Gana da bilgisayar dersi

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
Gana'da bilgisayar dersinde çekilen bu fotoğraf internetin en çok paylaşılan kareleri arasında yerine aldı.
Zengin altın madeni yataklarına rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan ülkede bilgisayar dersi kara tahtada veriliyor. Ülkede tüm yokluğa rağmen bilgisayar ekranının kare kare tebeşirle kara tahtaya çizen öğretmenin azmi ise görenleri şaşırtıyor.

etkileyici-fotograflar-ve-hikayeleri-etkileyici-kareler-tarihi-fotograflar-1671531.jpg
etkileyici-fotograflar-ve-hikayeleri-etkileyici-kareler-tarihi-fotograflar-1671532.jpg
etkileyici-fotograflar-ve-hikayeleri-etkileyici-kareler-tarihi-fotograflar-1671533.jpg
etkileyici-fotograflar-ve-hikayeleri-etkileyici-kareler-tarihi-fotograflar-1671534.jpg
etkileyici-fotograflar-ve-hikayeleri-etkileyici-kareler-tarihi-fotograflar-1671530.jpg

kaynak

Tebrikler azimli arkadaşa.. İşini gerçekten benimsemiş.
Bizim okullarda, bunun kadar zahmetli olmasa da BT sınıfı olmayan sınıflarda 30 öğrenciyle tek bir etkileşimli tahtayla ders işlemek de insanı yoruyor..

aynen kendimi gordüm bilgisayar yok akilli tahta yok projeksiyonlar arizalari bende bir cok sinifta tahta kalemi ile ciziyorum hala

Azimli öğretmene bravo. Umarım karşılığını alır ve o sınıftaki çocukların kaderleri farklı olur. İşte batı medeniyetinin iliklerine kadar sömürdüğü Afrikanın hali. Şükretmeliyiz atalarımız bizimde sömürge toprağı olmamıza izin vermediler.

Maaşallah arkadaşa kendisini aşmış. 10 sene önce batman da bir ilçenin bir köyünde çalışırken elektrikler çoğu zaman olmazdı az çizmediydim bende, ama bunun yarısı bile olamaz .

İlme ve fenne önem verme konusunda geri kalmış ülkelerin fotoğrafı. Adamlar işletim sistemini yapar sen de onu sadece çizersin. Ülkemizde de bundan farklı bi durum yok aslında. Onlar yapıp satıyor biz de onu tanıtıyoruz. İşletim sistemi nasıl kullanılır anlatmak ayrı onu yazacak bireyleri yetiştirmek ayrı. (Tahtadaki kelime işlemci programıymış. Dediklerim onun için de geçerli.)

Son düzenleme:
bilgisayarsız okulda ders işlerken ben de çizmiştim tahtaya çok defa... ama arkadaş bayağı iyi çizmiş...

Gereksiz bence. Boşa kürek çekme derim ben buna. Bilgisayar yoksa öğrenmeye de gerek yok. Zaten kullanmadan öğrenemez. Ama emek var tabii. Daha faydalı bir yönde kullanabilirdi bu azmini. Kızanlar olur belki ama bunlar gerçekler

• Beğen
Tepkiler: omd
Adamın yaptığı takdir edilesi ama gereksiz bence... Öyle bir ortamda öncelikler sıralamasında bu yaptığı çok gerilerde kalır. Çabasını daha yukarı sıralarda bulunan önceliklerden birine verseydi daha etkili olurdu...

• Beğen
Tepkiler: omd
Bilişim konusunda atılım yapamamış ülkelerin içler acısı fotoğrafları. Bi yerden başlamak lazım elbette ama böyle plansız programsız değil. Zavallı bir öğretmenin kendi çabalarıyla ilerlemek mümkün olmaz. Hükümet politikası haline getirilmediği sürece, her kademede kitabını, materyalini seviyeye uygun şekilde dağıtmadığın sürece, gerekli alt yapıları sırf biz yaptık oldu şeklinde değil de daha kullanılabilir bir biçimde kurmadığın sürece havanda su döversin. Bakınız Fatih projesi. Arkadaşlar bu proje ne kadar sağlıklı yürüdü? EBA dediğimiz portalın içeriklerine bakıyorum içler acısı. Görevlerim arasında öğretmenlere EBA konusunda rehberlik etmek var. Neyin rehberliğini yapacağım? Olmayan bişeyin rehberliği nasıl yapılabilir? Soru hazırlama kısmından test oluşturun diyorum öğretmen bana gülüyor. Hocam sen dalga mı geçiyorsun der gibi. Duvar kısmı öğrencilerin lay lay lom yaptığı yer haline gelmiş. Konulara girin diyorum çocuk sıkılıyor bunalıyor. Yemin ederim uğraşıyorum. Fakat günden güne ben de kendi halime acıyorum.

Bu yaptığıyla bütün dünyanın dikkat çekmiş mi, evet. Boşa kürek çekmiş diyenler 1-2 yıl sonra ne olacağını nereden biliyor da ezbere konuşuyorlar. Birileri çıkar bu emeğe destek olmayacağını kim söyleyebilir? O zaman ezbere konuşanlar yine bir kulp bulurlar eminim.

Peki onca ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılımlar varken, kendilerini bu denli sömürerek sefaletin kucağına atan Amerikanın emek sömürücü şirketi MSun programı wordü çizmesine ne diyeceksiniz? Yani bu kadar fakirliğin ve yokluğun içinde bile hâlâ onların reklamını yapmak. Sanırım tecavüzcüsüne aşık olmak gibidir. Tabii basit bir alicengiz oyunu ile arka planda reklam siyaseti değilse...

ilk atandığım okulda lab. vardı ama çalışan bilgisayar yoktu projeksiyonu olan boş bir sınıfta ders işliyordum İngilizceciler onu da aldı elimden anlayacağınız en son resimde gördüğünüz gibi tahtaya çizerek anlatmaya çalışıyordum dersleri
Neyseki Akıllı Tahtalar var artık okullarda lab yoksa ordan anlatıyoruz

Geri