Fotoğraf makinesi konusunda yardımcı olur musnuz?

Kodla Büyü

gül1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mrb arkadaşlar, bir fotoğrafçılık kursuna yazıldım.
Makine almam gerekiyor. Biraz baktım netten ancak bu konuda hiç bir fikrim ve bilgim yok. Açıkçası fiyatlarda fazla geldi bana.
Kurs hocası makine gövdesi iyi olursa ilerde farklı lensler alıp kullanılması daha doğru olur dedi.

-DSLR
-Kullandığınız memnun kaldığınız
-Video çekimi de iyi olan
-Fiyat olarak 1800 tl yi aşmazsa iyi olur
bu özellikleri baz alırsak bu işle ilgilenen arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam Merhaba,

Öncelikli olarak yeni başladığınız için Full Frame Makine almayınız. Çünkü bi hevesle başlanıyor sonra heves gidince üzerine çok düşülmüyor ve o kadar para verdiğiniz makine elinizde kalıyor.
Ben 2.el makine ile bu işe başlamıştım. Size tavsiyem odur. Çünkü sıfır aldığınız bir makine gün geçtikçe değer kaybedecek fakat 2.el bir makine alırsanız daha az zarar edersiniz. Bu sayede daha fazla lens için bütçe ayırırsınız. Tabii lens tercihlerim de 2.eldir :)
bunun için çok fazla seçenek var çünkü.

Canon 100 D, 700D, 1200D Bunlar başlangıç için iyidir. İşinizi haliyle görecektir.
Lens içinse Önemli olan ne çekmek istediğinizdir. Başlangıç için 18-135mm gibi günlük herşeyi çekebilecğiniz lensler yeterlidir.
yanına da bir adet canon 50mm 1.8 son versiyon (200tl) almanız arkası bulanık fotoğraflarda 3 boyut efekti, bokeh yaratmak için yeterli olacaktır.(Tüm profesyonel fotoğrafçıların çantasında bu 200 liralık lens vardır :) ) Ama şunu berlitmek isterim, 18-135 lens belli zaman sonra yetmeyecek renk netleme keskinlik vs. o yüzden satıp çekmek isteidğiniz olaya göre lense yöneleceksiniz.
Manzara için Geniş açı Sokak fotoğrafı için 35mm 50mm vs. gibi

Makineyi nerden alabilirsiniz sahibinden, facebook 2.el fotoğraf sayfaları, canonturk(2.el sayfası çoğu alışverişimi buradan yaptım hiç bir sıkıntı yaşamadım) sahibinden alırken ya elden deneyerek alın ya da bayii den alın. Para gönderip almamaya çalışın. bi tanıdığınız varsa ona aldırın. dolandırıcılık işi sahibinden'de çok dönüyor.

Hocam, yeni başlayacağın için ve o bütçeye 2. el tercih etmen daha mantıklı. Marka olarak ben de Canon tavsiye ederim. 2. el piyasası daha geniş ve fiyatlar daha uygun Nikona göre. Küçük ve hafif olsun istersen 100D, yoksa 650D-700D de olabilir. Aslında o bütçeye 60D bile düşünülebilir temiz 2. el; en azından bir üst segment. Lens de arkadaşların dediği gibi 18-135 başlangıç için gayet yeterli olur. Zamanla zaten kendi ihtiyaçlarını keşfedersin, ilerde ona göre değişiklikler yaparsın.
Şahsen ben 600D ile başladım, 60D, 70D, 7D kullandım. 70D yi severek uzun zaman kullandım bana gayet yeterli geliyordu. Ama fiyatı bütçenizi aşar o yüzden 60D yi de bir araştırın.

Başlangıç için fullframe gereksiz olur arkadaşların da dediği gibi. canon 650 yada 700 le başlaman mantıklı. bu serilerin LCD ekranları dokunmatik oluyor kullanımda büyük kolaylık sağlar. 700 tavsiye etmiyorum çünkü 650 den tek farkı üstteki fotoğraf modu tekerinde ki simgelerin kabartmalı olması bir iki ufak artısı daha vardı ama bütçen zaten kısıtlı o yüzden ekstradan 150-200 TL 700D ye vermene gerek yok. canon 650D al yukardaki hocalarımın da dediği gibi 18-135 al. bu lensle hem geniş açı hemde zoom yapıp fotoğraf çekebilirsin ki bu da ilerde ilgi duyduğun alana yönelmende yardımcı olur. 50 mm 1.8 de al yeni başladığın için portrede kendini iyi hissetmene yardımcı olacaktır ;)

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Dediğiniz ürünlerin hepsine bakmaya çalıştım.
ilk sorum Hige hocam neden aynasız olsun ?
ilk iki yorumda hocalarım ikinci el önermişler sahbinden.com da çok fazla seçenek var ama nasıl güvenip alınır ki :(

sadoo_' Alıntı:
Başlangıç için fullframe gereksiz olur arkadaşların da dediği gibi. canon 650 yada 700 le başlaman mantıklı. bu serilerin LCD ekranları dokunmatik oluyor kullanımda büyük kolaylık sağlar. 700 tavsiye etmiyorum çünkü 650 den tek farkı üstteki fotoğraf modu tekerinde ki simgelerin kabartmalı olması bir iki ufak artısı daha vardı ama bütçen zaten kısıtlı o yüzden ekstradan 150-200 TL 700D ye vermene gerek yok. canon 650D al yukardaki hocalarımın da dediği gibi 18-135 al. bu lensle hem geniş açı hemde zoom yapıp fotoğraf çekebilirsin ki bu da ilerde ilgi duyduğun alana yönelmende yardımcı olur. 50 mm 1.8 de al yeni başladığın için portrede kendini iyi hissetmene yardımcı olacaktır ;)

hocam siz de 650D nin 2. elininden bahsediyorsunuz değil mi ?

Temiz güvenebileceğiniz birinden alabilirseniz 2. el olabilir tabiki ve alırken fotoğraf makinesinden anlayan tanıdığınız varsa beraber bakıp alın.

Ben Nikon D3200 kullanıyorum. Üzerinde Guide diye bir mod var. Size basit bir şekilde yapmak istediğiniz şeyi hangi ayarlarla yapabileceğinizi anlatıyor. Diyaframı şu değere getir isoyu bu değere getir gibi. Kursa yazılmışsınız, internette birsürü kaynak var ama bu özellik sayesinde her zaman yanınızda bir kılavuz var.

İlk etapta çok para harcamamanızı da tavsiye ederim.

Birde küçük bir tavsiye, makineniz ile birlikte onu rahat taşıyabileceğiniz iyi bir çanta alın. Çanta kullanışsız olursa makinenizi taşımak zor gelebilir.

Benim amacım da gövdesi iyi olursa ilerde devam etmek istersem lensleri değiştirebilirim. Şuan için tam olarak ilgimi çeker mi hevesim geçince bir köşede kalmasın diye yüksek bir fiyat vermek istemiyorum.
Bir de Nikon Mu Canon mu diyince kalite olarak fark etmiyorlar sanırım ama ben Canon olsun istiyorum :)

Hocam o fiyatlara Canon eos1200 ya da nikon d3300 falan olur ama video çekimlerinde gün ışığı dışında çok performans beklenmez
Canon 650-700 bulursanız onlar daha iyi.

Canon 600D alın, lensleri zamanla profesyonelleştikçe değiştirirsiniz. Başlangıç için 18/55 lens yeterli ve sıfır almayı düşünüyorsanız zaten bu lensle birlikte satılıyor Canon 600D

Nerede yaşadığınuzı bilmiyorum ama, bulunduğunuz yerde amatör fotoğraf dernekleri varsa onlarla iletişime geçin. Sizin gibi yeni başkayıp ilerlemiş olanlar makinelerini değiştirmek isteyebilir. Hem uygun fiyat hem deneme şnsı bulursunuz.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hm bu da olabilir aslında burda böyle dernekler var mi bilmiyorum ama farkli bir fikir oldu bakayim hocam

Arkadaşlar ben bu başlığı açtıktan sonra baktım biraz ürünlere ancak bir karar veremedim.
Kafam iyice karıştı.
Canon 700d ile 1200d arasında kaldım. Bir yandan 700d bütçemi aşıyor biraz yani o kadar para vermeye gerek yok diyorum bir yandan da 1200d ile aralarındaki özellik farkı çok mu bilemiyorum.
İkisini de bilen kullanan arkadaşlar sizce hangisi olmalı 1200d almakla hata mı etmiş olurum ?

hocam Canon 700D ve sigma 18-250 mm dc macro os hsm model objektif sahibiyim
2.el olarak kendi şehrimden temiz ve az kullanılmış olarak aldım.aslında aldığımda 18-135 is stm objektif vardı.yüksek aralık lazım olur diye düşündüğümden 18-135 stm objektifimi piyasasında bir değere sattım

700D mi 1200D mi derseniz...
bu body ler segment olarak farklılıklar taşıyor
+700D yüksek çözünürlüklü ve en önemlisi döner bir ekrana sahip
+700D ekranı dokunmatik ve hassasiyeti çok çok iyi
+700D işlemcisi 1200D ye göre daha hızlı.Bu sayede netleme ve seri çekim hızı üstünlüğü var
+700D body malzeme kalitesi çok ciddi oranda olmasa da biraz daha iyi

görüldüğü üzere 1200D nin 700D ye hiçbir üstünlüğü yok
1300D derseniz sanırım ekran çözünürlüğü ,işlemcisi artmış ve wifi özelliği eklenmiş ama yine 700D artılarına yaklaşamıyor

xxxD serisi genel hatlarıyla bu üstünlüklere sahip

bence 2.el almakta büyük fayda var zira dolar çok artınca 700D ve 18-135 is stm sıfırı 3 bin tl civarı oldu
2.el 650D-700D veya 60D(bana sorarsanız xxD serisi almaya karar verilirse tercih kesinlikle 70D olmalı fakat 2.el sadece body 2 bin tl civarı)

nikon kullanmadım ancak nikonda yine 700D özelliklerinde bir body alacaksanız D5200 veya D5300 (pahalı ama D5500 olabilir) alınabilir
nikonda lenste af motoru olup olmaması gibi ciddi bir maliyet sorunu karşınıza çıkacaktır ancak nikkor lens dışında bir marka lens alacaksanız af motoru zaten olacağından böyle bir sıkıntı yaşanmaz

bence 2.el temiz bir 650D(çünkü 700D ile birebir neredeyse tüm özellikleri aynı ve biraz daha ucuz) veya 700D body alınabilir
odak aralığı yüksek olan objektif isterseniz canon 18-135 veya sigma 18-250 veya tamron 18-270 tercih edilebilir
ilk etapta ben bir tanıyayım sonra objektif işine girerim derseniz canon 18-55 is gayet yeterli olur
ama muhakkak bir tane canon veya yongnuo marka 50 mm f1.8 objektif edinin
2.el 50 mm f1.8 ler 200-250 tl civarındadır , yongnuo 50 mm f1.8 sıfırı 250-300 tl civarıdır
neden 50 mm ve neden f1.8 ??
çünkü sabit odak olduğundan harika netlikte fotoğraflar elde edersiziniz ve diyaframı 1.8 kadar açılabildiğinden düşük ışık koşullarında daha az iso kullanarak daha temiz fotoğraflar elde edebilirsiniz

açıkçası ben bir ara 70D alabilmek için elimdeki 700D body ve hatta sigma objektifi satmayı düşündüm
çünkü 70D body de 19 çapraz tip netleme noktası ve dual pixel teknolojisi var harika sonuçlar veriyor

Geri