsanız öle görürsünüz ve o şekilde de karşılık alırsınız... Mantığa davet!!!!!

hocam konunun geçmişi : http://bilgisayarbilisim.net/isyan_ediy ... 10486.html

bilgisayar kitapları papağan gibi ezberleyipte kağıt üzerinde birşeyler bilmeye benzemez.
bigisayar pratik işidir. istediğiniz kadar bilin uygulayamıyorsanız siz hiçsiniz..

ayrıca hocam hasta olanlar varsa bana gelebilir çok güzel iğne yaparım. ne varki damarı bul batır enjekte et. bu kadar basit... :!:

bence bakanlık formatörlüğü hem bilgisayarcılara hemde diğer branştakilere vermekle çok büyük hata yapmış.. bilgisayarcıları bu işe katmayıp direk diğer branştakileri formatör yapacaklardı :p :p :p :p

bilgisayarcı ne anlar formatörlükten :+1: :+1:

Ya bu adam saçmalamış arkadaşlar.Aldırmayın bu adama.Şimdi ben Matematik dersini eminimki bir çok matematikçiden daha iyi biliyorum.Tanıdığım bi çok bilgisayarcı arkadaşta hakeza öyle.EEEE. O zaman matematikçiler olmasın bilgisayarcılar matematik dersine de girsinmi diyelim böyle bi saçmalık olabilirmi.Yada başka bi örnek vereyim örneğin tarih benim kişisel alanım kendimi tarihte çok iyi derece de geliştirdiğimi düşünüyorum.O zaman tarihçiler derse girmesin ben gireyim olacak işmi bu. Biz bilgisayarı sadece teorik anlamda değil pratik anlamda da çok iyi biliyoruz.Bunun formasyonunuda aldık.Ama şimdi birisi çıkıpta bana hiç hakkı olmadığı halde sen bilmiyorsun otur yerine benim branşım bilgisayar değil ama ben senin yerine anlatırım derse onada haddini bildirmek haktır.
SAYGILAR SELAMLAR

Takılmayalım arkadaşlar. aynı mesajı banada yazmış bende dikkate alıp cevap vermiştim. gerek yokmuş aslında ama hayırlısı.

bu sınava bende girmiyorum. Gerekçem Protesto.

Bana sınıf öğretmeni veya istediğim başka bir branşta görevlendirilebilmem için bir sınav açılıp o branşın öğretmenleriyle eşit şartlarda o sınava girme hakkı verilmediği sürece yada benim branşımda sadece bilgisayar öğretmenleriyle birlikte bu sınava alınmadığım sürece ben bu sınava girmiyorum.

Burada çok az kişinin bildiğini düşündüğüm birşey öğrendim bugün sizlerlede paylaşayım istedim.

bu formatörlüğün kaynagı neresi bilmiyorum ama bu tür uygulamaların bir destekçisi olurmuş. Bir projenin parçası yani. örneğin dünya bankası destekli, örneğin avrupa birliği destekli gibi.

ve şu anda görevlendirilen formatörlerin aldığı ücreti bu destekleyen birim dünya bankası, avrupa birliği gibi proje sahibi kuruluşlar öderlermiş. yani şu anda bu kaynak bakanlıgın kaynagı değil. dolayısıyla kadroda verilemiyor. çünkü kaynak sınırsız değil :) elbet o kaynak bitecek bir gün. o kaynagın bittiği gün branşına dönerken mesleğinden soğumuş öğretmen portreleri görmek istemeyiz değil mi...

Not: Formatörlüğü destekleyen projeyi ve kaynağını bilen arkadaşım varsa bizlerle paylaşırlarsa sevinirim.

arkadaşlar acıyorum artık ben bu bizim branşımıza özenenlere..hakkaten gittikçe dibe batıyorlar. ben olsam tenezzür dahi etmem ya. matematiğim süper,fiziğim süper ama adamlar haketmişler bu işin diploması onlarda..onların bilgisini sorgulamam bile..insanda biraz gurur olmalı,bir işe yaramayan,çalışma alanı olmayan bir bölümü kazanabilmişler anca şimdi ise fırsat bu fısat diyip kendilerini adamdan saydırtmaya çalışıyolar,bizim branşımıza,alanımıza göz dikip bilgi hesabı yapıyorlar bizimle :mrgreen: :mrgreen:

ve en gurursuz davranış ta şu: bilgisayar öğretmenlerine o kadar laf atıyolar ama hala bizim sitemizde gezinip faydalanıyorlar..AYIP AYIP! biraz gurur biraz!!!dışarıda nasıl yüzümüze bakacaklar acaba ,alanımıza muhtaç bu vatandaşalr..

bilgisayar öğretmeni olabilen olsaydı arkadaşlar, biz mi engelledik, öss den mis gibi puan alıp 4 sene (ve tabii ki devamında bir ömür) bu eğitimi alabilen alsaydı vakti zamanında...
ne üzüyosunuz ki kendinizi...

şubatın sonunda atanacağım inşallah,tercih edeceğim okullarda hep sosyalciler formatör olmuş..bana tavırları nasıl olur sizce..ya da ben nasıl davranmalıyım :)

simgeogretmen' Alıntı:
şubatın sonunda atanacağım inşallah,tercih edeceğim okullarda hep sosyalciler formatör olmuş..bana tavırları nasıl olur sizce..ya da ben nasıl davranmalıyım :)

adamına göre değişir hocam, ama iyi davranırlar, çünkü gün gelir sizden yardım isteyecektir.. :D

adem' Alıntı:
ama sana söyleyeyim 2006 daki sınavda çok bilgisayarcılar gerilerde kaldı. demekki bu işin hakkını vermek için bilgisayarcı olmaya gerek yok.
2006'daki sınavda, mesela ilk ona girenlerin arasında , bilgisayar öğretmeni olmayan kimler var bu arkadaş açıklasa da öğrensek.

karinca_52' Alıntı:
sadece şunu sormak istiyorum niye bilgisayarlara bir şey olduğunda veya bilgisayarla ilgili sıkıntılar olduğunda bizlere koşuyor arkadaşan açıklasın o zaman :?:

işte hocam sorun burada kusura bakmayın ama hala işin sadece teknik boyutuna bakıyorsunuz.....
Formasyon ve eğitimle alakalı hiç bir endişeniz yok...Bakın siz işin eğitim yönünü tamammen bıraktınız maalesef.Arkadaş haklı Bt sınıfları hayat boyu öğrenme içindir Bilgisayar dersleri için değil bunu anlamıyosunuz bir türlü

Zaman kaybı

Selam arkadaşlar.... tartışılan konulara baktımda, bence çok gereksiz bir tartışma. bu kadar tartışmadan sonra 1 arpa boyu yol alınıyor mu? Bu tartışmanın insanları kızdırmaktan başka bir işe yaramıyor. ben okurken bile zaman kaybına üzülüyorum siz yazmaya üşenmiyorsunuz? Sonuçta sınavda herkes eşit şartlarda ise bence hiç sorunyok isteyen herkes sınava girsin.

kazuo' Alıntı:
adem' Alıntı:
ama sana söyleyeyim 2006 daki sınavda çok bilgisayarcılar gerilerde kaldı. demekki bu işin hakkını vermek için bilgisayarcı olmaya gerek yok.
2006'daki sınavda, mesela ilk ona girenlerin arasında , bilgisayar öğretmeni olmayan kimler var bu arkadaş açıklasa da öğrensek.

GÜVEN DEMİR
MAHMUT ATİK
MURAT ÇEŞİTÇİ
KEMAL ORTATEPE
FERHAT UMUT DİZDAR
ÖNDER ARSLAN
NİHAT ÖZDEMİR
İRFAN BAYIN
ÖZCAN YAŞAR
YASİN KOCAMAN
2006 sınavının il onu bunlar ve bazıları eğitici formatörlük yapıyor Matik :) Kemal ORTATEPE Yasin KOCAMAN, Nihat ÖZDEMİR benim bildiğim bilgisayar öğretmenleri )Yani ilk onda bilgisayarcı yok dememiş arkadaş sanırım.

Arkadaşlar BÖTE'liler bilir. Biz üni'de matematik,biyoloji,fizik,kimya gördük babalar gibi. O dersler bize verlilirken de hocalarımızın bize söylediği "eğitsel yazılım hazırlamada çok işinize yarayacak çocuklar" dı..

Yani merak etmeyin yazılım hazırlanacaksa biz halledebiliriz. :wink:

Yahu arkadaşlar o sınavda çıkan soruları gördük,

Kısayol, kısayol, kısayol,

ıvır zıvır

O sınavı bilgisayardan anlayan adamlar görse gülmekten yarılırlar

O sınavla bilgisayar bilgisi değil, ezber kabiliyeti ölçülür ancak

...

Ayrıca yönetmelikte formatör öğretmen tanımı yok

Koordinatör öğretmen diyor

Formatör öğretmenler zamanında ihtiyaç bulunduğundan geçiğci olarak görev yapmaları için yetiştirildi kanısındayım

Slm arkadaşlar..
Ben de bilgisayar öğretmeniyim ve okulumda ayrıca formatör öğretmeni var.
Benim okulumda bilgisayarlarla ilgili bi sorun olduğunda okulun Formatör öğretmeni milletin aklaında dhi gelmiyor....Çalınacak ilk ve tek kapı bilgisayar öğretmeninin kapısı oluyor...Hatta ben idareyi bu konuda uyardım bu iş için bi öğretmen yollamışlar çalıştırın dedim..Aldığım cevaba inanamazsınız!O zaten bişey bilmiyor malzemelerini ona emanet etme dediler..Sağlam olanları da bozar..

GÜVEN DEMİR
MAHMUT ATİK
MURAT ÇEŞİTÇİ
KEMAL ORTATEPE
FERHAT UMUT DİZDAR
ÖNDER ARSLAN
NİHAT ÖZDEMİR
İRFAN BAYIN
ÖZCAN YAŞAR
YASİN KOCAMAN
2006 sınavının il onu bunlar ve bazıları eğitici formatörlük yapıyor Matik :) Kemal ORTATEPE Yasin KOCAMAN, Nihat ÖZDEMİR benim bildiğim bilgisayar öğretmenleri .(Hepsi de Teknik Öğretmendir)Yani ilk onda bilgisayarcı yok dememiş arkadaş sanırım.
Hani bilgisayar öğretmenleri gerilerdeydi? Şöyle söyleyeyim, bu listede bilgisayar öğretmeni olmayan var mı?

Sevgili kardeşlerim.Polemiğe açık yorumlar yazıp birbirimize düşmeyelim. Kendi adıma söyleyeyim bundan sonra bu çeşit mesajlar yazmıyacağım yazdıklarım için de özür dilerim. sadece bildiğim bir konu varsa eğiticilik hakkında olabilir formatörlük hakkında olabilir think.com hakkında web tasarımı hakkında vs yani paylaştıkça bilgiyi çoğaltacak başlıklara katkıda bulunacağım. İnanıyorum ki gerçek hayatta bir araya gelsek burada yazdıklarımızın bir çoğunu birbirimizin yüzüne söyleyemeyiz. Şu üç günlük dünyada birbirimizi kırmaya gerek yok. Bu abinizi dinlersiniz umarım. Selam ve dua ile....
Ayrıca bırakalım muhabbeti de sınava çalışalım. İyi bir puan alıp CCNA kurslarına seçilmek istiyorum.

ebfo45' Alıntı:
Sevgili kardeşlerim.Polemiğe açık yorumlar yazıp birbirimize düşmeyelim.
Hocam size aynen katılıyorum. Ancak burada yanlış bir bilgi verilmişti ben onu düzeltmeye çalıştım.

Bilgisayar alanı çok geniş bir alan. Herkesin her alanda iyi olması mümkün değil. Ancak insanlar bir alanda iyi oldukları için, diğer alanda iyi olanları küçümsememelidir bence.

Bir bilgisayar mühendisini düşenelim. Pc'ye çok hakim, ama Macintosh'larda hiç çalışmamış. Bir de matbaada çalışan lise mezunu birini düşünelim. Bu arkadaş Macintosh'lara işletim sistemi kurmayı biliyor olsun. Şimdi bu lise mezunu arkadaş bilgisayar mühendisini Macintosh tecrübesine göre değerlendirip "bu adam bilgisayarı bilmiyor" dememelidir.

sitelerde' Alıntı:
Yahu arkadaşlar o sınavda çıkan soruları gördük,

Kısayol, kısayol, kısayol,

ıvır zıvır

O sınavı bilgisayardan anlayan adamlar görse gülmekten yarılırlar

O sınavla bilgisayar bilgisi değil, ezber kabiliyeti ölçülür ancak

...

Zaten ondandırki 2008 deki sınav A+ olacak,
Yani bakanlık şunu istiyor, gelen arkadaş sağlam bilgisayar bilgisi ile gelsin ben onu istediği konuda branşlaştırıp eğiticeğim.
Şunu açıkça belirtmek istiyorum, eğer sorular gene 2004 veya 2006 gibi olsaydı gene bilgisayar branşları dışında çok kişi sisteme girebilecekti..
Ama sorular A+ olduğu için, sisteme çok az bu arkadaşlardan girebilir (tahminim böyle)

hacker öğretmenim sana katılıyorum benim okulumda 10 saat ders var manisa dayım 1. formatör yaptılar 2. dönem gerek yok deyip ilçede kimseyi yapmadılar ve il de de sadece 80 başvurudan 12 kişiyi yaptılar olanların 2 tanesinin branşı bilgisayar diğer 10 tanesi sınıf öğretmeni ve benim bu arkadaşlarla bir tutulacağım bir sınava katılmamı yoksa ücretsiz kalacağımı söyleniyor. Bu arkadaşlar 180 saat kurs almayla ya da sonra dan birkaç kursa katılmayla bilgisayar öğretmenleriyle kendilerini bir tutabiliyorlar. Mesleğimi seviyorum ve benimde din kültürü öğretmeni olmak için tüm öğretmenlerle beraber girebileceğim bir sınav yapılana dek ya da beden eğitimi , matematik , fizik, tarih gibi diğer branşlarda öğretmenlik yapabilmemi sağlayacak bir sınav yapılana dek bu mantığı mesleğime hakaret olan ebf sınavına girmeyeceğim. Kolay gelsin hepimize...

Bu kısır tartışmalara her forumda giriliyor.İster Bil. Öğretmeni ol ister formatör, ister tekniker ister mühendis.Ne fark ederki.Sonuçta ne kadar biliyorsan o kadar varsın.

Gerek yok kendini ezilmiş hissetmeye ya da üstü görmeye.İşinize bakın yeter.Kervan gidiyor sonuçta...

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri