Forumdaki işleyiş bozukluğu, konu kirliliği..

Kodla Büyü

kazasker

Site Gezgini
Selam. Bu konu, öncelikli olarak forum yönetimine, sonra da forum üyesi arkadaşlara hitabendir;

Forumun işleyişinde, bana göre bir kendi halinde kalmışlık söz konusu. Mesela son 2-3 gün içinde açılan konularda bile sürekli olarak tekrar şeklinde açılan konular var. Aslında öyle çok tekrar konu var ki, bir temizlik yapılmaya kalkılsa işin içinde çıkmak neredeyse haftalar alır. Buradaki insanlar, bilgisayar kullanma konusunda toplumun önde gelen kesimi olması gerekirken, bakıyorsunuz hiç olmayacak basitlikte konular var, aynı gün içinde bile 2 kez, 3 kez tekrar şeklinde açılan konular var. Forumdaki bu kirliliğin önüne geçmenin bir önlemi alınmalı. Bu forumdaki insanlar çocuk değil ki eğitime ihtiyaçları olsun, hatta bu insanlar eğitimci diye düşünüyorum, ama galiba yanlış düşünüyorum, zira özellikle forum kullanımı konusunda eğitime kesinlikle ihtiyaç var gibi görünüyor.

Önerilerim;
-Forum yönetimi, acilen yönetim kadrosunu genişleterek konu takibi yapacak ve düzeni sağlayacak arkadaşlara görev vermelidir. Göründüğü kadarıyla sadece admin statüdeki arkadaşlar bu işi yapmaya çalışıyorlar.
-Hiyerarşik düzene ait oluşturulacak yönetim kadrosuna, konu editleme, silme, düzenleme, konuları birleştirme ve üyelerin uyarılması gibi yetkiler, statülere göre dağıtılmalıdır. Sürekli olarak konu takrar yapan, forumda arama özelliğini kullanmayan arkadaşlar uyarılmalıdır.
-Forum üyesi arkadaşlar, mutlaka forumdaki arama butonunu kullanmayı alışkanlık haline getirmeliler. Mesela bakınız son konulardaki Müdürlük ve Müdür Yardımcılığı sınav sonuçları konusu, 2 gün içinde kaç ayrı yerde işlenmiş.
-Özellikle forum kapanmadan önce eklenti olarak eklenmiş linkler çalışmıyor. Veritabanında saklı kalmayan, ancak konu/link olarak kalmış unsurların temizlenmesi gerekiyor.

Naçizane aklıma gelen hususlar bunlar. Bu kadar üyesi ve takipçisi olan bir forumun daha düzenli işleyişi, öncelikli olarak moderatör arkadaşlardan başlamak üzere daha itinalı ve titiz şekilde yürütülmedir. Ve dediğim gibi, gerekiyorsa yönetim kadrosu, bu işe gönül verecek ve bol zamanı olan arkadaşların kadroya alınması yoluyla genişletilmelidir.

Saygılar.

Kesinlikle katılıyorum.
Arama yapmadan çok fazla konu açılıyor. Yalnız bunu adminlerden çok biz kullanıcılar da dikkat etmeliyiz.

Sizler gibi yönetici arkadaşlarda memurlar (öğretmen veya formatör) dolayısıyla hafta içi okulda dersler, hafta sonları kurslar, geriye kalan zamanlarda web sitesi güncelleme,evrak işleri...liste uzayıp gider.
Elimizden geldiği sürece forumda düzenlemeler yapıyoruz konuları takip ediyoruz ya da etmeye çalışıyoruz. Bazı başlıkları düzeltiyor, bazılarını uygun foruma taşıyor,gereksiz mesajları temizliyoruz. Mümkün oldukça konulara müdahale etmeme çalışıyoruz. Müdahele edemediğimizden değil, müdahale etmek istemediğimizden müdahale etmiyoruz. Çünkü kimse yazdıklarının silinmesini veya müdahale edilmesinden hoşlanmaz. Şimdilik yönetim olarak kimseyi almayı düşünmüyoruz. Fakat; gün gelir ihtiyaç doğar ozaman tabiki bizlerde aramıza yeni arkadaşlar dahil ederiz. Gereksiz gördüğünüz konuları ve üslubuna dikkat etmeyen arkadaşları yöneticilere bildirirseniz bizlere en büyük yardımı yapmış olursunuz. Bizlerde bu konuları inceler, şayet forum kurallarımıza ters bir durum var ise gereken müdahaleyi yaparız.
Unutmayın ki! Bilgisayarbilisim.NET forumu bizlerin değil, sizlerindir. Herşey sizin elinizde...

skipper_forum öğretmenim; Kazaskerin mod olmak istemesi söz konusu olsaydı, bunu, direk adminlere pm yoluyla, geçmişteki forumculuk deneyimiyle birlikte yazar ve istekte bulunurdu. Öyle bir kaygım ve hevesim yok, kaldı ki 08-17 saatlerinin dışında 1,5 yaşındaki kızımdan kendime bile doğru düzgün zaman kalmıyor. Anlatmak istediğim, forumun daha temiz ve kullanımının daha kolay olması gerektiğiydi. Bu şekilde düşünmenize üzüldüm.

hasari öğretmenim, açıklama için teşekkürler. Ben yine de kadronun genişletilmesi önerimin bir kenarda durmasından yanayım.

Saygılar.

kazasker' Alıntı:
skipper_forum öğretmenim; Kazaskerin mod olmak istemesi söz konusu olsaydı, bunu, direk adminlere pm yoluyla, geçmişteki forumculuk deneyimiyle birlikte yazar ve istekte bulunurdu. Öyle bir kaygım ve hevesim yok, kaldı ki 08-17 saatlerinin dışında 1,5 yaşındaki kızımdan kendime bile doğru düzgün zaman kalmıyor. Anlatmak istediğim, forumun daha temiz ve kullanımının daha kolay olması gerektiğiydi. Bu şekilde düşünmenize üzüldüm.
hasari öğretmenim, açıklama için teşekkürler. Ben yine de kadronun genişletilmesi önerimin bir kenarda durmasından yanayım. Saygılar.
ya dediklerine ben de katılıyorum ama forumculuk zor iş harbiden, ben biraz latife yaptım

bu forum yönetici arkadaşların özverisi ile ayakta durmaktadır. yaz dönemindeki kapanma nasıl ki hepimizde bir boşluk oluşturdu ise, bu boşlukla herkes forumun değerini anlamıştır. yönetici arkadaşlar da sizler bizler gibi öğretmen, aile sahibi...anlayışlı olmakta fayda var. bizler kullanıcı olarak elimizden geleni yaparsak, en azından yapabildiklerimizle onların yükünü hafifletmiş oluruz. mükerrer konu açıldı ise uygun bir dille altına açılan konunun linkini yapıştırsak ve o konuya bunu gören diğer arkadaşlarda cevap yazmazsa sorun hallolur. tabi bunu yaparken moderator edasıyla hareket etmemeliyiz.

Geri