formatörlerin geleceği

Kodla Büyü
lavinia_7' Alıntı:
bu sene formatörlükte 2. yılım ama ben bıktım artık 8-5 çalışmaktan. belki size yanlış gelecek ama bu mesleği yarım gün, yaz tatili war diye seçtim ama düştüğüm duruma bakın. herkes okuldan çıkıp gidiyor we buz gibi okulda ben bekliyorum. idareci olanlar en azından bi sınava girdiler we 8-5 olacağını bile bile bu işe başladılar. ama ben we benm durumumda olanlar ders dolduramayıp norm fazlası olmamak için we maddi sıkıntılardan dolayı formatörlüğü seçiyo. meb den biraz mantıklı olmalarını bekliyorum. kimse memur olmak için okumadı 4 sene.

Aynen katılıyorum, bilişim çağında alanında uzman birisi olarak iyi bir gelir sağlayabileceğimiz halde öğretmenlik yapma sebebimiz okul saatleri ( 9-15 gibi ) dışında vaktimiz kalacağını düşünmek, en önemlisi yaz tatilini 2 ay olarak kullanabilmek değil midir ? Bütün öğretmenler bu hakka sahipken özellikle bazı illerde yaz tatilinden itibaren formatörlüklerin başlatılması en can sıkıcı durum olsa gerek

Değerli forum yazarları;

Bir B.Ö.T.E. mezunu olarak atandığımda ilk işimin diğer öğretmenlere BDE hakkında destek olmak ve onlara materyal desteği vermek olacağını düşünerek okula gidip 2 saat yaz-çiz anlatmak zorunda kaldığımda ama ben bu bölümü okurken bunu dememişlerdi diye çok hayıflanmıştım. Şu anda Formatörlük denen " aslı formatör öğretmenlik diye biter" kavram aslında benim okulda okuduğum bölümdü ve ben mezun olmadan bilgisayar öğretmenleri burnu büyüklük edip yok efendim biz bunu yapmayız dediği için diğer branşlardan insanlar apartılarak bu kavram oluşturulmuştu. Benim bulunduğum ortamda abilerimiz yüzünden bir sınıf öğretmeninin " bilgisayarcıdan ala sınıf öğretmenleri gördüm saygı ile anarım" benim işimi yapmasını sindirememiştim. Sonra formatör öğretmenlik bilgisayar öğretmenlerinede verildi ve hemen kendi işimi yapabilmek için formatör öğretmen oldum.

Kişisel kanaatim şu anda ki müfredat değişmeden bilgisayar dersi zorunluluk değil zulümdür hem verene hem alana. Öğrencilerin bilgisayar öğrenmeye değil bilglsayar destekli derler işlemey ihtiyacı vardır. Ama bilgisayar öğrenmeden nasıl olacak derseniz bu sizlerin yada 15 sene evvel mezun olduğunuz ve klasik öğrenmede kaldığınız yada karşınızdaki kitleyi "öğrencileri" diğer tüm öğretmenler gibi ben anlatmadan yapamayan idiotlar olarak tanımladığınız gösterir. Bu durumda ki fırum yazarlarına tavsiyem EN kısa zamanda il/ilçe eğitici BT formatör ÖĞRETMENLERİ ile irtibata geçip İntel Öğretmen Programı isimli kursu diğer branş öğretmenleri ile almalarıdır.

Bir kere bu başlığı açan forum yazarı kendine ihanet etmekte kendi işini formatörlük olarak tanımlamaktadır oysa bakanlık yada valilik bütün oanaylar ve yazılar Formatör ÖĞRETMEN ibaresi ile biter. Siz kendi adınıza sahip çıkmaz iseniz kimse sizin yerinize sahip çıkamaz.

CEBİT te görüşmek üzere.

BÖTE mezunu olarak artandığımızda işimizin BDE ve materyal konusunda diğer öğretmenlere yardımcı olmak olduğunu düşündük. FORMATÖR ÖĞRETMEN adı altında TAMİRCİ olmak zorunda kalacağımızı hiç düşünmedik. Şuan biz ne kadar kendimize öğretmen desek de FORMATÖR den başka birşey değiliz okullarda. İtirazımız da buna.

Ayrıca Öğretmen olarak Anadolunun bir ilçesine atandığımda Bilişim konusunda öğrencilerimin de en az öğretmen arkadaşlarım kadar rehberliğe ihtiyaç duyduklarını gözlerimle gördüm. Ancak BT derslerinde klasik eğitimi uygulayarak Yanlız bilgisayar eksenli ders işleyen bir BT öğretmeni, dersine BİLGİSAYAR DERSİ deyip, bunun "alana da verene de zulüm olduğunu" düşünebilir.
Zira ben klavuz kitaplarındaki birçok etkinliği öğrencilerimle uygulayıp onlara teknoloji konusunda rehberlik edebildiğim için öğrencilerimin çok şanslı olduğunu düşünüyorum.
Bu hafta hepimiz derslerimize girdik; örneğin 6. basamağın ilk ünitesindeki "Gelecekteki bilşim teknolojileri, Farklı CD'ler- Farklı Yazılımlar, İnternette alışveriş, Bilgi güvenliği" gibi konuların en az diğer ders konuları (örneğin fen ve teknoloji dersindeki yaşamımızdaki elektrik ünitesi ve alt konuları) kadar önemli olduğunu düşünüyorum.
Çünkü bilişim gibi hayatımızın her alanına yayılmış gelecekte herşeyin üzerine kurulması beklenen bir konuda öğrencilerimizi BT Dersinden mahrum bırakmanın hem eğitim hayatlarını hem de normal yaşantılarını derinden etkileyebileceği kanaatindeyim.

Bu yüzden Bilişim Teknolojileri dersleri ilköğretim birinci kademede de okutulmalı ancak bunun seçimi ve okutulması bu branşta uzman olan BT Öğretmenlerine bırakılmalı. 6. 7. 8. sınıflarda ders saatleri arttırılmalı, ders içerikleri güncelleştirilmeli.

Buarada MS'ye bağımlılık konusunda başka bir başlıkta bir arkadaşım "MS'ye bağımlılık öğretmenin seçimi" şeklinde bir yorum yapmış, kendisine katılıyorum. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri arasında dersi nasıl yalnız bilgisayar progamlarını anlatarak geçidiği için herkesi kendisi gibi zanneden öğretmenler varsa MS'den başka öğretilecek birşey bulmayanların da olduğundan emin olabiliriz.

Evet Biz kendimize öğretmen demezsek, BİLİŞİM kavramını BİLGİSAYARDAN ibaret görürsek, Kendi dersimizin ve öncüsü olduğumuz yapılandırmacı eğitimin gereklerini yapmazsak, hatta öğrencilerimizi kendi hallerine bırakmakla yapılandırmacı eğitimi karıştırıyorsak kendimize ve eğitimimize ihanet etmiş oluruz.

Şimdiye kadar 6. basamağı görecek kadar Bilişim Teknolojileri bilgisi olan bir öğrenci ile bile karşılaşmadım. Sizler acaba hangi öğrencilere anlatıyorsunuz bu 6,7 ve 8. basamakları? Bu konuyu gerçekten merak ediyorum...

mnv' Alıntı:
Şimdiye kadar 6. basamağı görecek kadar Bilişim Teknolojileri bilgisi olan bir öğrenci ile bile karşılaşmadım. Sizler acaba hangi öğrencilere anlatıyorsunuz bu 6,7 ve 8. basamakları? Bu konuyu gerçekten merak ediyorum...

ben geçen yıl 7. basamaktan bi kaç parça işledim öğrenciler neredeyse kazan kaldıracaklardı 40 dk. eziyet gibi geldi. zaten ben programlama html kodların ilköğretim öğrencisine anlatılması taraftarı değilim. temel eğitimi alsınlar yeter. biz gidip ilköğretimde web sitesi yarışması düzenliyoruz!! ortaya çıkan eserlere bakıyorum. vay be diyorum biz hakkaten olmuşuz!! biz derken bilişim teknolojileri öğretmenleri, web tasarım okuyan abileri ablaları vs. Anladınız siz.

MS ye bağımlılık piyasa şartlarındandır. Çocuğun evde windows ve officden başka bi şey görme ihtimali var mı? kız kardeşim yurt dışında informatik okumaya gidip de yanında bi mac bookla dönene kadar ben bile MS nin dışında bişey görmemiştim nredeyse.

mnv' Alıntı:

Yoksa sizde mi BT Dersinin gereksiz olduğunu düşünüyorsunuz?

aslise' Alıntı:
mnv' Alıntı:

Hocam buradan onu çıkardıysan helal olsun sana... Ben diyorum ki BT desinin kaldırılması mantıksızlıktır. 6, 7. ve 8. basamaklar ilköğretim öğrencilerine göre -şu an için- üst seviyededir, sürekli bunları gösteren arkadaşlar varsa 1. basamaktan itibaren üm etkinlikleri incelemelerini tavsiye ederim...

mnv' Alıntı:
aslise' Alıntı:
mnv' Alıntı:

Hocam buradan onu çıkardıysan helal olsun sana... Ben diyorum ki BT desinin kaldırılması mantıksızlıktır. 6, 7. ve 8. basamaklar ilköğretim öğrencilerine göre -şu an için- üst seviyededir, sürekli bunları gösteren arkadaşlar varsa 1. basamaktan itibaren üm etkinlikleri incelemelerini tavsiye ederim...

:) Ben söylemek istediğinizi gayet iyi anladım. Bizim söylediklerimizi anlamayan arkadaşlar için açık açık yazmanızı istedim!

Geri