Fotoğraftaki düşük baskı izleri

Kodla Büyü

metalci

Site Gezgini
çok eski fotoğraflarda düşük baskı kalitesinden kaynaklanan desen gibi izler var.
(çok eski kitaplardaki fotoğraflar da böyleydi)
tonlamayı kaybetmeden bu izleri nasıl düzeltebiliriz.

Ekli dosyalar

• foto.jpg
    foto.jpg
    32 KB · Görüntüleme: 981
hocam bunu nasıl düzeltebilirsin bilemiyorum ama bu baskı kalitesi düşüklüğünden mi olmuş emin değilim. Eskiden pütürlü fotoğraf kağıtlarına da basılıyordu fotoğraflar. bende de birkaç fotoğraf var böyle fotoğraf kağıdından. Ama fotoğrafı ellediğimde de kendini hissettiriyor. Ondan ise bu durumu düzeltmek biraz zahmetli olur diye tahmin ediyorum.

healing brush denedim.
desenleri düzenli bir doku olarak gördüğü için temizlemiyor.

Biraz uğraştım şöyle oldu.

Ekli dosyalar

• foto (işlem).jpg
    foto (işlem).jpg
    61.7 KB · Görüntüleme: 811
  • foto_.jpg
    foto_.jpg
    35 KB · Görüntüleme: 812
güzel olmuş gerçekten. yöntemi de yazın hocam lazım olan olursa mesajda bulunsun cevabı

Resmi photoshopta açıyoruz, katmanlardan resim katmanına çift tıklayıp kilitten kurtarıyoruz. Ardından seç menüsünden renk aralığı seç menüsünü kullanarak seçim yapmak istediğim renge (yüzde gri var gri rengi seçeceğim) tıklıyorum önizlemeden iyi bir sonuç alıncaya kadar bir noktadan renk örneği alıyorsunuz aralığı genişlettende daha çok alanın seçilmesini sağlayabiliyorsunuz göz kararıyla bunu belirledikten sonra tamam diyorsunuz. Bu işlemden sonra zaten resimden bu alanların seçildiğini görürsünüz. Sonra resmin seçili alanı üzerinde sağ tıklıyorsunuz kopyala yoluyla yeni katman diyorsunuz bu seçim alanının yeni bir katmanda oluşmasını sağlayacak sonra bu katmana gelip seçiyoruz. Ardından filtrelerden Bulanıklaştırma> Gauss seçeneğini seçiyoruz burada gene en iyi görüntüye ulaşıncaya kadar buradaki değeri artırıp düşürüyoruz iyi bir görüntü yakalayınca tamam diyoruz. Buraya kadar yüzdeki dokuların temizlendiğini görürsünüz. Sonrada gene aynı yollardan siyah tonu temizlemek için yapıyoruz. Zaten temelde resim gri ve siyah tonlu dolayısıyla bu iki rengi seçtiğimizde resimde istediğimiz alanları seçebiliyoruz. Bu iki renk tonunu seçip bulanık hale getirdiğimizde resimde istediğimiz sonucu elde etmiş oluyoruz.
Deneyin eğer iyi sonuç alamazsanız küçük bir video çekimi yapalım. :)

PSD ekliyorum bir inceleyin kolayca kavrarsınız.

Ekli dosyalar

• foto.rar
    470 KB · Görüntüleme: 15
Filter / Blur / Gaussian Blur ile de aynısı oluyor zaten
bu durumda bulanık bir fotoğraf oluyor bazı ayrıntılar da kayboluyor. göz ve kaşlar gibi
özel bir fotoğraf olduğu için fotoğrafın tamamını koymadım, tanınmasın diye.

metalci' Alıntı:
Filter / Blur / Gaussian Blur ile de aynısı oluyor zaten
bu durumda bulanık bir fotoğraf oluyor bazı ayrıntılar da kayboluyor. göz ve kaşlar gibi
özel bir fotoğraf olduğu için fotoğrafın tamamını koymadım, tanınmasın diye.
Hocam o bölümleri seçime dahil etmeyeceksiniz belirgin alanlar olduğu gibi kalacak.

Geri